اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد adc ولتاژ بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد adc ولتاژ بالا

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز،
    مداری باید بسازم، که قسمتی از اون باید اختلاف ولتاژ دو نقطه از مدار که در حد 400-500 میلی ولت رو به وسیله adc اندازه گیری کنم. مشکلی که هست اینه که ولتاژ دو نقطه از مداردر حد 300 ولت dc هست که اختلاف ولتاژش در حد 400 -500 میلی ولت هست. دوستان روش خاصی برای این کار مد نظرشون هست که هم 300 ولت دی سی رو تحمل کنه و هم از نظر دقت بتونه جوابگو باشه؟

پاسخ : کمک در مورد adc ولتاژ بالا

نوشته اصلی توسط temsah
    با عرض سلام خدمت دوستان عزیز،
    مداری باید بسازم، که قسمتی از اون باید اختلاف ولتاژ دو نقطه از مدار که در حد 400-500 میلی ولت رو به وسیله adc اندازه گیری کنم. مشکلی که هست اینه که ولتاژ دو نقطه از مداردر حد 300 ولت dc هست که اختلاف ولتاژش در حد 400 -500 میلی ولت هست. دوستان روش خاصی برای این کار مد نظرشون هست که هم 300 ولت دی سی رو تحمل کنه و هم از نظر دقت بتونه جوابگو باشه؟
    حالا نمیدونم مداری تخصصی برای اینکار هست یا نه ولی میتونی از چند تا مقاومت سری شده استفاده کنی که در اخر ولتاژ رو به 5 ولت کاهش(در حالت حداکثر بودن ولتاژ و استفاده از میکروی avr) بده

دیدگاه

با تقسیم مقاومت و رسوندنش به adc میکرو میشه. ولی خطا زیاد میشه. چون ۳۰۰ولت به ۵ و ۲۹۵ که تقسیم بشه یعنی ۶۰ برابر کاهش. اختلاف ۵۰۰میلی ولتت هم ۶۰برابر کاهش داره که میشه حدود ۱۰میلی ولت. اگه ولتاژ ۳۰۰ولت اصلی مدار کاملا رگوله شده باشه میشه رو صحت اندازه گیری میکرو حساب کرد. اگر دقت کافی نیست از مدار تفاضلی پ امپ استفاده کن. تغذیه اپ امپ هم بده به تغذیه اصلی. بدون واسته رگولاتور. جداگانه.
      مدار تفاضلی خیلی دقیق بهت نشون میده. از طرفی میتونی خروجی رو تقویت هم بکنی. (اگه لازم داری)از op07 استفاده کن دقتش خوبه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadde25
        با تقسیم مقاومت و رسوندنش به adc میکرو میشه. ولی خطا زیاد میشه. چون ۳۰۰ولت به ۵ و ۲۹۵ که تقسیم بشه یعنی ۶۰ برابر کاهش. اختلاف ۵۰۰میلی ولتت هم ۶۰برابر کاهش داره که میشه حدود ۱۰میلی ولت. اگه ولتاژ ۳۰۰ولت اصلی مدار کاملا رگوله شده باشه میشه رو صحت اندازه گیری میکرو حساب کرد. اگر دقت کافی نیست از مدار تفاضلی پ امپ استفاده کن. تغذیه اپ امپ هم بده به تغذیه اصلی. بدون واسته رگولاتور. جداگانه.
        مدار تفاضلی خیلی دقیق بهت نشون میده. از طرفی میتونی خروجی رو تقویت هم بکنی. (اگه لازم داری)از op07 استفاده کن دقتش خوبه.
        کاملا درسته، با تقسیم مقاومتی که اصلا نشدنی هست چون خطا بسیار بالاست.
        خودم هم به فکر مدار تفاضل اپ امپ افتاده بودم ولی، چه اپ امپی 300 ولت رو به عنوان ورودی قبول میکنه و تو بازار ایران هم گیر میاد؟!
        ad629 خوبه به نظر شما؟

دیدگاه

اره اپ امپ خوبی هست. اگه گیر بیاد تو بازار.
          میشه بپرسم مدار چی هست. یکم توضیح بدی. شاید راهی دیگه واسش پیدا شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadde25
            میشه بپرسم مدار چی هست. یکم توضیح بدی. شاید راهی دیگه واسش پیدا شد.
            سیستمی قدیمی وجود داره که شامل یک ترانس هست و ولتاژ خروجیش یکسو تمام موج شده است. برای اندازه گیری جریان خروجی این سیستم که حتی به 100 امپر هم میرسه، یه شرکت ایرانی اومده طرح داده، یک مقاومت در حد 30میلی اهم سری کرده و میزان افت ولتاژ دو سر این مقاومت رو اندازه گیری میکنه تا جریان عبوری رو بتونه حساب کنه. من میخام این کار رو به صورت دیجیتالش کنم. ولی امکان دستکاری سیستم موجود و مدارات پی سی بی وجود نداره.

دیدگاه

سلام

تعدادی A/D که درون آی سی دارای ایزولاتور ترانسفرومری برای IO است برای این موارد قابل استفاده است.

دارای ایزولاتور تغذیه برای تامین تغذیه نیز می باشند.

کلید واژه جستجو: isolated data converer
              کمپانی: Analog Devices

درود
              گشتی در لاله زار
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X