اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت کننده جریان پیکوآمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت کننده جریان پیکوآمپر

سلام دوستان
    من میخوام خروجی یک سنسور (Electron Capture Detector) رو که جریانی در حد پیکوآمپر هست رو تقویت کنم و بعدش به صورت دیجیتالی روش پردازش انجام بدم.
    قسمت آنالوگ به دیجیتالش و پردازش سیگنال خیلی پیچیده نیست چون فرکانس خروجی خیلی پایینه! اما واقعا نمیدونم این جریان کم رو چطوری تقویت کنم؟؟
    پ امپ های با جریان ورودی کم به دردم میخوره؟؟؟ اصلا میشه دیسکریت این مدار رو طراحی و پیاده سازی کرد؟؟؟
    ممنون

پاسخ : تقویت کننده جریان پیکوآمپر

بله این کار امکان پذیر هست اما دانش میخواد. یعنی دیگه اینجوری نیست که تو نت بخواید دنبال مدار آماده باشید. توی فرکانس پایین نویزهای زیادی اتفاقا هست که جنسش با نویز فرکانس بالا متفاوته. شما باید تمام پارامترهای مختلف سنسور از قبیل امپدانس خروجی، نوع تغذیه و ... رو بدست بیارید.
    شما نیاز به گین بالا دارید که توی انتخاب نوع تقویت کننده هم خیلی تاثیر میذاره چون یک محدودیت پهنای باند دارید و یک نرخ SNR .

دیدگاه

سلام
      حتماً باید از پ امپ های سریع و با جریان بایاس بسیار کم (در حد فمتوآمپر) استفاده کنید. مدار رو نباید روی PCB بزنید! باید روی هوا لحیم کاری کنید.
      کلاً اندازه گیری جریان کم کارِ خیلی سختیه. اصلاً بچه بازی نیست...

این pdf رو مطالعه کنید می فهمید دنیا دستِ کیه:
      https://www.google.com/search?sclien...ments+handbook
      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی

حتماً باید از پ امپ های سریع و با جریان بایاس بسیار کم (در حد فمتوآمپر) استفاده کنید. مدار رو نباید روی PCB بزنید! باید روی هوا لحیم کاری کنید.
        ممنون از اطلاعاتی که دادید این کتاب رو تا حدودی خوندم ... با توجه به اینکه این تیپ پ امپآ‌ها تو ایران نیست و خیلی هم گرونه روش دیگه ای نیست که بشه این تقویت رو انجام داد؟؟؟
        چون من نمونه یک دستگاه که از این سنسور استفاده میکرد رو دیدم، علاوه بر اینکه رو PCB بود تو بردش فقط از 4 تا آی سی ماسفت 4007 و یه دونه اپ امپ 741 استفاده کرده بود :surprised: جالب تر اینکه دستگاه چینی بود :cry: متاسفانه بردش اونقدر پیشم نبود که بتونم شماتیک مدارشو در بیارم ببینم چجوریاس!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariahope
          بله این کار امکان پذیر هست اما دانش میخواد. یعنی دیگه اینجوری نیست که تو نت بخواید دنبال مدار آماده باشید. توی فرکانس پایین نویزهای زیادی اتفاقا هست که جنسش با نویز فرکانس بالا متفاوته. شما باید تمام پارامترهای مختلف سنسور از قبیل امپدانس خروجی، نوع تغذیه و ... رو بدست بیارید.
          شما نیاز به گین بالا دارید که توی انتخاب نوع تقویت کننده هم خیلی تاثیر میذاره چون یک محدودیت پهنای باند دارید و یک نرخ SNR .
          بله حق با شماست، منظورم این بود که در تبدیل سیگنال انالوگ به دیجیتال خیلی به مشکل بر نمی خورم... اگر کتابی و یا مقاله ای که در مورد همین نویزها و مشکلاتی که ممکنه تو عملی کردن مدار پیش بیاد نوشته باشه سراغ دارید، ممنون میشم معرفی کنید!

دیدگاه

سلام
            TLC272CP رو برسی کنید لطفاً..
            من خودم تو یک پروژه یک جریان بسیار بسیار پایین رو به کمک همین آمپلی فایر تقویت کردم و روی PCB جوابه خیلی خوبی گرفتم.

http://chehrehelec.com/TLC272CP

*** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

در رابطه با نویز برای شروع Tecnical Article زیر از Analog Devices میتونه کمکت کنه:
              Low Noise Signal Conditioning for Sensor-Based Circuits
              اینکه با این دو تراشه این سیگنال رو دریافت کرده به سه جواب رسیدم:
              1. پارامترهای گفته شده از سنسور نادرست است.
              2. عملا خروجی تقویت کننده چینی نادرست است و ارزشی ندارد.
              3. قطعه ای هرچند کوچک از دید شما پنهان مانده است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X