اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش طراحی آمپلی فایر از 0 تا 100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش طراحی آمپلی فایر از 0 تا 100

به هر حال من کار خودم رو انجام میدم و این تاپیک رو تنهایی هم که شده به نتیجه میرسونم بلکه پایانی به این روش حاضر بگیری و شروعی برای تغییر باشم :icon_razz:
    .
    .
    .
    حالا چند روش برای تولید و مقایسه موج های ورودی و pwm وجود داره که به ترنیب بررسی میکنیم
    روش اول همونی هست که در مراحل قبل امتحان کردیم.
    اما روش دوم استفاده از کنترلر های پهنای پالس یعنی آیسی های معروفی مثل tl494 یا sg 3525 هست که نمونش رو براتون میذارم

دیدگاه

بازم خدارو شکر که حداقل شما هستی :biggrin:
      والا منم تازه شروع به بررسی و تحقیق کردم و تا اینجا چیز خیلی زیادی دستگیرم نشده :cry:
      اما چیزی رو که فهمیدم این هستش که فرکانس موج مثلثی رابطه مستقیمی با کیفیت سیگنال صوتی داره!
      به گمونم یه جور نمونه برداری از سیگنال صوتی انجام میده! البته فکر کنم اینطور باشه! باید بیشتر تحقیق کنم

اضافه شده در تاریخ :
      الان بیشتر نگاه میکنم میبینم در روش اول که سیگنال صوتی رو با موج مثلثی به مقایسه گر میدن این فرکانس موج مثلثی هست که به عنوان مرجع انتخاب میشه و با توجه به این فرکانس هست که سرعت سوییچ ها کنترل میشه!
      در روش اول برای کنترل زمان dead time علاوه بر تولید کننده pwm به یک گیت درایور هم نیاز هست که بشه با اون dead time ro کنترل کرد چون که کنترل این زمان رابطه مستقیمی با thd مدار داره!

اما در روش دوم شرکت ها آیسی هایی ساختن که تمام کار های لازم از جمله تولید موج مثلثی،مقایسه گر ها و error amp و کنترل over load خروجی و پروتکت مدار و ... رو انجام میده!!
      مثلا" نمونه irs 20124 یا irs2092
      در ادامه به بررسی و طراحی یک مدار بر اساس آیسی irs2092 میپردازیم که توی بازار ایران موجود هست :biggrin:

دیدگاه

آره میگم برای ما بهتره که اولش یه مدار آماده (از نوع گسسته) که درست کار میکنه و امتحانش رو پس داده رو بیاریم مهندسی معکوس کنیم. بعدش روی این کار می کنیم که چطوری تغییرات دلخواه خودمون رو روی اون اعمال کنیم. تراشه کمک زیادی توی یادگیری اصول نمیکنه.
        پیامبر اکرم (ص):
        دانش اندر گنجینه‏ هایى اسـت که کـلـیدهاى آن پرسش است ؛ پس ، خدایتان رحمت کند ، بپرسید ، که با این کار چهار نفر اجر مى‏ یابند: پرسشگر ، پاسخگو ، شنونده و دوستدار آنان .
        جویاى دانش ، جویاى رحمت است . جوینده دانش رکن اسلام است و پاداشش با پیامبران داده می شود.
        هر گاه جوینده دانش در حال آموختن علم مرگش فرا رسد ، شهید مرده ‏است .

دیدگاه

پس روی روش اول کار میکنیم
          ما برای شروع نیاز به یک مولد رمپ با فرکانس بالا حدود 1مگاهرتز نیاز داریم!
          البته اینم مدار آماده شرکت اینترنشنال رکتیفایر که همه چی رو گفته!!!

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=59649.0
            --------------------------- --------------------------

دیدگاه

آقا محمد میتونی یک کریستال اوسیلاتور 1 مگاهرتز گیر بیاری؟
              آخه اینجا پیدا نمیشه،میخواستم با هاش یک موج مثلثی تولید کنم
              دوستان کسی راجع به این که با کریستال اسیلاتور و انتگرال گیر مثلثی تولید کنیم نظری نداره؟

دیدگاه

اساتید اهل فن اگه کسی میدونه چطور میشه dead time رو بدست آورد منت سر بنده میذاره،لطف میکنه اگه کمک کنه و راهنمایی کنه.

دیدگاه

سلام داداشم امیدوارم که همیشه پر تلاش باشی
                  من رشته سخت افزارم و از بچگی عاشق الکترونیک بودم :smile: ی چیزایی در مورد قطعات میدونم ولی تو طراحی و تحلیل مدار عاجزم و این بحث خیلی دوست دارم قبلا هم دنبالش بودم ولی به نتیجه نرسیدم
                  اگه امکان داره ابتدایی تر توضیح بدین ک منم چیزی دستگیرم بشه
                  قربون داش گلم

دیدگاه

چشم داداش،دقیقا" نمیدونم تا چه حد با این مطلب آشنایی داری،اما هر سوالی که به ذهنت میرسه رو مطرح کن که اگر تونستم پاسخ گو باشم :biggrin:

دیدگاه

این طور که من متوجه شدم dead time (مدت زمان مابین rise و fall ) رو با عنوان delay dead time در دیتاشیت ارایه میشه که با توجه به اون باید عمل کرد،به نظرتون میشه با یک pll (قفل کننده فاز)
                      این زمان رو کنترل کرد؟

دیدگاه

من فقط قطعه رو میشناسم ،نمیتونم خودم یک مدار طراحی کنم ک کار کنه --یکی باشه که یکم برام توضیح بده سریع یاد میگیرم
                        ی بار ی مدار اماده خریدم منتاژکردم صدای خوبی نداشت اصلا
                        من میخوام بدونم مثلا ی مدار امپ با tda 2030 بخایم بسازیم چه قطعاتی لازمه و به چه صورت باید به هم وصل بشن ؟ :sad: ولتاژ مدار باید چند باشه؟ تو همینا موندم که نمیتونم جلو برم ؟ ممنون میشم داداش اگه توضیح بدی

دیدگاه

داداش گلم واسه این که بتونی با هر آیسی یک مدار طراحی کنی نیاز به یک سری اطلاعات داری،که این اطلاعات رو شرکت سازنده در اختیار دیگران قرار میده که بهش دیتا شیت گفته میشه
                          مثل این مشخصات :

طبق مشخصات میتونی مدار رو طراحی کنی
                          مثلا" منبع تغذیه 15 متقارن

بهتره که قبل از هر چیزی کار با یک شبیه ساز رو یاد بگیری مثل پروتیوس و اول مدار رو با اون ببندی و تست کنی و اگر جواب گرفتی هزینه کنی :job:

دیدگاه

ممنون ک جوابمو میدی :smile:
                            این چیزارو میدونم و تا حدودی با پروتوس کار کردم -- من میخام بدونم که این ولتاژ یا سیگنال وقتی که از ورودی مدار وارد میشه تا اینکه از خروجی خارج میشه چ اتفاقی براش میوفته ؟ یعنی ک :angry:جا تقویت میشه کجا نویزش گرفته میشه و یا کجا بم و زیر میشه ؟ یا انکه اون خازنها کارشون چیه یا ایسی و کلیه قطعات ؟ من تشریح مدار رو ایراد دارم اگه میتونی برام مدارو تشریح کنی متشکرم ازت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza.85
                              ممنون ک جوابمو میدی :smile:
                              این چیزارو میدونم و تا حدودی با پروتوس کار کردم -- من میخام بدونم که این ولتاژ یا سیگنال وقتی که از ورودی مدار وارد میشه تا اینکه از خروجی خارج میشه چ اتفاقی براش میوفته ؟ یعنی ک :angry:جا تقویت میشه کجا نویزش گرفته میشه و یا کجا بم و زیر میشه ؟ یا انکه اون خازنها کارشون چیه یا ایسی و کلیه قطعات ؟ من تشریح مدار رو ایراد دارم اگه میتونی برام مدارو تشریح کنی متشکرم ازت.

خواهش میکنم،وظیفس :biggrin:
                              خب ببین داش گلم این چیزایی که گفتی واقعا" مستلزم مطالعه کتاب الکترونیک هست که بتونی با کار انواع قطعات توی مدارات آشنا بشی و لازمه که حتما" حتما" تحقیق و مطالعه کنی و بدون اطلاع نمیشه کاری رو پیش برد،خود من هم یکی مثل تو هستم و میبینی که هیچ کسی نیست کوچکترین کمکی کنی یا حتی ..
                              ولی من بخاطر علاقم :mrgreen: به این چیزا دارم پیگیری میکنم و هر دفعه هم به یک چیز جدید میرسم و میبینم که دفعه قبل اشتباه کردم!
                              بگذریم.. :mrgreen:
                              .
                              .
                              خب توی دیتا شیت اگه دیده باشی و توجه کرده باشی میبینی که یک مدار یا شماتیک از آیسی گذاشته که میتونی همون رو اجرا کنی و نتیجه بگیری.
                              حالا بعضی از دیتا شیت ها هم دقیقا" توضیح دادن که فلان قطعه توی شماتیک فلان کار رو میکنه.
                              حالا اگه الکترونیک خوندی و با مبحث تقویت کننده ها آشنایی پیدا کردی میتونی به راحتی کار رو پیش ببری. (به این راحتی ها هم نیست )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2eny1
                                خود من هم یکی مثل تو هستم و میبینی که هیچ کسی نیست کوچکترین کمکی کنی یا حتی ..
                                ببینید اول اینکه شما اومدی با کلاس d شروع کردی سنگ بزرگی رو برداشتی بعد اینکه دوستانی که اینجا فعالیت میکنن هر کسی مثل من مشغول کار و زندگی و درس خودش هست و فقط میرسه یه چیزی رو بصورت تجربی کار کنه و یاد بگیره اگر شما نگاه کنی میبینی که هرجا مشکل باشه از لحاظ عملی همه کمک میکنن ولی علمی نه چون خیلیا هم مثل من رشتشون الکترونیک نیست که بتونن کمک کنن
                                تازه باز شما اگر با کلاس ab هم شروع میکردی شاید بعضی ها هم بتونن کمک کنن
                                پس اگر کسی کمک نمیکنه بدلیل خودخواهی نیست دلیلش اینه که اطلاعی راجع به این موضوع نداره پس ناراحت نشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X