اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت خروجی ترموکوپل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تقویت خروجی ترموکوپل

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها
    ترموکوپل یه نکته داره به اسن cold junction جایی که سیم ترموکوپل به مدار یه ترمینال متصل میشه باید دماش رو با دمایه خونده شده جمع کرد داخل آیسی هایه درایور
    این قضیه رعایت شده واسه همین آیسی باید نزدیکترین حالت ممکن به ترمینال وصل بشه و همچنین سیم مخصوص نوع ترموکوپل استفاده شده به ترموکوپل متصل بشه وگر
    نه دمایه خونده شده خطا پیدا میکنه
    سلام
    وقت عالی بخیر

یک ترموستات صنعتی دارم که دقت و عکس العملش خیلی بالاست ؛برای ترموکوپل های تیپ k هست تا 450 درجه هم نشان می دهد .
    بازش کردم و مدارشو روی کاغذ پیاده کردم اکثریت ترموستات های بازار رو که دیدم از اپ امپ OP07 استفاده کردند . همین ترموستات که شماتیکشو کشیدم هم از OP07 استفاده کرده
    و درنهایت خروجی اپ امپ رو داده به پایه میکرو مگا 8 - وسلام
    ================================================== ===========
    بحثت " جلد جانکشن" رو چطور باید حل کرد ؟

برای خواندن مقدار ولتاژ دریافتی و تبدیل به دما باید از چه فرایندی استفاده کرد؟ فرمول خاصی مد نظر هست؟
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

کلد جانکشن باید تو نقطه اتصال یعنی جایی که ترموکوپل به سیم مسی معمولی متصل میشه یه دماسنج
      گذاشت مثلا lm35 یا هر چیز دیگه دمایه این نقطه با دمایه بدست آمده جمع میشه و باید تا جایه ممکنه دمایه
      دقیق اتصال رو بده وگر نه خطا میوفته اگر هزینه مشکلی نیست آیسی هایه مخصوص خوندن ترموکوپل بهترین
      گزینه هستن وگر نه گزینه بعدی adc هایی که داخلش pga داره مرحله آخر اگر هزینه خیلی مهم باشه از آپ امپ
      استفاده کن ولی آپ امپ زیاد دقیق نیست برایه کارهایه معمولی بدرد میخوره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها
        کلد جانکشن باید تو نقطه اتصال یعنی جایی که ترموکوپل به سیم مسی معمولی متصل میشه یه دماسنج
        گذاشت مثلا lm35 یا هر چیز دیگه دمایه این نقطه با دمایه بدست آمده جمع میشه و باید تا جایه ممکنه دمایه
        دقیق اتصال رو بده وگر نه خطا میوفته اگر هزینه مشکلی نیست آیسی هایه مخصوص خوندن ترموکوپل بهترین
        گزینه هستن وگر نه گزینه بعدی adc هایی که داخلش pga داره مرحله آخر اگر هزینه خیلی مهم باشه از آپ امپ
        استفاده کن ولی آپ امپ زیاد دقیق نیست برایه کارهایه معمولی بدرد میخوره
        سلام
        متشکرم
        دو نکته مهم هستند ؛
        1-دقت و پاسخگویی سریع (
        یعنی اینکه به محضی که دما بالا و پایین شد خیلی سریع عکس العمل نشان بدهد )
        2-نویز پذیری (
        چون در یک محیط صنعتی مورد استفاده قرار میگیرید.)
        بحث قیمت هم مطرح هست ولی دو گزینه فوق در الویت هستند .
        سفارش MAX6675 رو دادم برسه به دستم ببینم عکس العمل و دقت این سنسور چقدره ؟ چون دو نمونه ترموستات مثلا صنعتی در بازار دیدم که هر دوتاشون از اپ امپ
        OP07 استفاده کرده بودند ولی دقت و سرعت پاسخگویی یکشون خیلی بالا بود در صورتیکه در هر دو ترموستات از OP07 استفاده کرده بودند .
        در این مدار که دقتش خیلی بالا بود برای جبران "جلد جانکش" از NTC استفاده کرده بود . و پایه شو داده بود به میکرو ./

علی ایحاله میخاستم اگر بشه ترموستات رو باهر دو مدار MAX6675 و OP07 راه اندازی کنم ببینم کدومشون دقتشون بالا و در نهایت , نویز پذیری کمتری دارنند./

با MAX6675 فعلا مشکلی ندارم
        فقط برای استفاده از OP07 نیاز به یک فرمول کلی برای تبدیل ولتاژ(ADC) به دما دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
          سرعت پاسخ گویی ترموکوپل بالا هست ولی سرعت پاسخ گویی max6675 از 170 میلی ثانیه تا 250 میلی ثانیه هست . توی دیتاشیت نوشته
          با سلام و عرض ادب
          جناب مهندس یک MAX6675 خریداری کردم و در عمل مدارشو پیاده کردم ؛الان چند تا مشکل دارم

1= بحث دقت و مقدار خطای 2-3 درجه ای در دمایی 100 به بالا. مثلا روی دمای 100 ؛ مقدار 97 درجه رو نشان میدهد .

2= بحث دوم که مهمتره اینکه ؛ عدد ثابت نیست مثلا روی دمای 17 درجه ؛ مدام دما را روی 15-16-17 نشون میده - منظور اینکه دما بالا و پایین میشه

3= مورد سوم اینکه بعضی مواقع یکدفعه دما 10-15 درجه بالا و پایین میشه و یا قفل میکنه .

پیشاپیش از همکاری شما صمیمانه تشکر میکنم

دیدگاه

من این مشکل نداشتم . تغذیه چک کن . خازن 100 نانو سر تغذیه آی سی بزار.
            برنامه که نوشتی بزار ببینم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آقای دکتر نمایش پست ها
              با سلام و عرض ادب
              جناب مهندس یک MAX6675 خریداری کردم و در عمل مدارشو پیاده کردم ؛الان چند تا مشکل دارم

1= بحث دقت و مقدار خطای 2-3 درجه ای در دمایی 100 به بالا. مثلا روی دمای 100 ؛ مقدار 97 درجه رو نشان میدهد .

2= بحث دوم که مهمتره اینکه ؛ عدد ثابت نیست مثلا روی دمای 17 درجه ؛ مدام دما را روی 15-16-17 نشون میده - منظور اینکه دما بالا و پایین میشه

3= مورد سوم اینکه بعضی مواقع یکدفعه دما 10-15 درجه بالا و پایین میشه و یا قفل میکنه .

پیشاپیش از همکاری شما صمیمانه تشکر میکنم
              اگر میشه شماتیک و pcb رو pdf کن بذار ببینمش چون یه سری نکات هست باید رعایت بشه

دیدگاه

من این مشکل نداشتم . تغذیه چک کن . خازن 100 نانو سر تغذیه آی سی بزار.
                برنامه که نوشتی بزار ببینم
                اگر میشه شماتیک و pcb رو pdf کن بذار ببینمش چون یه سری نکات هست باید رعایت بشه
                سلام بر مهندسین عزیز

تغذیه کاملا ایزوله هست و از لحاظ خازن گذاری با کیفیت هاشو گذاشتم

در مورد شماتیک که فرمودید من از ماژول اماده بازار استفاده کردم ولی چند تا خازن جهت نویز بهش اضافه کردم و این مدار هم فعلا دارم روی برد بورد تست میکنم که عیب و ایرادشو بگیرم و در عمل روی PCB پیادش کنم .

=========================================
                حالا خارج بحث بالا و پایین شدن دما ؛ مشکلی اساسی دیگه ای که این ای سی داره اینکه سرعت عکس العملش خیلی کنده . مثلا یه ترموستات صنعتی که مدارش با OPAMP پیاده شده بود ؛ ترموکوپلش رو همراه با ترموکوپل MAX6675 ؛ حرار ت بهشون دادم دمای ترموستات صنعتی سریع رفت بالای 100 درجه ؛ ولی دمای ترموکوپل متصل شده به MAX6675 خیلی با حوصله حرکت میکرد .

مثلا دمای ترموستات صنعتی به 150 رسید ؛ ولی دمای ترموکوپل MAX6675 روی 40-45 داشت یواش یواش زیاد میشد .
                چرا اینقدر سرعتش پایینه ؟؟

سلام و عرض ادب
                از دوستان کسی نیست که توانسته باشه ترموکوپل رو با max6675 راه اندازی کرده باشه ؟
                جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۲۲:۳۰ ۱۳۹۵/۱۱/۰۵.

دیدگاه

سلام و عرض ادب
                  از دوستان کسی نیست که توانسته باشه ترموکوپل رو با max6675 راه اندازی کرده باشه ؟
                  با درود . . .
                  دایی به 6675 فحش دادی؟
                  اتفاقا این آی سی بسیار سریع هستش و دقتی که من ازش تو 700 درجه گرفتم حدود 3 درجه خطا بود که برای اون دما قابل چشم پوشیه و یا شاید هم خود ترموستاتی که بعنوان رفرنس گذاشته بودیم خطا داشت
                  اما درکل تیپ K رو خوب راه میندازه و مشکلی هم نداره. برای تست من از دو مدل 30 سانتی و 1 متری استفاده کردم و یکسان بودن

اصلاحیه:
                  تیپ J به تیپ K تغییر پیدا کرد
                  جدیدترین ویرایش توسط Old_Man; ۱۳:۵۵ ۱۳۹۶/۰۲/۰۲.

دیدگاه

به این موضوع دقت داشته باشید که از چه رفرنسی استفاده میکنید که خطا رو بدست بیارید اولا دما کلا یه پروسه کند هست دوما اون ترموستات ها دقت بالایی ندارند باید از یه دماسنج دقیق استفاده کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Old_Man نمایش پست ها
                      اما درکل تیپ J رو خوب راه میندازه و مشکلی هم نداره. برای تست من از دو مدل 30 سانتی و 1 متری استفاده کردم و یکسان بودن
                      وقت بخیر
                      فکر کنم چیپ 6675 برای سیم ترموکوپل K طراحی شده !! شما با سیم J اونو راه اندازی کردید و خطا نداشته !! بنظرم خطای زیادی داشته باشه !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط taktrashe نمایش پست ها
                        وقت بخیر
                        فکر کنم چیپ 6675 برای سیم ترموکوپل K طراحی شده !! شما با سیم J اونو راه اندازی کردید و خطا نداشته !! بنظرم خطای زیادی داشته باشه !!!

بله اشتباه از من بود. عجله ای ارسال کردم و پست رو نخونده بودم
                        همون تیپ K منظورم بود

دیدگاه

سلام
                          وقت عالی بخیر

یک ترموستات صنعتی دارم که دقت و عکس العملش خیلی بالاست ؛برای ترموکوپل های تیپ k هست تا 450 درجه هم نشان می دهد .
                          بازش کردم و مدارشو روی کاغذ پیاده کردم اکثریت ترموستات های بازار رو که دیدم از اپ امپ OP07 استفاده کردند . همین ترموستات که شماتیکشو کشیدم هم از OP07 استفاده کرده
                          و درنهایت خروجی اپ امپ رو داده به پایه میکرو مگا 8 - وسلام
                          ================================================== ===========
                          بحثت " جلد جانکشن" رو چطور باید حل کرد ؟

برای خواندن مقدار ولتاژ دریافتی و تبدیل به دما باید از چه فرایندی استفاده کرد؟ فرمول خاصی مد نظر هست؟
                          با سلام. شما فرایند تبدیل ولتاژ به دمار نتونستید دربیارید چی هست توی همون مدارات آپ امپی؟؟

دیدگاه

سلام جناب مهندس .
                            شما گفتین انواع ترموکوپل ها رو با ایسی راه اندازی کردین مشکلی نداشتین ؟
                            max6675

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خودتو علاف opamp این مداراتی که توی اینترنت هست نکن . هر چند بعضی هاشون کار میکنه ولی هزینش زیاد تره
                            راحت max6675 بگیر ترموکوپل بهش بده و دما با دقت بالا به صورت spi بخون . روح روانت راحت میشه . من با طول سیم زیاد هم تست زدم مشکلی نداشته .
                            سلام جناب مهندس . مگر max6675 فقز برای تیپ k نیست ؟ شما ترموکوپل های دیگه ای رو راه اندازی کردین مشکلی نداشت ؟

دیدگاه

سلام خسته نباشید ..دوستان میخاستم یه ولتاژ خیلی پایین رو تبدیل به 4 تا 20 میلی امپر کنم خروجیه یه سنسور رو بعد خروجی این سنسور 0 تا 50 میلی ولت هست ..ایا ایسی وحود دارد ک این مقدار ولتاژ رو تبدیل کند یا باید ابتدا ولتاژ رو تقویت کنم سپس با ایسی های موجود تبدیل کنم ایا کسی میتونه راهنمایی کنه چیز زیادی نمیدونم یه سری مدار هم اینترنت پیدا کردم ولی دقیق پروسه رو نمیدونم
                              دوم اینکه میخام دقت ها بالا یا در حد قابل قبولی باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajad.677kh@gmail.com نمایش پست ها
                                سلام خسته نباشید ..دوستان میخاستم یه ولتاژ خیلی پایین رو تبدیل به 4 تا 20 میلی امپر کنم خروجیه یه سنسور رو بعد خروجی این سنسور 0 تا 50 میلی ولت هست ..ایا ایسی وحود دارد ک این مقدار ولتاژ رو تبدیل کند یا باید ابتدا ولتاژ رو تقویت کنم سپس با ایسی های موجود تبدیل کنم ایا کسی میتونه راهنمایی کنه چیز زیادی نمیدونم یه سری مدار هم اینترنت پیدا کردم ولی دقیق پروسه رو نمیدونم
                                دوم اینکه میخام دقت ها بالا یا در حد قابل قبولی باشه
                                سلام فکر کنم که بتونین از ای سی ad693 و ad694 استفاده کنین البته توی انجمن هم میتونین اطلاعاتی ازش کسب کنین و همچنین دیتا شیت اون رو مطالعه کنین
                                من یک لود سل تک پایه دارم که می خوام خروجی آن را تبدیل به جریان 4 تا 20 میلی آمپر بکنم مداری که توی دیتا شیت AD693 رو خوندم سر در نیووردم لطفا کمکم کنید مرسی
                                قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X