اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه بستن ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نحوه بستن ماسفت

نوشته اصلی توسط ahmadmn
    rax عزیز
    بسه بابا جمجمه نموند برات :icon_razz:
    rax درست عمل میکنه.فکر میکردم که تایپ با انگشتان انجام می شه :smile:بیشتر نوع رایج امپ های ss با توجه با یک نوع ساختار ترانزیستور در خروجی ساخته می شه.و این برای سازنده وطنی کافی است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد 57

rax درست عمل میکنه.فکر میکردم که تایپ با انگشتان انجام می شه :smile:بیشتر نوع رایج امپ های ss با توجه با یک نوع ساختار ترانزیستور در خروجی ساخته می شه.و این برای سازنده وطنی کافی است .
      حامد جان
      منورتون از SSآ‌چیه؟ گشتاپو که نیست؟
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

البته ایشون شماتیکه مدارش رو نزاشت که بشه راهنمایی کرد

دوست عزیز تو مدار شما یه ترانزیستور نیست قبل از ماسفتها؟؟

این ترانزستور که بیسش به یک مقاومت متغییر وصله و کارش در آستانه قرار دادنه ماسفتهاس

اگر هست تنها راهش اینه که با یه اسکوپ تنظیمش کنی :agree:

چون اگه تنظیم نباشه ممکنه کلا ماسفت روشن باشه و جریانه زیادی بکشه

البته تو این حالت هم صدا داری

دیدگاه

حامد جان
          [/quote]
          باید توجه کرد درحواست برای خاتمه سریع بحث و گفتگو قبل از نتیجه لازم در فرهنگ فروم زیاد مد نظر نیست .به خصوص زمانی که بحث فنی در میان است ولی از این نظر که تاپیک ایجاد شده زیاد نتیجه بخش و ادامه ان هم زیاد منطقی نمی باشد حق را به شما می دهم .و این به این دلیل است که بچه های ما در ایران علمی و بر اساس حتی تجارب مفید و قابل عرضه هم کار نمی کنند .به عبارتی ساده نتایج ان قابل طبقه بندی برای اطلاعات ساخت امپ های ssنمی باشد . :cry2:
          ss مخفف solid state است .

دیدگاه

حامد عزیز
            اشک چرا؟ سخت نگیر. هیچ نکته ی جالبی ساده بدست نمیاد.

منظورت از SS جالب بود. اما فکر نمی کنی این کمی قدیمیه چون اون وقتها پ امپهای ولتاژ بالا تو بازار نبود؟ یا مزیت دیگه ای به پ امپهای آماده داره که من نمی دونم؟

دیدگاه

ایا کیفیت در صدای یک امپلی فایر دیگر قدیمی شده ؟بهتر است به مطالب مر بوط به تقویت کننده هایی با رده بالا تر مراجعه کنید می بینید که ای سی ها جایی ندارند .و اگر شخصی اینچنین فکر کند که نیازی به مدارهای گسسته نمی باشد و فقط تهیه یک ای سی با قدرت بالا و در نهایت مونتاژ چند قطعه و سرانجام صدایی را از بلند گو بشنویم اخر خطه باز باید :cry2:
              تصور توان بالا در یک محیط کوچک ای سی و دفع حرارت و همچنین دوری از اثار مخرب این تمر کز حرارت در نیمه هادی ها را چگونه تحلیل می کنید .
              فکر می کنید که اگر درب یک تقویت کننده hifi از نوع ss را که کمی گران هم باشد باز کنید در ان یک ای سی 5 هزار تومانی کار می کند ؟اگر جواب مثبت است پس چرا قیمتش ...؟و اگر جواب منفی است که خب چرا از ای سی استفاده نمی کنند ؟ oo:

دیدگاه

سلام
                خوب یه کم ماجرا پیچیده و کش دار شد. من در جواب شما دوستان عزیز باید بگم که من مدارم رو هنوز کامل نکردم و یه نمونه ازش ساختم که صداش نظرم رو جلب کرد صدای پری داره و به این راحتی اشباع نمیشه. البته شاید این جملات من علمی نباشه اما عامیانه اش اینجوریه که کم نمیاره . :job:
                اما اگه مداری بهتر پیدا کنم خوب اونو میسازم. مداری که دوست عزیزم گذاشته بود به نظر جالب بود اما فکر نمیکنم که توان خیلی بالایی داشته باشه . البته تا تست نشه نمیشه نظر قطعی داد. واسه همین مرجع اصلی رو خواستم که هنوز ندیدم.
                در جواب اون دوستمون هم که گفتند این هم موازیه باید بگم من دنبال آمپی نیستم که با 2 تا ترانزیستور کار کنه. بلکه بر عکس آمپی که من ازش حرف میزنم 10 جفت ماسفت میخوره و 1024 وات قدرت داره.(سایتش ادعا کرده ) و قطعاًچنین قدرتی که هیچ 100 وات هم نمیشه از 2 تا ترانزیستور توقع داشت. البته زیاد بودن تعداد ترانزیستور دال بر قدرت بالا نیست اما یکی از ملزومات است.
                مشکل اصلی من ایه که ماسفت مثبت اون هم از نوع پر قدرت خیلی کمیابه ولی تیپ منفی فراوان و ارزان.
                سوال اصلی من این بود که میشه در این آمپ تغییراتی ایجاد کرد تا کلاً تیپ منفی بشه یا نه . اگه میشه چطوری اگه هم نه که هیچ . مگه دوستان مداری بهتر سراغ داشته باشند.
                اما در مورد پتانسیومتر:
                راستش من قبلً هم این سوال رو پرسیدم اما جواب درستی نگرفتم. بله مدار من یه bd139 داره که به یه پتانسیومتر وصله و به ماسفتها. اما من نیدونم که چطور تنظیمش کنم.
                اگه میشه توضیح بدید. اگه بدون اسکوپ راهی بلدید بهتر چون من اسکوپ ندارم اما اگه راهی جز اسکوپ نیست بگید لااقل یاد بگیریم.
                ممنون از شما دوستان خوب و عزیز. :nerd:
                خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سوال اصلی من این بود که میشه در این آمپ تغییراتی ایجاد کرد تا کلاً تیپ منفی بشه یا نه . اگه میشه چطوری اگه هم نه که هیچ . مگه دوستان مداری بهتر سراغ داشته باشند.
                  سوال اصلی من این بود که میشه در این آمپ تغییراتی ایجاد کرد تا کلاً تیپ منفی بشه یا نه
                  اون مدار هم از قیافش معلومه diy هست( تو هارد کامپیوترم بود) و خودش که چیز جالبی نیست فقط به خاطره سوال شما گذاشتم
                  خوب باید ببینی میشه تغییری تو درایور ایجاد کرد فک نکنم راحت باشه

1024 وات قدرت داره.
                  1000 وات rms ???????????????
                  می خای محله رو تکون بدی مگه؟
                  راستش من قبلً هم این سوال رو پرسیدم اما جواب درستی نگرفتم. بله مدار من یه bd139 داره که به یه پتانسیومتر وصله و به ماسفتها. اما من نیدونم که چطور تنظیمش کنم.
                  اگه میشه توضیح بدید. اگه بدون اسکوپ راهی بلدید بهتر چون من اسکوپ ندارم اما اگه راهی جز اسکوپ نیست بگید لااقل یاد بگیریم.
                  ممنون از شما دوستان خوب و عزی
                  نگاه کن
                  ماسفتها یه ولتاژ راه اندازی می خوان که این ولتاژ رو اون ترانزیستور میده(( یه تقسیم ولتاژ سادس))

اگه کم باشه خروجی بین 2 نیم سیکل شما در خروجی فاصله میافته باید ببری تو یک آزمایشگاهی دستی تنظیم کنی کم کم تغییر بدی تا اون فاصله کم و کم تر بشه
                  وقتی از بین رفت باز هم یه ذره برای اطمیینان کامل می چرخونی

حالا اگه اسکوپ نداری میشه گفت تو این حالت صدای خوبی هم نداری و با چرخاندن همون پتانسیومتر کاملا متوجه صاف شدنه صدا هم میشی

ولی اگه این مقدار بیشتر بشه ماسفتها از نیم سیکل کار کردن کم کم بیرون میان و به سمت سینوسی میرن

این همون جایی هست که میبینی ماسفت هم داغ کرده چون یه جریان dc هم بیخود ازش میگزره

اگه از این بیشتر بشه یک دفعه خروجی های شما به اشباع میره(( اگه به بلند گو وصل بشه صدای تق و توق بلند گو هم در میاد))

این رو هم تو تجربه مثله من یا تو اسپایس و هم با اسکوپ میشه دید

در کل من bjt رو تو صدا بیشتر دوست دارم تا ماسفت :agree:
                  اگه منزل ورده استفادس بیخیال شو برو رو یک مدار دیگه

ماسفتها الان بیشتر تو امپهای ماشین کاربرد داره(( مصرف کمتر و حرارات کمتر و..))

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد 57

حامد جان
                    باید توجه کرد درحواست برای خاتمه سریع بحث و گفتگو قبل از نتیجه لازم در فرهنگ فروم زیاد مد نظر نیست .به خصوص زمانی که بحث فنی در میان است ولی از این نظر که تاپیک ایجاد شده زیاد نتیجه بخش و ادامه ان هم زیاد منطقی نمی باشد حق را به شما می دهم .و این به این دلیل است که بچه های ما در ایران علمی و بر اساس حتی تجارب مفید و قابل عرضه هم کار نمی کنند .به عبارتی ساده نتایج ان قابل طبقه بندی برای اطلاعات ساخت امپ های ssنمی باشد . :cry2:
                    ss مخفف solid state است .
                    [/quote]

منظورم قسمت تقوت نهایی نبود حامد جان. فقط در ورودی

دیدگاه

در مورد پتاسیومتر بسیار ممنونم . روش کار میکنم ببینم چیزی میفهمم یا نه. من تا الان همیشه پتانسیومتر رو وسط قرار میدادم. البته یه نکته رو هم بگم من تا دیشب مدار رو با 40+و-40 راه اندازی میکردم تا اینکه خازنهای اصلی رو دیشب گرفتم. الان 75+ و 75- دارم میدم احساس میکنم حرارت کمتر شده . البته هنوز زورآزمایی نکردم باید ببرم تو یه مجلسی چیزی حسابی ازش بار بگیرم تا معلوم بشه.
                      در مورد bjt هم راستش من نه نقشه دارم نه اطلاعات. اما اینکه چرا این آمپ رو انتخاب کردم بد نیست یه نگاه به اینجا بندازید
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17641.0
                      بازم منتظر پاسخ شما دوستان خوبم هستم.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام . دوستان یه نگاه به تصویر زیر بندازید. به نظر شما اگه جای کلکتور و امیتر MJE340 که دورش خط کشیدم رو با هم عوض کنیم میشه ماسفتهای آخر رو از نوع منفی انتخاب کرد؟؟
                        اگه پاسخ منفیه اگه به جای اون از MJE350 استفاده کنیم چی؟؟
                        اگه پاسخ منفیه اگه اون قسمت از مدار که با یه خط مشخص شده رو برش بدیم و با یه ترانزیستور به ماسفتها درایو کنیم چطور؟ به نظرتون شدنیه؟؟
                        وآیا اضافه کردن این ترانزستورها به مدار روی قدرت اون اثر داره؟
                        http://www.2shared.com/file/4450247/755a529b/sym-sc1350v.html

دیدگاه

به نظر اینها که گفتید هیچکدوم شدنی نیست و طرحی دگر می خواد که دوستان یه نمونشو براتون گذاشتن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X