اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنطیم شدت نور خودکار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تنطیم شدت نور خودکار

سلام خدمت دوستان عزیزی که بهشون زحمت دادم
    مدار به خوبی جواب داد
    فقط تنها مشکلی که دارم اینه که در تاریکی کامل، نور ال ای دی ها کلا از بین میره
    اگر بخواهم در تاریکی کامل ال ای دی ها مقداری نور داشته باشند باید چیکار کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mcry
      سلام خدمت دوستان عزیزی که بهشون زحمت دادم
      مدار به خوبی جواب داد
      فقط تنها مشکلی که دارم اینه که در تاریکی کامل، نور ال ای دی ها کلا از بین میره
      اگر بخواهم در تاریکی کامل ال ای دی ها مقداری نور داشته باشند باید چیکار کنم؟
      سلام
      کدوم مدار رو بستی؟؟
      عکس یا فیلم هم بزار
      با تغییر پتانسیومتر فرقی نمیکنه؟؟
      یه پتانسیومتر نسبتا بزرگ با ال دی آر موازی کن.
      Yes You Can...!!!
      re20za22@
      re20za@yahoo.com

دیدگاه

با سلام :
        این مدار که قبلا توسط کاربر گرامی RE20ZA ترسیم شده بود و فقط در هنگام روز ال ای دی ها روشن و در تاریکی کاملا خاموش می کرد، با اضافه کردن یک ترانزیستور ان پی ان و یک مقاومت متغیر 10 کیلو اهمی بعنوان کنترل حساسیت نور می تواند در هنگام روز کاملا خاموش و در هنگاه تاریکی کاملا ال ای دی ها روشن باشند.
        تحلیل کار:
        در هنگام روز نور به ال دی ار برخود و مقاومت آن را کم می کند. کم شدن مقاومت ال دی ار سبب عبور جریان به بیس ترانزیستور و اشباع آن می شود. با اشباع شدن این ترانزیستور که امیتر آن به خط منفی وصل می باشد، یک ولتاژ منفی از امیتر به کولکتور و سپس به بیس ترانزیستور دومی می رود و سبب خاموش شدن ان می گردد. در نتیجه در هنگام روز ال ای دی ها خاموش می باشد. در هنگام تاریکی نور به ال دی ار نرسیده و سبب خاموش شدن ترانزیستور می گردد. در نتیجه ترانزیستور قدرت که برق ال ای دی ها را می رساند بعلت عدم ولتاژ بیس به گراند و دریافت یک ولتاژ مثبت از مقاومت متغیر 10 کیلو اهمی روشن می شود .( تنظیم مقاومت متغیر برای بدست آوردن حداکثر حساسیت)

علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za
          سلام
          کدوم مدار رو بستی؟؟
          عکس یا فیلم هم بزار
          با تغییر پتانسیومتر فرقی نمیکنه؟؟
          یه پتانسیومتر نسبتا بزرگ با ال دی آر موازی کن.
          سلام
          همون اولی

پتانسیومتر با ال دی آر موازی کردم بهتر شد
          یک سوال: ال دی آر ها با مقاومت های مختلف موجوده؟
          فکر می کردم فقط تو یک رنج هستند
          برای خرید قطعات رفته بودم فروشنده گفت با چه مقاومتی می خواهی؟
          تو فروشگاه های اینترنتی هم هیچ اشاره ای به مقاومتشون نشده
          این مدار را هم با ال دی آر 10 کیلو بستم
          البته فروشنده گفت 10 کیلو، تست کردم 5 کیلو بود

دیدگاه

منم اولین باره که میشنوم :eek: :eek: :-?? :-??
            تا اونجایی که من میدونم رنج ندارن
            نمیدونم این فروشنده رو چه حسابی گفته :-B :-B
            باشه یه امتحان کنم
            Yes You Can...!!!
            re20za22@
            re20za@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za
              باشه یه امتحان کنم
              با سلام :
              کلیه ال دی ار ها دارای رنج مختلفی می باشند، برای تست اهمی باید روی ال دی ار با یک پلاستیک سیاه پوشیده شود، در آن وقت تست اهمی شوند، چون در محیط روشن از مقاومت کاسته شده و شما را به خطا می اندازد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za
                باشه یه امتحان کنم
                با سلام :
                پتانسیومتر هیچگاه با ال دی ار موازی بسته نمی شود. ( چون ال دی ار یک مقاومت وابسته به نور است نه مقاومت معمولی اهمی)
                ال دی ار ها دارای اهم متفاوت می باشد، در هنگام تست با بوسیله اهمتر، ال دی ار با یک پلاستیک سیاه پوشیده و اندازه گیری اهمی شوند.
                اگر فروشنه گفت 10 کیلو و تست اهمی نشان داد 5 کیلو بخاطر اندازه گیری در روشنایی مغازه بود نه خطای قطعه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                  با سلام :
                  پتانسیومتر هیچگاه با ال دی ار موازی بسته نمی شود. ( چون ال دی ار یک مقاومت وابسته به نور است نه مقاومت معمولی اهمی)
                  ال دی ار ها دارای اهم متفاوت می باشد، در هنگام تست با بوسیله اهمتر، ال دی ار با یک پلاستیک سیاه پوشیده و اندازه گیری اهمی شوند.
                  اگر فروشنه گفت 10 کیلو و تست اهمی نشان داد 5 کیلو بخاطر اندازه گیری در روشنایی مغازه بود نه خطای قطعه
                  سلام
                  ممنون از توضیحات کاملتون
                  بعد از خرید و در منزل و با پوشاندن ldr اهم را اندازه گیری کردم
                  خوب اگر دارای اهم های مختلفی می باشد چرا روی قطعه حک نشده؟
                  تمامی قطعاتی که دارای رنج های مختلف هستند دارای شماره یا کد هستند به غیر از ال دی آر
                  چون اصلا منطقی نیست، شاید من 1000 تا ال دی آر با اهم های مختلف داشته باشم و همگی درهم باشند، باید تک تک هنگام استفاده تست کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mcry
                    سلام
                    ممنون از توضیحات کاملتون
                    بعد از خرید و در منزل و با پوشاندن ldr اهم را اندازه گیری کردم
                    خوب اگر دارای اهم های مختلفی می باشد چرا روی قطعه حک نشده؟
                    تمامی قطعاتی که دارای رنج های مختلف هستند دارای شماره یا کد هستند به غیر از ال دی آر
                    چون اصلا منطقی نیست، شاید من 1000 تا ال دی آر با اهم های مختلف داشته باشم و همگی درهم باشند، باید تک تک هنگام استفاده تست کنم؟
                    با سلام : چون قطعاتی که بصورت فله ای وارد کشور می شوند، (نه بسته بندی تک دانه ای با مشخصات قطعه) متاسفانه دارای کد محصول نیستند. خیلی از ان تی سی ها هم بدون کد اطلاعات بصورت فله ای وارد کشور می شوند، فقط با اندازه گیری اهمی در یک دمای 25 درجه سانتی گراد می شود، اهم آن ها را اندازه گیری کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za
                      باشه یه امتحان کنم
                      رضا جان اگر ال دی آر را از فروشگاه eca تهیه کرده اید، لطفاً اهم را اندازه گیری کنید
                      می خواهم از فروشگاه تعداد بگیرم و نمی دانم چه اهمی دارند، در مشخصات محصول هم قید نشده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mcry
                        رضا جان اگر ال دی آر را از فروشگاه eca تهیه کرده اید، لطفاً اهم را اندازه گیری کنید
                        می خواهم از فروشگاه تعداد بگیرم و نمی دانم چه اهمی دارند، در مشخصات محصول هم قید نشده
                        با سلام :
                        کاربر گرامی، اگر قصد دارید به تعداد زیاد خریداری کنید، اول یک عدد تهیه کنید در صورت موفقیت در تست، با فاکتور خرید اقدام به تهیه تعداد کنید، چون در صورت مغایرت با جنس تست شده و داشتن فاکتور خرید مهر شده فروشنده ملزم به پاسخ گویی باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mcry
                          سلام
                          ببخشید من دو روز به نت دست رسی نداشتم
                          انشاالله فردا میرم جمهوری و از چنتا قطعه فروش درمورد ال دی آر ها سوال میکنم
                          و در صورت موجود بودن چند نوع از همین قطعه
                          میخرم و تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم.
                          Yes You Can...!!!
                          re20za22@
                          re20za@yahoo.com

دیدگاه

داداش میتونی از پ آمپ استفاده کنی خیلیم نتیجش مطلوبه
                            حیدر قجا دونیا یالان دونیا دور...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                              با سلام :
                              سلام
                              1-اگر دقت داشته باشید من اشاره کردم که یک پتانسیومتر با اهم زیاد استفاده کنند
                              دلیل آن هم این است که استاتر اشاره کردند که در تاریکی ال ای دی ها خاموش می شوند.
                              (خاموش شدن ال ای دی ها = خاموش شدن ترانزیستور)
                              برای جلوگیری از خاموش شدن ترانزیستور یک پتانسیومتر با ال دی آر موازی میکنیم تا
                              با تنظیم آن ترانزیستور را روشن نگه داریم.

2-فقط ال دی آر ها به صورت فله وارد کشور می شوند؟؟
                              Yes You Can...!!!
                              re20za22@
                              re20za@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re20za
                                سلام
                                1-اگر دقت داشته باشید من اشاره کردم که یک پتانسیومتر با اهم زیاد استفاده کنند
                                دلیل آن هم این است که استاتر اشاره کردند که در تاریکی ال ای دی ها خاموش می شوند.
                                (خاموش شدن ال ای دی ها = خاموش شدن ترانزیستور)
                                برای جلوگیری از خاموش شدن ترانزیستور یک پتانسیومتر با ال دی آر موازی میکنیم تا
                                با تنظیم آن ترانزیستور را روشن نگه داریم.

2-فقط ال دی آر ها به صورت فله وارد کشور می شوند؟؟
                                با سلام :
                                اگر شما مدار، پاسخ شماره 17 را ببندید ( اصلاح شده طرح خودتان توسط اینجانب) و با تنظیم پتانسیومتر بر روی ترانزیستور دومی روشن کننده ال ای دی ها، نه موازی با ال در آی ترانزیستور پائینی. این مدار در طول روز ال ای دی ها را خاموش و در هنگام شب بصورت خودکار روشن می کند. و دیگر احتیاج به هیچ قطعه ای ندارد.
                                لذا مجددا تکرار می کنم چون ال ای دی های وارداتی چون دارای کاتالوک مشخصات نیستند، از مقدار اهم آن ها اطلاعاتی در دسترس نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X