اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب یک آمپلی فایر خوب (کدوم بهتره ؟) :wow:

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : انتخاب یک آمپلی فایر خوب (کدوم بهتره ؟) :wow:

سلام
    من فکر میکنم به غیر از مدار اولی ، سه تای دیگه توان خوبی داشته باشه.چون طبقه خروجیشون پوشپول مکمل قرار گرفته.
    اما اگه میخوای صدای ووفر یا ساب خوبی داشته باشی منم پیشنهاد دوستمونو میکنم ، یعنی از فیلتر اکتیو استفاده کن.
    با یه سرچ کوچیک میتونی تعدادیشو که معمولا با پ-امپ هم درست میشن رو پیدا کنی.

دیدگاه

پاسخ : انتخاب یک آمپلی فایر خوب (کدوم بهتره ؟) :wow:

لطفا جملات بندهرو با دقت و کامل بخوانید تا سوئ تفاهم نشود !
      مداراولی اصلا به درد دیوار هم نمیخوره . مگربرای بلندگو دستییا آزیراستفادهبشه ! ولی موسیقی خیر . اصلی ترین دلیل استفاده از 3055 هستشکهمیشه گفت آشغالترین ترانزیستورهای دنیاهستن ! چوناصلیشون توایران وجود نداره واگرهم گیر بیان نقشهدرست و حسابی کمه و بسیار هم گرونقیمتن .

الان وقت تست کردنش رو ندارم . اما نقشه دومی باید درست کار کنه . با چشم که نگا کردم سالمه . خوب اگرم گرونه فت هاش ، از فت های ارزونتر استفاده کنین مثل سری irf یا irfp و .... که خیلی کیفیتش هم بیشتر میشه هم قدرتش و هم ارزونترن به شدت و همه جا هم پیدا میشه . ولی یادتون باشه که باید زوج باشن ! نه مشابه هم . مثلا irfp9140 + irfp450 _ irf9z34n + irf640 و .........
      اگر زمانی کیفیت پایین بود یا دیستوریشن ایجاد شده بود یا کلا فت ها ی خروجی سینک نبودن مقدار مقاومت r15 رو تغییر بدین . مثلا اول با 68 کیلو و بعد 82 کیلو و بعد 100 کیلو رو امتحان کنید . اگر درست نشد اکال از ساخت مدار هستش . اگر میخواین قدرت خروجی بیشستر بشه مقدار همون مقاومت رو تا 18 کیلو میتونین پایین بیارین اما کیفیت پایین میاد و احتمال ترکیدن مدار پای خودتونه !
      حیاتی ترین قطعه تو مدار خازن های c5 c6 هستن . به هیچ عنوان مقدارشون رو تغییر ندین که کلا از کار میوفته یا ممکنه بترکه ! البته به دیستوریشن هم مربوط میشه که وقتش رو ندارم توضیح بدم . فقط بدونین تمام اساس کار آمپلی و ضریب تقویت و بتا و فرکانس های پاسخ گویی کل به همین 2تا فسقل مربوط میشن . پس دقت کنین .

آمپلی سومی برای کارهای عادی مناسب هستش . مخصوصا که قبلا بارها تو این سایت ساخته و عیب یابی شده و برای گرفتن و تبدیلش به آمپلی بیس بسیار عالیه ! اما در سایر موردات خیلی کیفیت ایده عالی نداره . اما بازم میگم ساده و تضمین شده و سریع و ارزونه و در دسترس ! فط اگر برای بیس ستفاده میکنید سعی کنید مقدار خازن 10میکرو وسط مدار رو به 22 میکرو یا 47 میکرو تغییر بدین تا کیفیت بیستون عالی بشه و صدا نشکنه . همچنین مقدار مقاومت 22کیلو وسط مدار رو هم به 33 کیلو یا 47 کیلو تغییر بدین البت برای بیس ! بقیشم دیگه خیلی طولانی میشه . همینقدر بسه براتون !

در مورد نقشه 4 و آخری باید بگم همه چیزش بسیار عالیه ! فقط اگه ترانزیستورای خروجی اصلی متوسط پیدا بکنین . وگرنه اصلا نسازینش ! 3055 قلابی تو تغذیه میسوزه چه رسد به آمپلی های فای این مدلی ! تقریبا بهترین نقشه به صورت کلی همین هستش . البته با توجه به امتیاز کلی من ! در کل بهترینشونه .
      به جای 2ترانزیستور 5551 به راحتی میتونید از bc108 یا 2n2222 استفاده کنید که هم ارزونن و هم فراوون . اما سایر مشابهات حتا bc109 رو به هیچ عنوان استفاده نکنید ( بازم وقت توضیح اضافه ندارم ! ) . دلیل اصلیش هم اینه وقتی زیاد توضیح میدم وزارت ارشاد سایت میاد کل پستهامو پاک میکنه و بعدشم بهم اخطار میده !!! اینم از اهمیت گذاشتن و احترام گذاشتن به نوابغمونه دیگه !
      به جای q3 میتوانید از bc550 - bc337 استفاده کنید . 337 خیلی عالی راش میندازه !
      به جای mj340 هم میتوانید از ترانزیستورهای معروف 13003 - 13005 یا در آخر اگه هیچکدوم نبودن از bd139 استفاده کنید .
      اگرم ترانزیستورهای خروجی اصلی گیر نیاووردین ازاینا استفاده کنین تا کیفیتتون عالی بشه ! :
      اول : tip35 , tip36
      بعدش : tip142 , tip147
      دیگه اینا که گیر میان و کیفیتشون هم عالیه و قیمتشون هم حداکثر 2تومنه ! تازه اگه قیمت هم مهمه تو خروجی فقط در هر طبقه یکدونه استفاده کنید و میتونید اینها رو حذف کنید : q11 , q12 , r20 , r21 و بعد از حذفشون هیچ مشکلی هم براتون پیش نمیاد . حتما از تغذیه دوبل استفاده کنید وگرنه میترکین ! ولتاژ ورودیتون میتونه +-35 ولت به راحتی باشه . یعنی تغذیه 70 ولت . اگر از ترانس دوبل 24 ولت ( 48 ولت ) به بالاتر استفاده میکنید جریان از 1.5 آمپر ( یک و نیم آمپر ) براتون کفایت میکنه . حداکثر هم به ترانس 3 آمپری نیاز خواهید داشت . اگر میخواین ولوم رو زیاد کنین یا برای بیس استفادش کنین حتما از ترانس 3 آمپر به بالا تا حداکثر5 آمپر استفاده کنید . اگر از ترانزیستورهایی که من گفتم تو کل مدار جاگذاری بکنید و از شماره های خود نقشه اصلی استفاده نکنین ( که البته نقشه اصلی کلا یه ترانزیستورهای دیگه ای استفاده کردن توش و اینا خودشون هرچی خواستن گذاشتن ! ) اونوقت میتونید ولتاژ تغذیه رو تا +-45 ولت دوبل ( همون 90 ولت ) بالا ببرین و حالشو ببرین !

فکر نکنم توضیح دیگه ای لازم داشته باشین . :icon_razz: :job:
      امیدوارم همگی در ساخت و تهیه طراحی این مدار و یا هر مدار دیگری همیشه به موفقیت دست پیدا کنید . :angry:
      با آرزوی موفقیت برای همه .
      if all men are the same
      then
      why do women take so long to choose one ?

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X