اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار بوست با جریان لحظه ای زیاد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار بوست با جریان لحظه ای زیاد

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
    عجله نکن. حالا وایسا ترانست جور بشه
    از اون لیست :
    1 هسته تو رنجی که ما میخوایم نداره.
    2 حالا فرض بکن تو اون لیست پیدا هم کردی ) بازار ما بی صاحاب تر از این حرفاس که بتونی همون هسته رو پیدا بکنی. اگه طهرانی برو سلف نداشت برو نوبل بازم نداشت برو عرفان. حتما اون حدود سطح مقطع یه چیزی پیدا میکنی.
    ببین یه سری هسته ها هستن رو وسطیه خودشون فاصله دارن. یعنی وقتی میچسبونیشون به هم تو وسطیه فاصله میمونه. اگه بود که اونا خوبن. 1 میلیمتریشو بگیر.
    اگه نبود هسته معمولی بگیر بین دو قطعه نیم میل فاصله بنداز. وقتی میگم بین دو قطعه یعنی هر سه ستون.
    بله سیم دور وسطی پیچیده میشه.

راجه به کنترولر. جریان ورودیت زیاده اگه بخوای uc بزاری باید یه ترانس جریان هم تهیه بکنی. فک کنم 494 بهتر کارتو راه بندازه. حالا اونو اصن ولش کن تا بهش برسیم دیگه.
    دلیل اینکه میخوام پله پله بریم جلو اینه که اخرش بفهمی چیکار کردی. نه اینکه یه کاردستی درست کرده باشی که هیچی ازش ندونی.
    ممنون
    نه تهران نیستم اصفهانم از همینجا فکر کنم گیر بیاد. اون لیست رو برای این گفتم که حدود اندازه هسته دستم بیاد مثلا یه چیزی باید باشه بین EE120/90/30 و EE128/128/40 درسته؟
    این ترانسی که ما میخوایم دو سر داره؟ یعنی یتیکه سیم رو دور هسته بپیچم؟ عین همون عکسه؟ فقط باید 9 تا سیم 0.4 رو با هم موازی کنم و 6 دور دور هسته بپیچم! درسته دیگه؟

اون فاصله رو هم اگه 1 میلیمتر گیرم اومد که میگیرم اگه نه فرز دارم میتونم این فاصله رو روی ستون وسطی ایجاد کنم
    AYRIC

دیدگاه

اصفهان وضع قطعاتش بهتر از همدانه. ببین خطکش ببر جایی که میخوای بخری. یه هسته با سطح 110 میلی متر مربع بگیر دیگه. حالا یه خورده بیشتر و کمترش مهم نیست. نوع هسته که مقطهش گرد باشه یا مربع یا مستطیل اصلا مهم نیست. فقط سطحش 110 باشه.
      اره فقط دو سر داره. یه دونه سیم پیچ.
      فکر نکنم فاصله دارش گیرت بیاد. من یه بار با فرز افتادم به جونش نشد. شکست. خیلی ترده. اگه بتونی رو هر کدوم از طرفین هسته یکی 0.5 میل ایجاد بکنی جمعا میشه 1 میلیمتر. اگه هم نشد همن مقوا رو بزار راندمانش مث فاصله ستون وسطی نمیشه. چون نصف فاصله میفته رو دو تا ستون دو طرف یه خورده پراکندگی شار بیشتر میشه و راندمان پایین میاد. حدود سه چهار درصدی راندمان رو کاهش میده ولی نشه راهی نیست.
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

باشه ممنون
        این سیم پیچ رو درست میکنم عکسش رو براتون میذارم
        AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
          باشه ممنون
          این سیم پیچ رو درست میکنم عکسش رو براتون میذارم
          ok.
          من همین تاپیک و پیگیری میکنم تموم شد مدار رو تحلیل و طراحی میکنیم.
          فقط سیم ها محکم و مرتب باشن. سعی کن سیمها رو خیلی تاب و پیچ ندی. همشونو موازی با هم کنار هم بپیچی بهترین حالت و کمترین ظرفیت خازنی رو داری.

K.Show

دیدگاه

سلام
            من هسته رو خریدم. بزرگتر از این مدل که خریدم گیرم نیومد تقریبا سطح مقطعش 10 هستش
            فقط من سیم رو باید روی قاب بپیچم یا قابش رو بردارم و مستقیم روی خود هسته بپیچم؟
            AYRIC

دیدگاه

تقریب نزن. دقیقا چند میلیمتر مربع؟؟؟
              اره دور قرقره بپیچ( اسمش قرقره س نه قاب )

K.Show

دیدگاه

تقریب نزن. دقیقا چند میلیمتر مربع؟؟؟
                اره دور قرقره بپیچ( اسمش قرقره س نه قاب )
                دقیقش 12.1
                اوکی دور قرقره میپیچم :mrgreen:
                AYRIC

دیدگاه

همین خوبه. 9 تا 0.4 6 دور.
                  فقط مرتب بپیج. سعی کن سیما کنار هم باشن. به هم نتابشون. محکم باشه که در صورت به وجود اومدن حالت برست یا دریفت سر و صدا نکنه.

K.Show

دیدگاه

همین خوبه. 9 تا 0.4 6 دور.
                    فقط مرتب بپیج. سعی کن سیما کنار هم باشن. به هم نتابشون. محکم باشه که در صورت به وجود اومدن حالت برست یا دریفت سر و صدا نکنه.
                    اینم سیم پیچ ما:
                    ببینید خوبه؟
                    AYRIC

دیدگاه

خب خوبه. فاصله رو مطمئنی 0.5 میلیمتره؟؟؟ اگه اره که با مراجعه به دیتاشیت 494 ببین با چه مقاومت و خازنی روی 150 کیلو کار میکنه. اسیلاتورشم تموم بشه میریم سر فیدبک و راهاندازی ماسفت.(هدفم اینه که خودت طراحی بکنی و فقط کمکت بکنم.)

K.Show

دیدگاه

خب خوبه. فاصله رو مطمئنی 0.5 میلیمتره؟؟؟ اگه اره که با مراجعه به دیتاشیت 494 ببین با چه مقاومت و خازنی روی 150 کیلو کار میکنه. اسیلاتورشم تموم بشه میریم سر فیدبک و راهاندازی ماسفت.(هدفم اینه که خودت طراحی بکنی و فقط کمکت بکنم.)
                        بله مجموعا یک میلیمتره
                        حساب کردم مقادیر 3.3 نانوفاراد برای خازن و 2.2 کیلو برای مقاومت شد 151 کیلو هرتز
                        AYRIC

دیدگاه

خب ای سی رو رو برد بورد بزار. تغذیه رو بده بهش.
                          مقاومت و خازن اسیلاتورش رو وصل بکن.
                          دو تا کلکتور داره. هر دوشو به تغذیه وصل بکن(همون تغذیه خود ای سی)

دو تا امیتر رو به هم متصل بکن و با یک مقاومت 1 کیلو به زمین متصل بکن. با این ارایش دقیقا وقتی ترانزیستور های خروجی روشن بشن امیتر ها یک میشن و وقتی خاموش بشن توسط مقاومتها صفر میشن.

پایه OUTPUT CTRL رو به زمین وصل کن. این پایه تعیین میکنه که ای سی به صورت دو خروجی مجزا عمل بکنه یا همزمان. دو خروجی برای پوش پول و نوع پل کاربرد داره. یکی از پالسها به خروجی اول و یکی به خروجی دوم میره. اینطوری دیوتس سایکل هر پایه بیشتر از 45 درصد نمیشه. حالت تک خروجی برای وقتیه که ما فقط یک سوییچ داریم و میخوایم دیوتی بیشتر از 45 باشه. کار ما دیوتی حدود 60 درصد میخواد. تو حالت تک خروجی بیشتر از 95 درصد نمیشه.همچنین در این حالت هر دو خروجی با هم خاموش و روشن میشن و میتونیم موازیشون بکنیم. در اینجا زمینش میکنیم که در حالت تک خروجی قرار بگیره در صورتی که دو خروجی نیاز داشته باشیم بهاید به پایه REF متصلش بکنیم. پایه REF یه ولتاژ تثبیت شده 5 ولت برای ولتاژ مرجع بهمون میده.

حالا وقتی تغذیه رو وصل میکنی رو پایه امیتر باید پالس مربعی 150 کیلوهرتز با دیوتی سایکل 95 درصد رو داشته باشیم.

تست کن اگر oK بود ادامه میدیم.

اگه اسکوپ نداری از فرکانسمتر مولتی متر هم میتونی استفاده بکنی.

K.Show

دیدگاه

خیلی توضیحات خوبی دادید ممنون
                            من آیسی رو دیشب یه مشکلی پیش اومد نتونستم بگیرم. شنبه میخرم و میبندمش
                            بازم ممنون

اضافه شده در تاریخ :

سلام

ببخشید دیر شد
                            از اصفهان آیسی رو خریدم و جواب نداد. از تهران خریدم (جوان) و جواب داد :angry: واسه همین دیر شد
                            الان توی خروجی144 کیلوهرتز ظاهر شد!
                            AYRIC

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار بوست با جریان لحظه ای زیاد

نوشته اصلی توسط roboreza
                              سلام

ببخشید دیر شد
                              از اصفهان آیسی رو خریدم و جواب نداد. از تهران خریدم (جوان) و جواب داد :angry: واسه همین دیر شد
                              الان توی خروجی144 کیلوهرتز ظاهر شد!
                              خب. دیود 20 امپری شاتکی و دو تا خازن 2.2 میکرو پولیستر. یکیش شصت ولت پایینتر نباشه و اونیکی هم بیست ولت کمتر نباشه.
                              کل توپولوژی بوست رو ببند. خازن ولتاژ پایینتر رو مستقیم به پایه سورس ماسفت و سر سلف( اونی که به ماسفت وصلا نمیشه. یعنی همونی که به تغذیه وسل میشه) وصل کن.
                              خازن ولتاژ بالاتر رو مستقیما به پایه سورس ماسفت و کاتد دیود وصل کن. اند دیود هم مستقیم به ماسفت وصل کن. حالا دیگه رو خروجی هم علی الحساب یه 100 میکرو 50 ولتی یا 63 ولتی بزار. اگر تغذیه ورودیت سفت و قرصه و نوسان نداره که هیچی ولی اگه فکر میکنی نوسان ممکنه داشته باشه یه خازن درست درمون هم تو ورودی بزار.
                              از وضعیت چند رشته کردن سیم های سلف و اینچیزا هم باید متوجه شکل جریاندهی تو فرکانس بالا شده باشی. مسیراتو مناسب درست کن. اگر پی سی بی میزنی از سطح زیادی استفاده بکن.
                              این ای سی دو تا ارور امپلی فایر داره. یکیشو بیخیال. به پایه ورودی مثبتش زمین بده و به پایه ورودی منفیش رفرنش بده کلا خاموش بشه.
                              اونیکی!!. به پایه منفی ورودیش رفرنس بده. به پایه مثبت ورودیش به یه تقسیم مقاومتی از ولتاژ دلخواه خروجیت یه 5 ولت درست کن بده اینجا. رگولایسون اینطوری انجام میشه که اگر ولتاژ خروجی بیشتر از میزان مطلوب بشه اون 5 ولتی هم که با تقسیم مقاومتی درست کردی بیشتر از 5 میشه و دروتی سایکل کم میشه و بالعکس.

حالا میرسیم به انتقال سیگنال از ای سی به سوییچ.
                              دو تا پایه کلکتور ای سی رو به تذیه vcc 12 ولت وصل کن.
                              دو تا پایه امیتر رو به هم وصل کن با یه 470 اهم به زمین وصلش کن. 330 هم میتونی بزاری. هم کدوم را دستته.
                              از گیت بده به کاتد یه 4148. اند 4148 رو به یه 10 اهمی بده به امیتر ای سی.
                              گیت یا همون کاتد دیود4148 رو به امیتر یه bc640 بده. بیسش رو بده به اند 4148 .
                              همین تموم شد.
                              ببند تست کن جواب بده. البته قبل از تست کردن یه دست مدار رو بکش یه عکس ازش بزار همچنین یه عکس که مشخص باشه از مسیر کشی ها و خصوصا مسیر جریان درود و ترانزیستور و اون دو خازن مهم بزار.

K.Show

دیدگاه

کلکتور bc640 رو به کجا وصل کنم؟
                                دیودی که من گرفتم u1560 هست. بدرد میخوره؟
                                AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X