اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش گام به گام ساخت آمپلی فایر برای مبتدیها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش گام به گام ساخت آمپلی فایر برای مبتدیها

نوشته اصلی توسط mahdi.7
    من اولین امپلی فایر به معنای واقعیمو با IRFP240 و IRFP9240 شروع کردم :mrgreen:
    همون 160 واتیه تو انجمن که خیلی معروفه! اصلا طرف ای سی هایی مثل TDA نرفتم بسیار چیز اسباب بازیه! (به نظر من البته!) البته غیر از STK که اون بحثش جداست و واقعا خوبه
    عکس این باندایی که گذاشتی بین 20 تا 30 وات واقعی بنظر میرسن امپ 100 وات بهش وصل کنی 3 سوته به فنا میرن و حیفن واقعا. بنظر من شما یه امپ 25 وات یا با STK یا گسسته بساز امپ گسسته توی این توان دردسر خاصی نداره هم BJT هست هم ماسفت. STK هم فوق العاده خوبه
    انتخاب با خودته هر کدومو انتخاب کردی بگو نمونشو بهت بگم
    مهدی مگه همون TDA2050 سام چشه؟؟!
    هاییی سام بیا دعوا =))
    اگه مداری هست لطف کن قرار بده تا این دوست محترممون بسازه
    میگن یه نخ سیگار به آدم ارامش میده!
    به اندازه یه سیگار نبودی!

دیدگاه

TDA کلا افتضــــــــــــاحه :-&
      وقتی با اکثر ای سی هاش سر و کله زدی میفهمی چی میگم. از نظر نویز , شفافیت صدا , پاسخ فرکانسی یکنواخت و... اصلا خوب نیست زود کلیپ میشه. باز این نظر منه ممکنه دوستان نظر متفاوتی داشته باشن من که نمیخوام نظرمو تحمیل کنم به کسی! نه سازندم نه طراح اینا که سود و زیانی برای من داشته باشه! فقط تجربمو گفتم!
      توی ای سی ها STK خیلی بهتر از بقیشونه کلا فیلد متفاوتی داره...
      این دوستمون باید تصمیم نهایی رو بگیره چی میخواد بعد بهش پیشنهاد بدیم :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
        TDA کلا افتضــــــــــــاحه :-&
        وقتی با اکثر ای سی هاش سر و کله زدی میفهمی چی میگم. از نظر نویز , شفافیت صدا , پاسخ فرکانسی یکنواخت و... اصلا خوب نیست زود کلیپ میشه. باز این نظر منه ممکنه دوستان نظر متفاوتی داشته باشن من که نمیخوام نظرمو تحمیل کنم به کسی! نه سازندم نه طراح اینا که سود و زیانی برای من داشته باشه! فقط تجربمو گفتم!
        توی ای سی ها STK خیلی بهتر از بقیشونه کلا فیلد متفاوتی داره...
        این دوستمون باید تصمیم نهایی رو بگیره چی میخواد بعد بهش پیشنهاد بدیم :agree:
        میدونم مهدی جان
        من فقط از این بابت گفتم tda که مدارش ساده است و هزینه اش کمتره !
        من هم با stk کار کردم و واقعا stk رو فبول دارم در حد یه امپ گسسته نه یه ای سی ! :agree:

دیدگاه

من فقط از این بابت گفتم tda که مدارش ساده است و هزینه اش کمتره !
          100%
          اما بنظر من حیفه ادم برای استفاده دائمی که انتظار کیفیت خوب داره از اینا استفاده کنه. فقط بخاطر کوچیکی و سادگی مدار
          من هم با stk کار کردم و واقعا stk رو فبول دارم در حد یه امپ گسسته نه یه ای سی !
          STK برای خودش مدار گسستس اصلا! نمیدونم داخلشو باز کردی مدارشو دیدی یا نه...
          مثلا شماره هایی مثل 4144 و 4145 و 4141 و 4142 شماره هایی هستن که 25 وات توان دارن و مناسب بلندگو های این دوستمونه. هر کدوم که گیر بیاد خوبه مدار پیچیده ای هم نداره یه ذره از TDA ها شلوغ تره
          یه 25 وات ماسفتی هم سراغ دارم اون دردسرش بیشتره از اینا ولی محاسن خودشو داره بالاخره...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
            100%
            اما بنظر من حیفه ادم برای استفاده دائمی که انتظار کیفیت خوب داره از اینا استفاده کنه. فقط بخاطر کوچیکی و سادگی مدارSTK برای خودش مدار گسستس اصلا! نمیدونم داخلشو باز کردی مدارشو دیدی یا نه...
            مثلا شماره هایی مثل 4144 و 4145 و 4141 و 4142 شماره هایی هستن که 25 وات توان دارن و مناسب بلندگو های این دوستمونه. هر کدوم که گیر بیاد خوبه مدار پیچیده ای هم نداره یه ذره از TDA ها شلوغ تره
            یه 25 وات ماسفتی هم سراغ دارم اون دردسرش بیشتره از اینا ولی محاسن خودشو داره بالاخره...
            کامیار با کدوم راحت تری؟ stk یا ماسفت حالا که خوب فکر میکنم میبینم مهدی درست میگه داری یه هزینه ای میکنی بهتره که یه چیزه خوب ساخته بشه

دیدگاه

من هم از اول همینو میگفتم که یه امپ درست حسابی دائمی میخوام. هرکدوم بهتره بگید ولی نویز مویز تو کارش نباشه... :angry: :sad:
              حالا اساتید عزیز به یه نظر برسید و به من پیشنهاد بدید.
              60 وات اگه باشه چطوره؟
              http://www.newshighway.ir/NewsList.aspx?CategoryCode=1000

دیدگاه

ببین کامیار داداش من یه چیزی رو بهت توضیح میدم بعد خودت تصمیم بگیر:
                گوش ادم خاصیت لگاریتمی داره.
                یعنی چی؟ یعنی این که با زیاد شدن خطی توان یک منبع صدا شما به صورت خطی متوجه بلندتر شدن صدا نمیشی. این یه نعمت فوق العاده مهم برای ماست. اگه اینجوری نبود از شدت صدا همه ما دیوانه میشدیم و نمیتونستیم توی این دنیای پر سر و صدا زندگی کنیم!
                شما تفاوت صدایی که از یک امپ 1 وات RMS با 10 وات RMS میشنوی 10 برابر نیست تنها 2 برابره!
                همنیطور تفاوت بلندی بین 10 و 100 وات تنها دوبرابر برای ما حس میشه! و همینطور به بالا...
                حالا شما فکر کن بیای یه امپ مثلا 100 وات بسازی کلی زجر بکشی کلی هزینه ی ترانس میشه و بزرگ میشه تنها برای 2 برابر بیشتر از 10 وات؟! بعدشم این باندایی که شما داری بیشتر از حدود 30 وات بهشون بدی دود میشن 60 وات میخوای چیکار؟! 60 وات 6 برابر 10 وات یا 2 برابر 30 وات نیستا!
                خب این سوال پیش میاد که چرا امپ های توان بالا میسازن؟ اولا بخاطر اینه که بتونه بلندگوهای با حساسیت کم رو خوب درایو کنه دوما برای درایو چند تا بلند گو و برای مسیر هایی که بلندگو از امپ دوره توان رو میبرن بالاتر که توان اتلافی توی سیم جبران بشه. بعدشم بیشتر برای مراسم ها بدرد میخوره چنین توانی. شما توی خونه و اتاقت نشستی با همون ولومی که توی عروسی اهنگ داره پخش میشه میتونی اهنگ گوش بدی؟ مسلما نـــــــه!
                بهترین و بهینه ترین توان برای یه سیستم خونگی معمولی که حالا یه جشن تولدی هم باهاش برگذار بخواد بشه حدود همین 30 واته. از این لحاظ که هم ساخت خودش و ترانسش هزینه معقولی داره و اندازش معقوله هم این که اکثر بلندگوهای خیلی بدقلق رو هم خوب درایو میکنه دیگه! ختم کلام تمام انتظاراتتو براورده میکنه

هم STK هم گسسته اگه درست مونتاژش کنی و از قطعات خوب استفاده کنی (تا جای ممکن) و مدار رو درست شیلد کنی نویز و اینا توش راه نداره خیالت تخت!
                انتخاب کن:
                گسسته (ترجیحا ماسفتی)
                STK
                مسئله این است :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deadmaster
                  مهدی مگه همون TDA2050 سام چشه؟؟!
                  هاییی سام بیا دعوا =))
                  اگه مداری هست لطف کن قرار بده تا این دوست محترممون بسازه
                  داداش مال من که نیست
                  ولی دعوا هم بد نیست تو تالار یه جنجالی میشه

مهدی عزیز درست میگه من هم فقط برای جنبه آموزشی پیشنهاد دادم
                  از دید خودم که فقط ماسفت.

منم که کشتم خودمو با ماسفت
                  خوشبختي از آن کسانيست که خواهان خوشبختي ديگران باشند .زرتشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سام-سیروس
                    داداش مال من که نیست
                    ولی دعوا هم بد نیست تو تالار یه جنجالی میشه

مهدی عزیز درست میگه من هم فقط برای جنبه آموزشی پیشنهاد دادم
                    از دید خودم که فقط ماسفت.

منم که کشتم خودمو با ماسفت
                    اره مهدی بیا دعوا :twisted: :icon_razz:
                    حتما هم NMOS :eek:
                    بین stk و ماسفت یکی رو انتخاب کن البته ماسفت یکم دردسرش بیشتره

دیدگاه

کدوم دوشواری کمتری داره؟
                      راستی اگه 30 وات خوبه و جواب میده من یه 30 وات دارم. چطور میشه امپدانس 6 بهش داد؟
                      البته بگم بحث ساخت هم جای خودش هستا...
                      http://www.newshighway.ir/NewsList.aspx?CategoryCode=1000

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کامیـــار
                        کدوم دوشواری کمتری داره؟
                        راستی اگه 30 وات خوبه و جواب میده من یه 30 وات دارم. چطور میشه امپدانس 6 بهش داد؟
                        البته بگم بحث ساخت هم جای خودش هستا...
                        یه عکس از 30 واته بزار بگیم بهت چند واته !
                        STK دوشواریش کمتره ولی ماسفت بیشتر حال میده :mrgreen:

دیدگاه

شفاف سازی کنین دعوا سر چی باشه؟ :mrgreen: بدون هدف که ادم دعوا نمیکنه!
                          ولی باشه میرم تفنگمو بیارم
                          داداش کامیار اشکالی نداره میتونی بلندگوهاتو به امپی که خروجی 4 تا 8 اهم داره وصل کنی. خود STK و ماسفت ها از 4 تا 8 رو ساپورت میکنن
                          اون stk ها که معلومه اینم یه گسسته ماسفتی 25 وات:
                          http://www.redcircuits.com/Page2.htm
                          اون پایینش لینک گذاشته طرف از 15 سال پیش ساخته تا الان داره استفاده میکنه اینم لینکش:
                          http://www.redcircuits.com/FactsPage.htm

کاملا شبیه به امپ های انجمنه فقط درایور و ماسفت های ضعیفتری انتخاب کرده که بطبع توان پایین تره
                          امپ خوبیه فقط دقت در ساخت رو میخواد وگرنه مثل همه امپ های گسسته سریع تو خروجی ولتاژ DC خواهی داشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                            شفاف سازی کنین دعوا سر چی باشه؟ :mrgreen: بدون هدف که ادم دعوا نمیکنه!
                            ولی باشه میرم تفنگمو بیارم
                            داداش کامیار اشکالی نداره میتونی بلندگوهاتو به امپی که خروجی 4 تا 8 اهم داره وصل کنی. خود STK و ماسفت ها از 4 تا 8 رو ساپورت میکنن
                            اون stk ها که معلومه اینم یه گسسته ماسفتی 25 وات:
                            http://www.redcircuits.com/Page2.htm
                            اون پایینش لینک گذاشته طرف از 15 سال پیش ساخته تا الان داره استفاده میکنه اینم لینکش:
                            http://www.redcircuits.com/FactsPage.htm

کاملا شبیه به امپ های انجمنه فقط درایور و ماسفت های ضعیفتری انتخاب کرده که بطبع توان پایین تره
                            امپ خوبیه فقط دقت در ساخت رو میخواد وگرنه مثل همه امپ های گسسته سریع تو خروجی ولتاژ DC خواهی داشت
                            بزا سام هم بیاد رای گیری کنیم دعوا سر چی باشه :mrgreen:
                            از ولتاژ dc نگو :cry2: :cry2: یاده سابم به خیر :cry2: چقد این همسایه بالایی رو باهاش آزار دادم :mrgreen:
                            من میگم ماسفت :agree:

دیدگاه

اگه این دوستمون تا حالا مدار درست نکرده اصلا ماسفت رو پیشنهاد نمیکنم. چون بسیار مستعد ولتاژ DC هست و ممکنه دلسردش کنه...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                                اگه این دوستمون تا حالا مدار درست نکرده اصلا ماسفت رو پیشنهاد نمیکنم. چون بسیار مستعد ولتاژ DC هست و ممکنه دلسردش کنه...
                                مهدی ماسفت اگه بسوزه چند تا قطعه میسوزه قابل تعمیره ولی stk اگه بسوزه خودت هم میسوزی ! 4142 چنده الان؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X