اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل مدار توتم پل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تحلیل مدار توتم پل

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
    بله.فرقی نمیکنه.IGBT هم خازن گیت-امیتر داره که مشابه خازن گیت-سورس ماسفت هست.خلاصه باید مدار درایور قابلیت شارژ و دشارژ خازن رو داشته باشه.
    این همفایل شبیه سازی پروتئوس واسه یه مدار توتم پل ساده.
    مهندس یه چیز دیگه موند اونم اینه که چطوری ترانزیستور ها رو انتخاب می کنن؟؟
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

تو این مورد تجربه ی خاصی ندارم؛اما فکر کنم با توجه به فرکانس کاری MOSFET یا IGBT (که میخوایم با اون فرکانس سوئیچ زنی رو انجام بدیم) و جریان مورد نیاز برای شارژ و دشارژ خازن داخلی اونها؛ ترانزیستورها رو انتخاب میکنن.

دیدگاه

راستی یه توضیح کوچولو هم یادم اومد که شاید قبلا خونده باشین.
        نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
        اگه درایور نذاریم چون خازن گیت سورس نمی تونه به سرعت شارز و دشارز بشه تلافات زیاد خواهیم فقط واسه همین می زاریم درسته؟؟؟
        دلیل به وجود اومدن تلفات؛ عبور از ناحیه خاموش به اشباع هست.که در حین تغییر حالت ماسفت؛مقاومت کانال به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا میکنه و جریانی هم که در حال عبور هست اگه مقدار زیادی داشته باشه؛ به طور ناگهانی دمای داخلی ماسفت افزایش پیدا میکنه و خطر سوختن سریع ماسفت وجود داره.
        لذا باید این تغییر حالت سریع باشه تا ماسفت زمان کمتری مابین دوحالت اشباع و قطع قرار بگیره.(البته نمیتونیم این تغییر حالت رو خیلی هم سریع انجام بدیم.به خاطر محدودیت dV/dt خازن گیت سورس)
        (همیشه اصل عدم قطعیت هایزنبرگ یادت باشه که فقط تو فیزیک کاربرد نداره.خیلی جاها کاربرد داره!! -حتی تو زندگی!-خلاصه اینکه بهترین حالت اکثراً حد وسط هست)

دیدگاه

سلام مجدد!

من یه سوتی خیلی تابلو دادم و اعتراف هم میکنم به سوتی دادنم! :mrgreen:

مدار توتم پل اینه:

این هم لینک توضیحات:
          http://electronics.stackexchange.com/questions/16864/totem-pole-output-driver

و این هم هست:
          http://hforsten.com/better-evolved-bjt-inverter.html

مدار پوش-پول هم اینه:

http://en.wikipedia.org/wiki/Push%E2%80%93pull_output

خلاصه اینکه توتم پل عملکردش مشابه پوش پول هست،با این تفاوت که توانایی توتم پل در جریان دهی( حالت سورس) کمتره و توتم پل فقط با NPN ساخته میشه و در مواردی که با کمبود یا نبود :mrgreen: امکانات مواجه میشیم، میتونه مورد استفاده قرار بگیره.

دیدگاه

واقعا؟؟؟؟ :angry: :angry: :angry:
            حالاعیبی نداره می شه همین موارد کاملا تحلیل کنید که چی می شه اصلا؟؟

TABRIZ

دیدگاه

واقعا؟؟؟؟ :angry: :angry: :angry:
              حالاعیبی نداره می شه همین موارد کاملا تحلیل کنید که چی می شه اصلا؟؟
              2تا ترانزیستور خروجی؛ بالایی Q1 و پایینی Q2 ترانزیستور پشت سر اونها هم Q3:
              کار اصلی اون دیود افزایش ولتاژ آستانه ی هدایتQ1 هست تا وقتی که Q3 روشن شد و به اشباع رفت؛ ولتاژ روی بیس Q1 باعث روشن شدنش نشه. وقتی Q3 خاموشه، Q1راحت روشن میشه.
              کل این مدار یه مدار NOT از نوع توتم پل هست.
              ترانزیستور پشت سری(Q4) که کنارش نوشته input A خیلی مطمئن نیستم؛ اما برداشتم اینه که :
              وقتی ورودی صفر باشه؛Q4 هدایت میکنه و بیس Q3 زمین میشه،پس Q3 خاموش میشه و به بیس Q1 مقدار 5ولت Vcc میرسه و Q1 روشن میشه و خروجی High میشه.
              این یه خط پایینی رو شک دارم:
              اگه ورودی high باشه اما کمتر از Vcc؛Q4 با هدایت کردنش ولتاژ روی input رو وصل میکنه به بیس Q3 و اون رو روشن میکنه.
              Q3 با روشن شدنش بیس Q2 رو تحریک میکنه و چون ولتاژ لازم برای روشن شدن Q2 کمتر از Q1 هست(به خاطر همون دیود) پس Q2 به اشباع میره و خروجی تقریبا صفر میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                2تا ترانزیستور خروجی؛ بالایی Q1 و پایینی Q2 ترانزیستور پشت سر اونها هم Q3:
                کار اصلی اون دیود افزایش ولتاژ آستانه ی هدایتQ1 هست تا وقتی که Q3 روشن شد و به اشباع رفت؛ ولتاژ روی بیس Q1 باعث روشن شدنش نشه. وقتی Q3 خاموشه، Q1راحت روشن میشه.
                کل این مدار یه مدار NOT از نوع توتم پل هست.
                ترانزیستور پشت سری(Q4) که کنارش نوشته input A خیلی مطمئن نیستم؛ اما برداشتم اینه که :
                وقتی ورودی صفر باشه؛Q4 هدایت میکنه و بیس Q3 زمین میشه،پس Q3 خاموش میشه و به بیس Q1 مقدار 5ولت Vcc میرسه و Q1 روشن میشه و خروجی High میشه.
                این یه خط پایینی رو شک دارم:
                اگه ورودی high باشه اما کمتر از Vcc؛Q4 با هدایت کردنش ولتاژ روی input رو وصل میکنه به بیس Q3 و اون رو روشن میکنه.
                Q3 با روشن شدنش بیس Q2 رو تحریک میکنه و چون ولتاژ لازم برای روشن شدن Q2 کمتر از Q1 هست(به خاطر همون دیود) پس Q2 به اشباع میره و خروجی تقریبا صفر میشه.
                سلام
                اقا شاهرخ چی شد الان من هنگ کردم :mrgreen:
                اخه چطوری اون دیود باعثافزایش ولتاز استانه می شه اون خودش 0.7افت می ده می شه یه بار هم توضیح بدین کلشو؟؟
                چطوری خاموش شدن q3باعث روشن شدن q1می شه؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

شرط هدایت ترانزیستور NPN چیه؟ ولتاژ بیس؛ از امیتر 0.7 بیشتر باشه.حالا با اومدن این دیود؛ ولتاژ بیس باید از 0.7 بیس امیتر+0.7 دیود بیشتر باشه تا ترانزیستور بتونه هدایت کنه.
                  (البته این تحلیل من هست و جایی این رو نخوندم.ممکنه تحلیلم غلط باشه)
                  Q3اگه خاموش بشه؛جریان عبوری از مقاومت 1.6کیلو اهم از کجا رد میشه؟ از بیس Q1 و همین باعث روشن شدن Q1 میشه.

دیدگاه

سلام
                    اونq4اگه هدایت کنه مگه جریان از کلکتور به امیتر نمی ره؟؟
                    پس چطوری ورودی اونجا قرار گرفته؟؟

TABRIZ

دیدگاه

سلام
                      اونq4اگه هدایت کنه مگه جریان از کلکتور به امیتر نمی ره؟؟
                      پس چطوری ورودی اونجا قرار گرفته؟؟
                      والله به تحلیل اون قسمتش خودم هم شک دارم.برداشت من اینه که با اعمال ولتاژ به ورودی؛ در اصل داریم با تغییر سطح پتانسیل امیتر Q4 به نسبت بیس؛ اجازه میدیم یا نمیدیم که ترانزیستور روشن بشه.(بحث همون VBE هست)

دیدگاه

سلام
                        یه سوال دیگه و تمام :icon_razz:
                        فرق این مدار پوش پول با اونی که شما گذاشتین تو چیه؟؟
                        ایا هردو برا راه اندازی استفاده می شه ؟؟
                        سرعت سویچ کدوم بالا تره؟؟

TABRIZ

دیدگاه

محمد حسین جان هر دو برای راه اندازی هست.پوش پول وقتی بهش 1 میدی ترانزیستور بالایی رو وصل میکنه و vcc به خروجی پوش پول که احتمالا گیت ماسفت هست وصل میکنه و وقتی صفر میدی ترانزیستور پایینی روشن و صفر رو به گیت ماسفت میده.کار کلی این دو ترانزیستور پس شد قطع و وصل vcc و زمین..من تحلیل آقای مستقیمی رو واسه توتم پل نخوندم ولی انگار اونم واسه اینکار هست.
                          راستی آقا شاهرخ فکر کنم اون مداری که گفتین توتم پل هست واسه خروجی گیت های ttl بکار میره. یه کاری بکنیم ما اینجا پوش پول رو بکار ببریم و بهش بگیم توتم پل میشه؟ :icon_razz: :icon_razz: :icon_razz: :icon_razz: :icon_razz:
                          تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
                            محمد حسین جان هر دو برای راه اندازی هست.پوش پول وقتی بهش 1 میدی ترانزیستور بالایی رو وصل میکنه و vcc به خروجی پوش پول که احتمالا گیت ماسفت هست وصل میکنه و وقتی صفر میدی ترانزیستور پایینی روشن و صفر رو به گیت ماسفت میده.کار کلی این دو ترانزیستور پس شد قطع و وصل vcc و زمین..من تحلیل آقای مستقیمی رو واسه توتم پل نخوندم ولی انگار اونم واسه اینکار هست.
                            راستی آقا شاهرخ فکر کنم اون مداری که گفتین توتم پل هست واسه خروجی گیت های ttl بکار میره. یه کاری بکنیم ما اینجا پوش پول رو بکار ببریم و بهش بگیم توتم پل میشه؟ :icon_razz: :icon_razz: :icon_razz: :icon_razz: :icon_razz:
                            سلام سعید جان
                            حالا سرعت کدوم بالا تره از مدار می شه فهمید یا به سرعت ترانزیستور بستگی داره؟؟؟

TABRIZ

دیدگاه

سلام
                              یه سوال دیگه و تمام :icon_razz:
                              فرق این مدار پوش پول با اونی که شما گذاشتین تو چیه؟؟
                              ایا هردو برا راه اندازی استفاده می شه ؟؟
                              سرعت سویچ کدوم بالا تره؟؟
                              مدار توتم پل توانایی جریان دهی زیادی نداره.وضعیت جریان کشی به نسبت بهتری داره. اما پوش پول هم جریان دهی و هم جریان کشی خیلی خوبی داره.
                              توتم پل بیشتر به عنوان گیت منطقی کاربرد داره؛ نه درایور.
                              در مورد سرعت سوئیچ اطلاعاتی ندارم. :redface: با بررسی سرعت ترانزیستورها میشه یه چیزهایی فهمید.علاوه بر اون؛ یه شبیه سازی با اورکد تکلیف همه چیز رو معلوم میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
                                بله سعید جان؛ منم تو چندتا سایت که دنبال فرق بین پوش پول و توتم پل میگشتم؛ عبارت Logic totem pole output(یا یه همچین چیزی) رو زیاد میدیدم.
                                آقا شما آزاده آزاد هستین...اصلا بیا لامپ خلاء استفاده کن و بگو IGBT استفاده کردم. :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X