اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه] آمپلی فایر 60W با IRF530/9530

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[پروژه] آمپلی فایر 60W با IRF530/9530

سلام دوستان
    من چند وقته دارم از این مدار استفاده میکنم. هم کیفیتش خوبه ، هم توانش.
    گفتم مدارشو بذارم، حتما مفیده. ( البته نمیدونم راجعش قبلا بحث شده یا نه! )
    کارکرد این مدار واقعا راضی کننده هستش. توانش روی 8 اهم ، 30W و روی 4 اهم ، 60W هستش که اعوجاج ناچیزی هم داره. اندازه مدار زیاد نیست ( PCB ) و راحت میشه یه جفتشو ساخت و برای مونیتور ازش بهره برد.

L1 تشکیل شده از 12 دور سیم 0.5 تا 1 میلی متر به شعاع 1 سانتی متر با هسته هوا.
    برای تنظیم نهایی ، باید پتانسیومتر 1K رو وقتی تغذیه وصل هستش ( بدون سیگنال ورودی ) برای جریان 50 تا 60 میلی آمپر تو خط مثبت تغذیه تنظیم کرد.و حدود 10 دقیقه صبر کرد که این مقدار تغییر نکنه ( جریان ثابت نهایی بعداز 10 دقیقه باید بین 50 تا 60 میلی باشه)

یه عکس از PCB هم میذارم. تو سایز اصلی نیست ولی واسه طراحی برد مفیده.

امیدوارم بسازید و لذت ببرید. من که خوشم اومد.
    نظرتون رو حتما اعلام کنید.
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۷:۳۵ ۱۳۹۵/۰۵/۲۰.

پاسخ : آمپلی فایر 60W با IRF530/9530

سلام

منم خیلی دوست داشتم بسازمش حالا که ساختی بگو ببینم با 24 دوبل خوب جواب میده ؟ گرمای ماسفتاش در چه حدّه ؟
    AV Maziton 100
    Render By Artlantis Studio
    [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziyar123
      سلام

منم خیلی دوست داشتم بسازمش حالا که ساختی بگو ببینم با 24 دوبل خوب جواب میده ؟ گرمای ماسفتاش در چه حدّه ؟
      اینم برای داش مازیار :

http://www.4shared.com/file/ZKI2V8w9/IRF530-9530.html

من با ترانس دوبل 20 ولت ( دوبل 28VDC ) صدا گرفتم خوب بود.
      ماسفتاشم تو صدای متوسط فقط گرم شدن. تو صدای ماکزیمم هم با دوتا هیت سینک مناسب خوب کار کردن. نیم ساعتی هم گذاشتم کار کنه که راضی کننده بود. :agree:

به نظر من جای آی سی از این استفاده کن مازیار . از 4432 بهتره .
      بعدا یه مدار هم با IRF540/9540 هم میذارم که تا 160W رو روی 4 اهم تولید میکنه. فقط اول باید یه نمونه بسازم بعد !

دیدگاه

ممنون دست شما درد نکنه ماسفتاش فکر کنم دونه 500 باشه
        AV Maziton 100

دیدگاه

اتفاقا همین یکی دو روز پیش فیبرشو دراوردم،یجا به اسم 100 وات گذاشته بودش،پس شما تاییدش میکنی...
          خب اون 160 واتی رو هم بزار شاید چیزی توش دیدیم که موقع مونتاژ بدردت خورد
          من یه نقشه 45 وات و یه 65 وات و یکی دیگه که 2 جفت 9540،540 استفاده میکرد دیدم و یکی دیگه که هم لامپ توش استفاده شده بود هم این ماسفتا،ولی هیچ کدوم نزده بود 160 وات،160 چوق برای این ماسفتا خیلیه ها...
          رازي در کار نبود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
            اتفاقا همین یکی دو روز پیش فیبرشو دراوردم،یجا به اسم 100 وات گذاشته بودش،پس شما تاییدش میکنی...
            خب اون 160 واتی رو هم بزار شاید چیزی توش دیدیم که موقع مونتاژ بدردت خورد
            من یه نقشه 45 وات و یه 65 وات و یکی دیگه که 2 جفت 9540،540 استفاده میکرد دیدم و یکی دیگه که هم لامپ توش استفاده شده بود هم این ماسفتا،ولی هیچ کدوم نزده بود 160 وات،160 چوق برای این ماسفتا خیلیه ها...
            آره صداش خوبه ، اتفاقا رو برد بورد تست کردم. ولی بعید میدونم بشه 100 وات متوسط ازش کشید.

اون 160 واتیه درواقع 100 واته ( برای 8 اهم ) و نوشته بود که میتونه تا 160 وات هم بده ( رو 4 اهم ) . در مورد مدارش تو یه تاپیک دیگه بحث شده. چون مدارش برای IRFP240/9240 طرح شده و 540/9540 هم تو ترانزیستوراش بود. یه نگاه به دیتاشون بندازی، میبینی که زیاد از 240/9240 ضعیفتر نیستن. بلکه جریان درین بالاتری هم دارن.( ولی از نظر ولتاژ محدودن )
            بخاطر همین موضوع چندتا 540 و 9540 خریدم که یه تستی بگیرم.احتمالا فردا ببندم، اونوقت نتیجشو میگم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziyar123
              ممنون دست شما درد نکنه ماسفتاش فکر کنم دونه 500 باشه
              من از پایا خریدم، دونه ای 400 تومن.

دیدگاه

این یکیو چجور ارزیابی می کنید دوستان؟
                http://electroschematics.com/wp-content/uploads/2008/04/mosfet-power-amp-irf9530-irf530.gif
                رازي در کار نبود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hs67
                  این یکیو چجور ارزیابی می کنید دوستان؟
                  http://electroschematics.com/wp-content/uploads/2008/04/mosfet-power-amp-irf9530-irf530.gif
                  به نظر من مدار خوبیه. اتفاقا همین مدارو هم باید ببندم. چون از OpAmp استفاده کرده و تطبیق امپدانسش تو ورودی بهتره. و از جریان کشی آی سی برای درایو ماسفت استفاده کرده، یعنی هیچ کدوم از BJT ها تو تقویت سیگنال صوت نقشی ندارن.ولی سه تا از مقاومتهاش غیر روند هستن که اینم یه عیبه.
                  این مدار یکی از نقشه های کتابهای سری 300 مداره ( نمیدونم کدومشون ) .
                  درکل فکر کنم مدار بدی نباشه. ( من که هنوز وقت نکردم نقشه IRF540/9540 رو ببندم. چه برسه به این :rolleyes

دیدگاه

اون مداری که میگفتم با IRF540/9540 کار میکنه رو بستم. ( درواقع همون آمپلی IRFP240/9240 رو ماسفتاشو برداشتم و 540/9540 رو گذاشتم. چون نقشه شون فرقی نداره. )
                    توان تولیدی کمتر از 120 وات به نظر میرسه ( البته رو 8 اهم ). چون نمیشه با تغذیه دوبل بالاتر از 45 ولت ( بطور دائم ) ازش صدا گرفت. با دوبل 55 ولت صداش تقریبا مثل ماسفت های 240/9240 زیاد و با کیفیته ولی ترانزیستورها شدیدا داغ میشن ( چون ولتاژشون نصف 240/9240 هستش ) که با هیت سینک و فن هم نمیشه از عهدشون بر اومد و هر لحظه ممکنه بسوزن.

نتیجه اینکه :
                    میشه ازش تو ولتاژهای زیر 45 ولت استفاده کرد و کارکردش خیلی خوبه. از اونجا که قیمت ماسفتش تقریبا نصف 240/9240 هستش، میشه ارزونتر هم جمعش کرد و بعنوان آمپلی 120 وات استفاده کرد.
                    این مدار اصلی که برای 540/9540 طرح شده :

http://www.eleccircuit.com/wp-conten...40-irf9540.jpg

مداری که در اصل برای 240/9240 هم اینه که من ماسفتاشو تغییر دادم :

http://www.4shared.com/file/EHW0XhWT...-_IRFP240.html

دیدگاه

همون طوری که علم فردا گفتن مقاومتاش غیر روندن یا اشتباه نوشته شدن ؟ حالا اگه بخوایم مدار اصلی رو بسازیم باید برای مقاومتاش چیکار کنیم چند تا مقاومت سری و موازی کنیم یا یه کم کمتر تو رنج نرمال بگیریم

دیدگاه

البته میتونید از مقاومت های %1 استفاده کنید.
                        اما اگه دسترسی نداشتید ، برای 1.40K از موازی شده 1.5k و 22k استفاده کنید.
                        برای 240 اهم میشه از سری شده دو تا 120 اهم کمک گرفت.

دیدگاه

این یکی با اپ امپ و 520و 9520

و این 540و 9540 که فکر کنم عالی باشه

http://www.upsara.com/images/wpgwzv9s0xj9606ckido.jpg

بچه ها این مدار دومی 540 و 9540 مدارش کمی عجیبه :

1: اون پتانسیومتر p1 رو ببینید با مقدار 1مگا اهم که تو ورودی هست ( اون بالا) یه سر ولوم به +35 و اون سر به -35 خوب این دلیلش چیه بچه ها ؟ من که نفهمیدم

2 : اون مقاومت r32 و r33 تو خروجی رو ببینید رده 6 اهم اون 81 هم که زده ینی 81 وات ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3 : اون مدار محافظ بلندگو اون پایین اونجا که زده25 V و عکس سینوسی هم زده این ینی چی ؟ ینی همون ورودی صدا ؟
                          AV Maziton 100

دیدگاه

سلام مازیار جان
                            مدار اولی قدرتش در مقابل ولتاژ تغذیه ش خوبه.مدارش کم حجم و کوچک هم هست. :agree:

اما تو دومی
                            اگه دقت کنی ، به غیر از ترانزیستور T7 و قطعات دور و برش، مدار تقریبا تقارن داره. و به نظر من یکی از مهمترین اصول تو آمپلی های کلاس AB ( خصوصا با ماسفت ) رعایت تقارنه. یا یه جورایی میشه گفت تغذیه دقیقا باید نصف بشه و ماسفت ها در وضعیت مشابه قرار بگیرند ( البته هرکدوم برای تقویت نیم سیکل ) . به همین دلیل تمام مقاومت ها با %1 خطا انتخاب شدن.
                            1- اون پتانسیومتر برای تنظیم ولتاژ آفست DC ورودی قرار گرفته ( مثل OpAmp LM741 که همچین پایه ای رو داره) ، چون طبقات ورودی این مدار مثل تقویت کننده های دیفرانسیلی تو OpAmp هاست. لذا تنظیم آفست برای نداشتن مولفه DC تو خروجی مهمه که اگه از یه خازن برای اتصال ( کوپلاژ ) به بلندگو استفاده بشه، وجود اون پتانسیومتر ضرورتی نخواهد داشت.

2- مقاومت های R32 , R33 هم مثل بقیه %1 هستن که یعنی 6.81 اهم. موازی شده اونها هم مقدار 3.405 اهم رو میسازه. توانشونم نباید از 2 وات کمتر باشه که ذکر نشده.

3- اون مدار جانبی نیز قطع کننده بلندگو ، بلافاصله بعداز قطع برقه. یعنی وقتی کلید پاور دستگاه خاموش شد ( یا برق رفت ) ، بلندگو قطع بشه. اون نقاط 25V AC هم از دو سر ترانس دوبل 25 ولت که مدارو تغذیه میکنه میاد که اگه همون سرها DC بشن میشه دوبل 35 ولت که درواقع تغذیه آمپلی هستش.
                            این مدار محافظ نیست و فایده ای که داره اینه که اجازه نمیده وقتی برق قطع شد ، مدار با شارژ خازن های صافی ( 10000uF ) که روی هر خط تغذیه هست کار کنه.اگه دقت کنی آمپلی تا چند ثانیه بعداز قطع برق با شارژ خازن های صافی کار میکنه تا خازنها خالی و صدا هم قر قر کنان قطع بشه. این مدار برای حذف این حالت ناخوشایند اضافه شده.

دیدگاه

دوستان اینم یه مدار ساخته شده از نقشه اول تاپیک که روی برد سوراخدار و بصورت متراکم ساختمش :

نکته مهم استفاده کردن از پتانسیومتر مولتی ترن یا چند دور هستش . بدنه ماسفت ها هم باید روی هیت سینک مشترک عایق باشن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X