اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مدار تایمر آنلوگ 6 ساعته بدون استفاده از میکروکنترلر ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت مدار تایمر آنلوگ 6 ساعته بدون استفاده از میکروکنترلر ؟

سلام خدمت دوستان
    اگر واقعا اینطور باشه
    پس حالا می فهمم چرا اون زمان برنامه نویسی میکرو به صرفه بود
    چون ارزون بوده و نهایتا 20 30 تومان خرج می ذاشته؟؟؟
    الان نهایتا چیزی که می شه ساخت که خیلی ساده باشه مثلا یه آردوینو (که نخوایم PCB بزنیم) و یه ال سی دی کاراکتری 150تومان خرج می بره!!!
    اگه خدا بخواد و ما هم با هم متحد باشیم، مشکلات حل میشه و اینقدر دردسر و دغدغه این چیز هارو نداریم.
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
      سلام خدمت دوستان
      اگر واقعا اینطور باشه
      پس حالا می فهمم چرا اون زمان برنامه نویسی میکرو به صرفه بود
      چون ارزون بوده و نهایتا 20 30 تومان خرج می ذاشته؟؟؟
      الان نهایتا چیزی که می شه ساخت که خیلی ساده باشه مثلا یه آردوینو (که نخوایم PCB بزنیم) و یه ال سی دی کاراکتری 150تومان خرج می بره!!!
      اگه خدا بخواد و ما هم با هم متحد باشیم، مشکلات حل میشه و اینقدر دردسر و دغدغه این چیز هارو نداریم.
      با درود
      چرا میگی اگه اینطور باشه ؟یعنی دروغ میگیم

دیدگاه

مگه میشه!!
        ممکنه با این اوضاع دوباره به همچین روز هایی برگشت؟؟؟
        همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
        لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
        تایپیک های من:
        حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
        آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
          مگه میشه!!
          ممکنه با این اوضاع دوباره به همچین روز هایی برگشت؟؟؟
          محاله
          هیچ وقت این قیمت ها برنمیگرده
          بدتر میشه بهتر نمیشه
          خیلی از این قیمت ها مهندسی شده ست
          مثلا برای جلوگیری از قاچاق
          و درامد زایی بدون نفت
          این قیمت ها اینجور نشده که یه روز برگرده
          ما تو کلاس اموزشی ای وی ار مون تو سطل اشغال پره مگا 32 بود
          میکرو با این همه زمانی که میبره برای یادگیری ..ولی کاربرد انچندانی نداره
          و این چیزی بود که ما اون زمان نمیدوستیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها
            با سلام
            هر چی توی وسایلم گشتم که یک 4060 پیدا کنم عملا تستش کنم موفق نشدم. مدار نمونه رو در پروتئوس براتون میزارم
            این C1 و R2 برای تست میباشد که بتوانید نتیجه را با سرعت بیشتری ببینید. در عمل فکر کنم با یک خازن 10 میکروفاراد و یک مقاومت حدود 350 کیلو اهم بتوانید زمانی که لازم دارید را بدست آورید. میتوانید هم مشابه مداری که قبلا دوستان لینکش را گذاشتند بجای مقاومت R2 از یک مقاومت و پتانسیومتر سری استفاده کنید که توسط پتانسیومتر بشه زمان را تنظیم کرد.
            فقط اگر خواستید عملی ببندید یادتون باشه که در پروتئوس تغذیه آی سی در نقشه نیومده آنرا باید وصل کنید. یک خازن 100 نانوفاراد هم بین مثبت و منفی تغذیه بگذارید.
            موفق باشید.
            اگر مقدار خازنی که قرار است به جای Ct بگذاریم در حد میکروفاراد بدست آید ، چه خازنی مناسبه بذاریم ؟ الکترولیتی یا غیر الکترولیتی ؟ به عنوان مثال برای 5 ساعت مقدار مقاومت 1.5 مگاهم و مقدار خازن 2 میکروفاراد بدست اومده حالا چه خازنی بذاریم ؟ میشه دو تا خازن 1 میکروفاراد مولتی لایر باهم موازی بذاریم ؟ فک نکنم مشکلی داشته باشه
            خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
              اگر مقدار خازنی که قرار است به جای Ct بگذاریم در حد میکروفاراد بدست آید ، چه خازنی مناسبه بذاریم ؟ الکترولیتی یا غیر الکترولیتی ؟ به عنوان مثال برای 5 ساعت مقدار مقاومت 1.5 مگاهم و مقدار خازن 2 میکروفاراد بدست اومده حالا چه خازنی بذاریم ؟ میشه دو تا خازن 1 میکروفاراد مولتی لایر باهم موازی بذاریم ؟ فک نکنم مشکلی داشته باشه
              با سلام
              مقاومت را بیشتر از 500 کیلو اهم انتخاب نکنید. خازن را بزرگتر انتخاب کنید. پایه منفی خازن الکترولیت را به پایه IC وصل نمایید و پایه مثبت را به مقاومتها.

دیدگاه

با سلام
                مقاومت را بیشتر از 500 کیلو اهم انتخاب نکنید. خازن را بزرگتر انتخاب کنید. پایه منفی خازن الکترولیت را به پایه IC وصل نمایید و پایه مثبت را به مقاومتها.
                اگر مقدار مقاومت کمتر انتخاب کنیم خازن خیلی بزرگ میشود
                دلیل استفاده از خازن الکترولیتی چیه ؟ اگر از بدون قطب استفاده کنیم بهتره فک کنم مثل مولتی لایر
                خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

اگر مقدار مقاومت کمتر انتخاب کنیم خازن خیلی بزرگ میشود
                  دلیل استفاده از خازن الکترولیتی چیه ؟ اگر از بدون قطب استفاده کنیم بهتره فک کنم مثل مولتی لایر
                  بر اساس دیتا شیت مقاومت R2 نباید بزرگتر از یک دهم R1 باشد. خازن 10 میکرو فاراد و مقاومت حدود 350 کیلو اهم فکر کنم تا 8 ساعت هم جواب بدهد.

دیدگاه

بر اساس دیتا شیت مقاومت R2 نباید بزرگتر از یک دهم R1 باشد. خازن 10 میکرو فاراد و مقاومت حدود 350 کیلو اهم فکر کنم تا 8 ساعت هم جواب بدهد.
                    سلام مهندس من مدار بالا رو بستم جواب داد ، یعنی تا تغذیه را به برق میزنم به طور اتومات زمان سنجس را انجام می دهد مثلا اگر تنظیم کردم روی 50 ثانیه ، 50 ثانیه ال ای دی روشن و 50 ثانیه ال ای دی خاموش میشه ، حالا دو تا سوال :
                    1.اگر ساختا مدار را طوری تغییر بدهیم که وقتی به برق زدیم 50 ثانیه روشن باشه و بعد خاموش شود و دیگر روشن روشن نشود تا زمانی که یکبار دو شاخ را از پریز بکشیم و دوباره بزنیم به پریز ، چه تغییری باید در مدار بدم ؟
                    2. چطور ساختار مدار را تغییر بدهم که با زدن یکبار میکروسویچ led به مدت زمان 50 ثانیه روشن باشه و بعد خاموش شود و برای تکرار زمان سنجی باید یکبار دیگر میکروسوئیچ را لحظه فشار دهیم ، در این صورت چه تغییری باید در مدار داد ؟

دیدگاه

سلام مهندس من مدار بالا رو بستم جواب داد ، یعنی تا تغذیه را به برق میزنم به طور اتومات زمان سنجس را انجام می دهد مثلا اگر تنظیم کردم روی 50 ثانیه ، 50 ثانیه ال ای دی روشن و 50 ثانیه ال ای دی خاموش میشه ، حالا دو تا سوال :
                      1.اگر ساختا مدار را طوری تغییر بدهیم که وقتی به برق زدیم 50 ثانیه روشن باشه و بعد خاموش شود و دیگر روشن روشن نشود تا زمانی که یکبار دو شاخ را از پریز بکشیم و دوباره بزنیم به پریز ، چه تغییری باید در مدار بدم ؟
                      2. چطور ساختار مدار را تغییر بدهم که با زدن یکبار میکروسویچ led به مدت زمان 50 ثانیه روشن باشه و بعد خاموش شود و برای تکرار زمان سنجی باید یکبار دیگر میکروسوئیچ را لحظه فشار دهیم ، در این صورت چه تغییری باید در مدار داد ؟
                      با سلام
                      وقتی بطور مثال زمان را روی 50 ثانیه تنظیم میکنید رله این مدار در 50 ثانیه اول خاموش و در 50 ثانیه بعد روشن میشود و مرتبا این عمل تکرار میگردد. اگر بخواهید این عمل فقط یکبار تکرار شود کافیست که پایه 2 را توسط یک دیود به پایه 11 وصل نمایید بطوریکه کاتد دیود سمت پایه 11 باشد اگر در این مسیر جدید یک کلید قطع و وصل قرار دهید میتوانید با تغییر وضعیت کلید هر دو حالت عملکرد دستگاه را داشته باشید،
                      جدیدترین ویرایش توسط evergreen; ۱۸:۵۶ ۱۴۰۰/۰۶/۰۴.

دیدگاه

با سلام
                        وقتی بطور مثال زمان را روی 50 ثانیه تنظیم میکنید رله این مدار در 50 ثانیه اول خاموش و در 50 ثانیه بعد روشن میشود و مرتبا این عمل تکرار میگردد. اگر بخواهید این عمل فقط یکبار تکرار شود کافیست که پایه 2 را توسط یک دیود به پایه 11 وصل نمایید بطوریکه کاتد دیود سمت پایه 11 باشد اگر در این مسیر جدید یک کلید قطع و وصل قرار دهید میتوانید با تغییر وضعیت کلید هر دو حالت عملکرد دستگاه را داشته باید،
                        هدف گذاشتن کلید قطع و وصل نیست اگر بخوام میکروسوئیچ بذارم چی؟ (کلید لحظه ای)
                        جدیدترین ویرایش توسط fmicro; ۱۸:۳۹ ۱۴۰۰/۰۶/۰۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                          با درود
                          چرا میگی اگه اینطور باشه ؟یعنی دروغ میگیم

آه که زخم دلم رو تازه کردی دوست عزیز
                          یادمه اون موقع بهترین مولتی متر ها رو میشد با نهایتا 80 هزار خرید
                          ولی الان دیگه با این قیمت مولتی متر درجه 4 هم نمیدن.
                          افسوس......
                          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

هدف گذاشتن کلید قطع و وصل نیست اگر بخوام میکروسوئیچ بذارم چی؟ (کلید لحظه ای)
                            با سلام مجدد
                            لطفا برداشتتون از کلید قطع و وصلی که نوشتم را بفرمایید تا بشه بهتر توضیح داد.
                            همون میکرو سوییچی که در نقشه هست کار ریست را انجام میدهد.

دیدگاه

با سلام مجدد
                              لطفا برداشتتون از کلید قطع و وصلی که نوشتم را بفرمایید تا بشه بهتر توضیح داد.
                              همون میکرو سوییچی که در نقشه هست کار ریست را انجام میدهد.

مسیر جدید منظور شما همین مسیر دیود به پایه 11 است ؟
                              چون مهندس من اومدم همان میکروسویچ را موازی با خازن 470 نانو قرار دادم و جواب داد .
                              و نکته دیگه هم بگم وقتی من مدار را برای زمان 50 ثانیه طراحی کردم ، ولتاژ تغذیه آی سی در کم و زیاد شدن زمان تاثیر داره ، وقتی ولتاژ تغذیه آی سی 6 ولت باشه همان زمان 50 ثانیه است اما وقتی ولتاژ تغذیه را به 12 ولت تغییر میدم زمان سنجی کاهش پیدا میکنه و میشه 30 ثانیه !

دیدگاه

مسیر جدید منظور شما همین مسیر دیود به پایه 11 است ؟
                                چون مهندس من اومدم همان میکروسویچ را موازی با خازن 470 نانو قرار دادم و جواب داد .
                                و نکته دیگه هم بگم وقتی من مدار را برای زمان 50 ثانیه طراحی کردم ، ولتاژ تغذیه آی سی در کم و زیاد شدن زمان تاثیر داره ، وقتی ولتاژ تغذیه آی سی 6 ولت باشه همان زمان 50 ثانیه است اما وقتی ولتاژ تغذیه را به 12 ولت تغییر میدم زمان سنجی کاهش پیدا میکنه و میشه 30 ثانیه !
                                مسیر جدید همون مسیر پایه 2 به 11 از طریق دیود هست. اگر این مسیر برقرار باشد رله تنها یکبار عمل میکند و اگر برقرار نباشد مثل حالت قبل مرتبا تغییر وضعیت میدهد. برای همین اگر یک کلید در مسیر گفته شده قرار دهید میتوانید هر دو حالت فعالسازی تنها یکبار رله و یا فعالسازی پشت سر هم آنرا با تغییر وضیت کلید داشته باشید.

موردی که در عمل باید به آن توجه کنید این است که فرمول داده شده در دیتا شیت برای محاسبه خازن و مقاومت کاملا در عمل دقیق در نمی آید و فرکانس اسیلاتور نیز با توجه به ولتاژ تغذیه آی سی مقداری تغییرات خواهد داشت. اگردقت زمان برای شما خیلی مهم است باید با قرار دادن پتانسیومتر و اندازه گیری فرکانس اسیلاتور زمان دقیق را بدست آورید.

قبلا هم برایتان نوشتم اسیلاتور این IC دقیق نیست و با ولتاژ تغییر میکند. میتوانید برای سیگنال کلاک از 555 و یا هر اسیلاتور دقیقتری استفاده کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X