اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

{پروژه} تن کنترل 3 باند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

{پروژه} تن کنترل 3 باند

درود...
    چند وقت پیش بنده اقدام به ساخت یک آمپلی فایر کردم و ساخته شد و تمام شد.اما صدای آن بسیار معمولی و کم کیفیت بود و مدار یک چیزی کم داشت ...
    بنابراین اقدام به ساخت تن کنترل کردم از چندین مدار استفاده کردم اما صدای آن دلنشین نبود و به دلیل استفاده از آپ آمپ تغذیه دوبل نیاز داشت و نویز پذیری
    بسیار بالا و.... درنتیجه تصمیم گرفتم چندین مدار را باهم تلفیق کنم تا مشکل نویز پذیری و تغذیه دوبل و .... راحل کنم چون درجایی مانند خودرو مانمیتوانیم به آسانی
    برق دوبل تولید کنیم و.... بنابراین مدار های مختلف را تلفیق کردم و با آزمون و خطا به بهترین کیفیت رسیدم!
    اولین مشکل بنده کم کردن صدا توسط مدار های تن کنترل بود که نیاز به یک پیش تقویت کننده داشتیم!! از آپ آمپ ها به دلیل نیاز داشتن به تغذیه دوبل و ....
    و دسترسی سخت به آی سی ها و نبود آی سی های اصل و نویز پذیری بالا و هزار و یک دلیل! استفاده نکردم . بنابراین از ترانزیستور NPN BC547 استفاده کردم!
    برای پیش تقویت کننده از مدار زیر کمک گرفتم!

مداری که قرار دادم رو ساختم اما بیس آن راضی کننده نبود و از همه مهم تر کنترلی در بخش میانی آن نداشتیم!!
    اما پیش تقویت کننده و تریبل خوبی داشت و نویزی نداشت و خوب بود!!
    آمدم اقدام به ساخت مدار زیر کردم:

این مدار را با 4558 ساختم و نیاز به تغذیه دوبل داشت!! و از همه مهم تر بیس آن ضعیف بود !! و از آنجایی که معیار و چالش بنده استفاده از منبع تغذیه تک بود
    این مدار نتوانست بنده را راضی کند!!
    آمدم مدار را با حذف آپ آمپ 4558 و استفاده از پیش تقویت کننده ترانزیستوری تست کردم باز هم نتیجه آن فرقی نکرد!!
    اما تریبل و کنترل میانی آن خوب بود و از این هم برای تریبل و میانی کمک گرفتم...
    میماند بیس که هیچکدام از مدار های بالا بیس راضی کننده ای نداشت!!!
    چندین مدار را از گوگل پیدا کردم و تست کردم زیاد نتیجه ی دلنشینی نداشت...
    اما در انجمن خودمان بررسی کردم و با تاپیک زیر برخوردم!
    https://www.eca.ir/forums/forum/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%8A%D A%A9/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D9%84%D9%88%DA%AF-%D9%88-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%B9/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C/74838-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%86-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D 9%88%D8%B1%DB%8C
    بخش بیس را از مدار زیر بهره گرفتم :

این 3 مدار را باهم ترکیب کردم و نتیجه ی بسیار خوب و راضی کننده ای به دست آوردم!!!
    در نتیجه مدار زیر رو طراحی کردم و تست کردم کاملا به نتیجه ی مطلوبی رسیدم!!

مدار بسیار باکیفیت و راضی کننده ای بود و صدای بسیار نرم و زیبایی داشت!!
    مدار با تغذیه تک 12 ولت کار میکند و نویزی ندارد و برای هر آمپلی فایری قابل استفاده است!
    قطعات مدار ارزان و معروف است و از هر فروشگاه الکترونیکی میتوانید تهیه کنید!
    اگر bc547 در دسترس نبود میتوانید از c945 و 2n2222 و bc547 و c1815 و... استفاده کنید!!!
    این مدار را میتوانید روی برد سوراخدار مونتاژ کنید!!
    در کل مدار دست بازی هست و میتوانید هرنوع تغیراتی در آن ایجاد کنید!!
    این مدار مونو است برای استفاده به صورت استریو باید بجای 1 عدد از این مدار 2 عدد باید بسازید و باید بجای استفاده از ولوم تک از ولوم دوبل استفاده کنید!!
    سوالی داشتید بنده در خدمتتان هستم...
    جدیدترین ویرایش توسط parsa bahrami; ۱۱:۵۸ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸.
    اوباش مجازی یا ترول به انگلیسی):Troll) در گفتمان اینترنتی به افرادی گفته می*شود؛ که با رفتار مخرب در فضای وب به دنبال جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین*آمیز هستند.

درود
    ای کاش نقشه مدار آمپلی فایر اصلی را هم ارائه میکردید تا بتوان یک سیستم کامل ساخت. ضمنا نقشه مدار منبع تغذیه را ارائه دهید.
    با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
      درود
      ای کاش نقشه مدار آمپلی فایر اصلی را هم ارائه میکردید تا بتوان یک سیستم کامل ساخت. ضمنا نقشه مدار منبع تغذیه را ارائه دهید.
      با تشکر
      درود...
      برای آمپلی فایر از آی سی 7388 و ترانس 12 ولت تک 10 آمپر هسته آهنی استفاده کردم و پل دیود هم شانه ای 15 آمپر استفاده کردم...
      مدار آمپلی فایر را طبق نقشه ی زیر با اندکی تغیر ساختم:

فقط خازن های ورودی c1 وc2 و c3 و c4 را از خازن 470 میکروفاراد الکترولیت استفاده کردم! و بجای خازن c7 از خازن 4700 میکرو 35 ولت و بجای خازن c8 از خازن 100 نانوفاراد پلی استر استفاده کردم...
      به این مدار بلندگوی خوبی وصل بکنید با تن کنترل صدای بسیار خوب و کاملی دارد!!!
      بنده معتقد هستم که منبع تغذیه ترانس هسته آهنی در مدارات آمپلی فایر و تقویت کننده بهتر از سوییچینگ و هسته فریت هستند! (در ترانس های هسته آهنی با فرکانس 50Hz کار میکنند و به راحتی میتوان نویز آن را برطرف نمود و برای آمپلی فایر ها بهتر هستند اما در سوییچینگ نویز فرکانس بالا و .... کار راسخت میکند و چندان مناسب آمپلی فایر نمیباشد..)
      به صورت پروتئوس مدار آمپلی فایر به همراه تغذیه آن را خواهم گذاشت...
      اوباش مجازی یا ترول به انگلیسی):Troll) در گفتمان اینترنتی به افرادی گفته می*شود؛ که با رفتار مخرب در فضای وب به دنبال جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین*آمیز هستند.

دیدگاه

درود...
        مدار کامل تغذیه + مدار آمپلی فایر+ مدار تن کنترل به صورت استریو به صورت فایل زیر است...

فقط دقت بکنید که بایستی بجای ولوم تک از ولوم دوبل استفاده بکنید...
        برای آی سی TDA7388 و پل دیود شانه ای از هیت سینک مناسب استفاده کنید ...
        در این مدار نیازی به استفاده از هیت سینک برای رگولاتور 7809 نمیباشد...

دیدگاه

درود
          ضمن تبریک سال نو.
          مدار تن کنترل ترانزیستوری که لینکشو قرار دادید رو من برای اولین بار در انجمن قرار دادم. با توجه به اینکه از قطعات کمی استفاده کرده صدای بسیار نرم و با کیفیتی بهتون ارائه میده.
          در نظر داشته باشید اگر بخواهید با اپ امپ ها کار کنید جهت گرفتن بهترین نتیجه نیاز به تغذیه دوبل خواهید داشت و با تغذیه تک نتیجه مطلوبی نخواهید داشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365 نمایش پست ها
            درود
            ضمن تبریک سال نو.
            مدار تن کنترل ترانزیستوری که لینکشو قرار دادید رو من برای اولین بار در انجمن قرار دادم. با توجه به اینکه از قطعات کمی استفاده کرده صدای بسیار نرم و با کیفیتی بهتون ارائه میده.
            در نظر داشته باشید اگر بخواهید با اپ امپ ها کار کنید جهت گرفتن بهترین نتیجه نیاز به تغذیه دوبل خواهید داشت و با تغذیه تک نتیجه مطلوبی نخواهید داشت.
            درود..
            بنده هم سال نو رو به نوبه ی خودم تبریک می‌گویم...
            بله بنده قسمت bass رو از مدار شما برداشتم و نتوانستم مدار شمارا با ترانزیستور bc547 راه بیندازم... c930 هم نایاب بود.‌‌..
            اما از طراحی مدارتان مشخص است که صدای خوبی دارد...
            بنده هم چند مدار را باهم ترکیب کردم...مثلا پیش تقویت کننده اش را از یک مدار دیگر و تریبل و میدکنترلش را از یک مدار دیگر و کنترل بیس را هم از مدار شما... و به بهترین نتیجه رسیدم و باتوجه به قطعاتی که دارد درحد خودش صدای مطلوبی دارد...
            پیشنهاد میکنم یکبار امتحانش کنید..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X