اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گرفتن صدای ضربان قلب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گرفتن صدای ضربان قلب

با درود
    مهندسین عزیز

برای یه پروژه احتیاج داریم صدای قلب رو با گذاشتن میکرفن روی سینه بدست بیاریم
    من خودم اومدم یه مدار پری با TL082 ساختم و خروجیشو دادم به ورودی صدای PC
    کیفیتش قابل قبوله و صدا رو در حد خوبی تقویت میکنه(تو فاصله 10 متری هم اگر کسی حرف بزنه صداش رو میشه گرفت)
    منتها مشکل کار زمانیه که میکرفن روی سینه قرار میگیره
    صدا به کلی میریزه به هم و صدای قلب با کوچکترین نویز خارجی غیر قابل فهم میشه

جهت انجام این کار هر ایده ای که به ذهنتون میرسه لطفا بیان کنید

با سپاس
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

پاسخ : گرفتن صدای ضربان قلب

با سلام
    به احتمال زیاد مدار با گذاشتن یه فیلتر پایین گذر و محدود کردن ورودی به زیر 500 هرتز جواب بهتری بگیرید
    محک

دیدگاه

گفته شما صحیحه
      صدای قلب فرکانس پایینی داره و این کار باید جواب بده
      این کار رو هم کردم و یه باترورث 1000 هرتزی براش گذاشتم
      منتها بدلیل حذف تعدادی از هامونیکهای تشکیل دهنده صدای اصلی، صدای خروجی کمی عجیب غریب شد و مثل صدای طبیعی نبود

این نکته رو هم بگم که میکرفن رو به قسمت انتهایی یکی از همین گوشی های پزشکی وصل کرده بودیم و اونرو روی سینه قرار میدادیم
      در صورتی که خود میکرفن رو روی بدن قرار میدادیم کلا صدا بند میومد

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

البته این رو هم در نظر داشته باشید که اگه کل طیف سیگنال قلب رو لازم داشته باشید با اتکا به صرف صدا نمیشه هارمونیک ها رو دریافت کرد
        چون با گین زیاد سریع به اشباع میره و تقویت کننده یه رفتار غیر خطی از خودش نشون میده
        در مدارتون اگه از یه agc استفاده کنید صدا بهتر دریافت میشه
        برای دریافت طیف کامل مخصوصا اگه بخواین از روی این سیگنالها در مورد کارکرد قلب قضاوت کنید
        حتما باید با 12 تا لید انجام بشه و سیگنال ها مستقیم دریافت بشه که کار مشکلیه

محک

دیدگاه

از این سنسورهای مخصوص ECG اگه گیر آوردی استفاده کن، ساختارشو یک مقداری توی این صفحه توضیح داده:
          http://www.google.com/patents?id=_FuXAAAAEBAJ&pg=PA2&source=gbs_ selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=fal se

یه راه من در آوری هم اینه که... مثل سر گوشی های پزشکی که پزشک ها میذارن در گوششون، میکروفونتو بذاری در یک مخروط یا شیپور قابل تنظیم، این خودش می تونه به عنوان یک فیلتر عمل کنه و فقط صدای قلب رو تشدید و بقیه رو فیلتر کنه!

دیدگاه

دوستان لطفا عنوان تاپیک و مسائل مطرح شده رو دقیق تر مطالعه کنید
            اینجا صدای قلب مطرحه نه سیگنال ECG
            با سپاس

بدرود . . .

دیدگاه

برای صدا هم که گفتم، می تونی از ساختار گوشی های ساده پزشکی الگو بگیری برای تشدید و حذف صداهای اضافه و فرکانس بالا.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mjd
                برای صدا هم که گفتم، می تونی از ساختار گوشی های ساده پزشکی الگو بگیری برای تشدید و حذف صداهای اضافه و فرکانس بالا.
                این قصه سر دراز دارد!
                از اینکه در بحث مشارکت دارید سپاسگذارم
                منتها لطفا ارسالهای قبلی رو با دقت بخونید

با سپاس

نوشته اصلی توسط وحید نصیری

این نکته رو هم بگم که میکرفن رو به قسمت انتهایی یکی از همین گوشی های پزشکی وصل کرده بودیم و اونرو روی سینه قرار میدادیم
                در صورتی که خود میکرفن رو روی بدن قرار میدادیم کلا صدا بند میومد

بدرود . . .

دیدگاه

شرمنده داداش این قسمت قرمزو ندیده بودم!!!
                  فکر کنم میکروفون رو باید یه جوری پشت اون مخروطه یا داخلش قرار بدید تا اثر کنه، اینکه بذارید پشت سیم گوشی که فایده نداره...
                  موفق باشید

دیدگاه

نوع میکروفونتون چی هست؟! نوع و کیفیت میکروفون هم تو این کارهای ظریف خیلی مهمه! با اسیلوسکوپ و اسپک چند مدل میکروفن رو که به این طیف صدا ها حساسیت بیشتری دارن رو تست کنید و امتحان کنید! و مورد بهتر رو انتخاب کنید

دیدگاه

فعلا میکرفن خازنی هست
                      اما در صورتی که میکرفن بهتری پیدا بشه حتما میرم سراغش
                      در این بین باید بدنبال یه مدار واسط درست و حسابی بگردیم تا بتونیم سیگنال مورد نظر رو راحت استخراج کنیم

دوستان ایده ای ندارند؟

بدرود . . .

دیدگاه

به نظر من یه توپ تخم مرغی رو نصف کن و میکروفن رو در انتهاش فیکس کن. اینطوری صدا بهتر جمع آوری میشه.
                        خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

اگه امکانش هست نقشه مداری رو که بستید قرار بده
                          از ad620 برای ساخت تقویت کننده های تجهیرات پزشکی زیاد استفاده میشه .اون رو هم یه تستی بکن
                          تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
                          تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                            فعلا میکرفن خازنی هست
                            اما در صورتی که میکرفن بهتری پیدا بشه حتما میرم سراغش
                            در این بین باید بدنبال یه مدار واسط درست و حسابی بگردیم تا بتونیم سیگنال مورد نظر رو راحت استخراج کنیم

دوستان ایده ای ندارند؟
                            http://72.52.208.92/~gbpprorg/mil/para/index.html

دیدگاه

البته بنده چنین کاری کردم.. و خروجی مطلوبی گزفتم
                              .. ولی واقعا تو کار اذیت میکنه... یعنی اخرش به فکرم رسید که یه میکروفن بسازم که فقط رنج خاصی از فرکانسارو بگیره..
                              هر چند خفن نیست ولی جواب میده..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X