اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنرل رله با مقاومت متغیر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنرل رله با مقاومت متغیر

با سلام
    دوستان عزیر من به یکه مدار نیاز دارم که با تغییر یک مقاومت متغیر بشه یک رله رو خاموش روشن کرد.یعنی مثلا اگه مقاومت زیاد شد رله رو قطع کنه و اگه کم شد رله رو وصل کنه.رله 12 ولتی است.اگه مداری باشه که به صورت راکتو این کار رو انجام بده خیلی بهتره.اگه پیشنهاد هاتون رو بگین خیلی ممنون میشم.

پاسخ : کنرل رله با مقاومت متغیر

سلام دوست عزیز
    این هم لینک نقشه مداری که میخوای
    http://www.uplooder.net/img/image/22/1f24c0d99df45cfcd74745a80cb8e3a2/%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84_%D8%B1%D9%84%D9%87. jpg
    تست کن اگه سوالی بود در خدمتیم
    زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

مهندس بسیار سپاسگذارم.
      مهندس اگه اشتباه نکنم از پل وین استفاده کردین.من باتوجه به اینکه مقدار مقاومت متغیرم کمتر است یکم مقادیر رو تغییر دادم.شبیه سازیش جواب داد.باید برم برا تستش.فقط اگه ممکنه بفرمایید تو این حالت چقدر جریان برای رله تامین میکنه؟و اون دیود نقشش چیه؟بازم ممنون

دیدگاه

خواهش میکنم
        در مورد مقاومت متغیر دقت کنید که نباید زیادی کم باشه در غیر این صورت جریان عبوری ازش ممکنه اونو بسوزونه.
        حتی میشه اون مقاومتی که به ولوم وصله رو برداشت و سر وسط ولوم رو به ورودی پ امپ داد و دو سر دیگش به زمین و منبع وصل باشه که لازمش این که ولوم چند کیلویی باشه تا نسوزه.
        اما راجع به جریان خروجی بستگی به خود رله داره و معمولا رله ها برای راه اندازی حدودا 70 یا 80 میلی آمپر نیاز دارن که جریان زیادی نیست واین جریان به وسیله ترانزیستور از منبع گرفته میشه فقط باید ترانزیستور تحمل این جریان رو داشته باشه با توجه به توانش (این ترانزیستور 350 میلی وات) اگه در حالت اشباع ولتاژ کلکتور امیتر حدودا یک ولت باشه میتونه حداکثر350 میلی آمپر رو تحمل کنه پس 80 میلی آمپر مشکلی براش به وجود نمیاره.
        اون دیود هم حتما باید گذاشته بشه ونقشش جلوگیری از برگشت جریان رله به ترانزیستوردر هنگام قطع رله هست به این صورت که وقتی رله میخواد خاموش بشه با توجه به خاصیت سلفی جریانش نا گهانی صفر نمیشه و با توجه به خاموش بودن ترانزیستور در این لحظه اگه بخواد از ترانزیستور عبور کنه ترانزیستور آسیب میبینه اما اون دیود باعث میشه مسیر این جریان به ترانزیستور نره(هنگام خاموش شدن ترانزیستور) و مسیر جریان توسط دیود برقرار میشه تا به صفر برسه. اصطلاحا به نقش دیود در این مدار دیود هرز گرد میگن.
        مدار رو که بستین هنگام وصل رله تست کنین ترانزیستور داغ میشه یا نه(اگه داغ بشه خوب نیست) همچنین ولتاژ کلکتور امیتر رو اندازه بگیرین نباید بیشتر از یکی دو ولت باشه. نتیجه رو بهم گزارش بدین.
        موفق باشین.
        زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

مهندس حقیقت اون مقاومت متغیر یک ترمیستور است.که در دمای معمولی 1.5 کیلو مقاومت داره.با افزایش دما مقاومتش تا 170 اهم پایین میاد.و مدار باید وقتی مقاومت از 700 اهم پایین تر میاد رله رو خاموش کنه.و قبلش رله روشن باشه.حالا با این اوصاف به نظر شما مدار جواب میده.البته منم یک مدار شبیه مدار شما شبیه سازی کردم که تو شبیه سازی جواب میده ولی اینکه ممکنه تو عمل بسوزه یا اتفاق دیگه ای بیافته رو نمی دونم.لینکش رو میفرستم اگه زحمتی نیست یه نگاه بهش بندازید.البته 741 استفاده کردم چون تو نرم افزار 358 نداشت.قسمت منبع جریان هم اضافه نکردم.

http://s5.picofile.com/file/8131775276/relay_control.png

دیدگاه

خواهش میکنم چه زحمتی دوست عزیز
            به نظر میرسه مخواید کنترل دما انجام بدید!
            مداری که گذاشتین کار میکنه و نگران آسیب دیدن ترمیستور نباشین چون اولا مقاومت سری با اون در حد کیلو اهم هست وجریان در حد چند میلی آمپر بیشتر ازش عبور نمیکنه برا همین توان تلفاتی توی ترمیستور در حد 12 میلی واته(خیلی کمه) ومشکلی به وجود نمیاره در ثانی جایی توی همین سایت خوندم که اصلا این ترمیستور ها سوختن تو کارشون نیست!
            حالا بریم سر پارامتر ها:
            با توجه به این که میخواین وقتی ترمیستور به 700 اهم رسید رله خاموش بشه مقادیری که واسه مقاومت ها انتخاب کردین باید تغییر کنه به این صورت(روی شکلی که خودتون گذاشتین)
            R1=1.8K R2=5.6K R3=TERMISTOR R4=2.2K
            با این مقادیر وقتی ترمیستور تقریبابه 700 برسه رله خاموش میشه.
            اما توصیه میکنم از اون جا که مقاومت ها بالاخره دقیق نیستن وممکنه دقت کار بیاد پایین اگه دقت بالا میخواید مقاومت های R1وR2 رو بردارین به جاش یک ولوم 10 کیلو بزارید و سر وسطش رو به همون پایه 3 پ امپ وصل کنین و یک سر به زمین و سر دیگه به منبع این طوری میتونید کنترل رو هر دمایی که میخوایین داشته باشین یعنی دمای مورد نظرتون قابل تنظیم هست و دقت کار هم بالا میره.
            برای مورد خاصی که میخواین وقتی ترمیستور به 700 اهم برسه رله خاموش بشه باید ولتاژ پایه 3 پ امپ 9.1ولت باشه که با تنظیم ولوم میشه این کار رو کرد یعنی با ولت متر ولتاژ پایه 3 رو بگیرید و با تغییر ولوم به 9.1 ولت برسونیدش.(مقاومت R4 باید 2.2K باشه R3 هم که ترمیستور هست)
            واسه دماهای دیگه میشه به طریق مشابه عمل کرد.
            بقیه مدار که ترانزیستور و غیره هست که قبلا گفتم چه طور باشه.
            مدار رو ببندین وتست کنید فقط یک نکته این که تا حالا 741 رو تو مد تفاضلی تست نکردم ببینم چه طوره و دقتش خوب هست یا نه اما شما تست کنین اگر خوب بود که هیچ اما اگه راضی نبودین من 358 رو پیشنهاد میکنم که توی مد تفاضلی بهتر عمل میکنه تازه توش دوتا پ امپ هست یعنی اگه لازم بشه میتونید دوتا ازاین مدارا هارو باهاش ببندین.
            بعد از تست اگه باز هم سوال داشتین بپرسین.
            موفق باشین
            زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

سلام
              بازم ممنون از پاسخ دقیق و با حوصله شما.
              فقط خواستم قبل اینکه مدار رو ببندم از یه چیز مطمئن شم.ترمیستوری که من استفاده می کنم فکر نکنم مقاومت داخلی سری داشته باشه.چون وقتی دماشو تغییر دادم رنج تغییر مقاومتش از 1.5 کیلو بود تا 180 اهم.حال اگه خودم مقاومتی در حد کیلو باهاش سری کنم موردی نداره؟دقت کار از بین نمیره؟یه همچین مداری هم طراحی کردم.اگه اینم لطف کنید بررسی کنید ممنون میشم.در مورد اون ولوم ها هم یه سئوال داشتم اگه از ولوم استفاده کنم که خیلی خوب میشه.فقط این ولوم ها در اثر تکان خوردن تغییر نمی کنن؟مقاومتشون رو عرض میکنم. بازم ممنون.
              http://s5.picofile.com/file/8131878526/relay_control2.png

دیدگاه

البته تو عکس منبع 9ولت هست ،که اشتباه شده.و منبع من 12 ولت است.

دیدگاه

سلام
                  منظورم از مقاومت سری شده مقاومتی هست که توی مدار به ترمیستور وصل هست(در واقع همون R4)
                  پس نیازی نیست یه مقاومت دیگه باهاش سری کنید چراکه حساسیت و رنج کاری پایین میاد.
                  ولتاژرو من همون 12 ولت در نظر گرفتم و محاسبات بر اساس اون هست.پس مقادیر مقاومت ها میشه همون مقادیری که گفتم.
                  در مورد ولوم اگر ولوم جایی باشه که احتمال میره دستکاری بشه یا بر اثر هر عاملی از تنطیم خارج بشه به جای ولوم از مولتی ترن استفاده کنید(مقدارش همون ده کیلو اهم) این دیگه با دست و این جور چیزا به این راحتی ها تغییر نمیکنه باید با پیچ گوشتی دوسو وکوچیک تغییرش داد یا چیزی شبیه اون.
                  http://eshop.eca.ir/650-home_default/%D9%85%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%86-10-%DA%A9%DB%8C%D9%84%D9%88-%D8%A7%D9%87%D9%85--%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%87.jpg
                  در ضمن دامنه چرخشش زیاده چندین دور میشه چرخوندش برای همین دقت کارتون خیلی بالا میره.
                  در آخر یه نکته رو بگم این که اگر میخواین بر اساس اون ولتاژی که گفتم(9.1) تنظیم کنین تا رو 700 اهم رله خاموش بشه باید منبع دقیقا 12 ولت باشه پس با ولت متر اندازه بگیرین تا مطمئن شین.
                  اگر ولتاژ12 نبود مثلا بیشتر بود پیشنهاد میکنم از این روش ساده استفاده کنید برای تنظیم چون ربطی به ولتاژ نداره به این ترتیب که نسبت مقاومت R2 به R1 باید درلحظه خاموش شدن رله برابر باشه با نسبت مقاومت R4 به مقاومت ترمیستور و چون میخوایم در اون لحظه مقاومت ترمیستور 700 اهم باشه پس این نسبت به دست میاد تقریبا 3.143 وبا این حساب مقاومت بین سر وسط مولتی ترن و سری که به زمین وصل میشه باید تقریبا 7.586 کیلو اهم باشه که قبل از قرار دادن اون در مدار میاییم با اهم متر مقدار مقاومت بین اون دو پایه مورد نظر رو میگیریم و با چرخوندنش مقدار مقاومت رو به این مقدار محاسبه شده میرسونیم بعد وصلش میکنیم به مدار(پایه ها جابه جا نشه!)
                  یه سوال هم دارم این که آیا این مدار قراره واسه یه کار تجاری یا صنعتی استفاده کنید(به تعداد زیاذ ازش تولید کنین) یا صرفا جنبه آزمایشی و یاد گیری داره؟
                  به این خاطر میپرسم چون اگر قرار هست صنعتی بشه باید مدار جوری طراحی بشه که هزینش تا حد ممکن پایین بیاد و کیفیت خوبی هم داشته باشه
                  زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

سلام مهندس واقعا ممنون از حوصله و وقتی که میزارین.انصافا که ذکات علمتون رو به بهترین شکل میدین.
                    راستش این مدار اگه درست جواب بده قرار است به صورت انبوه تولید بشه.هزینه اش هم درست میگین نباید زیاد بشه.اما بیشتر از اون قابلیت اعتماد مدار که باید عملکرد مطمئنی داشته باشه.راستی PCB این مدار نباید چیز سختی باشه خودم میتونم انجامش بدم؟طراحیش رو منظورمه.

دیدگاه

سلام
                      ممنون خواهش میکنم
                      ببخشید که چند روزی دیر شد اونم به خاطر مشغله کاری که داشتم فرصت نداشتم جواب بدم.
                      پی سی بی مدارش به دلیل کم بودن قطعات راحت هست اگه کار کرده باشید خیلی راحت می تونید طراحی کنید.
                      چند تا سوال دیگه هم داشتم
                      1-این که چه جوری فهمیدین که ترمیستور باید روی 700 اهم مدار رو خاموش کنه از روی دیتا شیت یا اندازه گیری مقاومتش توی اون دمای مورد نظرتون؟میخوام بدونم چقدر دقت توی دما لازم دارین
                      2-اون دما چقدر هست؟
                      3-اجباری هست که حتما از ترمیستور 2 کیلو استفاده بشه؟
                      4-وسیله ای که قراره توسط رله فعال بشه و گرما تولید کنه چی هست؟
                      5-محیطی که قراره دماش کنترل بشه چی هست یعنی جنسش چیه آب هست یا هوا یا چیز دیگه؟
                      البته اگر به دلایل مسایل امنیتی قادر به جواب نیستین نیازی نیست جواب بدین.هرکدوم از سوالات که براتون مقدور هست جواب بدین
                      در آخر هنوز نفهمیدم مدار رو تست کردین یا نه که بدونم کارتون رو راه میندازه یا ایرادی جاییش نداره
                      هم با 358 ببندین هم با 741
                      موفق باشید
                      زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

سلام.خواهش می کنم.
                        1.دما رو اندازه گرفتم و همزمان مقاومت رو تو اون دما مقاومت 700 اهم بود.دقت مهم است چون با رسیدن به اون دما باید یه فن روشن بشه و دما رو پایین بیاره.اون مولتی ترنی که گفتین کارو خیلی راحت میکنه چون قطعه رو نصب میکنم بعد با اون مقاومت متغیر(مولتی ترن) نقطه فن زدن رو تعیین میکنم.
                        2.دما 75سانتی گراد.
                        3.ترمیستور 2 کیلو نیست، شایدم باشه.یعنی در دمای اطاق 1.5 کیلو
                        4.عرض کردم فن.باید دما رو کاهش بده.
                        5.محیط آب است

مدار رو با 358 بستم خوب جواب داد البته بجای ترمیستور از یه مقاومت متغیر استفاده کردم.چون ازمایش با ترمیستور یکم سخته.و بجای مولتی ترن هم از دوتا مقاومت متغیر استفاده کردم.ولی شنبه بازار باز شه قطعات رو تهیه میکنم تست نهایی میکنم.
                        فقط میمونه pcb که خیلی وقت پیش کار کردم الان یادم نمونده.باید یه فکری براش بکنم.
                        بازم ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X