اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار تن کنترل استریو (بیس، تریبل، میدل و مستر ولوم) با آی سی LM358

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : درخواست مدار تن کنترل استریو (بیس، تریبل، میدل و مستر ولوم) با آی سی LM358

راستی، دیروز اتفاقی متوجه شدم استفاده از یکسوساز باعث میشه که دیگه فرقی نداشته باشه مثبت و منفی رو جابجا می زنم. این یکسوساز جریان رو کاهش نمیده ؟
    چون راه خوبیه..! :p
    جدیدترین ویرایش توسط گلبه دار; ۱۶:۲۷ ۱۳۹۷/۰۲/۱۴.

دیدگاه

پاسخ : درخواست مدار تن کنترل استریو (بیس، تریبل، میدل و مستر ولوم) با آی سی LM358

از عکسا کاملا مشخصه که سویچینگ هست
      من خودم یه 12 ولت 7 آمپری دارم نهایتا تا 3 آمپر ازش جریان گرفتم . . .

استفاده از یکسوساز به اندازه ولتاژ فوروارد دیود ( بسته به نوع دیود و البته جریان دیود از 0.3 تا حدود 2.5 ولت ) از ولتاژ خروجی کم میکنه
      یکسوساز مثل مقاومت نیست که به صورت مستقیم باعث کاهش جریان بشه اما چون ولتاژ خروجی رو کاهش میده به همین اندازه میتونه از جریان کم کنه
      برای یکسوساز های معمولی مثل 1N400x ولتاژ فورواد از 0.6 تا 1 ولت میتونه باشه .

سوالی داشتید در خدمتم
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

استاد، لطفاً این مدار رو ببینید :

در این مدار تن کنترل که گفته شده با آی سی LM358 هم کار می کنه، دو پتانسیومتر 100k استفاده شده.
        مدار، مونوست. و برای استفاده استریو، بایستی اون رو دوبل کنم.
        در حال حاضر، دو عدد پتانسیومتر دوبل 50k و 20k دارم.
        و فعلاً به بازار دسترسی ندارم.
        سئوالم اینه که، کدامیک از المان ها رو بایستی تغییر بدم (و چه مقداری جایگزینشون کنم) تا بتونم از پتانسیومترهای دوبل 50k و 20kم استفاده کنم ؟
        مثلاً 50k رو برای تریبل بذارم، و 20k رو برای باس.

دیدگاه

حقیقتش از این مدار خیلی سر در نمیارم
          ولی با کاهش مقدار مقاومت شما باید مقدار خازن رو افزایش بدید
          اما به این سادگی هم نیست بهتره یکی از دوستان که اطلاعاتشون کافی هست به شما کمک کنه

دیدگاه

درباره ساب ووفر، بلندگوی مخصوصیه ؟ یا از هر بلندگویی میشه بعنوان ساب استفاده کرد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط گلبه دار نمایش پست ها
              درباره ساب ووفر، بلندگوی مخصوصیه ؟ یا از هر بلندگویی میشه بعنوان ساب استفاده کرد ؟
              ساب ووفر یا اسپیکر باس به اسپیکر هایی گفته میشه که برای کار در فرکانس های پایین ( معمولا کمتر از 500 هرتز ) ساخته شدند
              و در فرکانس های بالا اصلا پاسخ فرکانسی مناسبی نداشته و به همین دلیل در فرکانس های بالا به کار گرفته نمیشوند .

از همین فروشگاه میتونید اسپیکر باس یا ووفر رو خریداری کنید
              برای تولید صدای مناسب بهتره این اسپیکر ها رو در جعبه مناسبی قرار بدید .

موفق باشید

دیدگاه

درود

دوتا باند دارم که گمانم یکی توییتر و دیگری ساب باشه. درسته ؟

برای توییتر مدار خاصی لازمه ؟
                برای ساب، یک مدار زیرگذر معرفی کرده بودید در فاروم، که این بود :

این مدار رو روی بردبورد تست کردم ولی خروجی نگرفتم.

دیدگاه

از رو شکل که نمیشه تشخیص داد
                  به عنوان مثال اسپیکر سمت راست هم میتونه یه ووفر باشه هم یه اسپیکر معمولی که فرکانس های میان رده رو پخش میکنه مثلا اسپیکر به کار رفته در پراید از این مدل هست

برای توییتر باید فرکانس های بالا رو جدا کنی و بهش بدی که با یه فیلتر بالا گذر rc میتونی این کار رو انجام بدی
                  مداری که قرار دادی یه فیلتر پایین گذر rc هست . تنها کاری که انجام میده فیلتر کردنه
                  آیا خروجی مدار فیلتر رو مستقیم به اسپیکر زدید ؟؟؟؟
                  شما نمیتونه خروجی این مدار رو مستقیم به اسپیکر وصل کنی بلکه خروجی رو به یه آمپلی مناسب بدین بعدش آمپلی رو به اسپیکر وصل کنید
                  به مقاومت ورودی آمپلی هم توجه کنید اگه کمه شاید بهتر باشه خروجی فیلتر رو بافر کنید بعد به آمپلی بدید که البته این کار باعث میشه کیفیت صدا کمی افت کنه
                  که البته شاید برای ما خیلی ملموس نباشه .
                  توجه کنید که چون مدار فرکانس های پایین رو جدا میکنه بنابراین باید از ووفر استفاده کنید نه چیز دیگه چون ممکنه به اسپیکر آسیب وارد بشه
                  فرکانس قطع مدار بالا 234HZ هست که برای ووفر فرکانس مناسبیه .

دیدگاه

درود

دوتا باند دارم که گمانم یکی توییتر و دیگری ساب باشه. درسته ؟

برای توییتر مدار خاصی لازمه ؟
                    برای ساب، یک مدار زیرگذر معرفی کرده بودید در فاروم، که این بود :

این مدار رو روی بردبورد تست کردم ولی خروجی نگرفتم.
                    سلام
                    یکی میدرنجه ، یکی توییتر ،
                    معمولا ووفر ها سایز 4 اینج به بالا دارند ،
                    اون مدار فیلتر پایین گذر هم حتما باید قبل از امپ نصب بشه ،
                    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                    الکترونیک قدرت
                    الکترونیک آنالوگ
                    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                    ---------------------BMCELEC@-------------------
                    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                    ---------------www.bmc-elec.com--------------
                    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

درود

برای اضافه کردن مستر ولوم به مدار آمپلی فایر استریو، حتماً بایستی از پتانسیومترهای دوبل استفاده کرد ؟
                      اگر بخوام از پتانسیومتر عادّی استفاده کنم، امکانش هست ؟ اگر بله، مدارش چطوریه ؟

دیدگاه

درود به شما

اگه سیگنال صدای شما به صورت استریو هست پر واضحه که باید از ولوم دوبل استفاده کنید
                        اگه میخواید از ولوم تکی استفاده کنید نمیتونید صدای استریو داشته باشید
                        فقط میتونید رو یکی از سیگنال های صدا کار کنید که اینطوری میشه مونو
                        که البته همین مونو رو میتونید به دوتا آمپلی بدید و دوتا اسپیکر رو داشته باشید که اینطوری صدایی شبیه به استریو خواهید داشت

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
                          درود به شما

اگه سیگنال صدای شما به صورت استریو هست پر واضحه که باید از ولوم دوبل استفاده کنید
                          اگه میخواید از ولوم تکی استفاده کنید نمیتونید صدای استریو داشته باشید
                          فقط میتونید رو یکی از سیگنال های صدا کار کنید که اینطوری میشه مونو
                          که البته همین مونو رو میتونید به دوتا آمپلی بدید و دوتا اسپیکر رو داشته باشید که اینطوری صدایی شبیه به استریو خواهید داشت

موفق باشید
                          بواسطه اینکه دو مدار TDA7377 و TDA2030A دارم، برای هریک از مدارها، از ولوم دوبل چند اهم استفاده کنم ؟ همچنین، مدار اتّصال ولوم دوبل به چه صورت هست ؟

دیدگاه

بواسطه اینکه دو مدار TDA7377 و TDA2030A دارم، برای هریک از مدارها، از ولوم دوبل چند اهم استفاده کنم ؟ همچنین، مدار اتّصال ولوم دوبل به چه صورت هست ؟
                            با توجه به این که Tda7377 استریو هست مشروط بر این که از هر دو کانال بخواید استفاده کنید بدیهیست که باید از ولوم دوبل استفاده کنید
                            معمولا از ولوم 50 کیلو یا 20 کیلویا 10 کیلو استفاده میکنند
                            مدار اتصال ولوم دوبل مثل ولوم های معمولی هست یکی از سر های کناری به زمین _ سر کناری دیگه رو به ورودی سیگنال وصل میکنید و از سر وسط خروجی سیگنال تضعیف شده رو دریافت میکنید
                            برای آی سی دیگه که مونو هست میتونید از ولوم تکی استفاده کنید

موفق باشید

دیدگاه

مدارم رو به دو باند بزرگ قدیمی بالای 50 ساله وصل کردم.
                              خروجی صدا عالیه. فقط بنظرم حداکثر ولوم خروجی زیاد نیست.
                              روی بلندگوهای کوچک تر یک ضبط قدیمی که دارم هم تست کردم..
                              پشت بلندگوهای کوچک تر، نوشته شده six ohm max 12 watt.
                              باز هم صدا اون طور که باید بلند نیست..
                              تازه هنوز پتانسیومتر دوبل رو برای ولوم صدا به مدارم وصل نکردم و این یعنی حداکثر ولوم در خروجی وجود داره.
                              چکار باید بکنم تا ولوم صدا بیشتر از این بشه ؟
                              الان صدا بلند هست. ولی نه اونطوری که از یک آمپلی فایر 70 وات انتظار میره..
                              جدیدترین ویرایش توسط گلبه دار; ۰۰:۵۲ ۱۳۹۷/۰۲/۲۴.

دیدگاه

شما احتیاج به مدار تقویت سیگنال داری که دقیقا باید قبل از آمپلی بزاری
                                باید از یه آپ آمپ در مد تقویت ولتاژ استفاده کنید و صدا رو چند برابر کنید
                                اگه بتونید آپ آمپ op07 رو تهیه کنید که برای کیفیت صدا خیلی خوبه
                                اگه نه همون آپ آمپ های معمولی مثل lm324 یا lm358 کارتون رو راه میندازه

شکل زیر آپ آمپ رو در مد تقویت ولتاژ پیکر بندی کرده که ولتاژ خروجی بر اساس فرمول زیر بدست میاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X