اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار ساده تولید موج مربعی!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار ساده تولید موج مربعی!

نوشته اصلی توسط Aryan_M
    back emf همون ضربه ولتاژیه که اون جرقه رو ایجاد می کنه. تو ویکیپدیا سرچ کنی چیزای خوبی دربارش نوشته.
    این مدار چینی رو نساز.
    می زنه همه چیزو می سوزونه. اگر دقت کنی حلقه مدار ضربه می زنه تو تغذیه 12 ولت و همه چیزو نابود می کنه.
    اگر دقت کرده باشی تو این مدار هم زنر 5.1 ولتی برای محافظت گذاشته. یک مقاومت 150 اهمی هم برای تغزیه مدار 555 گذاشته.
    اون دیودی که در تغزیه مدار گذاشته شده هم فکر خیلی خوبیه به دلیل این که EMF می خواد که جریان معکوس ایجاد کنه که این دیود جلوشو می گیره. پس اگر یک دیود ولتاژ بالا مثل 1n4007 اینجا بزاری خیلی خوبه. در ضمن دیر هم سویچ می کنه که بهتره.
    اسیلوسکوپ رو هم بدون محافظ به مدار وسل نکن وگرنه می سوزه.
    برای محافظت اسیلوسکوپ در برابر ضربه من تجربه ای ندارم.
    ممکنه یک اشتباه کنی اسیلوسکوپ بسوزه.
    توصیه می کنم قبل از تست مدار با اسیلوسکوپ یک مطالعه ای دربراره آشکارسازی ضربات چند کیلو ولتی با اسیلوسکوپ انجام بده.
    اسیلوسکوپت باید سمپل ریتش خیلی بالا باشه و ترجیها از حالت نمی دونم چی که با یک تریگر سمپل ریت چندین برابر می شه استفاده کن.
    اسمشو یادم رفته. فکر کنم equivalent sample rate که یکی از مئلفه هاش بود.
    بعضی اسیلوسکوپ های دیجیتال این خاصیت رو دارن و این طور کار می کنه که بعد از تریگ شدن با سرعت مثلا 25 برابر نمونه برداری می کنه و نمونه هارو ذخیره می کنه و در طول زمان اونارو به دیجیتال ترجمه و تبدیل می کنه. یعنی مثلا در هر 1 میلی ثانیه 40 میکروثانیه نمونه برداری می کنه و بقیه زمانشو به تبدیل این ولتاژ ها می پردازه.
    برای گرفتن spick یا همون ضربه خوبه.
    برای محافظت اسیلوسکوپ هم خیلی نظری ندارم. به نظرم یک تقسیم مقاومت چند مگا اهمی + دیود زنر خیلی سریع شاید خوب باشه. خیلی تو این زمینه دانش و تجربه ندارم.

من 3 راه در نظر دارم. یکی این که ترانس رو برعکس ببند یعنی سری که به هم وصله رو بزار روی تغذیه مدار و سری که آزاده رو بده به ماسفت.
    راه دوم اینه که همین طوری ببندی و یک تغزیه 20 ولتی ایجاد کنی و با 20 ولت گیت ماسفت رو کنترل کنی.
    از لحاظ تئوری در این ترانس در اون پایه که دو سر ورودی و خروجی ترانس به هم وصلا هیچ جریانی نباید عبور کنه.
    پس راه حل سوم اینه که اصلا برعکس وصل نکنی و با ماسفت pull down کنی یعنی common source یعنی کلید وصل کننده به زمین.

تغزیه ترانس و مدار رو می تونی با یک مقاومت و خازن جدا کنی. یک RC ساده.
    تو تغزیه مدارات حتما یک دیود 1n4007 بزار.
    تشکر فراوان از لطفتون
    اینم پیدا کردم:

من مدار 555 رو دادم به ماسفت و همونطور که فرمودین کویل رو بین +12 و ماسفت گذاشتم
    با اسکوپ گرفتم اولین مشکل تو تغذیه اعمال میشه اینه که ضربه هایی تقریبا با ولتاژی حدود 20 ولت وارد میشه
    بعد پراپ رو تا نیم سانتی شمع بردم جلو اونم یه ولتاژهایی در حد 2-3 ولت میزد
    گفتم باشه تا اول یه محافظ واسه اسکوپ بذارم
    بعد گام به گام پیش برم و اول نویزهای سمت اولیه رو بگیرم بعد ثانویه رو
    یکم سرچ کنم یکم آزمایش کنم دوباره مزاحمتون میشم
    واقعا ازتن متشکرم
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X