اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

امپلیفایر apex-nx400

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

امپلیفایر apex-nx400

بانام ویادخداوعرض سلام خدمت دوستان وسروران.مدتهاست بخشهای مربوط ب مدارات صوتی فعالیت چندانی نداشته واساتید حضورشان کم رنگ شده است .برای علاقه مندان الکترونیک ومخصوصا مدارات امپلیفایر اولین مدارراک خودم ساخته ام وبخوبی ازین مدارنتیجه گرفتم در خدمت شما عزیزان قرار میدهم تا بسازید واز صدای عالی این امپلیفایرلذت ببرید.مدارات apexبسیار با کیفیت هستند وانشاالله دراینده امپهای دیگری نیز قرار خواهم داد.دونمونه امپلیفایر با ای سیهای stkهم درست کردام ک هردو انها فوق العاده است ک دربخش مدارات مجتمع قرار خواهم داد.منتظرباشید.

پاسخ : امپلیفایر apex-nx400

بنام خدا وعرض سلام .همانطور ک وعده داده بودم مدارامپلیفایر apex-nx400 رابرای شما عزیزان علاقه مند مدارات صوتی قرار میدهم ک انشاالله بسازید واز صدای دلنشینش لذت ببرید.
    شماتیک مدار:

مدارچاپی :
    راهنمای چینش قطعات:
    شماتیک مداربا قطعاتی ک در چینش هست یک مقدار فرق دارد .ماسفتهای مدارشماتیک 250 ودر چینش 260 هست ک من همان 260nرا استفاده کردام.برای سلف 4میکرو هانری من از سلفهای چند امپری اماده ک دربازار هست استفاده نمودم ک البته میشود خودمان هم درست کنیم فقط باید سلف سنج داشته باشد .برای ledهای نشانگر من از سبز برای پاور ونارنجی برای سیگنال وقرمز برای کلیپ استفاده کردم .ترانزیستورها وقطعاتی ک کناراین led هاست جهت راه اندازی ای led ها میباشد.واما توضیات دیگری دارم ک اگر حوصله کردید بخوانید ک امیدوارم سودمند باشد هر چند اساتید فن کاملا اگاه وبقولی کار بلدند اما برای دوستان عزیزی ک مثل حقیر کم تجربه اند بد نیست.دوستان سعی کنید حتما با حوصله وقدم بقدم جهت ساخت مدارپیش بروید ک بعدا دچار مشکل نشوید.فیبرمدارچاپی را دقیق ومرتب بون خوردگی یا اتصال نابجا تهیه کنید وبعد دقیقا خطوط مدار را برسی کنید ک قطعی نداشته باشد اگر شده با مولتی متر از نظر قطعی یا اتصال نابجا را برسی کنید وبعد نوبت سوراخکاری میرسد.بهتر است مته های 5/تا 1/5داشته باشید ک نسبت ب قطر پایه های قطعات سوراخها را بزنید ک پایه قطعات زیاد در سوراخ ازاد نباشد چون موقع لحیم زدن پرکردن دورپایه ها مشکلتر میشود وقلع بیشتری مصرف میگردد.نوک هویه هم حتما باریک وتیز باشد چون مدارتاحدودی فشرده است و ذره ای بی دقتی باعث اتصالی خواهد شد.فیبر راهم قبل لحیم کاری از چربی وجرم کامل پاک کنید.نشانه تمیزی فیبر در اولین لحیم مشخص میشود.لحیم براق ومخروطی نشانه لحیم خوب وکدری وگنبدی بودن نشانه لحیم بد ک بسیار در عدم کارکرد صحیح مداردخیل میباشد.بعد مونتاز با دقت لیمها وخوط را زیر ذربین وبا مولتی متر چک کنید ک قطعی یا اتصالی نباشد.من برای تنظیم مولتی ترن انرا قبل از نصب بین پایه وسط ودوپایه کناری ب یک اندازه اهمش را قرار دادم ک تقریبا سر وسط با کناره ها حدود 500اهم شد بعد بدن تغییر در مدار قرار دادم.یک لامپ 100واتی قبل از ترانس سری کردم و ترانس را هم 35-0-35انتخاب کردم ک بعد از یکسوسازی 50-0-50 مثبت ومنفی میشود.قبل از وصل ولتاز باید ماسفتها را روی رادیاتور مناسب قرار دهید تا داغ نشوند وحتما نسبت ب هم عایق باشند.دقت فراوان وچند باره درباره قطعات قطب دار داشته باشید ک برعکس نباشد ک چه بسا یک مورد اشتباه با عدم کارکرد ویا کارکرد با عیب مواجه خواهد شد ک عیب یابی را سخت خواهد نمود.برای یک لحظه ترانس را بقداروسریع از برق بکشید وبعد قطعات را دست بزنید تا از داغ شدن احتمالی قطعه ای خبردارشوید ولامپ هم حواستان باشد ک وقتی برقدار کردید روشن میماند یا خاموش میشود ک دراین صورت اتصالی واشکالی احتمالا مدار ندارد.با مولتی متر وقتی دوبار برق را وصل کردید بین پایه های گیت وسورس ماسفتهای هر دو طرف را اندازه بگیرید ک تقریبا باید برابر وبالاتراز3وپایینتر از 4 ولت باشد.اگر همه چیز ب درستی پیش رفته باشد ledسبز ک نشانه پاوریا تغذه است روشن میشود و دوتای دیگر خاموش است.با زدن انگشت ب ورودی امپ ledزرد ب نشانه ورود سیگنال باید چشمک بزند.led قرمز برای زمانی است ک پدیده کلیپینگ رخ دهد وامپ نتواند بدرستی سیگنالها را تقویت کندو برق dcهمراه سیگنال وارد بلندگو شود.تمامی قطعات در بازار موجوده وقطعه نایاب ندارد فقط موقع خرید سعی بر خرید قطعات مرغوب داشته باشید و حتما قبل نصب حداقل نیمه هادیها را تست کنید.

دیدگاه

پاسخ : امپلیفایر apex-nx400

بنام خدا .چند تصویر از مداری ک ساختم به اضافه تصویر دیگری از راهنمای چیدمان قطعات:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X