اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفاً قبل از طرح سوال در مورد AD620 این مطلب را مطالعه کنید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : لطفاً قبل از طرح سوال در مورد AD620 این مطلب را مطالعه کنید

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
    سلام
    تا حالا ببیش از 20 مورد سوال در ایمیل و پیغام خصوصی در مورد ایراد طراحی مدار با AD620 داشتم. این به جز ده ها تاپیک ایجاد شده توی فرومه. واقعاً نمی دونم به این بچه های تازه کار چی بگم که بهشون بفهمونم قبل از طراحی مدار باید دیتاشیت رو مطالعه کنند.

خوب دیگه، امیدوارم مطالب بالا مفید بوده باشه.
    اصلا مشکل همین خوندن دیتاشیت هست
    وقتی به یه دیتا شیت یه قطعه مثلا7805 نگاه میکنم اینطوری میشم oo: oo:
    اگر خوندن دیتاشیت رو بلد باشیم که مشکلی نیست همه چیز رو میشه راه اندازی کرد
    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
    --------------------------------------------------------
    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
    --------------------------------------------------------
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

به ولتاژ 2 ولت متصل کردم آ
      2 ولت رو چه جوری ایجاد کردید؟ با چی ساختید؟
      از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

دوست عزیز، تغذیه لودسل باید بیش از 10 ولت باشه. به نظرم مشکلتون همینه. سعی کنید یه تغذیه تو همین مایه ها بهش بدید.
        AD620 هیچ ایرادی نداره و طبق مداری که شما توصیف کردی، مثه بچه آدم کار می کنه.

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
        جناب مهندس رستمی عزیز، شما دیگه چرا؟
        وقتی با ارجاع دادن به دیتاشیت میشه کار رو راه انداخت چرا باید شماتیک اینجا پلود بشه؟ در همین ارجاع 4 تا چیز دیگه هم یاد میگیریم . گیریم این سوال دوستمون رو رو شماتیک گذاشتیم و حل شد، رو پروژه بعد میخوان چیکار کنن؟
        هدف ما اینجا اینه که انتقال تجربه درست کنیم، همونجوری که من و شما سختی کشیدیم و ذره ای تجربه کسب کردیم، باید همه دوستان هم این مسیر رو طی کنند.... شماتیک فقط برای مواردی خوبه که در دیتاشیت نباشه و دسترسی مستقیم به مطلبی نباشه.....
        الان خودتون تو انجمن نگاه کنید، بعضی کابران سوال استادشون رو اسکن کردن، و گفتن این مدار رو طراحی کنید کامل برای من بفرستید!!!!! آینده الکترونیک ایران ( که همین الان هم تقریبن نابوده) چی میشه؟ :applause:
        آقا مرتضی، عزیز دل برادر، شما درست می فرمایید. ولی منظورِ من اینه که کسی که سوال می پرسه باید سوالش رو کامل و با جزئیات بپرسه و توضیح شفاف و دقیق بده. پرسیدن سوالات کلی هیچ وقت به جواب درست و کامل ختم نمی شه.
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

دوست عزیز من تغذیه ی لودسل را 8 ولت دادم گین بهتر شد اما چند ساعت بعد که تست کردم دوباره مشکل داشت در ضمن زمانی که تغذیه ی لودسل از9 بالاتر بره خروجی تقویت کننده افت زیادی می کند البته من الان ولتاژ لودسل را دارم مستقیم از منبع تغذیه می دهم به نظرتون مشکل چیه

امام علی (ع)
          بزرگترین گناه «ترس» است
          بزرگترین تفریح «کار» است
          بزرگترین بلا «نومیدی» است
          بزرگترین شجاعت «صبر» است
          بزرگترین استاد «تجربه» است
          بزرگترین اسرار «مرگ» است
          بزرگترین افتخار «ایمان» است
          بزرگترین سود «فرزند نیک» است
          بزرگترین هدیه «گذشت» است
          بزرگترین سرمایه «اعتماد به نفس» است

دیدگاه

آیا اشکال ندارد سیم لودسل را کوتاه تر کنم برای اینکه بهره ی مشترک کم تر شود یعنی برای لودسل در اندازه گیری مشکل پیش نمی آید

امام علی (ع)
            بزرگترین گناه «ترس» است
            بزرگترین تفریح «کار» است
            بزرگترین شجاعت «صبر» است
            بزرگترین اسرار «مرگ» است
            بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

آیا اشکال ندارد سیم لودسل را کوتاه تر کنم برای اینکه بهره ی مشترک کم تر شود یعنی برای لودسل در اندازه گیری مشکل پیش نمی آید
              نه نیاز نیست، اگه سیم خود لودسل باشه ، طولش زیاد نیست و اثری نداره.

سوال پرسیدم بدون جواب موند:
              2 ولت رو چه جوری ایجاد کردید؟ با چی ساختید؟
              از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

با پتانسیومتر ساختم

امام علی (ع)
                بزرگترین گناه «ترس» است
                بزرگترین تفریح «کار» است
                بزرگترین شجاعت «صبر» است
                بزرگترین اسرار «مرگ» است
                بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

با پتانسیومتر ساختم
                  :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
                  دوست عزیز یه زحمت به خودتون میدادید و اولین پست همین تاپیکی که توش مشکلتون رو عنوان کردید میخوندید، بعد وقت خودتون و دیگران رو میگرفتید . مهندس رستمی زحمت کشیدن و سیر تا پیاز AD620 رو اینجا گذاشتن بعد شما پتانسیومتر ( تقسیم مقاومتی) برای پایه Ref گذاشتید؟ چی بگم والا.... یک خط از دسترنج مهندس رستمی که زحمت خوندن به خودتون ندادید:
                  باز ملت میان و تاپیک می زنن که AD620 درست کار نمی کنه، عجب آی سی مزخرفیه! و هزار جور بد و بیراه دیگه. ازش که می پرسی مرجع ولتاژت چیه می گه تقسیم مقاومتی زدم!

دیدگاه

البته با رگولاتور هم ساختم ولی هیچ فرقی نداشت اصلا ولتاژ دادن به این پایه ربطی به تغییر گین ندارد این فقط ولتاژ خروجی به ازای ورودی صفر را مشخص می کند

امام علی (ع)
                    بزرگترین گناه «ترس» است
                    بزرگترین تفریح «کار» است
                    بزرگترین شجاعت «صبر» است
                    بزرگترین اسرار «مرگ» است
                    بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط qwwe
                      البته با رگولاتور هم ساختم ولی هیچ فرقی نداشت اصلا ولتاژ دادن به این پایه ربطی به تغییر گین ندارد این فقط ولتاژ خروجی به ازای ورودی صفر را مشخص می کند
                      در حقیقت شما باید به جریان کشیِ پایه مرجع (پین شماره 5) توجه کنید که با توجه به تغییرات ولتاژ خروجی، جریانِ این پین هم تغییر می کنه (جریانش ممکنه مثبت یا منفی بشه!) البته در حد چند دهمِ میلی آمپره ولی مسلماً توی خروجی تأثیر می ذاره.

من مثل آقا مرتضی به شما پیشنهاد می کنم که عمیق تر مطالعه کنید و همه چی رو با سعی و خطا پیش نبرید.

قبلاً عرض کردم که اوایل شروع کار الکترونیک یه دستگاه خفنی با لودسل ساختیم. من با وجود اینکه تجربه کاریم کم بود ولی مطالعه زیاد می کردم. برای راه اندازی هر قسمت از مدار بارها و بارها دیتاشیت ها رو زیر و رو می کردم تا بهترین مدار رو طراحی کنم. آخرش هم شد یه چیزی که بخشِ لودسلش اینه:
                      مداری که ساختم همون دفعه اول خوب کار کرد و نرم افزارش رو نوشتم و دستگاه رو بستیم و تحویل دادیم و پروژه هم جمع شد.
                      الآن به نظرم این مدار خنده دار میاد! ولی باور کنید که اکثر نکات مهمی که بعد از چندین سال تجربه کاری توی پست اول توضیح دادم، همون موقع تو مدارِ بالا رعایت شده بود...

جناب qwwe، مدارِتون رو شبیهِ چیزی که بالا می بینید ببندید و چشم بسته جواب بگیرید.
                      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

سلام دوستان.یه سوال داشتم ببخشید که خیلی ابتداییه.لخه من رشته مکانیک هستم..
                        من از یک مدار استاندارد DC به همراه یک تقویت کننده عملیاتی AD620 برای تقویت ولتاژ خروجی یک المان پیزوالکتریک استفاده کردم.مدار آماده بود.اپ امپ فقط یک مقاومت گین ۲٫۳ اهمی داشت و ولتاژ خروجی رو ۱۰ هزار برابر تقویت می کرد.میخواستم ببینم چه جوری با این مقاومت گبن ۲٫۳ اهمی بهره بدست میاد؟یعنی فرمولش چیه؟اخه من چند جا خوندم یه فرمولایی عجیب و غریب داشت.ببخشید که سوالم ابتداییه. ولتاژ منبع تغذیه ۱۸ ولت هست و تقویت کننده تفاضلیه
                        ممنون

دیدگاه

سلام

من در بکارگیری این تقویت کننده به یک مشکلی برخورده ام.
                          همانطوری که در شکل زیر میبینید ، در محیط سیمولاتور خیلی خوب جواب داده است ولی با توجه به اینکه باید ورودی حدود 2 ولت کمتر از ولتاژ تغذیه باشه و من هم میخوام مقدار جریان عبوری از مقاومت شنت 0.1 اهمی رو روی خروجی مثبت اندازه گیری کنم ، فلذا پایه 2 و3 هردو ولتاژ بالاتر از حد مجاز دارند.

راستش جرات نکردم مدار را ببندم چون احتمال سوختن آی سی وجود داره .چطور میتونم این مشکل را حل کنم؟
                          ممنون میشم اساتید راهنمایی کنند
                          با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X