اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد snubber

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد snubber

سلام.در مورد پل H مربوط به مبدل سینوسی egs002 که ماژولش هم داخل سایت موجوده سوال داشتم دوستان
    دو تا نیم پل در دو طرف داریم که هر کدومشون شامل یک جفت ماسفت یا igbt های ساید و لاو ساید هستش.
    دوستانی که عملا این مدار رو کار کردن میدونن که بدون اسنبر احتمال بروز اشکال و سوختن سوییچ ها زیاده و عملا بی استفاده هست(دوستانی هم که نمیدونن همین جا اعلام میکنم که قبل از این که متضرر بشن حتما باید از اسنبر استفاده کنن) ،مطمئنا بهترین نوع اسنبر برای این مدار RCD از نوع non-discharging هست؛همون طور که میدونیم که تو انتخاب مقادیر خازن و مقاومت فرکانس یکی از اصلی ترین فاکتور هاست.یه نیم پل با فرکانس 50hz کار میکنه و نیم پل دیگه با فرکانس 23.4 khz .حالا سوال من اینه که باید برای هر نیم پل ، جفت اسنبر با مشخصات متفاوت بذاریم،یعنی باید دو تا RCD یک طرف و دو تا RCD با مقادیر دیگه رو نیم پل دیگه بذاریم؟شکل زیر مربوط به اسنبر یک نیم پله
    در کل اگه دوستان در این مورد تجربه دارید لطفا به اشتراک بذارید.

[IMG][/IMG]
    جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۱۴:۴۶ ۱۴۰۱/۰۶/۰۸.

پاسخ : سوال در مورد snabber

دوست عزیز

این نوع مدارارت ( اسنابرها و دمپرها ) رو در حوزه فرکانس نمیشه تحلیل کرد .

مجبورید در حوزه زمان کار کنید ( قضیه عمومی و مربوط به مدارات RL و RC هستش ... با پاسخدهی گذارای سیستم کار داریم که میاد در حوزه زمان ) .

از این بخش که بگذریم اسنابر قرار است : یک مقاومت برای تخلیه ایمن انرژی سلف ایجاد کنه .

اول باید ماکزیمم ولتاژ کاری سوییچ ها رو مبنا قرار بدیم ( اسنابر ما قراره نگذاره فلای بک سلف از این حد ولتاژ عبور کنه )

انرژی ذخیره شده در سلف برابر 1/2L*I^2 هست
    دو فاکتور اساسی اینجا داریم : اول ظرفیت سلف که مستقیم و دوم جریان عبوری که تصاعدی باعث افزایش انرژی ذخیره شده میشه .
    وقتی سوییچ قطع میکنه سلف در لحظه t0 جریان اولیه رو حفظ میکنه ... این جریان موجب ایجاد ولتاژ فلای بک توسط سلف میشه ( جهت جریان همون جریان اولیه است )
    چون ولتاژ برابر جریان ضربدر مقاومته در زمان قطع سوییچ اگر مقاومتی برای محدود کردن این جریان نداشته باشیم ( مقاومت بینهایت یا خیلی بزرگ باشه ) ولتاژ فلای بک ایجاد شده هم خیلی بزرگ خواهد شد ( تا اوردر چند ده یا حتی چند صد کیلوولت بسته به نوع عایق بندی سلف و قطعات متصل بهش میتونه بالا بره ) .

چون ما اینجا سوییچ نیمه هادی داریم و این سوییچها یک ولتاژ شکست مشخص دارن ولتاژ فلای بک از طریق سوییچ مدارش رو خواهد بست که منجر به سوختن سوییچ میشه .
    *البته تبصره انرژی آوالانچ رو در مورد سوییچها و پالسهای گذرا داریم که میتونن بخشی از این انرژی رو از این طریق دفع کنن که برای پیچیده نشدن موضوع نوع سوییچ و انرژی آوالانچش رو وارد محاسبات نمیکنیم .
    در عمل برای کاهش زمان تخلیه سلف بخشی از انرژی که قراره مستهلک بشه بوسیله آوالانچ توسط سوییچ انجام میشه .

حالا اگر مقاومت مشخصی داشته باشیم حاصل ضرب جریان اولیه سلف در اون مقاومت ولتاژ فلای بک رو محدود خواهد کرد .

فرض میکنیم بار سلفی یک سلف ۴۰۰ میکروهانری و جریان شارژ ۵ آمپر بوده .
    با قرار دادن مقاومت ۱ کیلو اهم لحظه قطع سوییچ ولتاژ فلای بک ۵ ضربدر ۱۰۰۰ برابر ۵ کیلوولت خواهد شد که مشخصا بسیار بالاتر از ولتاژ شکست سوییچهای رایجه .
    فرض میکنیم سوییچ های ما ولتاژ شکست ۵۰۰ ولتی دارن .
    برای اینکه حد فوق در جریان فوق رد نشه ماکزیمم مقاومت مورد نیاز ۱۰۰ اهم خواهد بود ( ۵ آمپر ضربدر ۱۰۰ اهم برابر ۵۰۰ ولت )
    بدلیل رعایت حدود مجاز و نگه داشتن پارامترها در محدوده زیر ماکزیمم بین ۱۰ تا ۲۰ درصد حاشیه امن هم در نظر میگیریم و با مقاومت ۸۰ اهمی در مثال فوق ولتاژ فلای بک به ۴۰۰ ولت محدود میشه .
    ( در عمل چنین سلفی با این شرایط حدود ۵ میلی ژول انرژی داره که خیلی سوییچهای ماسفت متداول میتونن با مقاومتهای رنج حدود کیلواهم هم بدون آسیب دیدن ادامه بکار بدن که قبلا عنوان شد فعلا وارد محاسبات نمیشه )

حالا سوالی که پیش میاد اینه که چقدر زمان نیازه تا انرژی سلف تخلیه بشه ؟( ارتباط موضوع با مساله تحلیل در حوزه زمان بجای حوزه فرکانس ابتدای توضیحات بخاطر این بخش بود )

ثابت زمانی یک مدار RL از فرمول T=L/R بدست میاد .
    برای تخلیه ۶۷ درصد انرژی ذخیره شده در سلف نیاز به 1T و برای تخلیه کل انرژی ذخیره شده در سلف نیاز به 5T زمان داریم .
    هدف اینه در کمترین زمان ممکن انرژی سلف رو تخلیه کنیم .
    طبق فرمول افزایش ظرفیت سلف باعث افزایش زمان T و افزایش مقاومت باعث کاهش زمان T میشه ( موضوع در طراحی ایجاد بالانس بین اینجور موارده )

سلف ما ۴۰۰ میکروهانری بود ، پس تغییر این پارامتر خارج از دسترس ماست .
    اگر سوییچ های ما میتونستن ولتاژ بالاتر رو تحمل کنن با افزایش مقاومت زمان T رو کم میکردیم ولی بدلیل محدودیت ولتاژ کاری این سوییچها حداکثر مقاومت قابل استفاده هم محدود شده به حدود ۸۰ تا ۱۰۰ اهم .
    با مقاومت ۸۰ اهمی ثابت زمانی T برابر ۴۰۰میکرو تقسیم بر ۸۰ یا ۵ میکروثانیه میشه .
    ۵ برابرش میشه ۲۵ میکروثانیه برای تخلیه کامل انرژی سلف .
    اگر فرضا سوییچ های ما ۱۰۰۰ ولتی بودن میتونستیم مقاومت رو بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ اهم در نظر بگیریم که ثابت زمانی نصف میشد .

مقدار خازن از کجا بدست میاد ؟
    از همین تحلیل زمانی ... خازنی نیاز داریم که در ترکیب با مقاومت فوق ثابت زمانی برابر یا بزرگتر از ثابت زمانی ۵ میکرو ثانیه ( 1T ) داشته باشه .
    ثابت زمانی مدار RC از فرمول T=R*C بدست میاد .
    با همون مقاومت ۸۰ اهمی ظرفیت خازن حداقل باید 62nf باشه که ما ۵ برابرش میکنیم و خازن رو تا ۳۳۰ نانو در نظر میگیریم .
    بخش اصلی انرژی سلف طی ۲۵ میکروثانیه فوق روی مقاومت میفته و تبدیل به گرما میشه ( جریان در مقاومت و خازن چون سری هستن برابره )

در صورت تغییر در ظرفیت سلف ، جریان شارژ یا ولتاژ شکست سوییچها محاسبات برای شرایط کاری باید مجدد انجام بشه .

در تحلیل های فوق صرفنظر از اینکه کدوم سوییچ داره با چه فرکانسی کار میکنه ( حتی اگر سوییچ دی سی باشه ) زمانبندی های فوق برقراره .

اگر فرکانس کاری سوییچها اونقدر بالا باشه که زمان تخلیه کافی برای سلف در ثابت زمانی محاسبه شده ایجاد نشه یا مقاومت اسنابر رو اونقدر پایین بگیریم که ثابت زمانی L/R عدد بزرگی بشه و از حاشیه زمانی تخلیه ایمن وارد حوزه زمانی دیوتی سایکل سوییچ بشه عملکرد کلی سیستم مختل خواهد شد .
    جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۱:۰۷ ۱۴۰۱/۰۶/۰۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
      .
      .
      .
      اگر فرکانس کاری سوییچها اونقدر بالا باشه که زمان تخلیه کافی برای سلف در ثابت زمانی محاسبه شده ایجاد نشه یا مقاومت اسنابر رو اونقدر پایین بگیریم که ثابت زمانی L/R عدد بزرگی بشه و از حاشیه زمانی تخلیه ایمن وارد حوزه زمانی دیوتی سایکل سوییچ بشه عملکرد کلی سیستم مختل خواهد شد .
      بسیار ممنونم از وقتی که گذاشتید و توضیحات کاملتون.قبلا تو اینترنت یه مدار اسنابر برای همین مبدل پیدا کردم که مقادیر خازن و مقاومت اسنابر رو 10n و 560r در نظر رفته بود . با یه سری فرمول هم که خودم حساب کردم مقدار 10 نانو مناسبه و مقاومت هم باید کمتر از 1750 باشه که یعنی 560 مناسبه.ولی حتی با وجود این اسنبر هم در عمل که مدار رو میبستم ماسفت ها میسوختن.حالا میخوام مقاومت رو با دیود موازی کنم و از اسنابر Charging استفاده کنم و مقادیرش رو 200 اهم و 10 نانو قرار بدم که این مقادیر رو از اینجا درآوردم که مدارش مشابه همین مورده تقریبا.(مقادیر در جدول آخر صفحه هست).حالا بنظرتون با تغییر نوع اسنبر و مقادیر بالا آیا تلفات بحدی هست که محسوس باشه و به قول شما آیا این نوع تخلیه انرژی ایمن هست؟
      داخل پروتِوس هم امتحان کردم شکل موج این نوع اسنبر نسبت به قبلی خیلی بیشتر بهبود پیدا میکنه البته هر چند که رو پروتئوس چندان نمیشه حساب باز کرد.در ضمن تو همین پیچ بالا برای لوساید ها از اسنابر RC یعنی بدون دیود استفاده کرده؛این کارش دلیلی داشته؟
      سوال آخرم هم اینه که بین دو تا دیود U1SM(uf4007) با زمان بازیابی معکوس 75ns و ولتاژ بایاس مستقیم 1v7 و دیود RS1M یا همون FR107 با 500ns و 1v2 کدوم برا این کار مناسب تره؟
      جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۰۲:۰۸ ۱۴۰۱/۰۶/۰۷.

دیدگاه

دوست عزیز

توضیحات بالا بصورت کلی در مورد اسنابر و کاربردش در سوییچ های مختلف ( منجمله انواع پل ) بود .

سیستمی که شما دارید با این ماژول استفاده میکنید مبتنی بر تانک LC هست و صرفنظر از فیدبک و مانیتورینگهای مختلفی که در سیستم موجوده اصلا نیازی به مدار اسنابر نداره !

یه مقدار بیشتر توضیح میدید که مدار رو چطور بستید ( بخش پاور و پل ) ،شماتیک و قطعات مصرفی و خصوصا سلف و خازن تانک LC خروجی .

بنظر میاد شما یه مشکل اساسی در بخش پاور دارید ( که رفعش هیچ ارتباطی به اسنابر نداره ... مولد spwm به دلیل وجود خازن دو سر لاین و خود سلف سری شده از نظر اسپایک و فلای بک بار درایور پاورش ایزوله محسوب میشه ... یعنی تقریبا غیر ممکنه باری وجود داشته باشه که بتونه فلای بک ولتاژ بالا در این سیستم با این خازن ۲.۲ میکروفارادی ایجاد کنه و بر فرض که اسپایک های ولتاژی داشته باشیم و به زور به خروجی تزریقش کنیم سلف با ظرفیت ۳.۳ میکروهانری جلوی اعمالش به مدار درایور رو میگیره )
        در حالت WCS اوردر توانی اسپایک های فلای بک در سلفی ترین بارهای متداول ( مثلا موتور یونیورسال قفل شده باشه ) با در نظر گرفتن پیک جریان حدود ۶ تا ۸ آمپری این سیستم در محدوده چند ده میلی ژول قرار میگیره .
        انرژی که خازن دو سر لاین میتونه ذخیره کنه در رنج ۴۰۰ میلی ژوله ! بدترین بارهای سلفی نمیتونن خازن خروجی رو باندازه ۲۰ درصد ظرفیتش شارژ کنن .

اسنابر رو فعلا بگذارید کنار درایوری که بستید رو تشریح کنید سریعتر به منشا مشکل میرسید
        جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۳:۲۴ ۱۴۰۱/۰۶/۰۷.

دیدگاه

دوست عزیز

توضیحات بالا بصورت کلی در مورد اسنابر و کاربردش در سوییچ های مختلف ( منجمله انواع پل ) بود .

سیستمی که شما دارید با این ماژول استفاده میکنید مبتنی بر تانک LC هست و صرفنظر از فیدبک و مانیتورینگهای مختلفی که در سیستم موجوده اصلا نیازی به مدار اسنابر نداره !

یه مقدار بیشتر توضیح میدید که مدار رو چطور بستید ( بخش پاور و پل ) ،شماتیک و قطعات مصرفی و خصوصا سلف و خازن تانک LC خروجی .

بنظر میاد شما یه مشکل اساسی در بخش پاور دارید ( که رفعش هیچ ارتباطی به اسنابر نداره ... مولد spwm به دلیل وجود خازن دو سر لاین و خود سلف سری شده از نظر اسپایک و فلای بک بار درایور پاورش ایزوله محسوب میشه ... یعنی تقریبا غیر ممکنه باری وجود داشته باشه که بتونه فلای بک ولتاژ بالا در این سیستم با این خازن ۲.۲ میکروفارادی ایجاد کنه و بر فرض که اسپایک های ولتاژی داشته باشیم و به زور به خروجی تزریقش کنیم سلف با ظرفیت ۳.۳ میکروهانری جلوی اعمالش به مدار درایور رو میگیره )
          در حالت WCS اوردر توانی اسپایک های فلای بک در سلفی ترین بارهای متداول ( مثلا موتور یونیورسال قفل شده باشه ) با در نظر گرفتن پیک جریان حدود ۶ تا ۸ آمپری این سیستم در محدوده چند ده میلی ژول قرار میگیره .
          انرژی که خازن دو سر لاین میتونه ذخیره کنه در رنج ۴۰۰ میلی ژوله ! بدترین بارهای سلفی نمیتونن خازن خروجی رو باندازه ۲۰ درصد ظرفیتش شارژ کنن .

اسنابر رو فعلا بگذارید کنار درایوری که بستید رو تشریح کنید سریعتر به منشا مشکل میرسید
          مدارم اینه،شماتیکش هم که دقیقا مشابه دیتاشیت با درایور TLP250 هست.
          البته فکر کنم یه چیزی رو من بد گفتم.مدار کار میکنه و عالی هم جواب میده و اونطوری نیست که کلا مشکل داشته باشه.منتها از اون جایی که برای من پایداری و قابل اعتماد بودن مدار خیلی مهمه و مشکلی که میگم موقعی پیش میاد که یه مصرف کننده که لامپ رشته ای 200 وات هست رو تو بیست ثانیه تقریبا 10 بار به خروجی وصل و قطع کردم و دفعه ی آخر دیدم که دو تا سوییچ های سمت راست و درایور هاشون سوختن و مدار اتصال کوتاه شد.با وصل کردن این لامپ تا زمانی که تنگستن ذوب بسه تقریبا در حد کمتر از 500 ms مدار اتصال کوتاه میشه و بعد لامپ روشن میشه.تا جایی که آپ امپ هم موقع اتصال وارد عمل میشه و برای کسری از ثانیه خروجی رو قطع و دمیکنه.
          اون خازن های آبی و دیودها رو الان اضافه کردم که برای همون اسنبر هستن و منتظرم که قطعه بدستم برسه و تست کنم.
          اون دیود های بزرگ پایین سوییچ ها هم دیودهای tvs 18v هستن که بصورت بک تو بک برای حفاظت بیشتر سوییچ ها گذاشتم.

[IMG][CENTER][url]https://www.uplo

دیدگاه

دوست عزیز چند تا مشکل پیش اومد .

اول آی سی کنترلر ( من فکر میکردم دارید از ماژول استفاده میکنید ... طبق عکسها معلوم شد روی برد یک روی خودتون مونتاژ شده ... من نمیتونم از راه دور نظر له یا علیه این سبک کار بدم ولی بصورت کلی مدارات سوییچینگ بخش بسیار بزرگی از کیفیت نهاییشون بر میگرده به جاگذاری و کیفیت پی سی بی و گرندینگ و شیلدینگ و ... روی برد یک رو با این ابعاد emi و emc سیستم بعید میدونم وضعیت مناسبی داشته باشن )

دوم تغذیه اتون چیه ؟ ( دی سی ، ای سی ؟ با شماتیکش و وضعیت ریسپانسش ... خازنهای الکترولیت فیلتر تغذیه ورودی روی بردتون معلومه اما بقیه اش یه جورایی مجهوله )

سوم همین مدار ( صرفنظر از وضعیت مونتاژ و نوع پی سی بی ) بنظر میاد دستکاری شده است ،
            برای بررسی بهتره شماتیک این بردی که زدید رو قرار بدید .
            از نظر جایگذاری و روت سوییچهای پل تا حد ممکن باید نزدیک بقیه قطعات باشن ، سیستم از درایورها تا سمت گیت پالیگان لازم داره ، هیت سینک ها با توجه به اینکه کنترلر از فن و تنظیم دما پشتیبانی میکنه باید فن روشون نصب باشه ( یا اولین بخشی که با خروجی قن در تماسه هیت سینک ها باشن و ... )

و نهایتا برمیگردیم به سوال اول : چرا از asic همراه با درایورهای مونتاژ شده آماده روی برد استاندارد استفاده نکردین ؟( این ماژول هم طراحی و روتینگش صحیح و تست شده است ، هم از تمام امکانات کنترلر استفاده کرده ، هم قیمتی نداره ... اگر پی سی بی شما طراحی داشت که در حد این برد یا بهتر از آب در میومد میگفتیم بخاطر سایز و امکانات مجتمعش کردین ... ولی کیفیت بردی که زدید اصلا در حد مدار اینورتر و پاور حتی تستی نیست ... وقتی با بار مقاومتی طبق گفته خودتون در چند بار قطع و وصل سافت استارت و dead time ایراد پیدا میکنن و ماسفت میسوزه در بار سلفی که حتما دوام نمیاره ... با تعاریف شما الان با همین بار مقاومتی دیمر به سیستم وصل بشه احتمالا طی چند ثانیه سوییچها و درایور آسیب میبینن ... روتینگهای پاور شما طول خیلی زیاد دارن که به شکل سلف پارازیستیک ظاهر میشه و کلا پاسخ گذرای سیستم بهم میریزه ... فیدبکهای آنالوگ مجددا به همین ترتیب )

بعنوان نمونه رفرنس تجاری این مدار کامل ۲ کیلوات با همین کنترلر مورد استفاده شماست .
            یه نگاه کلی به وضعیت برد و قطعات و جاگذاری ها بندازید با پی سی بی خودتون مقایسه کنید .

2000w Modified Sine Wave To Pure Sine Wave Inverter Board Driver Egs002 Ac16v Dc380v To Ac220v Driver Module Eg8010+ir2110 - Buy Pcb Invert Egs002,Inverter Pure Sine 2000w,Egs002 Eg8010 Ir2110 Product on Alibaba.com
            جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۶:۲۸ ۱۴۰۱/۰۶/۰۷.

دیدگاه

دوست عزیز چند تا مشکل پیش اومد .

اول آی سی کنترلر ( من فکر میکردم دارید از ماژول استفاده میکنید ... طبق عکسها معلوم شد روی برد یک روی خودتون مونتاژ شده ... من نمیتونم از راه دور نظر له یا علیه این سبک کار بدم ولی بصورت کلی مدارات سوییچینگ بخش بسیار بزرگی از کیفیت نهاییشون بر میگرده به جاگذاری و کیفیت پی سی بی و گرندینگ و شیلدینگ و ... روی برد یک رو با این ابعاد emi و emc سیستم بعید میدونم وضعیت مناسبی داشته باشن )

دوم تغذیه اتون چیه ؟ ( دی سی ، ای سی ؟ با شماتیکش و وضعیت ریسپانسش ... خازنهای الکترولیت فیلتر تغذیه ورودی روی بردتون معلومه اما بقیه اش یه جورایی مجهوله )

سوم همین مدار ( صرفنظر از وضعیت مونتاژ و نوع پی سی بی ) بنظر میاد دستکاری شده است ،
              برای بررسی بهتره شماتیک این بردی که زدید رو قرار بدید .
              از نظر جایگذاری و روت سوییچهای پل تا حد ممکن باید نزدیک بقیه قطعات باشن ، سیستم از درایورها تا سمت گیت پالیگان لازم داره ، هیت سینک ها با توجه به اینکه کنترلر از فن و تنظیم دما پشتیبانی میکنه باید فن روشون نصب باشه ( یا اولین بخشی که با خروجی قن در تماسه هیت سینک ها باشن و ... )

و نهایتا برمیگردیم به سوال اول : چرا از asic همراه با درایورهای مونتاژ شده آماده روی برد استاندارد استفاده نکردین ؟( این ماژول هم طراحی و روتینگش صحیح و تست شده است ، هم از تمام امکانات کنترلر استفاده کرده ، هم قیمتی نداره ... اگر پی سی بی شما طراحی داشت که در حد این برد یا بهتر از آب در میومد میگفتیم بخاطر سایز و امکانات مجتمعش کردین ... ولی کیفیت بردی که زدید اصلا در حد مدار اینورتر و پاور حتی تستی نیست ... وقتی با بار مقاومتی طبق گفته خودتون در چند بار قطع و وصل سافت استارت و dead time ایراد پیدا میکنن و ماسفت میسوزه در بار سلفی که حتما دوام نمیاره ... با تعاریف شما الان با همین بار مقاومتی دیمر به سیستم وصل بشه احتمالا طی چند ثانیه سوییچها و درایور آسیب میبینن ... روتینگهای پاور شما طول خیلی زیاد دارن که به شکل سلف پارازیستیک ظاهر میشه و کلا پاسخ گذرای سیستم بهم میریزه ... فیدبکهای آنالوگ مجددا به همین ترتیب )

بعنوان نمونه رفرنس تجاری این مدار کامل ۲ کیلوات با همین کنترلر مورد استفاده شماست .
              یه نگاه کلی به وضعیت برد و قطعات و جاگذاری ها بندازید با پی سی بی خودتون مقایسه کنید .

https://m.alibaba.com/product/621644...e-to-Pure.html
              سلام مجدد؛بازم ممنون از توضیحاتت مهندس.والا دلیل اصلی اینکه خودم ایسیک رو رو برد منتاژ کردم اینه که اولا میخواستم از درایورهای ایزوله TLP250 استفاده کنم که در عین حال قیمت کمتری هم دارن؛دوما اینکه روی سوکت ای سی باشن و بشه براحتی تعویضشون کرد.شماتیک مدار دقیقا همون مداری هست که تو دیتاشیت 8010 قرار داده شده منتها یه چیزای جزئی مثلا اون تی وی اس های روی گیت ها و چند تا خازن اضافش شده مهندس.خازن های بوت استرپ رو هم 100 میکرو گذاشتم.
              من تا جایی که میشده گراند رو رو پی سی بی زیاد گرفتم فکر نمیکردم دیگه از این بابت به مشکل بربخورم.
              دو تا IRFP450 هم دوباره بعدازظهری سوزوندم! شایدم سوختنش این دفعه اجتناب ناپذیر بوده چون این اتفاق زمانی افتاد که موقعی که مدار روشن بود داشتم یک خازن 270 پیکو رو بدون مقاومت روی سورس درین یکی از ماسفت های قسمت فرکانس بالا میذاشتم و برمیداشتم برای اینکه ببینم میزان جریان کشی مدار چقدر تغییر میکنه(جرقه های خیلی کوچیکی هم موقع قطع و وصل میزد)
              به عنوان آخرین تلاش هر چهار تا سوییچ رو با ماسفت ژاپنی اصلی فوجی

FMH23N50E جایگزین کردم.برای نیم پل 50 هرتزی از دو تا RC ده نانو و ده اهم و برای نیم پل فرکانس بالا از دو تا 270 پیکو و 15 اهم استفاده کردم تا الان هر چی تست کردم مشکلی پیدا نکرده.منتها هنوزم اونجوری که باید باشه حس میکنم نیست

فکر میکنم مشکل اصلی مدارم سلفه که مناسب نیست. برای این که نمیدونستم از چه ترویدی باید استفاده کنم اومدم از یک هسته فریت 33*29 آماده که داخل لامپ های کم مصرف وات بالا هست استفاده کردم که ظرفتش رو هم که اندازه گرفتم همون 1.5 میلی هانری هست.این هسته گپ هوایی هم داره.منتهی موقع کار صدا میده و حتی بدون بار هم کمی گرم میشه.بنظرتون مشکل از همین سلف نیست؟

البته شایدم یکی از دلایل دیگه ای که باعث این دردسرا شده وسواس زیاد بنده و بعنوان مثال تو همین مورد بالا کارهای غیر اصولی و ناشیانه مثل ور رفتن به یه قطعه ای که تو فرکانس بیست سی کیلو و تو ولتاژ 380 ولتاژ داره کار میکنه و کلا در ذات خودش هم قطعه ی پراستهلاکیه حتی اگه همه جوانب هم رعایت بشه!

جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۲۱:۴۴ ۱۴۰۱/۰۶/۰۷.

دیدگاه

خواهش ...
                در مورد سلف ظرفیتش که از نصف مقدار مورد نیاز کمتره ( تانک ال سی این آی سی eg8010 مینیموم ۳.۳ میلی هانری برای حالت یونی پلار و دو برابرش برای حالت بی پلاره )

این سلف رو مجبورید روی هسته تیروئید بزرگ بپیچید ( هسته EI که عکسش رو گذاشتید با سیم پیچی بالاست لامپ کم مصرف نه از نظر جریان و ضخامت سیم نه فلاکس مغناطیسی کشش تانک ال سی مورد نیاز رو نداره )

این روش سعی و خطا ( قطعات بخصوص سوییچها رو تحت استرس گذاشتن و بعد از اینکه از حدود مجاز رد شدن و سوختن یدونه قویترش رو ببندیم نه اصولیه ، نه منطقیه ، نه اقتصادی )

شما اول باید از تانک LC مطمئن بشی که قطعات از نظر ظرفیت و جریان کاری بدون مشکل هستن ( با ماسفت های نسبتا معمولی مثل IRF 840 این سیستم باید بتونه حدود ۸ آمپر خروجی بده ، بدون مشکل خاصی هم کار میکنه ، اسنابر و پروتکشن روی گیتها و غیره هم اصلا نیاز نداره )

وقتی از تانک فوق مطمئن شدید سوییچهاتون هم باید در جریان نامی بدون مشکل کار کنن ( ماسفت تقلبی و ریمارک توی بازار زیاد شده ... سوییچها رو میشه بدون بستن روی مدار اصلی با یک منبع تغذیه دی سی تست جریان ازشون گرفت اگر در جریان نامی مشکل نداشتن میشه گفت سوییچها اصله ... ماسفتهای ریمارک معمولا روی جریان خودشون رو نشون میدن ، در جریانهای خیلی کمتر از جریان نامی گرم میشن و rds on اشون از مقدار نامی خیلی بالاتره )

اگر موارد پاور فوق ( سلف ، خازن پلی استر و ماسفتها ) درست باشن اینورتر باید بدون مشکل مطابق دیتاشیت کار کنه .
                اگر کماکان مشکل داشت بخش کنترل ( درایورها و فیدبک و پی سی بی ) باید بررسی بشن .
                در مورد درایورها که دلیل شما برای اجرای برد خودتون بوده ، قطعات اس ام دی از نظر کیفیت و اصل بودن وضعشون خیلی بهتر از قطعات دیپ هست ...
                به نظر من هیچوقت با این پیش ذهنیت که قرار است قطعات مدام آسیب ببینن پس پکیجی رو انتخاب کنیم که راحت تر تعویض میشه به سیستمها نگاه نکنید ... قطعات دیپ بخاطر از رده خارج شدن هم قیمتهاشون بالاست هم تولیدشون تقریبا متوقف شده که همین موضوع بهترین محرک برای توزیع قطعات تقلبی و ریمارک با قیمتهای فضاییه
                اگر سیستم درست اجرا شده باشه نباید چیزی بسوزه ( این کنترلر تقریبا تمام پروتکشن های مورد نیاز یک اینورتر رو داره ، اگر حین کار قطعه میسوزونه مشکل در جای دیگه است ... این مشکلات سخت افزاری از خارج رنج بودن قطعات تا ایرادهای پی سی بی جزو ارورهای ساختاریه ... باید منشا مشکل رو پیدا و رفع کنید نه اینکه با اضافه کردن قطعات دیگه مثل همین اسنابر سعی کنیم ایرادات ساختاری رو کم رنگ کنیم ، وقتی اجزا و اجرا ایراد داره بالاخره و یه جای دیگه خودش رو نشون میده )

در هر صورت من اگر بجای شما بودم همون ماژول EGS رو میگرفتم ، با یک تانک LC مطمئن و ۴ تا ماسفت تست شده استفاده میکردم . ( حتی نیاز به چاپ پی سی بی هم نداره ... مدار تانک و پل و چند تا مقاومت و خازنهای جانبی و اینجور چیزا رو میشه با سیم استخوانی ضخیم روی برد بدون مس یا تخته سه لا و پلکسی نازک و اینجور موارد پیاده کرد ... مطمئن باشید بدون مشکل کار میکنه )

دیدگاه

از چه نوع ترویدی باید استفاده کنم مهندس؛کجا میتونم تهیش کنم؟

دیدگاه

یک هسته حدود 40*24*15 لازم داری ...

فروشگاههایی که هسته تیروئید ۲۶ یا پودر آهن و مشابهاتش رو دارن ...

این یک نمونه
                    فروش هسته پودر آهن T157-26 زرد-سفید با قطر خارجی 40 میلیمتر از شرکت میکرومتال مناسب برای سلف های خروجی مبدل های DC

سیم پیچی هم که خودت باید انجام بدی .

در بازار ایران آماده اش رو از جاهایی که قطعات پاور و اینورتر و تجهیزات اتوماسیون میفروشن میشه تهیه کرد .
                    اگر تهرانی یدک فروشهای قدیمی جمهوری ( پاساژهای مختلف ) همه جور هسته فریت دارن.

هسته تیروییدی ۳.۳ میکروهانری حدود ۱۲ آمپر میشه
                    جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۰:۰۹ ۱۴۰۱/۰۶/۰۸.

دیدگاه

یک هسته حدود 40*24*15 لازم داری ...

فروشگاههایی که هسته تیروئید ۲۶ یا پودر آهن و مشابهاتش رو دارن ...

این یک نمونه
                      فروش هسته پودر آهن T157-26 زرد-سفید با قطر خارجی 40 میلیمتر از شرکت میکرومتال مناسب برای سلف های خروجی مبدل های DC

سیم پیچی هم که خودت باید انجام بدی .

در بازار ایران آماده اش رو از جاهایی که قطعات پاور و اینورتر و تجهیزات اتوماسیون میفروشن میشه تهیه کرد .

هسته تیروییدی ۳.۳ میکروهانری حدود ۱۲ آمپر میشه
                      هسته ی تروید زرد سفید با قطر 26mm دارم و قبلا باهاش امتحان کردم ؛ماسفت ها داغ میکنن و مدار جریان میکشه بدون این که مصرف کننده ای بهش وصل باشه؛مطمئنید این هسته جواب میده؟
                      این یکی چی؟بگیرم و سیم پیچیش کنم جواب میده
                      جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۰۰:۱۶ ۱۴۰۱/۰۶/۰۸.

دیدگاه

شما یک هسته با سطح مقطع حدود ۱ سانتی متر لازم داری .
                        این سایزی که پیشنهاد دادم قطر خارجیش ۴۰ میلیمتره ، داخل ۲۴ ارتفاع هم ۱۵ میل هست .

با همین هسته میتونی ۳.۳ میلی هانری ۱۲ آمپر سیم پیچی کنی

نمونه آماده با همین هسته :

1.5kW-2.5kW 12A 11A 10A 6.5A 1.0/1.2/1.5/2.0/2.5/3.0/3.3MH 850uh Sine Wave Inverter Sendust SPWM filter inductance PFC inductor - Price history & Review | AliExpress Seller

اونی که لینک دادید سطح مقطعش کوچکتره ، قیمتش هم فکر کنم ۴ برابر اینیه که لینک دادم خدمتتون

نهایتا بعد از سیم پیچی ( سیم ۰۹۰ لازم دارید ) باید با lcr متر یا کامپوننت تستر ظرفیت دقیق رو اندازه بگیرید بین ۳ تا ۳.۵ میلی هانری قبوله
                        جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۱:۲۹ ۱۴۰۱/۰۶/۰۸.

دیدگاه

ممنون.سفارش دادم،فروشگاه عجیبیه،نه پرداخت آنلاین داره نه ارسال با پست!
                          به دستم برسه سیم پیچیش رو هم ردیف کنم،این جور که میفرمایید از بابت هسته دیگه پس مشکلی ندارم.صدای وِزوِز هم دیگه نداره احتمالا.
                          این هسته ای که معرفی فرمودید با سیم 0.9 و ظرفیت 3.3 میلی هانری تا چند وات جواب میده؟ 12 آمپر یعنی بصورت اسمی تا 2000 وات رو خروجی میده درسته؟
                          بعد یه سوال دیگه،اون فیلتر emi ای که تو خروجی با خازن 100 نانو گذاشتم مشکلی نداره که باشه یا اونم بَرِش دارم؟
                          جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۱۰:۲۸ ۱۴۰۱/۰۶/۰۸.

دیدگاه

خواهش
                            حقیقتش عجیبه این فروشگاه اصلا سایت و فروش اینترنتی داره ( این مدل فروشگاهها اکثرا قدیمی های این صنف هستن غیر از روش حضوری و تلفنی روش کار دیگه ای ندارن )

در مورد توان شما روی حدود ۱۶۰۰ وات حساب کن .
                            برای صدا ندادن سیم پیچ بعد از اینکه نهایی شد و دو سرش هم با بست زیپی مهار شد ( و سیم پیچی هم تا حد ممکن سفت و بدون لقی بسته شد... زیرش هم بین هسته و سیم پیچ باید چسب نسوز یا رزین اپوکسی استفاده شده باشه ) نهایتا کل سیم پیچ باید با لاک خیلی رقیق لاک اندود بشه .

اون فیلتر emi تاثیری روی کار کرد اینورتر نداره ( برای مصرف کننده بودنش بهتر از نبودنش هست ... خیلی مصرف کننده ها همین فیلتر رو داخل خودشون دارن )

دیدگاه

اون مشخصه ی AL که* تو توضیحاتش زده چی هست مهندس؟این هسته ای که معرفی کردین و سفارش دادم100 هست و یکی دیگه هم تو همین سایت تقریبا با همین ابعاد این مقدار براش 160 هست واحدش رو زده nH/N2 .البته فکر کنم فاکتور اصلی اینجا نفوذپذیری مغناطیسی هست. از کجا میشه فهمید که کدوم مناسب تره برای این کار؟ برای این میپرسم که اگه بعدا خواستم برا توان بیشتر بزرگتر بگیرم تا حدودی حسابش دستم باشه.ممنون
                              جدیدترین ویرایش توسط em_eca; ۱۴:۳۰ ۱۴۰۱/۰۶/۰۸.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X