اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه] آمپلی فایر 500 وات با کیفیت بسیار بالا - NMOS 500 - CLASS AB

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آمپلی فایر 500 وات با کیفیت بسیار بالا

اگه بخوای دمای داخلی ماسفت رو 30 درجه بمونه (که نمیتونی ) باید محیط خارجی ماسفت رو زیر 10 درجه سانتیگراد نگه داری :icon_razz:

اون که میگم 90 درجه اخرشه منظورم دمای داخل ماسفت نیست بلکه دمای هیت سینکه که فقط ی مقدار از دمای ماسفت بهش منتقل میشه. هر کاری کنی نمیتونی دمایی که میخوای رو ثابت رو اون نگه داری مگر بری خرج بالای 500-600 تومن که باید برای اونم از المان خنک کننده استفاده کنی.
    زکات علم نشر آن است
    بیشتر با من اشنا بشین :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

بهنام نو نظرت در رابطه با طرح من چیه؟
      عملیه؟
      . ترسو پرخاش میکند .
      و
      قدرتمند سکوت

. هیتلر .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEO-
        ای بابا تو که قفلی رو دهه 50
        اقا ما کوچیکتیم احترامتم واجبه
        په سام ما گفتیم الان بچه هات از سرو کولت بالا میرن..
        نمیشه باید استینو بزنیم بالا واست :wow:
        عزیز هر چی بسازی اما باید کم حجم و کاربردی باشه
        لوله ای هم که استفاده میکنی متفاوته در هر مدار
        بستگی به مشبک های هیت سینک داره
        که لوله باید از این مشبک ها عبور کنه و حسابی فیت باشه
        در زمن جنسش باید خیلی خوب گرما و انتقال بده مثه نقره و طلا
        مایع هم باید هر ثانیه یه دف گردش کنه تو لوله
        پس بیبین به چه پمپی نیاز داری :redface:
        تو سروری داداش خب خوشال شدم هم سنیم
        4 سال که کشک

آقا شما رو لوله مسی حساب کن مگه من راک فلرم طلا و نقره بگیرم
        مگه فقط نباید گردش داشته باشه؟
        خوشبختي از آن کسانيست که خواهان خوشبختي ديگران باشند .زرتشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEO-
          بهنام نو نظرت در رابطه با طرح من چیه؟
          عملیه؟
          من 9 سال از شما کوچکترم ولی اینم قبلن تجربه کردم :biggrin:
          ابی که به گردش میاد میتونه گرما رو بگیره ولی سوالی که میمونه اینه که گرما رو قراره کجا دفع کنه ؟!

بعدشم چون نمیشه گرمای اب رو کم کرد و لوله هم ی مقدار از فضا رو گرفته و مانع گردش هوا میشه باعث افزایش دمای بیشتر میشه :sad:

لوله هم مس زنگ میزنه باید از الومینیوم استفاده کنید.
          پمپ هم باید چیزی باشه که تو اب غوطه ور باشه تا خنک بشه واگرنه 5 دقیقه بیشتر جوابگو نیست و میسوزه .
          زکات علم نشر آن است
          بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

بهنام جان نظرتو درباره طرح کیان بگو

و خودت چه نظری داری؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سام-سیروس
              تو سروری داداش خب خوشال شدم هم سنیم
              4 سال که کشک

آقا شما رو لوله مسی حساب کن مگه من راک فلرم طلا و نقره بگیرم
              مگه فقط نباید گردش داشته باشه؟
              تو ام تاج سری :icon_razz:
              نه بابا شما بزرگتری
              شا داماد :wow: :applause:
              4سال دوغه :biggrin:
              نمیدونم مس یا الومینیم اهن یا الیاژی..
              باید تحقیق کنه که چی بهتره
              اگه لولت خوب نباشه هیچی..
              چون رابط میان گرما و میان لوله هست
              تازه مسیره زیادی ام لوله هست
              منظورم از انتقال فوق العاده بود
              طلا و نقره کنایه بود
              نگا سام اینجوری بگم مایع وقتی تو لوله هست اخر هیت سینکه(نقطه ی الف) اگه دماش 90 درجه هست باید 1ثانیه بعدش با دمای 10 درجه تو همون نقطه ی الف باشه
              خیلی بچگونس این ایده اما بازده 100% همینه و میدونی هیچ چیز باز ده 100% نداره اما باید ادم کارشو به بالا ترین بازده برسونه
              حالا میخواد 70% باشه یا 90%
              اما بالا باشه راندمان
              . ترسو پرخاش میکند .
              و
              قدرتمند سکوت

. هیتلر .

دیدگاه

بهنام جان خب وقتی داشتم تایپ میکردم تو جواب دادی
                فهمیدم منظورتو باید بررسی کنم چون درست میگی

درباره لوله درسته آلومینیوم بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
                  من 9 سال از شما کوچکترم ولی اینم قبلن تجربه کردم :biggrin:
                  ابی که به گردش میاد میتونه گرما رو بگیره ولی سوالی که میمونه اینه که گرما رو قراره کجا دفع کنه ؟!

بعدشم چون نمیشه گرمای اب رو کم کرد و لوله هم ی مقدار از فضا رو گرفته و مانع گردش هوا میشه باعث افزایش دمای بیشتر میشه :sad:

لوله هم مس زنگ میزنه باید از الومینیوم استفاده کنید.
                  پمپ هم باید چیزی باشه که تو اب غوطه ور باشه تا خنک بشه واگرنه 5 دقیقه بیشتر جوابگو نیست و میسوزه .
                  بهنام جان اولا به سام بنده گفتم اب نه
                  مایع ای که ظرفیت گرماییش از اب بالاتر باشه پس در اینجا هم مایع ای داریم که قوی تره و هم دیگه اکسید شدن لوله و نداریم
                  بدشم لوله ها باید بیرون جعبه باشن در تماس با جعبه کاملا مثل طرح یخپال اما لوله ها ظریف یه محافظم واسشون بذاری که سوراخ نشه
                  پمپ هم مشکلی نداره..
                  چرا باید بسوزه؟
                  ولتاژ که 12 به اندازه
                  اوف هم نمیگه
                  کاش تو فکر من بودید بد میدونستین طرح واقعیم چیه :angry:
                  . ترسو پرخاش میکند .
                  و
                  قدرتمند سکوت

. هیتلر .

دیدگاه

بهنام جان نظرتو درباره طرح کیان بگو

و خودت چه نظری داری؟

طرح کیان شدنیه ولی من حدود 3 سال پیش اینا بود امتحان کردم جواب نداد. ولی بجاش ی ابگرم کن مسافرتی ساختم با وسایلش که اتفاقا خوب هم جواب میداد :nice:

ایرادی که طرح کیان داره اینه که برای دفع گرما تولید گرما میکته و از راندمان لوازم خنک کاری کم میکنه .

اگه بشه لوله رو بحای اینکه تو شیار های هیتسینک قرار داد پشتش نصب کرد بهتره .

من خودم جایی که قراره گرمای زیادی تولید بشه دوتا هیتسینک رو پشت هم میبندم. یعنی یکی پشت ماسفت رو میپوشونه یکی جلوش رو. این عملی ترین روش ممکنه برای پایین نگه داشتم بدون دردسر.

البته تو همه موارد خنک کاری (همه جا نه فقط الکترونیک ) وجود جریان هوای مناسب حرف اول رو میزنه .

نوشته اصلی توسط -LEO-
                    بهنام جان اولا به سام بنده گفتم اب نه
                    مایع ای که ظرفیت گرماییش از اب بالاتر باشه پس در اینجا هم مایع ای داریم که قوی تره و هم دیگه اکسید شدن لوله و نداریم
                    بدشم لوله ها باید بیرون جعبه باشن در تماس با جعبه کاملا مثل طرح یخپال اما لوله ها ظریف یه محافظم واسشون بذاری که سوراخ نشه
                    پمپ هم مشکلی نداره..
                    چرا باید بسوزه؟
                    ولتاژ که 12 به اندازه
                    اوف هم نمیگه
                    کاش تو فکر من بودید بد میدونستین طرح واقعیم چیه :angry:

من خودم لوله مستقیم به طول حدود 1 منر و نیم وصل کردم برای خنک شدن که جواب گو نبود و اب خیلی کم خنک میشد (شاید 2-3 درجه )

چشم حسوداتون کور ایشالا عملی میکنید ما هم استفاده میکنیم. اینکه من نتونستم که دلیل نمشه که کلا نشه :nice:
                    زکات علم نشر آن است
                    بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

طرح کیان شدنیه ولی من حدود 3 سال پیش اینا بود امتحان کردم جواب نداد. ولی بجاش ی ابگرم کن مسافرتی ساختم با وسایلش که اتفاقا خوب هم جواب میداد :nice:

ایرادی که طرح کیان داره اینه که برای دفع گرما تولید گرما میکته و از راندمان لوازم خنک کاری کم میکنه .

من خودم جایی که قراره گرمای زیادی تولید بشه دوتا هیتسینک رو پشت هم میبندم. یعنی یکی پشت ماسفت رو میپوشونه یکی جلوش رو. این عملی ترین روش ممکنه برای پایین نگه داشتم بدون دردسر.

البته تو همه موارد خنک کاری (همه جا نه فقط الکترونیک ) وجود جریان هوای مناسب حرف اول رو میزنه .

من خودم لوله مستقیم به طول حدود 1 منر و نیم وصل کردم برای خنک شدن که جواب گو نبود و اب خیلی کم خنک میشد (شاید 2-3 درجه )

چشم حسوداتون کور ایشالا عملی میکنید ما هم استفاده میکنیم. اینکه من نتونستم که دلیل نمشه که کلا نشه :nice:
                      دوستان ببخشید من رفتم دنبال یه کاری عقب موندم از بحث :redface:

هر سه ما داریم به نکته ها و موارد خاص اشاره میکنیم اصن اگه اینجوری نباشه که هیچ پیشرفتی پیش نمیاد
                      همش تقصیر این ماسف هست که اینقدر داغ میکنه ما رو انداخته تو دردسر

کم کم هم مواردی که گفتیم و جمع و جور کنیم ایده عملیاتی میشه

دیدگاه

خب دوست من اون طرح ابگرمکنتو اول بذار حال کنیم
                        داداشی طرح من دقیق کپیه یخچاله
                        یخچال هم گرما ده هست لون لوله های پشتش
                        اما ایا توی پخچال داغ میشه؟
                        بنده عرض کردم لوله هال رابط باید در پشت دستگاه باشن
                        شما اگه از مایع ای استفاده کنید مثه فریون (مثلا میگم) ظرفیت گرماییش 5 6 برابر ابه
                        میدونی یعنی چی؟ اگه لوله ها هم در راندمان بسیار بالایی در انتقال گرما باشن محیط داخل نه تنها گرم نمیشه بلکه در دمایی 3 4 درجه میمونه
                        در صورت چرخ سریع مایع در لوله و دفع حرارت بالا ی لوله ها این فرایندکاملا عملی هست
                        امیدوارم که با نظر هایی که شما دوستان میدید اخر سر به یه جایی برسیم :nice:
                        . ترسو پرخاش میکند .
                        و
                        قدرتمند سکوت

. هیتلر .

دیدگاه

دوستان ببخشید من رفتم دنبال یه کاری عقب موندم از بحث :redface:

هر سه ما داریم به نکته ها و موارد خاص اشاره میکنیم اصن اگه اینجوری نباشه که هیچ پیشرفتی پیش نمیاد
                          همش تقصیر این ماسف هست که اینقدر داغ میکنه ما رو انداخته تو دردسر

کم کم هم مواردی که گفتیم و جمع و جور کنیم ایده عملیاتی میشه
                          سام داداش من یه طرح دادم اما خودم میدونم 1000 تا عیب داره
                          شما ها هستین که این ایراد و نقایص رو بم میگید و با کمک هم ذره ذره این کم و کاستی ها رو از بین میبریم و یه طرح های کلاس ازش در میاد
                          من اگه میخواستم این طرح و خودم بسازم قبل اینکه به شما ها بگم شاید بازده 20% نمیگرفتم
                          الان با صحبت های شما یه سری چیزا تو ذهنمه که تا 50% هم میشه بازده دستگاهو بالا برد
                          کم کم خدا داند شاید تا مرز 90% هم رفتیم
                          اره والا سام
                          من برم شلنگو بیارم
                          . ترسو پرخاش میکند .
                          و
                          قدرتمند سکوت

. هیتلر .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEO-
                            سام داداش من یه طرح دادم اما خودم میدونم 1000 تا عیب داره
                            شما ها هستین که این ایراد و نقایص رو بم میگید و با کمک هم ذره ذره این کم و کاستی ها رو از بین میبریم و یه طرح های کلاس ازش در میاد
                            من اگه میخواستم این طرح و خودم بسازم قبل اینکه به شما ها بگم شاید بازده 20% نمیگرفتم
                            الان با صحبت های شما یه سری چیزا تو ذهنمه که تا 50% هم میشه بازده دستگاهو بالا برد
                            کم کم خدا داند شاید تا مرز 90% هم رفتیم
                            اره والا سام
                            من برم شلنگو بیارم
                            اصن راست میگی همون شلنگ عالیه تازه من خروجی اضافه را میدم پای درختای اینجا اینام حال کنن
                            داداش کیان من که شاگردتم دربست
                            ولی درست میگی این هم فکری ها آدم و به جاهای بهتر میرسونه
                            من کلی از شما دوستان یاد گرفتم و خداییش دم این انجمن گرم خیلی ها رو با هم آشنا کرده
                            جای سپاس و قدر دانی بسیار داره

این سیستم چیز خوبی از آب در میاد مطمئنم رفقا
                            کیان و بهنام شما خنک کننده های سی پی یو رو دیدین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEO-
                              خب دوست من اون طرح ابگرمکنتو اول بذار حال کنیم
                              داداشی طرح من دقیق کپیه یخچاله
                              یخچال هم گرما ده هست لون لوله های پشتش
                              اما ایا توی پخچال داغ میشه؟
                              بنده عرض کردم لوله هال رابط باید در پشت دستگاه باشن
                              شما اگه از مایع ای استفاده کنید مثه فریون (مثلا میگم) ظرفیت گرماییش 5 6 برابر ابه
                              میدونی یعنی چی؟ اگه لوله ها هم در راندمان بسیار بالایی در انتقال گرما باشن محیط داخل نه تنها گرم نمیشه بلکه در دمایی 3 4 درجه میمونه
                              در صورت چرخ سریع مایع در لوله و دفع حرارت بالا ی لوله ها این فرایندکاملا عملی هست
                              امیدوارم که با نظر هایی که شما دوستان میدید اخر سر به یه جایی برسیم :nice:
                              ظرفیت ویژه گرمایی فریون خیلی پایین تر از اب هست . شاید 1000 دفعه :eek:
                              فرایندی که تو یخچال طی میشه خیلی فرق داره با این چیزی که ما میخوایم بسازیم

تو یخچال فریون بر اثر فشار بسیار بالا که توسط موتور یخچال ایجاد میشه نبدیل میشه به مایع. حالا حالت اصلی فریون چیه ؟ گاز. یعنی برای اینکه به حالت اولیه اش برگرده دنبال ی منبع گرما میگرده که دمای اون رو دریافت کنه و بتونه به حالت گازی برگرده ! این باعث میشه دمای گاز فریون بالا بره و لازم بشه پشت یخچال قبل ورود به موتور مجددا خنک بشه.

ولی این طرحی که شما میگید مثال بارزش سیستم سرمایش موتور ماشین هست . موتور ماشین تو 3-4 درجه میمونه ؟ ایا ؟! :nice:
                              زکات علم نشر آن است
                              بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

سلام و وقت همه به خیر باشه
                                بنده از مدتها پیش در مورد یه همچین طرح خنک کردن مدارا فک کرده بودم و به نتایجی رسیده بودم که عرض میکنم که ممکنه درست هم نباشن:

بهترین مایع برا خنک کاری ترکیبی از اب مقطر و ضد جوش میباشد!دلیل استفاده از اب مقطر به دلیل املاح بسیار کمتر نسبت به اب معمولی و هدایت الکتریکی یا به اصطلاحTDS پایین هست ولی در نظر داشته باشین که باز هدایت الکتریکی در حد کم رو خواهیم داشت.ضدجوش ماشینم دارای ترکیباتی هست که مانع زنگ زدن و خوردگی فللزات میشه.توجه کنید که این سیال برای همه در دسترس هست.اب هم یکی از بهترین سایلا برا انتقال حرارت هست،رقم 4200 برا ظرفیت گرمایی رو دوستان کم در نظر نگیرن،اثار سوئ هم برا سلامتی انسان نداره و ارزان هست از روغن موتور هم میشه بهره برد ولی ویسکوزیته مشکل ساز میشه.دوستی فریون رو پیشنهاد کردن که میگم در عمل غیر ممکن هست چون اگه استفاده بشه نمیشه تو سیستم نگه اش داش و سریعا از سیستم مبدل نشت میکنه و هدر رفت هزینه رو در پی داره و دوباره کاری بیهوده،چون اگه هزینه اونو بدیم که دیگه میشه هیت سینک مناسب خرید!

در مورد انتخاب بستر برا ماسفتها یه هر چیز دیگه ای که بخواییم خنکش کنیم دوتا راه حل وجود داره:یکیرو دوستان استفاده از هیت سنک الومینیومی و استفاده از لوله مسی عنوان کردن یکیرم من پیشنهاد میدم:بیاییم یه قوطی فلزی رو به صورت کامل درز گیری کنیم و دوتا بوشن درش قرار بدیم تا از طریق این دوتا بوشن کار انتقال اب سرد به داخل و خنک کاری و سپس انتقال اب گرم شده از قوطی به بیرون رو انجام بدیم و اینجوری بیاییم راندمان انتقال حرارت رو افزایش بدم-------------->بنده چون شیمی خوندم بر اساس علم ذکر کنم که در بین تمامی فلزات بیشترین رسانای گرما به ترتیب متعلق به 1.نقره 2.مس 3.طلا 4.الومینیوم هست که ما میتونیم مثلا یه پروفیل قوطی مس یرو راحت پیدا کنیم یا حتی الومینیومی

حالا میمونه خنک کردن سیالمون:رادیاتور ماسین!!! بهترین انتخاب میتونه باشه و منتها چون حجم بزرگی رو اشغال میکنه باید از رادیاتور هایی که مشابه هستن و اندازشون گوچیکتره(من تو مینوبوسا دیدم از این کوچیکا میزارن برا داخل کابینشون تا هوارو گرم کنن ) حالا میشه موارد مشابه دیگه رم پیدا کرد.برا خنک کاریم میشه یه فن در مقابل رادیاتورمون نصب کنیم

چالش از اینجا به بعده که ذکر میکنم:گردش اب تو سیستم مبدلمون.ببینین دوستان متاسفانه پمپ مناسب برا اینکار بنده ندیدم شاید تو شهر ما تبریز نبوده ولی حالا شاید تو شهر شما قابل دسترس باشه،1.پمپی لازم داریم که هیچ صدایی تولید نکنه اگه که نه دیگه وقتی از امپلی کار نمیکشیم صدای بیخودی رو باید تحمل کنیم البته میشه از طریق سنسور حرارتی کار مبدلمونو کنترل کنیم منهاااا اینو در نظر داشته باشین که پمپای اب مثلا مال اکواریوما در مقابل قطع و وصل مکرر خیلی زود داغون میشن 2.همشه سیال مارو تو یک مسیر و جهت مشخص به گردش بیاره چون موقع طراحی مبدلمون نحوه گردش اب تو سیستم مهم و قابل توجه خواهد بود،متاسفانه بعضی از پمپا به خصوص پمپایی که با جریان AC کار میکنن بعضا رفتار غیر عادی از خودشون نشون میدن مثلا در جهت مشخص شده پمپ نمیکنن و ما که اومدیم از المان کوچیکتر استفاده کردیم در صورتیکه این اتفاق بیوفته سوختن امپلی حتمی هس مگه اینکه از قبل برا ش تمهیداتیرو در نظر گرفته باشیم مثلا شات داون کردن سیستم در اثر ازدیاد دما.3.پمپ چه جوری باید در مسیر انتقال سیال قرار بگیره که از همه چالش برانگبیزتره،در سیال قوطه ور بشه یا از بیرون توسط اتصالات در مسیر قرار بگیره.تا پمپ مناسب گیر نیاد نمیشه اینجارو بررسی کرد

حالا اگه چیزای دیگه ام به نظرم اومد عنوان میکنم،سرتون درد اومد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X