اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز درباره باتری و شارژ آن + ساخت شارژر فول حرفه ای

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : همه چیز درباره باتری و شارژ آن + ساخت شارژر فول حرفه ای

نوشته اصلی توسط مهندس ربانی نمایش پست ها
    دوستان. بنده تا حالا چیزی راجع به لزوم استفاده از رگولاتور جریان برای شارژ باتری های سرب- اسید ندیده و نشنیده ام
    در خودرو هم بگمانم برق آمپر بالایی که دینام تولید می کند مستقیما به باتری ارسال می شود بی آنکه روی جریان یا ولتاژ نظارت و محدودیت انجام شود. طبعا در موتورسیکلت هم باید بهمین گونه باشد
    من یک باتری خشک ۱۲ ولت ۴/۵AH از eca گرفتم و وقتی می خواهم شارژ کنم با ولتاژ ۱۴/۲ گاه بیش از ۵ آمپر جریان می کشد و مشکل خاصی بروز نکرده. فقط باید مراقب تولید گاز هیدروژن داخل سلولها بود و از شارژ بیش از حد هم پیشگیری کرد
    اگر ایراد یا نکته ای هست خوشحال می شوم مطرح کنید ...
    با سلام:
    چون باتری شما 12 ولت 4.5 آمپر ساعت است، جریان شارژ استاندارد این باتری 1/10 ظرفیت باتری یا 450 میلی امپر ساعت است. هر چه جریان شارژ باتری اضافه شود به همان نسبت هم از عمر آن کاسته می شود.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام
      دوستان یه موضوعی رو عرض می کنم که شاید برای بعضی از برقی ها جذاب باشه.
      این موضوع جز یکی از به روز ترین مسائل شبکه های قدرت هستش.
      بهره گیری از ذخیره گر های انرژی الکتریکی در شبکه قدرت که از همون باتری ها و کانورتر های پاور سیستم تشکیل میشه.
      KEYWORDS :
      Battery Energy Storage System
      Battery Managing system
      یه مقاله هم آپلود می کنم کی می تونید توی این حوزه مطالعه کنید:
      جدیدترین ویرایش توسط induct; ۱۶:۱۵ ۱۳۹۷/۰۴/۲۴.
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

این تاپیک آخرش چی شد من نفهمیدم
        هیچ عکس و فایلی من از شماتیک ندیدم
        دوستان اگه مایل هستن یک پروژه توی github شروع کنیم
        جدیدترین ویرایش توسط m_account; ۱۶:۵۴ ۱۳۹۸/۰۲/۱۹.

دیدگاه

.............................
          جدیدترین ویرایش توسط حمید حمید; ۲۳:۵۵ ۱۳۹۸/۰۳/۱۰.

دیدگاه

به نام خدا
            با سلام خدمت همه علاقه مندان الکترونیک
            و با آرزوی قبولی نماز روزه در ماه مبارک رمضان
            ببخشید من میخواستم از تجهزاتی که در سایت ECA به فروش میرسد یک َشارژر باطری درست کنم اما با توجه به اطلاعات کمی که دارم از دوستان راهنمایی میخوام تا به یک طرح مناسب و مقرون به صرفه برسم.
            [IMG][/IMG]

دوستانی که امکان دارند نظر بدن اشکالات این طرحی که بنده کشیدم چیست و چکونه بهتر میتوان طراحی کرد.
            یک مشکلی که خدو پیدا کردم این است که زمانی که برق قطع میشه به علت تامین برق از طریق باطری به خاطر برگشت جریان از ماژول شارژر ،رله قطع نمیشه و سوئیچ اتفاق نمی افتد.
            با تشکر

دیدگاه

سلام
              ولتاژ باتری تا چه حد افت کنه طبیعیه چ مدل شارژی یا غیر قابل شارژ؟؟؟

مثلا باتری لیتیوم 4.2 ولت تا چقدر افت طبیعیه

یا باتری لید اسید 12 ولت؟؟؟

فرمولش چیه؟؟
              جدیدترین ویرایش توسط arzii; ۱۹:۴۰ ۱۳۹۸/۰۳/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arzii نمایش پست ها
                سلام
                ولتاژ باتری تا چه حد افت کنه طبیعیه چ مدل شارژی یا غیر قابل شارژ؟؟؟

مثلا باتری لیتیوم 4.2 ولت تا چقدر افت طبیعیه

یا باتری لید اسید 12 ولت؟؟؟

فرمولش چیه؟؟
                به دیتاشیت باطری مراجعه کنین(باتری لیتیوم یون بین 2.8-3 باتری اسید سرب بین 8-10.5)(همچنین این مقادیر کاملا وابسته به اینه که چه جریانی از باتری میکشید و دمای باتری چقدره)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

به نام خدا و با سلام

این طرح یک UPS هست که تقریبا با تجهیزات موجود در سایت ECA پیاده سازی شده
                  امیدوارم قابل استفاده باشه برای عزیزان
                  از تجربیات دوستان اگر نظری درباره این UPS دارند استفاده خواهم کرد
                  ممنون

[IMG][/IMG]

بر محمد صلوات الله و بر اهل بیت پاکشان صلواتی هدیه بفرمایید.
                  جدیدترین ویرایش توسط حمید حمید; ۲۳:۲۵ ۱۳۹۸/۰۳/۲۷.

دیدگاه

با سلام
                    از دوستان کسی اطلاع داره راهنمایی کنه ممنون میشم
                    در سایت ویکی درباره شیوه شارژر قطره ای نوشته به این عنوان که اگر جریانی بین 500 الی 1500 میلی آمپر به صورت دائم به باتری وصل باشد در طولانی مدت مشکلی برای باتری بوجود نمی آید
                    و اینکه شارژر های زماندار برای باطری های نیکل کادمیوم استفاده می شود
                    با این حساب مدار شارژر بالا را بصورت زیر هم بهتر می شود پیاده کرد.

[IMG][/IMG]
                    بر محمد صلوات الله و بر اهل بیت پاکشان صلواتی هدیه بفرمایید.
                    جدیدترین ویرایش توسط حمید حمید; ۲۳:۳۰ ۱۳۹۸/۰۳/۲۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                      درود . الان که چیزی نمیشه . فقط عمر باطری کم میشه . روی باتری ها همیشه initial current رو نوشته که برای باتری ۴.۵ آمپر مقدار ۱.۳ آمپر ذکر شده . این مقدار حداااااکثر جریان که میشه به باتری اعمال کرد و برای شارژ که یک پروسه زمان بر هست باید از این مقدار کمتر اعمال بشه . مثلاً800 میلی یا یک آمپر . جریان بالا مثلا ۵ آمپر فقط برای باتری خوابیده و برای شوک دادن و در حد چند ثانیه ست . صفحات باتری آسیب میبینه با این جریان
                      نوشته اصلی توسط ghzare نمایش پست ها
                      سلام دوستان

بنده نیاز به یه مدار برای شارژ باطری 12 ولت 4.5 و یا 7 آمپر دارم، می خوام از یه باطری موتور سیکلت به عنوان منبع تغیه و یه مدار مبدل کاهنده دی سی به دی سی برای عکاسی نجومی استفاده کنم.

ممنون می شم اگه کسی بتونه راهنمایی کنه؟

در ضمن اینکه می گن با یه آداپتور ساده هم می شه باتری رو شارژ کرد، ولی باید مواظب بود تا به باتری آسیب نرسد درسته؟
                      نوشته اصلی توسط محمد پورخلیلی نمایش پست ها
                      چون باتری اسید خشک یا اسید سرب هست خروجی یه اداپتور 14 ولت رو با دیود به باتری وصل کن تا شارژ بشه، نیاز به کنترلر پیشرفته ای هم نداره، برای کاهش ولتاژ هم از رگولاتور کاهنده 2576 استفاده کنین.
                      سلام دوستان تو بعضی از تعمیرگاه ها دیدم به شکل خیلی ساده و بدون هیچ مدار و دیود .و خازن.فقط با یک ترانس تقریبا اندازه یک باتر شش ولت کوچک که احتمالا مال دستگاه ها صوتی قدیمی هست باتری شارژ میکنند میخواستم اکه کسی چیزی در این مورد داره لطفا توضیح بدین ممنون میشم

دیدگاه

سلام
                        من یه برد شارژ باطری برای جارو برقی دستی زپیتر علت شارژ نمیکرد ای سی برد رو در اوردم ولی گم کردم ولتاژ برق وردی 9 ولت هستش حالا این ایی سی که من گم کردم میشه تشخص داد شماره ای سی چیه

دیدگاه

سلام دوستان ببخشید من ی دریل شارژی ۱۲ ولت دارم باتریهاش نیکل کادیوم بود الان ۳ تا باتری لیتیومی گرفتم سری کردمشون وقتی وصل کردم به دریل شارژی بانریها شدیدا داغ کرد دریل هم خیلی اروم میچرخید فقط از برد محافظ شارژ استفاده نکردم ایا بخاطر اینه اینجوری شد یا دلیلش چیه؟ممنون میشم اگ کسی بتونه راهنماییم کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hamidreza 68 نمایش پست ها
                            سلام دوستان ببخشید من ی دریل شارژی ۱۲ ولت دارم باتریهاش نیکل کادیوم بود الان ۳ تا باتری لیتیومی گرفتم سری کردمشون وقتی وصل کردم به دریل شارژی بانریها شدیدا داغ کرد دریل هم خیلی اروم میچرخید فقط از برد محافظ شارژ استفاده نکردم ایا بخاطر اینه اینجوری شد یا دلیلش چیه؟ممنون میشم اگ کسی بتونه راهنماییم کنه
                            با سلام
                            باتری های نیکلی چند سل سری بودن؟
                            چه نوع باتری لیتیومی خریدید؟
                            جدیدترین ویرایش توسط msm_a_b_e; ۱۶:۴۸ ۱۴۰۱/۰۴/۱۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X