اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ساخت مدار پایین گذر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ساخت مدار پایین گذر

با سلام خدمت دوستان عزیز
    برای انجام یک پروژه ساخت نیاز به یک فی لتر پایین گذر صدا در حد 10تا100 هرتز دارم.اما برای ابتدای کار مدار را با فرکانس کاری 10 تا 400 در نظر گرفتم بعد از محاسبه مقادیر المان ها انرا ساختم.مدار از نوع اکتیو بود.چون نیاز به کار در ولتاژ پایین داشتم از LM358 استفاده کردم.مدار ساخته شده دو اشکال داشت در صورت سکوت در ورودی دچار ریپل می شد.تمام فرکانس های بالاتر عبور می کرد.برای امتحان از یک موسیقی باس بوست استفاده کردم.(می شود مداری شبیه پری امپلیفایر ساب ووفر ماشین ولی با ولتاژ کاری پایین یعنی 3 ولت) فکر کردم شاید اس سی را عوض کنم.شاید LM358 دقیقا مثل op amp در مدار رفتار نمی کند.از ای سی op07 استفاده کردم و فرکانس را تا 400 هرتز در نظر گرفتم.مدار فقط یک ریپل بوجود می آورد.مدار را با ولتاژ قرینه +- 3 ولت ینی 6 ولت امتحان کرده ام.راستش با توجه به سرراست کاری که قرار است انجام شود اصلا نمی دانم مشکل از کجاست؟

جدیدترین ویرایش توسط -shahram; ۱۰:۴۹ ۱۳۹۵/۰۴/۰۳.

پاسخ : مشکل در ساخت مدار پایین گذر

سلام
    من در مورد فیلتر فعال اطلاعی ندارم ولی میدونم که تو فیلتر های عادی چون کم کم میزان گذردهی فیلتر نسبت به فرکانس کم میشه(ینی اینطور نیست که 400 هرتز رو خوب رد کنه ولی 401 هرتز رو رد نکنه)و بازه مورد نظر شما خیلی کوچیکه نشکل پیش میاد
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

درود
      مقادیر رو اشتباه حساب کردی.
      اول طراحی فیلتر sallen key رو سرچ کن.
      یعد مدار رو (فعلا) بدون گین ببند. میتونی یه طبقه دیگه برای گین بسازی.
      از لینک زیر میتونی برای طراحی کمک بگیری:

اگه opamp جواب این ولتاژ رو نداد از lmv358 استفاده کن.
      در ضمن فرکانس یسن 10 تا 400 میشه میانگذر نه پایین گذر.
      مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
      از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
      جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
      اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200 نمایش پست ها
        سلام
        من در مورد فیلتر فعال اطلاعی ندارم ولی میدونم که تو فیلتر های عادی چون کم کم میزان گذردهی فیلتر نسبت به فرکانس کم میشه(ینی اینطور نیست که 400 هرتز رو خوب رد کنه ولی 401 هرتز رو رد نکنه)و بازه مورد نظر شما خیلی کوچیکه نشکل پیش میاد
        با سلام و تشکر از راهنمایی شما،بله همانطور که می فرمایید این کاهش گذردهی و مقاومت نسبت به فرکانس تدریجی است و بر اساس توپولوژی مدار شیب کاهش عبوردهی متفاوت است،ولی مشکل عدم کارکرد مدار بطور کلی است،بازهم از توجه شما ممنونم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط marychi نمایش پست ها
        درود
        مقادیر رو اشتباه حساب کردی.
        اول طراحی فیلتر sallen key رو سرچ کن.
        یعد مدار رو (فعلا) بدون گین ببند. میتونی یه طبقه دیگه برای گین بسازی.
        از لینک زیر میتونی برای طراحی کمک بگیری:

اگه opamp جواب این ولتاژ رو نداد از lmv358 استفاده کن.
        در ضمن فرکانس یسن 10 تا 400 میشه میانگذر نه پایین گذر.
        با سلام و تشکر فراوان از راهنمایی های شما محاسبات توسط یک نرم افزار محاسبه اف لاین فیلتر های پایین کذر محاسبه و بعد بر اساس مقاومت ها و خازن های موجود گرد شده، تقویت مدار در نهایت ٣٨دسی بل در نظر گرفته شده است،در مورد میانگذر بودن مدار هم فرمایش شما درست است ولی چون خطا در حدی است که ١٠ هرتز جزو واریاسیون می باشد با اجازه ١٠ هرتز را در حدود صفر در نظر گرفتم و عرض کردم پایین گذر، باز هم از راهنمایی شما متشکرم و لینک محاسبه انلاین هم برایم بسیار جالب و مفید بود،

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اما مشکل چه بود:
        همانطور که مطلع هستیم بیشتر تقویت کننده های عملیاتی از ولتاژ متقارن برای تغذیه استفاده می کنند،با توجه به محدوده ولتاژ من ابتدا تصمیم گرفتماز منبع ولتاژ تک single supply استفاده کنم و برای زمین از زمین مجازی با تقسیم مقاومتی استفاده کنم

https://goo.gl/images/DFGYsO

اشتباهی که کرده بودماین بود مدار فیلتر از این زمین بعنوان گراند استفاده می کرد اما اتصال به بقیه مدار با ولتاژ مثبت و منفی به شکل rail to rail صورت گرفته بود در نتیجه مبنای فرکانس انتقالی نه ولتاژ صفر بلکه ولتاژ منفی v بود،
        امیدوارم تجربه من برای کسی مفید واقع شود

اما برای رفع ریپل گین مدار را به ١٢ دسیبل کاهش دادم،در صورتیکه ورودی داشته باشم ریپل ندارم اما وقتی ورودی فاقد مقدار می گردد یعنی سیگنال ژ نراتور خاموش می شود ظرف ده تا پانزده ثانیه مدار دچار ریپل شدید می گردد،در صورتیکه در این مورد راهنمایی دارید لطفا بنده را بی بهره نگذارید، با تشکر فراوان از همه دوستان که جهت راهنمایی من وقت گذاشتند

ارادتمند شما،شهرام
        جدیدترین ویرایش توسط -shahram; ۰۸:۰۰ ۱۳۹۵/۰۴/۱۶.

دیدگاه

سلام
          من میتونم بگم هیچی از فیلتر ها سرم در نمیره
          شما استادی این رو نگاه کن شاید به دردت خورد
          اما این مدار رو درست کردم اصلا به پایه مدار هایی که توو این اسپیکر های کامپیوتر هست نمیرسه .
          یه دون از این اسپیکر های کامپیوتر رو باز کردم مدارش رو برداشتم کپی زدم بازم مثل اونا نمیشه .
          اگه دوست داری اون رو هم آپ میکنم میزارم.
          نمیدونم توو اینا چی هست انقدر خوب فیلتر میکنن .
          بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mosi_reali نمایش پست ها
            سلام
            من میتونم بگم هیچی از فیلتر ها سرم در نمیره
            شما استادی این رو نگاه کن شاید به دردت خورد
            اما این مدار رو درست کردم اصلا به پایه مدار هایی که توو این اسپیکر های کامپیوتر هست نمیرسه .
            یه دون از این اسپیکر های کامپیوتر رو باز کردم مدارش رو برداشتم کپی زدم بازم مثل اونا نمیشه .
            اگه دوست داری اون رو هم آپ میکنم میزارم.
            نمیدونم توو اینا چی هست انقدر خوب فیلتر میکنن .
            شما می تونی خودت طراحی کنی حتی بهتر از اسپیکر های کامپیوتر....
            من خودم با ترانزیستور طراحی کردم عالی بود...یکی هم یکی از دوستان طراحی کرده بود با اپ امپ عالی بود ولی به بعضی از مشکلات به درد من نخوردش...مجبور به تغییرات شدم و به جای اپ امپ از ترانزیستور استفاده کردم
            Proudly @real_ahmadi
            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

حقیقاتا من رشتم الکترونیک نیست به صورت جداگانه باید مطلب بخونم .
              از طراحی مدارات الکترونیکی زیاد سرم در نمیره مهندس جان
              اگه میشه شما لطف کنی اون مداری که گفتی خودت طراحی کردی از این آمپ آماده ها هم بهتر بود رو واسم بزاری دانلود کنم متشکر میشم
              بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mosi_reali نمایش پست ها
                حقیقاتا من رشتم الکترونیک نیست به صورت جداگانه باید مطلب بخونم .
                از طراحی مدارات الکترونیکی زیاد سرم در نمیره مهندس جان
                اگه میشه شما لطف کنی اون مداری که گفتی خودت طراحی کردی از این آمپ آماده ها هم بهتر بود رو واسم بزاری دانلود کنم متشکر میشم
                این مدار رو خودم طراحیش کردم قسمت امپ امپش رو حذف و به جاش ترانزیستور گزاشتم
                سلام یه فیلتر پایین گذر طراحی کردم که با تغذیه تک کار می کنه با قطعاتی که داره در حد خودش عالیه با یه هزینه خیلی کم میشه درستش کرد. منم گفتم بزارمش اینجا تا همه بتونن استفاده کنن اینم مدار: ترانزیستور NPN می تونه 2N3904 یا TIP41 یا2SC815Y یا...باشه رگولاتور 7812رو هم می تونید 7810 یا 7808بزارید (واسه ولتاژ کار کمتر)من واسه

این مدار رو هم اقا بهنام زحمتشو کشیدن

شما هردوتارو روی برد بورد ببند هرکدوم رو خواستی بسازش..
                سوالی هم بود بپرس موفق باشی
                Proudly @real_ahmadi
                #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X