اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تست ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تست ترانزیستور

نوشته اصلی توسط DR.Lizard
    برو بچ به خدا من نفهمیدم.... چه طوری این ترانزیستور هارو چک کنم...این توضیحاتی که این دوستمون ramos_kk77 دادند فک کنم اشتباه ..
    بگی من چی کار کنم.....
    در ضمن روی اهمتر من 8 تا سورهخ داره که روبرویه 4تاش زده NPN و روبروی 4 تای دیگش زده PNP اینا بر چین؟
    استادان جواب منو میدین :angry: :angry: :cry2: :cry2:
    در آغاز هیچ نبود، کلمه بود و آن کلمه خدا بود.
    و کلمه، بی زبانی که بخواندش، و بی اندیشه ای که بداندش، چگونه می تواند بود؟و خدا یکی بود و جز خدا هیچ نبود،
    و با نبودن، چگونه می توان بودن؟و خدا بود و، با او، عدم،و عدم گوش نداشت،حرفهایی هست برای گفتن،که اگر گوشی نبود، نمی گوییم،و حرفهایی هست برای نگفتن،حرفهایی که هرگز سر به ابتذال گفتن فرود نمی آرند.حرفهایی شگفت، زیبا و اهورایی همین هایند،و سرمایه ماورایی هرکسی به اندازه حرفهایی است که برای نگفتن دارد

دیدگاه

استادان جواب منو میدین :angry: :angry: :cry2: :cry2:
      با سلام : من استاد نیستم ولی حالا یه چیزی میگم : خیلی ساده و راحت هست

نگاه کن : در مورد ترانزیستور منفی مثلا BD139 وقتی پراپ قرمز اهم متر را به بیس میزنی باید پراپ مشکی با دو پایه دیگه راه بده حالا یه نکته هم هست که اون پایه ای که اهم کمتری نشون میده کالکتور هست

حالا عکس همین عمل را باید انجام بدی به این صورت که حالا پایه منفی اهم متر را باید به بیس بزنی و باید وقتی که پایه مثبت یا قرمز رنگ اهم متر را به دو پایه دیگه میزنی جریانی عبور نکنه

حالا تمام حرفای بالا را به صورت عکس برای ترانزیستور های مثبت (مثلا BD140) انجام بدی

یعنی باید پایه منفی اهم متر را به بیس بزنی و وقتی پایه مثبت یا قرمز رنگ اهم مترا را وقتی به دو پایه دیگه میزنی جریان عبور کنه حالا بازم اون پایه که اهم کمتری داره کالکتور میشه و بازم به صورت عکس جای پراپ های اهم متر را عوض کنی و باید در این صورت جریانی عبور نکنه

والسلام نامه تمام

اون که گفتی روی اهم مترت 8 تا پایه داره و ..... اون مال سنجش بهره ترانزیستوره و تقریبا ربطی به تست نداره نه اینکه نداره داره ولی روش کلاسیک و معمولیش همینه که گفتم

رنجه اه متر هم روی تست دیود باشه

اون آقاهه هم که گفتی روش تستا اشتباه گفته بله اشتباه گفته جای ترانزیستور منفی و مثبت را جا به جا گفته

یه چند دفه که گفتم تست کنی خودت دیگه استاد همین کار میشی
      --------------------------- --------------------------

دیدگاه

آخه اگه این روشش هست رو من انجام دادم همه این اتفاق ها افتاد اما ترانزیستور خراب بود :angry:
        در آغاز هیچ نبود، کلمه بود و آن کلمه خدا بود.
        و کلمه، بی زبانی که بخواندش، و بی اندیشه ای که بداندش، چگونه می تواند بود؟و خدا یکی بود و جز خدا هیچ نبود،
        و با نبودن، چگونه می توان بودن؟و خدا بود و، با او، عدم،و عدم گوش نداشت،حرفهایی هست برای گفتن،که اگر گوشی نبود، نمی گوییم،و حرفهایی هست برای نگفتن،حرفهایی که هرگز سر به ابتذال گفتن فرود نمی آرند.حرفهایی شگفت، زیبا و اهورایی همین هایند،و سرمایه ماورایی هرکسی به اندازه حرفهایی است که برای نگفتن دارد

دیدگاه

سلام البته خود مولتی مترها یه جای مخصوص برای تست کردن ترانزیستور دارن همینطور میتونی پایه هاشونم تشخیص بدی :nerd:
          AV Maziton 100
          Render By Artlantis Studio
          [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

آخه اگه این روشش هست رو من انجام دادم همه این اتفاق ها افتاد اما ترانزیستور خراب بود :angry:

به نظرم یه BD139 و 140 بخر و روی اونا تست کن تا خوب با روش کار اشنا بشی بعدش بیا روی این ترانزیستوره که میگی تست کن

حالا این ترانزیستورت چه شماره ای هست؟

و اگه میشه نقشه ای که این ترانزیستور داخلش هست را قرار بده شاید کلا بایاس درستی نشده و ....

البته در مواردی که بیشتر برای ترانسیتور های فرکانسی پیش میاد اینه که بعد از بایاس نادرست و آسیب به ترانزیستور

در ظاهر که با اهم متر چک میکنی همه چی درسته ولی مثلا بهره ترانزیستور از 150 یه هو میاد به 10 که فرقی با سوختن نداره و دیگه اون راندمانی که با بهره 150 میداد دیگه نمیده

البته معیوب بودن ترانزیستور موقع خرید خیلی کمه ولی از این مورد هم گاهی وقتا پیش میاد
            --------------------------- --------------------------

دیدگاه

سلام...
              اقا این قضیه تست و شناسایی ماسفت چیجوریه؟؟
              مثلا همین 95030 یا 530 یا 9240 یا 240 و...
              لطفا یه توضیح برای فهمیدن اینا بگین...
              هم مثبتش هم منفیش...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X