اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار تبدیل 220 به 1.5 ولت برای ساعت دیواری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست مدار تبدیل 220 به 1.5 ولت برای ساعت دیواری

دوستان سلام ببخشید اگه احتمالا تکراری باشه

یه مدار میخوام با خروجی دقیق 1.5 ولت برای ساعت چون یه مدار هست که تو خروجی دو تا دیود تو بایاس مستقیم داره ولی در نهایت 0.2 ولت کم داره نمیشه این 0.2 ولت رو جبران کرد؟؟
    نیازو تو خودم کشتم که هرگز تا نشه پشتم زدم بر چهره ام سیلی که هرگز وا نشه مشتم

پاسخ : درخواست مدار تبدیل 220 به 1.5 ولت برای ساعت دیواری

با سلام
    با استفاده از ترانس کاهنده ولتاژ را به 6 ولت برسانید پس از یکسو سازی و حذف ریپل ها بکمک رگولاتور LM317 میتوانید ولتاژ 1.5 ولت را داشته باشید و اما بدون ترانس و استفاده از سویچینگ کار کمی مشکل میشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
      با سلام
      با استفاده از ترانس کاهنده ولتاژ را به 6 ولت برسانید پس از یکسو سازی و حذف ریپل ها بکمک رگولاتور LM317 میتوانید ولتاژ 1.5 ولت را داشته باشید و اما بدون ترانس و استفاده از سویچینگ کار کمی مشکل میشود.
      میخوام بدون ترانس باشه اونجوری که میشه بله

دیدگاه

چون ساعت دیواری کم مصرفه به احتمال صد درصد باید برای کم کردم جریان از مقاومت استفاده کنی ، سوئیچینگ و ... نمی خواد.
        خوب اول برق رو از مقاومت وات بالا رد می کنی بعد پل دیود و خازن ، مقدار مقاومت هم نمی دونم بهتره اول مقاومت 100 کیلو بخری روی ال ای دی تست کنی بعد کم و زیادش کنی تا بدست بیاد ولی حتما 3 وات به بالا باید باشه.
        http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

از منابع خازنی استفاده کنید بهتره.تلفاتش کمتره.تو گوگل سرچ کنید منبع تغذیه خازنی
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94969.0
          آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

دیودی سراغ ندارید که 1.5 ولت دو سرش افت کنه ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpsms
              دیودی سراغ ندارید که 1.5 ولت دو سرش افت کنه ؟؟
              2 تا 1N4007 سری میتونه مثل یک زنر 1.5 ولت عمل کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                1.3 افت میکنه 0.2 کم داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpsms
                  1.3 افت میکنه 0.2 کم داره
                  افت ولتاژ مقدار ثابت و دقیقی نیست و بستگی به جریان عبوری داره.
                  5819 حدود 0.5
                  4007 حدود 0.7
                  4148 حدود 1.2
                  ss34 حدود 0.4

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                    با سلام. بستگی داره چه جریانی از دیود عبور کنه 1.5 ولت برای یه جریان و دمای خاص هست. پس مناسب کار ایشون نیست. جدول دیتاشیت همه چیز رو گفته.
                    [hr]
                    یه باتری آلکالاین سایز AA میتونه حدود 1 سال یه ساعت آونگ دار معمولی و حدود 3 یا 4 سال(بستگی به موتور هم داره) رو روشن نگه داره.
                    یه باتری آلکالاین حدود 3000mAh هست. در 1.5(البته باید میانگین رو ضرب کرد چون به مرور افت ولتاژ داریم) ضرب میکنیم== 4.5Wh==16200Ws
                    1 سال میشه 360*24*3600 ثانیه==31104000 ثانیه.
                    توان مصرفی ==16200/31104000==521uW
                    جریان مصرفی ==347uA
                    از جریان نشتی باتری آلکالاین هم صرف نظر کردیم. پس متوسط جریانی که میخواد حدود 347 میکرو آمپره که برای اطمینان بالاتر همون500 میکرو آمپر در نطر میگیریم.
                    حالا برای داشتن 1.5 ولت دقیق باید از lm317 استفاده کنیم. ولتاژ ورودی رو 5 در نظر میگیریم. جریان QUIESCNT در این حالت حدود1.25mA هست. 100uA هم جریان پایه ADJ پس همه این هارو با هم جمع میکنیم. میشه 1.85mA و جریان نشتی خازن هم بهش اضافه کنیم حدود 0.1uA(که خیلی کمتر هم هست) میشه 1.95mA. تو مدارمون حدود 5ma هم به خاطر تقسیم مقامتی هست که میشه6.95 باز هم ضریب اطمینان بالاتر در نظر میگیریم حدود 12mA
                    اگر از تغذیه مقاومتی استفاده کنید حدود 2.64 وات تلفات دارید که به نطرم زیاده.
                    نکته: چون ساعت به صورت پالسی جریان کشی داره بهتره یه خازن 6.3 ولت 1000 الی 4700 میکرو هم در خروجی قرار بگیره.
                    مقاومت سری با برق شهر 180 ولت(در شرایط ناجور) هم 180/0.012 میشه حدود 15k که اونی که تو بازار گیر میاد 15k هست و بهتره دور از خازن و رگولاتور باشه تا حرارت بهشون نرسه. به نطر من تغذیه خازنی بهتره چون تلفات حرارتی خیلی ناچیزه.
                    پس از مدارات زیر با اطمینان بالا میشه استفاده کرد
                    در ضمن موتور های ساعت معمولا بین 1.2 تا 1.6 ولت مشکلی ندارن و بعضی انواع مرغوبشون هم تا 0.9 ولت هم راضی هستند.
                    خروجی این مدار 1.51 ولت هست فیوز هم یادم رفت بزارم :biggrin: یه فیوز زیر 0.5 آمپر. راستی مدار از برق شهر ایزوله نیست یه وقت دست نزنید به خروجی

لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

ضمن تشکر از اطلاعاتی ک در اختیار دوستان قرار میدید،
                      نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                      با سلام. بستگی داره چه جریانی از دیود عبور کنه 1.5 ولت برای یه جریان و دمای خاص هست. پس مناسب کار ایشون نیست. جدول دیتاشیت همه چیز رو گفته.
                      نوشته اصلی توسط MReza.p
                      افت ولتاژ مقدار ثابت و دقیقی نیست و بستگی به جریان عبوری داره.
                      خودم تو پست بعدیم گفته بودم که

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
                        ضمن تشکر از اطلاعاتی ک در اختیار دوستان قرار میدید،خودم تو پست بعدیم گفته بودم که
                        خواهش میکنم آها اوکی درست فرمودید :mrgreen:
                        [hr]
                        من تست گرفتم تو جریان 5ma دو عدد دیود 4148 میتونه 1.38 ولت بده. برای دیود 5819 هم 6 عدد دیود میتونه 1.45 ولت بده که برای راه انداختن ساعت کافیه( نیازی نیست حتما 1.5 دقیق باشه)
                        پس بهترین و راحت ترین راه اینه که یه مقاومت 2 وات 15k رو با برق شهر سری کنیم از پل دیود عبور بدیم و بزنیم به 6 تا دیود 5819 یا دو تا 4148 و در آخر هم یه خازن 6.3 ولت 2200 الی 4700 میکرو فاراد موازی کنیم تا بتونه جریان لحظه ای ساعت رو تامین کنه. اینجوری خیلی راحت تره ولی اگه اصرار به داشتن 1.5 دقیق هست همون مدارای قبلی.

دیدگاه

از کمک همه دوستان تشکر میکنم

راجع به مدار آخری تا چند ولت میشه خروجی گرفت ؟؟

دیدگاه

باتری های قلمی شارژی همه 1.2-1.3 ولت هستند تو ساعت هم به خوبی کار میکنه دلیلی نداره 1.5 ولت دقیق داشته باشید همون 1.2 کافی است
                            کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                            ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpsms
                              از کمک همه دوستان تشکر میکنم

راجع به مدار آخری تا چند ولت میشه خروجی گرفت ؟؟
                              تا حدود 150 ولت مشکلی نیست اما باید با متوالی کردن تعداد زیادی زنر مثلا 36 ولت باید زنرتون رو بسازید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X