اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

stk یا ترانزیستور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : stk یا ترانزیستور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نوشته اصلی توسط علم فردا
    اگه دقیقا متوجه منظورم نشدی، شماتیک اتصالات بلندگوها به هم رو بذار ( عکس ) تا برات دقیقا حساب کنم که در مجموع امپدانس چقدر میشه.
    دوست عزیز برای نمونه اینو حساب کنی ممنون میشم

دیدگاه

امپدانس رو میتونی تقریبا 12 اهم ، یعنی جمع دو بلندگوی خط اول فرض کنی. چون مقدار خازن خیلی کمه و فقط تو فرکانس های بالا ( 5KHz به بالا ) امپدانسش میاد پایین و رو مقاومت اصلی مدار تاثیر میذاره .
      ولی برای مثال من امپدانس کلی رو تو سه فرکانس اصلی حساب میکنم و میتونی میانگین رو مدنظر بگیری :
      خط اول که ثابته : 12 اهم

f = 100Hz محدوده صدای ووفر و ساب ( بم ) : خط دوم : معکوس عدد 6.283 * 0.0000022 * 100 = 723 ، یعنی امپدانس خازن تو 100 هرتز 723 اهمه، پس تقریبا مدار بازه ( عملکرد فیلترینگ برای توییترها تو فرکانس پایین ) . تاثیری رو امپدانس کلی نداره

f = 1KHz محدوده صدای میدرنج : معکوس عدد 6.283 * 0.0000022 * 1000 = 72 اهم که با دو تا 6 اهم ( مجموع توییترها ) میشه 84 اهم.یعنی خط دوم امپدانسش تو این فرکانس 84 اهمه که وقتی با 12 اهم خط یک موازی بشه ، مقدار کلی امپدانس به 10.5 اهم میرسه.

f = 10KHz محدوده صدای توییتر ( زیر ) : معکوس عدد 6.283 * 0.0000022 * 10000 = 7.2 اهم که با 12 اهم توییترها میشه 19.2 اهم. این مقدار با 12 اهم خط یک موازی میشه و امپدانس کل رو در فرکانس 10 کیلوهرتز به 7.35 اهم میرسونه.

پس تقریبا در فرکانس های بالای 5 کیلوهرتز ، امپدانس خازن میتونه تو مقدار امپدانس کلی موثر باشه. به همین دلیل اولش گفتم میتونه از خط دوم صرفنظر کرده و فقط امپدانس رو 12 اهم بگیری. اما در حالت کلی امپدانس بین 7 تا 12 اهم متغیره ( وابسته به فرکانس )

در آخر اینو بگم که اینطور بستن بلندگوها اصلا عملکرد خوبی نخواهد داشت.
      اگه از دوتا ووفر موازی ( مجموعا 4 اهم ) و یه میدرنج ( 6 تا 8 اهمی ) و یک یا دو تا توییتر ( مجموعا 3 اهم ) ، با یه مدار کراس اوور مناسب استفاده کنی، میتونی امپدانس نامی جعبه باند رو 4 اهم بگیری و صدای عالی از هر آمپلی که مدنظرت حصول کنی.

دیدگاه

متشکرم از راهنماییتون ^^
        برای مداری که گذاشتم نظری ندارید؟؟؟ L-)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
          متشکرم از راهنماییتون ^^
          برای مداری که گذاشتم نظری ندارید؟؟؟ L-)
          عزیزجان مداری که گذاشتی خیلی قدیمی به نظر میرسه!
          اما اگه مقدار قطعات و ترانزیستورها و همچنین تغذیه مدارو بگی میشه در موردش نظر داد. ( در صورتی که بخوای از مدار خودت استفاده کنی )

نمونه مدار IRF530/9530 دیدی؟ دیدی چقدر کم حجم و کوچکه ! من اونو با ووفر 100 وات 8 اهمی تست کردم که فرکانس های پایینش حرف نداره. تو فرکانس های بالا هم خیلی خوب عمل میکنه. به نظر من یدونه ازش بساز، خالی از لطف نیست.شاید بیخیال مدار قدیمی خودت بشی.

دیدگاه

جناب علم فردا مقادیر قطعاتو گذاشتم.تغذیه هم 30 تا 50 ولت تک هستش

دیدگاه

به نظر من بهتره برای طیفهای فرکانسی مجزا مدارت جدا بسازین (البته اگر تعداد کانال مورد نیاز زیاد نیست). برای فرکانس بالا که قدرت زیادی نیاز نیست و میشه با آیسیها ساخت ( آیسیها کلا به درد فرکانس بالا و متوسط میخورنآ‌ ) برای فرکانس پایین هم همون ماسفتی که دوستمون گفت خوبه.
              برای صافی تغذیه آمپها سعی کن تعداد خازنها رو بیشتر کنی نه فقط ظرفیت بالا !! مثلا 5 تا 2000 میکرو بهتر از یک 10000 میکرو هست !

و اگر میخوای بیش از دو کانال صدا داشته باشی برای هر کانال یه آمپ خوب (ترجیحا ترانزیستوری) بزار. بازهم همون ماسفت خوبه. همچنین برای خروجی بهتره فیلتر کراس آور بزاری نه اینکه فقط یه خازن 2.2 میکرو برای توئیتر . بدون فیلتر ، بار خروجی متغیر میشه و صدای اصلی یکم تغییر میکنه.

اون نقشه های قدیمی اصلا جالب نیستن. اگه دنبال مدار خوب میگردی نقشه های Hi-Fi رو جستجو کن.
              وقتی تو نیستی
              نه هست های ما چونانکه بایدند
              نه باید ها...
              هر روز بی تو http://www.up98.org/upload/server1/0...158wwayrz3.jpg
              روز مباداســـت !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط New-Ray
                به نظر من بهتره برای طیفهای فرکانسی مجزا مدارت جدا بسازین (البته اگر تعداد کانال مورد نیاز زیاد نیست). برای فرکانس بالا که قدرت زیادی نیاز نیست و میشه با آیسیها ساخت ( آیسیها کلا به درد فرکانس بالا و متوسط میخورنآ‌ ) برای فرکانس پایین هم همون ماسفتی که دوستمون گفت خوبه.
                برای صافی تغذیه آمپها سعی کن تعداد خازنها رو بیشتر کنی نه فقط ظرفیت بالا !! مثلا 5 تا 2000 میکرو بهتر از یک 10000 میکرو هست !

و اگر میخوای بیش از دو کانال صدا داشته باشی برای هر کانال یه آمپ خوب (ترجیحا ترانزیستوری) بزار. بازهم همون ماسفت خوبه. همچنین برای خروجی بهتره فیلتر کراس آور بزاری نه اینکه فقط یه خازن 2.2 میکرو برای توئیتر . بدون فیلتر ، بار خروجی متغیر میشه و صدای اصلی یکم تغییر میکنه.

اون نقشه های قدیمی اصلا جالب نیستن. اگه دنبال مدار خوب میگردی نقشه های Hi-Fi رو جستجو کن.
                دوست عزیز سیستم من 5.1 کاناله هست بنابراین نمیتونم برای هر طیف از 1 مدار جداگانه استفاده کنم
                عکسشو توی تاپیک تصاویر گذاشتم خوشحال میشم نظرتو بگی :redface:
                خازنهایی که روی هر خط از ولتاژم گذاشتم 6600 میکرو
                این خازنو (u2.2) برای نمونه گذاشتم که دوست خوبم جناب علم فردا راهنماییم کنه :read:

دیدگاه

راستی فراموش کردم بگم، برای اون جعبه هایی که درست کردی ، 60 وات ماسفتی هم کمه و پیشنهاد میکنم که از توانهای بالاتر از 150 وات استفاده کنی تا ساب هم صدا رو مزین کنه! :biggrin:
                  ترانس جریان بالایی که داری میتونه آمپلی ماسفت IRFP240/9240 رو هم تغذیه کنه. میتونی از سرهای کناری ترانس (بدون سروسط) تغذیه دوبل نیم موج بسازی که تو این تاپیک در موردش بحث شده :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57135.30

اونوقت ولتاژ دوبل 70 ولت ( با ترانس دوبل 25 ) میسازی که جون میده واسه ماسفت های IRFP240/9240 .

دیدگاه

اگه خواستی از 9240 و 240 استفاده کنی در خدمتیم
                    زیاد با این ماسفتا کار کردم (البته زیادم سوزوندم)
                    میتونی برای اون ساب که گفتی هنوز نساختی البته اگه آمپ قوی میخواد روی برادران متعهد 240 و 9240 و بنده حساب کنی...
                    رازي در کار نبود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X