اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید برق با بلندگوی پیزوالکتریک(روشن کردن لامپLED با بلندگوی پیزو)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید برق با بلندگوی پیزوالکتریک(روشن کردن لامپLED با بلندگوی پیزو)

با سلام خدمت دوستان دانشمند خودم
    امیدوارم که توی این بحث خول وارد بشید که بنظرم خیلی جالبه و بصورت اتفاقی توی اینترنت دیدم اگه کمکم کنید که تا عمر دارم دعاتون میکنم!!
    پیزوالکتریک به مواد کریستالی گفته میشه که اگه بهشون انرژی الکتریسیته بدیم انرژی میکانیکی تبدیل میکنه(بصورت ارتعاش)و برعکس اگه بهش انرژی مکانیکی(فشار) بدهید در دوسرش انرژی الکتریکی میده!!
    .
    .
    . خب میرم سر اصل موضوع:
    لطفا این ویدیئوی کوتاه رو ببینید:
    http://www.youtube.com/watch?v=Xuw9frP1GNo
    ..........................
    بایک قطعه پیزو داره یک لامپLED رو روشن میکنه!!! :eek:
    من از این قطعه پیزو خیلی جاها دیدم مثل آژیر دوچرخه بچه ها تو قسمت بلندگوش!یا توی ماشین حساب ها ی چینی که با زدن دکمه صدای دیت دیت میداد یا توی آومتر دیجیتالی توی تست اتصال کوتاهش.
    اما متاسفانه من الان به هیچ کدومش دسترسی ندارم که خودم امتحانش بکنم!
    بنظر دوستان این مدار کار میکنه واقعا؟؟؟ :-?
    واقعا ممنون میشم که راهنماییم کنید؟؟؟

پاسخ : تولید برق با بلندگوی پیزوالکتریک(روشن کردن لامپLED با بلندگوی پیزو)

بله این ویدئو واقعیه ...
    اگر به به دو سر پیزو ولتاژ اعمال کنیم شروع به لرزش میکنه ، واگر به پیزو ضربه وارد کنیم رو دو سرش ولتاژ اعمال میشه !
    مثل فندک های اتمی ! که با فشردن شصتی ضربه به تعداد زیاد پیزوی سری شده وارد میشه و ولتاژ بالا با جریان بسیار کم تولید میکنه ...
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

بنظرتون میشه با همین پیزوهایی که توی این مداراتی که گفتم لامپ LED روهم روشن کرد!
      حتی اون اسباب بازی های عروسکی که وقتی یه جایی از بدنشون رو مثلا شکمش رو فشار میدی شروع میکنه به خوندن آهنگ و دیگر مواردی که عرض کردم اگه اون قطعه پیزو الکتریکشون رو دربایریم و مطابق ویدئو بهش LED وثصل کنیم و فشارش بدیم لامپ روشن میشه!!؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

با زدن هر ضربه به پیزو یک ولتاژ لحظه ای ایجاد میشه ، اینطور نیست که با نگه داشتن دست روی پیزو ولتاژ ثابتی ایجاد بشه ،،،
        در کل زیاد روی گرفتن برق از پیزو حساب نکنید ،
        اون عروسک ها هم که فشار میدید شروع به خوندن میکنن ، با فشار دادن فقط یک کلید اتصال کوتاه میشه و انطور نیست که برق مدار از طریق فشار وارده ایجاد بشه ،،،

دیدگاه

نه داداش خودم میدونم فقط لحظه ای که فشار بدیم ال ای دی روشن میشه و بعدش خاموش میشه و واسه اینکه بیشتر روشن بشه باید تند تند صفحه پیزو رو فشار بدیم!
          مثالی که درمورد عروسکها زدم اگه توجه بکنید گفتم باد قطعه پیزوالکتریک داخلش(که نقش اسپیکرشو داره) دربیاریم و و یک ال ای دی بهش بزنیم آیا با فشار دادن روی صفحه پیزو الکتریکش ال ای دی روشن میشه!!
          کاش یکی از دوستانی که امکاناتشو دارند یک امتحانی بکنند ببینیم واقعا جواب میده یا نه؟!

اضافه شده در تاریخ :
          دوستان منتظرم ها لطفا مشارکت بفرمایید تا به نتیجه برسیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
            کاش یکی از دوستانی که امکاناتشو دارند یک امتحانی بکنند ببینیم واقعا جواب میده یا نه؟!
            سلام ، دوست عزیز من پیزو دم دست ندارم ، اما به خاطر شما یکی از وسایلم که توش پیزو هست رو باز کردم و تست کردم ، همانطور که انتظار میرفت با زدن ضربه به پیزو LED یک لحظه روشن میشه !

دانلود فیلم :
            http://ir02x6.persiangig.com/videos/My_Piezo_Vgen.mkv

دیدگاه

فدای زحماتتون که برادر کوچیکتون رو حسابی شرمنده کردی بخدا.
              واقعا ازتون ممنونم
              اگه یک لطفی هم بکنید یک جوابی هم به سوال بنده هم بدید که دیگه سرم حسابی منت بزرگی گذاشتین!
              آخا نه اینکه من توی یک شهرستان خیلی دور رو پرتم نه وسایلی که توشون بود کنارم بود نه قطعه الکترونیک فروشنده ها نمی فهمیدن من چی میخوام.حتی عکسو هم نشون دادم بازم نفهمیدم.
              واقعا لطف کردی دست گلت درد نکنه. خدا اجرت بده
              .................
              سلام به دوستان دانشمندم.
              ببخشید که سوالم تقریبا بی مربوطه به بحث خوب شما اما بخدا چاره نداشتم و نمیدونستم چطوری جواب سوالمو بگیرم.لطفا اگه میدونید زحمت بکشین و سوال منو هم جواب بدین خدا خیرون بده!
              من یک مصرف کننده ای دارم که μA 363 میکروآمپر مصرف میکنه با ولتاژ3ولت!. من میخوام یک خازن 100 میکروفاراد 3 ولتی رو شارژ کنم.
              حالا دوستان محاسبه کنند که اگه این خازن رو به مصرف کننده ام بزنم چه مدت زمانی رو خازن میتونه جریانش رو تامین کنه!
              توروخدا محبت کنید و پاسخ سوالمو بدین
              با احترام

دیدگاه

با سلام
                دوستان این پیزویی که شما میفرمایید بلندگوی پیزو هست و با اعمال فرکانس حدود چند کیلو هرتز با دامیه 5 ولت تولید صدا (بوق) میکنه. در حالت معکوس هم جواب میده یعنی با انجام حرکت و زدن ضربه به اون االکتریسیته تولید میکنه که میتونه یه ال ای دی رو روشن کنه البته به مدت خیلی کم در حد 500میلی تا 1 ثانیه . در بعضی از مدارات هم به عنوان سنسور تشخیص حرکت استفاده میشه مثلا دزدگیر . به لینک زیر مراجعه کنید اطلاعات خوبی نسیبتون میشه:
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=98558.msg626269#msg626269
                برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

مرسی پویاجان واقعا استفاده کردم
                  ولی کاش از دوستان جواب سوالمو در مورد مدت زمان تامین انرپی وسیله ام با خازن 100 میکروفاراد رو هم عنایت می کردند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط panamm
                    مرسی پویاجان واقعا استفاده کردم
                    ولی کاش از دوستان جواب سوالمو در مورد مدت زمان تامین انرپی وسیله ام با خازن 100 میکروفاراد رو هم عنایت می کردند
                    اگر درست متوجه شده باشم شما میخوای یه خازن رو شارژ کنید و باهاش یه وسیله که جریان 363 میکرو امپر میکشه با ولتاز 3 ولت رو تغذیه کنید-اگر اینطور هست میتونید از طریق زیر به صورت تقریبی حساب کنید
                    کد:
                    1/2*C*V^2=V*I*dt
                    کد:
                    1/2*100uf*9=3*363uA*t => t=0.413 s
                    البته این به صورت تخلیه کامل خازن هست که به صورت نمایی هست و شما باید برای کارتون مقدار خازن رو چند برابر بالاتر بگیرید یا اگر دقیق تر بگید بهتر بشه جواب داد

دیدگاه

سلام ویجر2020 عزیز خدا خیرت بدهد
                      ببخشید از تاخیر جوابم.کامپیوترم به مشکل برخورد کرده بود نمی تونستم جواب بدم!
                      چقدر عالی پاسخ دادیواقعا از ته ته ته ته ته دلم ازت ممنون و بینهایت سپاسگذارم
                      راستش من میخوام با یک میکروژنراتوری ؛حرکات بدن را تبدیل به انرژس الکتریکی کوچیکی در حدود 3ولت بکنم.
                      چون این حرکات ممکنه هر از چنگاهی بصورت پیش بینی نشده انجام بشه هروقت انرژی تولید شد اونو در یک خازن ذخیره کنم برای مصرف کننده.این میکرو مولد ها برای تجهیزات قابل کاشت داخل بدن مثل باتری های قلب و ... قابل استفده است که اگه بشه دیگه محشر میشه
                      پس با این حساب با 1000میکروفاراد میشه تا حدود 4 ثانیه برقشو ذخیره کرد!
                      اگه نظری داری ممنون می شم راهنماییم کنی
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=98881.0

دیدگاه

این کار معمولا به اسم انرژی هاروستینگ معروفه -و خیلی روش کار میکنن و مقاله میدن -پایان نامه ی ارشد یکی از دوستانم در مورد طراحی همین قطعات بود ولی نه اون چیزی که شما فکر میکنید -
                        برای کار شما یه سری مازول ها و قطعات در بازار برای این کار هستند که باید وارد کنید و کار با اونها راحت تر هست -مثلا ماکسیم یا لینیر یه سری چیپ برای این کار داره که خیلی مناسبه! ماژول های دیگر هم در بازار باید باشه
                        البته این زمان در بینهایت هست چون معمولا شارژ/دشارژ خازن نمایی هست معمولا کمتر از 80 -70 درصد انرژی خازن رو ریپل میگیرن - و یعنی پایینتر از 70 درصد جریان شارژ خازن ولتاژ افت میکنه و خروجی ریپل پیدا میکنه برای استفاده ی دی سی باید مقدار ریپل رو هم در نظر بگیرید

دیدگاه

شرمنده از تاخیر جوابم ویوجر جان
                          راستش داشتم تحقیق میکردم
                          اگه کلمه oscillating weight رو سرچ کنی تو گوگل عکس. یکسری عکسهایی رو از ساختمان داخلی نوعی ساعت میاره که با چرخش وزنه یک آویز مانند یک پنراتوری رو می چخونه که تولید برق کوچیکی میکنه که توی یک خازن ذخیره میشه و باز توسط خود موتور ساعت استفاده میشه!
                          بنظرتون چقدر میتونه با هر چرخش اون زنراتور به اون کوچیکی برق تولید کنه که بتونه موتور ساعت رو راه بندازه؟؟؟!!!
                          در ضمن من خودم یک ساعت رومیزی خراب داشتم که بازش کرم و دوسر سیمهای سیم پیچ موتورش لامپled بستم و وقتی عقربه ثانیه شمار رو میچرخونم برقی درحدود 3ولت میداد و روشن میشد!خودم با آوومتر اندازه گرفتم!خیلی هم کاره ساده ای هست میتونید خودتون هم امتحان کنید!

اضافه شده در تاریخ :
                          شرمنده اینو سرچ کن
                          oscillating weight genrator watch

دیدگاه

این وزنه رو بهش میگن لنگر - تو ساعت های قدیمی کاملا مکانیکی وقتی مچ دست تکون میخورد این لنگر هم میچرخید و یه فنر رو شارژ میکرد و ساعت همیشه کار میکرد ولی این لینکی که دیدم ساعت کوارتز هست یعنی با باتری کار میکنه که احتمالا همون شارژ شدن خازن باشه - دقیق نمیدونم-ایده ای ندارم ولی حدودی باید 1.5 ولت باشه
                            در مورد ساعت رومیزی چیز غریبی نیست -سیمپیچش اونقدری بزرگ و زیاد هست که ولتاژ کافی بده
                            --
                            مثلا در چند مورد از قند گلوکز خون توسط انزیم ایموبیلایز شده به عنوان منبع انرژی استفاده کردن یا یه سری کار دیگه که هیچ کدوم وارد فاز تجاری نشدن - و تحقیقات روشون ادامه داره-
                            به هر حال این موارد دم دستی که میگید رو بهتره با تست به جواب برسید که مطمئن تره!

دیدگاه

سلام دوباره داداش وویجر جان خیلی کیف میکنم از اطلاعاتت.وجدانا منم خیلی به افراد خوش فکر و باحوصله ای مثل شما نیاز دارم.
                              درمورد باتری هایی که از گلوکز توسط آنزیم برق تولید میکنند هم بگم درسته .اتفاقا منم یک دوره ای در مورش تحقیق میکنم.یکی از کاربردهاش توی وسائل کاسته شده داخل بدنه مثل باتری های قلب!البته به شرطی که از گلوکز خون استفاده کنند.محض اطلاعات تکمیلی خدمدتتان عرض کنم که یکی از مهمترین دلایلی که این بارتی های قند خون بصورت تجاری در نیامده اند به 2 دلیل اصلی است
                              اول چون هدف از ساخت و استفاده از این باتری ها در وسائل کاشتنی تجهیزات پزشکی بی نیاز شدن به باتری است که دیگر نیاز به تعویض نداشته باشند.چون این باتری ها بعد 5 سال خالی میشند و باید بیمار برای تعویض باتری عمل جراحی کنه و یک وسیله نو براش کار بذارند!
                              اولین دلیل اینه که آنزیمها رو الکترودهای بیوسل ها ثابت نیستند و به مرور زمان از الکترودها کنده شده و شسته میشوند.
                              دوم معمولا به خاطر طبیعت بدن سلولهای خونی یک لایه اضافی روی الکترودها میکشند که باعث تاثیر نامطلوب روی عملکرد خروجی الکترودهای باتری می شوند.
                              به هرحال این گزینه حالا حالا ها جای کار داره.
                              درمورد تعجبم از ساعت رومیزی اینبود که اگه یه روزی توشو ببینی موتورش خیلی کوچیکه هسته استاتور موتور یک ورق آهن نازک تشکیل شده و روتورش هم یک آهنربای خیلی کوچک به قطر3میلی متر دوقطبی بسیار ضعیف تشکیل شده درحالی که همین میتونه نزدیک 3ولت بده!
                              من یک ایده ای داشتم اگه موافق باشی یک تحلیلی بکنیم معایبشو برطرف کنیم
                              نظرتون چیه موافقید؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X