اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت تغییر ولتاژ در مدار با یک دیود بایاس معکوس و یک دیود نوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : علت تغییر ولتاژ در مدار با یک دیود بایاس معکوس و یک دیود نوری

بچه ها منم مشتاق شدم .باهاتون جلو بیام واگه شد کمک کنم
    اما الان چشام داره در میاد انقدر پای کامپیوت بودم.حالم خوب شد مدارو میبندم
    [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

سلام
      برای تحلیل مدارات دیودی میتونیم فرض کنیم که تمام دیود ها روشن هستند و از مدار معادلشون کمک بگیریم:
      برای دیود Forward Voltage=1 : 1N4007
      وبرای دیود نورانی ولتاز دیودی که من داشتم 2.7 ولت (سبز) بود.

خوب فرض میکنیم تمام دیود ها روشن هستند یک جریان از سمت اند به سمت کاتد فرض میکنیم اگه این جریان مثبت بود فرض ما درست بود و دیود هدایت میکنه و روشن میشه ولی اگه جریان بدست اومده منفی بود فرض ما درست نبوده و دیود روشن نمیشه.(برای روشن بودن یا باید ولتاز اند از کاتد بزرگتر باشه یا جریان عبوری از سمت اند به کاتد مثبت باشه).

واضحه اگه ولتاز دیود نورانی بیشتر از 4 ولت باشه جهت جریان عوض میشه که معمولا 3.6 و یا یا کمتر هستن.
      چون جریان عبوری از سمت اند به کاتد دیود 1N4007 منفی هست پس این دیود خاموش بوده :

ولتاز دوسر دیود نورانی تقریبا صفر ولت هست.من مدار رو بصورت عملی هم بستم ونتیجه همین بود.
      قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

از باطری استفاده کردین؟
        زندگی پر ز وجود است ولی ..
        ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
          از باطری استفاده کردین؟
          بله.

دیدگاه

دوست عزیز پست های قبلی هم ذکر شده باطری این حالت رو ایجاد نمیکنه من خودم یه مدار رو هم با باطری و هم با شارژر تست کردم باطری احتمالا چون نوسان نداره این حالت هم پیش نمیاد ..
            کسی در تئوری هیچ مشکلی فکر نکنم داشته باشه .. دیود اصلا کاره ای نیست که بخواد ولتاژو افزایش بده
            شایدم اصلا چیز عجیبی نیست .. نوسانات شارژر رو <<شاید>> دیود رد میکنه و این حالت پیش میاد .. ولی در کل بد نیست علتش رو بدونیم
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

دوست عزیز پست های قبلی هم ذکر شده باطری این حالت رو ایجاد نمیکنه من خودم یه مدار رو هم با باطری و هم با شارژر تست کردم باطری احتمالا چون نوسان نداره این حالت هم پیش نمیاد ..
              کسی در تئوری هیچ مشکلی فکر نکنم داشته باشه .. دیود اصلا کاره ای نیست که بخواد ولتاژو افزایش بده
              شایدم اصلا چیز عجیبی نیست .. نوسانات شارژر رو <<شاید>> دیود رد میکنه و این حالت پیش میاد .. ولی در کل بد نیست علتش رو بدونیم
              دوست من چطور دیود اصلا کاره ای نیست یه نگاه به مدارات چاپر بندازید که با کلید و دیود چطور ولتاز رو افزایش و یا کاهش میدن شاید همین دو تا دیود وقتی به مدار شارزر وصل میشه مثل یه چاپر افزاینده عمل میکنه.

دیدگاه

منظورم تک دیود بود .. یه دیود خالی(یا دوسه تا دیود پشت سر هم) یعنی میتونه ولتاژو افزایش کاهش بده ؟
                یا منظورتون اینه که ثانویه ترانس داخل شارژر کار سلفو انجام میده تو این مدار؟

دیدگاه

منظورم تک دیود بود .. یه دیود خالی(یا دوسه تا دیود پشت سر هم) یعنی میتونه ولتاژو افزایش کاهش بده ؟
                  یا منظورتون اینه که ثانویه ترانس داخل شارژر کار سلفو انجام میده تو این مدار؟
                  نمیدونم که الان این اتفاق برای این مدار ما هم میوفته یا نه.الان ما فقط دو تا دیود تنها نداریم مدار شارزر یا مولتی متری که وصل میکنیم هم میتونن در ترمینالهاشون خاصیت سلفی یا خازنی داشته باشن.و جدای بحث چاپر ها هم با دیود و خازن مدارات چند برابر کننده ولتاز هستن که ضمن یکسو کردن ولتاز متناوب اونو چند برابر هم میکنند.این مدارات در جاهایی که جریان زیاد مورد نیاز نیست استفاده میشن.مثلا عکس زیر با دو تا دیود و خازن ولتاز رو یکسو و دو برابر میکنه:

(خروجی مدار دوسر خازن C2 هست)
                  با افزایش تعداد دیود ها و خازن به همین روش مدارات n برابر کننده ولتاز هم درست میکنند.

دیدگاه

اون مداری که صفحه دو بستم بدون مولتی متر هم از 8 ولت شارژر 20-25 ولت تولید و در خازن ذخیره میکنه بنابراین حداقل تاثیر مولتی متر منتفیه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X