اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار تن کنترل استریو (بیس، تریبل، میدل و مستر ولوم) با آی سی LM358

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : درخواست مدار تن کنترل استریو (بیس، تریبل، میدل و مستر ولوم) با آی سی LM358

ببخشید متوجه نشدم چطوری هست.
    این رو فهمیدم که نسبت به مقدار ولتاژ ورودی و خروجی می تونم مقدار مقاومت ها رو تعیین کنم. ولی این رو نفهمیدم که سیگنال ورودی رو کجا باید وصل کنم و از کجا خروجیش رو به امپ بدم. همینطور اینکه برای استریو باید دوتا از این مدار بسازم. درسته ؟

دیدگاه

پاسخ : درخواست مدار تن کنترل استریو (بیس، تریبل، میدل و مستر ولوم) با آی سی LM358

شما ابتدا سیگنالتون رو به فیلتر میدید
      بعدش سیگنال فیلتر شده رو به ورودی مداری که براتون قرار دادم میدید ( آپ آمپ در مد تقویت ولتاژ ) تا دامنه سیگنال تقویت بشه
      خروجی آپ آمپ رو هم میدید به ولوم یا پتانسیومتر تا بتونید بهتر کنترلش کنید بعد از ولوم هم میدید به ورودی آمپ
      این مدار مونو هست بنابراین برای استریو باید 2 تا از اینا درست کنید

سوالی داشتید در خدمتم
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
        شما ابتدا سیگنالتون رو به فیلتر میدید
        بعدش سیگنال فیلتر شده رو به ورودی مداری که براتون قرار دادم میدید ( آپ آمپ در مد تقویت ولتاژ ) تا دامنه سیگنال تقویت بشه
        خروجی آپ آمپ رو هم میدید به ولوم یا پتانسیومتر تا بتونید بهتر کنترلش کنید بعد از ولوم هم میدید به ورودی آمپ
        این مدار مونو هست بنابراین برای استریو باید 2 تا از اینا درست کنید
        سوالی داشتید در خدمتم
        می بخشید که خیلی مبتدی هستم.
        سیگنال رو به چه فیلتری بدم ؟ این رو اصلاً نفهمیدم. و بعد اینکه یعنی بجای ورودی ولتاژ در مدار آپ امپی که گذاشتید، خروجی فیلتر رو بدم و خروجیش رو به پتانسیومتر و خروجی اون رو به آمپلی فایر ؟

دیدگاه

شما سیگنال صدا رو به یه فیلتر پاین گذر مرتبه 4 بدید تا خروجی این فیلتر تنها فرکانس های پایین باشه تا بتونید بعد از تقویت بدینش به ووفر
          یه فیلتر بالا گذر هم برای اسپیکر مید رنج یا حتی بالاتر یعنی توییتر درست کنید

اگه دو خروجی میخواید یکی میشه فرکانس های پایین ( low range ) و یکی هم فرکانس های بالا
          خروجی هر فیلتر رو ابتدا برای تقویت دامنه سیگنال بدید به مدار آپ آمپی که گذاشتم بعد بدید به ولوم ( برای کنترل بهتر دامنه ) بعدش میتونید بدید به آمپلی
          نکته : سعی کنید ولوم شما بیشتر از 50 کیلو اهم نباشه تا در اثر جریان کشی ورودی بعضی آمپلی ها ( که مقاومت ورودی کمی دارن ) افت دامنه سیگنال مشهود نباشه
          میتونید از 20 کیلو استفاده کنید اگه نداشتید 50 اگه اینم نبود دیگه مجبورید 100 استفاده کنید که البته مشکل خیلی خاصی بوجود نمیاره اما بهتره که اهم ولوم ها
          همون مقادیری باشه که عرض کردم

ضمنا آپ آمپ ها رو باید با تغذیه دوبل راه اندازی کنید چون سیگنال صدا هم سیکل + داره هم -
          اگه دوبل ندارید بگید برای راه اندازی با تغذیه تکی راهنماییتون کنم

موفق باشید

دیدگاه

شما سیگنال صدا رو به یه فیلتر پاین گذر مرتبه 4 بدید تا خروجی این فیلتر تنها فرکانس های پایین باشه تا بتونید بعد از تقویت بدینش به ووفر
            یه فیلتر بالا گذر هم برای اسپیکر مید رنج یا حتی بالاتر یعنی توییتر درست کنید

اگه دو خروجی میخواید یکی میشه فرکانس های پایین ( low range ) و یکی هم فرکانس های بالا
            خروجی هر فیلتر رو ابتدا برای تقویت دامنه سیگنال بدید به مدار آپ آمپی که گذاشتم بعد بدید به ولوم ( برای کنترل بهتر دامنه ) بعدش میتونید بدید به آمپلی
            نکته : سعی کنید ولوم شما بیشتر از 50 کیلو اهم نباشه تا در اثر جریان کشی ورودی بعضی آمپلی ها ( که مقاومت ورودی کمی دارن ) افت دامنه سیگنال مشهود نباشه
            میتونید از 20 کیلو استفاده کنید اگه نداشتید 50 اگه اینم نبود دیگه مجبورید 100 استفاده کنید که البته مشکل خیلی خاصی بوجود نمیاره اما بهتره که اهم ولوم ها
            همون مقادیری باشه که عرض کردم

ضمنا آپ آمپ ها رو باید با تغذیه دوبل راه اندازی کنید چون سیگنال صدا هم سیکل + داره هم -
            اگه دوبل ندارید بگید برای راه اندازی با تغذیه تکی راهنماییتون کنم

موفق باشید
            من خیلی مبتدی هستم. اگر ممکنه یه مدار استریو که فاکتورهایی که گفتید درش وجود داشته باشه معرفی کنید. در نت جستجو کردم چیزی نفهمیدم..
            ببخشید همش زحمت میدم. :(
            ترانس دوبل ندارم. ولی ترانس عادی 12 ولت دارم.

دیدگاه

مدار پایین برای سیگنال مونو طراحی شده که مدار میاد سیگنال فرکانس پایین رو جدا میکنه در آخر باید بدیش به ووفر
              اون یکی که فرکانس بالا هست باید بدی به مید رنج یا توییتر
              برای این مدار باید از تغذیه دوبل استفاده کنی

دیدگاه

با استفاده از مدار پری امپ تن کنترل هفت ولومی که عرض کردم صدا تقویت میشه ؟ چون pcb داره. نمی خواستم مونتاژش کنم. ولی اگر مجبور باشم..

دیدگاه

مدار پایین برای سیگنال مونو طراحی شده که مدار میاد سیگنال فرکانس پایین رو جدا میکنه در آخر باید بدیش به ووفر
                  اون یکی که فرکانس بالا هست باید بدی به مید رنج یا توییتر
                  برای این مدار باید از تغذیه دوبل استفاده کنی

درود
                  مدار پری امپی که پیش از این عرض کردم رو مونتاژ کردم.
                  ورودی منبع تغذیه 9 ولت دوبل لازم داره.
                  آیا میشه براش از 12 ولت استفاده کرد ؟
                  همچنین اگر زحمتی نیست لطفاً مدار تبدیل 12DC به 12DC دوبل رو مرحمت بفرمائید.
                  سپاسم

دیدگاه

درود
                    پری امپ رو ساختم. ولی مشکل داره. تمام قطعات رو چک کردم سالمند. پشت برد رو چک کردم. بدون اتصال کوتاه یا قطعی هست. ورودی یک ترانس 9 ولت AC که به برد تبدیل دوبل +12 0 -12 هست زدم. هیچ مشکلی نداره. ولی نمی دونم چرا یکی از آی سی ها بدجوری داغ می کنه و صدا از بلندگوها فقط نویزه.
                    بنظرتون چکار کنم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط گلبه دار نمایش پست ها
                      درود
                      پری امپ رو ساختم. ولی مشکل داره. تمام قطعات رو چک کردم سالمند. پشت برد رو چک کردم. بدون اتصال کوتاه یا قطعی هست. ورودی یک ترانس 9 ولت AC که به برد تبدیل دوبل +12 0 -12 هست زدم. هیچ مشکلی نداره. ولی نمی دونم چرا یکی از آی سی ها بدجوری داغ می کنه و صدا از بلندگوها فقط نویزه.
                      بنظرتون چکار کنم ؟
                      درست شد قربان
                      یک قطعی خیلی خیلی کوچک در برد وجود داشت که باعث شده بود تمام دوتا آی سی TL072 و آی سی TL071 سریعاً جزقاله بشند (البت در باطن..!).
                      متأسّفانه بخاطر اینکه از فیبر استخوانی استفاده کردم، بخاطر پائین بودن کیفیّت برد این قطعی خیلی کوچک پیش آمده بود..
                      سپاسم

دیدگاه

سلام من یک امپلی اسپیکر کامپیوتر دارم ک پنل جلویی اسپیکر(قسمت تنظیم ولوم و بیس و...)گم شده اوی برد از ایسی ۲۲۵۸استفاده شده بود(برای پری امپش هم ۴۵۵۸)الان
                        ایسی ۲۲۵۸ حذف کردم ورودی صدا مستقیم ب پایه های ۱۱،۱۲ و ۱۴ و ۱۹،۲۰
                        میره و امپ کار میکنه ولی کانال راست صدا نداره و هیچ کنترلی روی ولوم و بیس و تریبل ندارم اگر میشود راهنمایی کنید این دو مشکل رو حل کنم .ممنون
                        جدیدترین ویرایش توسط ksina076; ۱۵:۳۴ ۱۳۹۸/۱۱/۰۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X