اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مولد برق برای لامپ چادر کمپ با جاذبه زمین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت مولد برق برای لامپ چادر کمپ با جاذبه زمین

نوشته اصلی توسط sina1359
    سلام دوست عزیز
    خوب این همان وسیله ای است که در کامنت اول من خدمت دوستان معرفی کردم
    و قرار است با کمک دوستان همانند آن را طراحی کنیم....
    ساخت همچین وسیله ای بیشتر تخصص علم مکانیک است تا الکترونیک . شما که میخوای همچین چیزی بسازی کارگاه چی داری ؟شما به یک کارگاه مجهز به cnc نیاز دارید .
    حتی کارگاه ساده تراشکاری هم به درد شما نمی خوره . اگر دو سال قبل این تاپیک رو میزدید من کمکتون میکردم .ولی الان کار گاه رو بستیم . حلا شاید یک 6 ماه بعد تونستم کمکت کنم .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina8
      استپر موتورها چون سیم پیچ هاشون ثابت و اهنرباشون متحرک هست برای استفاده بجای دینام مناسبترن چون تو موتور های dc جریان باید از جاروبک به بار منتقل بشه که بعد از مدتی خرابشون میکنه
      اما تو توان های کم میشه ازشون استفاده کرد.
      این استپر موتور VHS
      انشالله که مفید باشه و بتونه برای طراحی بهتون ایده بده :redface:
      سلام سینا خان
      دستتون درد نکنه , اطلاعاتتون خیلی مفید بود
      مخصوصا لینکهایی که قرار داده بودید
      خیلی جالب بودند , ممنون دوست عزیز...

پ.ن: پس استپ موتورها برای کار ما بهترین هستند
      من قبلا که در مورد توربین بادی تحقیق میکردم
      ژنراتورهای توربین بادی خانگی , برای کاهش دور شفت و بالا بردن راندمان در چرخشهای کم در بادهای ملایم
      از ژنراتورهای با دور کم (حدود 100 تا 200 دور دردقیقه) بهره میبردند تا ژنراتورهایی همانند آلترناتور ماشین که حدود 2000 تا 3000 دور در دقیقه هستند
      و این کار را با افزایش تعداد کوئلها و آهنرباها و همچنین استفاده از آهنربای نئودیمیوم با قدرت بالا انجام میدادند تا در هر دور چرخش شفت
      مقدار تولید چند برابر ژنراتوهای معمولی شود....

همچنین دوستان پیشنهاد دینام دوچرخه دادند , ولی دینام دوچرخه هم دور بالاست و حدود 1000 تا 2000 دور در دقیقه کار میکند (چرخ بزرگ دو چرخه حدود 100 دور در دقیقه - با هر دور زدن حدود 30 دور (یا بیشتر) دینام را میچرخاند)
      آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام

برای حداقل نمودن هزینه و زمان ساخت نمونه آزمایشی:

از میان موتورهای متنوع فروشگاه لاندا الکترونیک یا دیگران ، از انواع گیربکس دار، چند تا را بررسی کنید و یکی انتخاب کنید:
        برای کوپلینگ با دینام دوچرخه( که ارزانتر از استپر موتور است ) یا دینام موتورسیکلت، از آن گیربکس کمک بگیرید.

سپس از این مجموعه + شفت هزارخار برای آویختن طناب(بیش از 1 دور) و کیسه شن ....

یا از مجموعه کوک فنری اسباب بازیها برای ذخیره 10 تا 100 ژول انرژی ، کمک بگیرید.

===============================================

راه حل کمکی:

توی تهران چند نوبت، سوار مترو بشوید

یکی از دستفروشان ، بالاخره با یک چراغ قوه شارژی که یک اهرم و یک دینام دارد،
        برای فروش به شما مراجعه می کند!
        ( مثل دسته انبردست باید در دست فشار دهید و مکانیزم دورنی چرخش تولید میکند )
        ( 3 تا LED را روشن می کند )

از 2000 تا 3000 تومان!

بخرید و از محتویات آن برای نمونه سازی استفاده کنید.

درود
        گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

پاسخ مهندس هادی شجاع پوریان به سوال پیرامون نحوه ساخت مولد برق

با سلام - موتور پله ای رو می تونید از چاپگرهای فرسوده و یا ویدیو و یا هم از فروشگاه ها تهیه فرمایید . معمولا دارای چند ردیف سیم هستند ... شما تهیه کنید و با یک led تست کنید , دو سر ال ای دی رو به دو تا از سر سیمهای مختلفش ببند و با دست محور موتور رو بچرخونید , نهایتا چند حالت بیشتر پیش نمیاد , توی یکی دو حالت ( بستگی به تعداد سیمهای موتور داره - 6 سیمه باشه یا 4 سیمه ) led روشن می شه که قبلا نوشتم تا 4 led رو روشن می کنه ولی اگر موتور قوی باشه تا 30 عدد و یا بیشتر رو با یه چرخش کوچیک توسط دست می تونین روشن کنین و چون جریان تولیدی ac می باشد قطبیت led مهم نیست , اگه یه پل دیود و خازن بهش اضافه کنیدولتاژتون تبدیل به dc می شه و در صورتی که نیروی چرخشی موتور رو به نحوی تامین کنید ( مثلا توسط آب یا باد ) می تونید به عنوان یه ژنراتور کوچیک از اون استفاده کنید . ضمنا موتورهای dc گیرباکس دار مخصوص رباتیک هم می تونن این کار رو واستون انجام بدن ولی ولتاژ و جریانشون به اندازه موتور پله ای نیست . امیدوارم موفق باشید .
          هادی شجاع پوریان

دیدگاه

خیلی تاپیک جالبی هست
            دوستان به کجا رسیدن تونستین چیزی بسازین؟

دیدگاه

سلام
              اگر قصدتون روشنایی جایی مثل چادر هستش بنده یک راه به مراتب کم هزینه تر و آسان تر پیشنهاد میکنم
              استفاده از المان سرد کننده.
              همون طور که میدونید به یک ماشین دوار الکتریکی اگر برق داد برامون می چرخه و اگر بچرخونیمش برامون برق میده
              و یک المان سرد کننده عملکردی شبیه به ماشین الکتریکی داره
              به این صورت که اگر بهش ولتاژ بدیم بهمون اختلاف دما میده و اگر بهش اختلاف دما بدیم بهمون ولتاژ میده
              با توجه به این که چادر ها اغلب در محیط های سرد و کوهستانی استفاده میشن ما دمای سرد را داریم و دمای گرم را هم با شعله آتش میتونیم درست کنیم...
              به این ترتیب با زحمت کمتری به نسبت این روشی که فرمودید میشه توی یه چادر صحرایی برق داشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط falcon72
                سلام
                اگر قصدتون روشنایی جایی مثل چادر هستش بنده یک راه به مراتب کم هزینه تر و آسان تر پیشنهاد میکنم
                استفاده از المان سرد کننده.
                همون طور که میدونید به یک ماشین دوار الکتریکی اگر برق داد برامون می چرخه و اگر بچرخونیمش برامون برق میده
                و یک المان سرد کننده عملکردی شبیه به ماشین الکتریکی داره
                به این صورت که اگر بهش ولتاژ بدیم بهمون اختلاف دما میده و اگر بهش اختلاف دما بدیم بهمون ولتاژ میده
                با توجه به این که چادر ها اغلب در محیط های سرد و کوهستانی استفاده میشن ما دمای سرد را داریم و دمای گرم را هم با شعله آتش میتونیم درست کنیم...
                به این ترتیب با زحمت کمتری به نسبت این روشی که فرمودید میشه توی یه چادر صحرایی برق داشت.
                سلام دوست عزیز
                قبلا در این باره در تاپیک زیر بحث شده , به TEC هایی که دمای
                بالاتری را تحمل میکنند نیاز است (دقیق یادم نیست ولی انگار TEG
                نام دارد که در بازار ایران موجود نیست...) پس با حرارت آتش نمیشود
                از TEC های موجود در بازار استفاده کرد و نکته دیگر دفع حرارت بخش
                روبروست که معمولا با فنهای بسیار کم مصرف صورت میگیرد که باید
                روی این موضوع هم به شدت کار شود ..... راندمان تولید TEC های
                موجد هم خیلی پایین هستند و باید فقط از همان TEG استفاده شود
                درسته , موتور را اگر با دست بچرخانیم , همانند ژنراتور عمل میکند ولی
                راندمان تولید خیلی خیلی پایین است , ژنراتور هم به برق وصل شود مثل
                موتور میچرخد ولی خیلی ضعیف و به شدت داغ میکند.... , در المان هم TEG
                همانند ژنراتور است و TEC همان موتور که هر یک باید در جای خود قرار گیرد...

پ.ن: البته پکهای آماده چینی با نام تجاری کندل جنریتور در بازار موجود است
                که میتوان به وسیله سایت وارد کرد....

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=48954.0

آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

طبق قوانین فیزیک، سقوط - آزاد- هر شیئی یک حرکت شتابدار است. در واقع اصل تکنولوژی به کار رفته در GravityLight ، در جهت کنترل و تدریجی کردن فرآیند سقوط و یکنواخت کردن حرکت سیستم بوده است. احساس می کنم دوستان در پستها، به همه چیز توجه کرده اند به جز حل این مسئله.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Sina1359
                    سلام دوستان
                    قدیما از موتور DC به جای دینام خیلی بهره میبردم ولی سالهاست که این کارو نکردم
                    هر چی هم فکر میکنم یادم نمیاد (دارم کم کم آلزایمر میگیرم) :eek: که
                    برق تولیدی از موتور DC (وقتی به عنوان دینام از اون استفاده میکردیم در خروجیش) به صورت AC بوده یا DC ؟
                    تا جایی که یادمه انگار DC بود ولی بد جور تو شک رفتم :mrgreen:
                    DC نمیتونه اصلا باشه ! داره میچرخه وضعیت خروجی جاروبک ها داره تغییر میکنه تغییر پلاریته پس داریم چطور DC ای میشه !
                    AC هست
                    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehran901
                      DC نمیتونه اصلا باشه ! داره میچرخه وضعیت خروجی جاروبک ها داره تغییر میکنه تغییر پلاریته پس داریم چطور DC ای میشه !
                      AC هست
                      سلام
                      dc برادر
                      شما جاروبکها رو که داره جا به جا میشه میگید، جهت میدان که برعکس شده رو نمیگی؟
                      آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

نمونه آماده رو جایی هست که بخریم؟

دیدگاه

سلام دوستان عزیز متاسفانه من هم همین مشکل را در کارم دارم، نگهبان یک زمین بایر هستم وتا فرسنگها آب و برق نیست سواد چندانی ندارم، چطور گوشی ویک لامپ کم مصرف را شارژ کنم دست ی باشه بهتره چون معلولیت دارم

دیدگاه

دوستان . اتفاقا من یه مدل دیدم که راحت میشه برق تولید کرد . سیستمش اینجوریه که دو تا موتور dc به هم با تسمه وصلن یکی از موتور ها باید از اون یکی بزرگ تر باشه . شفت رو میچرخونیم و برق تولید میشه و برقی که توسط موتور بزرگتر تولید شده به موتور کوچک تره میدیم تا چرخشش ادامه پیدا کنه و اینجوری همیشه داره شفت موتور ها میچرخه . بعد از برق اضافه ای که توسط موتور بزرگه تولید شده میتویم led روشن کنیم . مثلا یه دینام الترناتور پراید و یه موتور 775 رو با تسمه رو یه تیکه چوب وصل میکنیم . بعد سیمای دینام رو میبریم به ۷۷۵ . بهتره از یه مبدل dc به dc استفاده کنیم و ولتاژ الترناتور رو افزایش بدیم و بعدش برقو به موتور ۷۷۵ بدیم . بهتره از چند تا خازن هم استفاده کنیم اما باید اروم اروم وارد مدار بشن چون میتونه مدار رو قطع کنه . بعد از برق اضافه ای که توسط الترناتور تولید میشه میتونیم led ها رو روشن کنیم و یا با مبدل گوشی رو شارژ کنیم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوستان چرا نمیتونم تاپیک شروع کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سام۱۳ نمایش پست ها
                              دوستان . اتفاقا من یه مدل دیدم که راحت میشه برق تولید کرد . سیستمش اینجوریه که دو تا موتور dc به هم با تسمه وصلن یکی از موتور ها باید از اون یکی بزرگ تر باشه . شفت رو میچرخونیم و برق تولید میشه و برقی که توسط موتور بزرگتر تولید شده به موتور کوچک تره میدیم تا چرخشش ادامه پیدا کنه و اینجوری همیشه داره شفت موتور ها میچرخه . بعد از برق اضافه ای که توسط موتور بزرگه تولید شده میتویم led روشن کنیم . مثلا یه دینام الترناتور پراید و یه موتور 775 رو با تسمه رو یه تیکه چوب وصل میکنیم . بعد سیمای دینام رو میبریم به ۷۷۵ . بهتره از یه مبدل dc به dc استفاده کنیم و ولتاژ الترناتور رو افزایش بدیم و بعدش برقو به موتور ۷۷۵ بدیم . بهتره از چند تا خازن هم استفاده کنیم اما باید اروم اروم وارد مدار بشن چون میتونه مدار رو قطع کنه . بعد از برق اضافه ای که توسط الترناتور تولید میشه میتونیم led ها رو روشن کنیم و یا با مبدل گوشی رو شارژ کنیم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوستان چرا نمیتونم تاپیک شروع کنم.
                              سلام
                              دوست عزیز این چیزی که شما میگید نقض صریح قانون پایستگی انرژی هستش و از نظر علمی و عملی کاملا رد میشه! هرجا از این دست محتوا دیدید که به نحوی انرژی خود به خودی تولید میشه، بدونید مزخرف محضه.
                              این بحث بارها همینجا توی انجمن ECA هم مطرح شده. این کلیپ ها رو معمولا محتواسازهای هندی و پاکستانی میسازن برای جذب مخاطب و چیزی که توش مشاهده میشه کاملا ساختگیه. بهتره ذهنتون رو با این موارد مشغول نکنید که اگر شدنی بود انقدر تو جهان سر نفت جنگ نبود!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X