اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چه ولتاژ و امپری مناسب شارژ باطری موبایله؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چه ولتاژ و امپری مناسب شارژ باطری موبایله؟

نوشته اصلی توسط em_eca
    من این روش رو بطور عملی امتحان کردم و باتری لیتیمی 1800 میلی امپر ساعت موبایل رو الان سه ساله دارم با همین روش با 6 ولت شارژ میکنم ،هیچ مشکلی هم تا حالا نداشته ،میتونید امتحان کنید
    بنظر من که غیرممکنه. الان ظرفیت باطری رو اندازه بگیرید ببینید احتمالا خیلی کم شده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
      این نکته رو هم اضافه کنم که هر چی ولتاژ باطری هنگام شارژ بیشتر بشه به همون نسبت جریان کمتری میکشه. به همین خاطر ما باید جریانو متناسب با شارژ باطری تنظیم کنیم. مثلا کمترین جریان در زمان خالی بودن باطری باید به باطری داده بشه و بیشترین جریان در هنگام نزدیک شدن به ظرفیت کامل باطریآ‌. یک دهم جریان نامی باطری فقط تا یه جایی باطری روشارژ میکنه و در انتها اگه جریانو افزایش ندیم باطری جریان بسیار کمی میکشه که باعث میشه باطری ناقص شارژ بشه
      با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
      استاندارد شارژ تمام باتری های اسید/ سرب، نیکل کادمیم، لیتیم و تمام باتری های قابل شارژ 1/10 ظرفیت اسمی آمپر ساعت آن ها می باشد. این روش سبب می شود تا باتری ها برای بالاترین ماندگاری از نظر طول عمر بکار می رود. مثلا عمر یک باتری نیکل کادمیم از زمان تولید 5 سال با شارژ 1/10 ظرفیت اسمی است، اگر ما جریان شارژ را دو برابر کنیم عمر این باتری ها به کم تر از دوسال خواهد رسید. اما در هنگام شارژ تمام باتری ها بیش ترین و در نزدیک شارژ کامل کم ترین جریان را بصورت طبیعی انتقال می دهند.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        بنظر من که غیرممکنه. الان ظرفیت باطری رو اندازه بگیرید ببینید احتمالا خیلی کم شده.
        با نظرتون کاملا موافقم....باید اصولی کار بشه...البته...یه مدار بود...داده بودن با7805که یه مدار دیگه بقلش می ازشتی وجراین رو زیاد می کرد....با5ولت راحت بدون مشکل گوشی رو باش شارژ کردم خوب بود...
        افزاینده جریانشMJE2955با همون7805...
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
          استاندارد شارژ تمام باتری های اسید/ سرب، نیکل کادمیم، لیتیم و تمام باتری های قابل شارژ 1/10 ظرفیت اسمی آمپر ساعت آن ها می باشد. این روش سبب می شود تا باتری ها برای بالاترین ماندگاری از نظر طول عمر بکار می رود. مثلا عمر یک باتری نیکل کادمیم از زمان تولید 5 سال با شارژ 1/10 ظرفیت اسمی است، اگر ما جریان شارژ را دو برابر کنیم عمر این باتری ها به کم تر از دوسال خواهد رسید. اما در هنگام شارژ تمام باتری ها بیش ترین و در نزدیک شارژ کامل کم ترین جریان را بصورت طبیعی انتقال می دهند.
          خوب الان موافق نظر دوستمون بودید ؟
          برای باطری های لیپو هم همینطوره؟
          بهترین حالت مدار با توجه به این توضیحاتی که دادید الان چیه برای شارژ این نوع باطری لیپو با 3.7 ولت و 2600امبر؟

دیدگاه

بنظرم برعکس گفتید. اینطور که من میدونم باطری وقتی خالیه مثل یک سیم اتصال کوتاه جریان میکشه٬ به همین دلیل هنگام شروع شارژ کردن٬ از جریان کم و کنترل شده ای شروع میکنن. اگه جریان زیاد بدیم باطری داغ میشه. در ولتاژهای نزدیک به شارژ کامل جریان بیشتری به باطری داده میشه( ببینید وقتی میگم جریان زیاد منظورم اینه که اجازه عبور جریان بیشتر به باطری داده میشه و الزاما باطری همونقدر که ما اجازه عبور جریان دادیم نمیکشه. باز دوستان کمک کنن شاید من اشتباه میگم)
            انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

آقا من بیخیال شدم
              هر کسی یه چیز میگه

دیدگاه

بنظرم برعکس گفتید. اینطور که من میدونم باطری وقتی خالیه مثل یک سیم اتصال کوتاه جریان میکشه٬ به همین دلیل هنگام شروع شارژ کردن٬ از جریان کم و کنترل شده ای شروع میکنن. اگه جریان زیاد بدیم باطری داغ میشه. در ولتاژهای نزدیک به شارژ کامل جریان بیشتری به باطری داده میشه( ببینید وقتی میگم جریان زیاد منظورم اینه که اجازه عبور جریان بیشتر به باطری داده میشه و الزاما باطری همونقدر که ما اجازه عبور جریان دادیم نمیکشه. باز دوستان کمک کنن شاید من اشتباه میگم)
                برای صحت گفته های اینجانب لطفا آزمایش زیر را با باتری یک خودرو انجام دهید.
                1- چراغ های نور بالای خودرو در زمان خاموش بودن خودرو به مدت 10 دقیقه روشن نگه دارید.
                2- سیم قطب مثبت باتری را از باتری جدا کنید.
                3- سپس یک شارژر 12 ولت را با یک آمپر متر بصورت سری و با رعایت قطب های باتری متصل کنید .
                4- کلید برق شارژ را روشن کنید.
                5- در ابتدا مشاهده خواهید کرد که یک جریان قوی از شارژر وارد باتری می شود و با گذشت زمان این جریان رفته رفته کم و به کم ترین جریان ممکنه می رسد. اگر شارژر اتوماتیک باشد، در شارژ کامل کلا جریان قطع می شود، اگر غیر اتوماتیک باشد، یک جریان بین 50 الی 100 میلی آمپری بسته به وضعیت باتری بطور دائم در جریان است. حالا شما هم یک آزمایش بفرمائید که عکس این قضیه باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pmc
                  خوب الان موافق نظر دوستمون بودید ؟
                  برای باطری های لیپو هم همینطوره؟
                  بهترین حالت مدار با توجه به این توضیحاتی که دادید الان چیه برای شارژ این نوع باطری لیپو با 3.7 ولت و 2600امبر؟
                  ولتاژ 5 ولت با جریان 260 میلی آمپر (1/10 ظرفیت اسمی آمپر ساعت باتری)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    درست است یک باتری قابل شارژ بعد از مدتی از ظرفیت اسمی یا آمپر ساعت آن کاسته می شود، اما فرمول استفاده از جریان شارژ همان 1/10 ظرفیت اسمی محاسبه می شود. اما با کم تر شدن ظرفیت باتری، باتری خیلی زود شارژ و دشارژ می شود.

دیدگاه

درست است یک باتری قابل شارژ بعد از مدتی از ظرفیت اسمی یا آمپر ساعت آن کاسته می شود، اما فرمول استفاده از جریان شارژ همان 1/10 ظرفیت اسمی محاسبه می شود. اما با کم تر شدن ظرفیت باتری، باتری خیلی زود شارژ و دشارژ می شود.
                      راستش در جواب شما نبود اون جواب. و فرمایش شما هم من قبول دارم درست می فرمایید دایکومنتهایی که خوندم همه میگن که جریان شارژ با عمر باطری رابطه معکوس دارند.
                      فقط باطری های Bio-Organic Battery قابلیت شارژ تا دهها برابر ظرفیت اسمیشونو دارن که هنوز در آزمایشگاه دارن روشکارمیکنن و شاید 2 سال دیگه تازه شروع به تولید انبوه بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                        راستش در جواب شما نبود اون جواب. و فرمایش شما هم من قبول دارم درست می فرمایید دایکومنتهایی که خوندم همه میگن که جریان شارژ با عمر باطری رابطه غیر مستقیم دارند.
                        فقط باطری های Bio-Organic Battery قابلیت شارژ تا دهها برابر ظرفیت اسمیشونو دارن که هنوز در آزمایشگاه دارن روشکارمیکنن و شاید 2 سال دیگه تازه شروع به تولید انبوه بشه.
                        با سلام مجدد خدمت شما کاربر گرامی:
                        جریان شارژ دقیقا با عمر باتری رابطه مستقیم دارد. مثلا یک باتری نیکل کادمیم که از زمان تولید با شارژ 1/10 ظرفیت اسمی پر شود عمر مفید آن 5 سال است، اگر ما جریان شارژ را دو برابر کنیم عمر آن را به نصف کاهش می دهیم.

دیدگاه

با سلام مجدد خدمت شما کاربر گرامی:
                          جریان شارژ دقیقا با عمر باتری رابطه مستقیم دارد. مثلا یک باتری نیکل کادمیم که از زمان تولید با شارژ 1/10 ظرفیت اسمی پر شود عمر مفید آن 5 سال است، اگر ما جریان شارژ را دو برابر کنیم عمر آن را به نصف کاهش می دهیم.
                          پست تصحیح شد. باید مینوشتم معکوس نه غیر مستقیم. منظور هم این است که هر چقدر جریان بیشتر بشه عمر باطری به صورت معکوس رفتار میکنه و کمتر میشه و برعکس...

دیدگاه

ولتاژ 5 ولت با جریان 260 میلی آمپر (1/10 ظرفیت اسمی آمپر ساعت باتری)
                            اینطور که شما میفرمایید با یک مدار ساده میشه جریانو کنترل کرد و نیازی به مدارات پیچیده شارژر نیست؟ فقط یک دهم ظرفیت و بس؟
                            انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

اینطور که شما میفرمایید با یک مدار ساده میشه جریانو کنترل کرد و نیازی به مدارات پیچیده شارژر نیست؟ فقط یک دهم ظرفیت و بس؟
                              اگر منظورتان استفاده از از یک مدار کنترل جریان است که بصورت پیوسته 1/10 ظرفیت باتری جریان شارژ بدهد، خیر. در این مدار جریان شارژ ابتدا با 1/10 ظرفیت اسمی شروع و با گذشت زمان شارژ کم کم این جریان در انتهای شارژ به حد اقل و با شارژ کامل در صورت استفاده از شارژر اتوماتیک جریان به صفر برسد.

دیدگاه

اگر منظورتان استفاده از از یک مدار کنترل جریان است که بصورت پیوسته 1/10 ظرفیت باتری جریان شارژ بدهد، خیر. در این مدار جریان شارژ ابتدا با 1/10 ظرفیت اسمی شروع و با گذشت زمان شارژ کم کم این جریان در انتهای شارژ به حد اقل و با شارژ کامل در صورت استفاده از شارژر اتوماتیک جریان به صفر برسد.
                                خوب همینو ،مدار چجوری باید بفهمه که الان اول شارژه یا آخرای شارژ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X