اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایجاد ولتاژ-5 با منبع +12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ایجاد ولتاژ-5 با منبع +12 ولت

سلام.
    دوست عزیز شما میتونی از آیسی 7660 استفاده کنی.
    این آیسی - رو دوبل میکنه.
    یعنی یه + بهش میدی و یه زمین.
    بعد خروجیش معادل ولتاژ مثبت (از لحاظ عددی) هست ولی با قطبیت منفی
    اینجوری میتونی با یه 7805 0 ولت و +5 ولت بدید و در خروجی 0 و -5 و +5 تحویل بگیرید.
    البته من دیتا شیت این آی سی رو پیدا نکردم اما عملی بستم و کار کرده.
    اگر شماتیک خواستی بگو.
    الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

محمد رضا جان قیمت این آی سی چنده حدودا؟
      یکیم جریان دهیش چقدره و هیت سینک لازم داره یا نه؟
      دیتاشیتشو می گردم اگه دیدم میزارم اینجا شمام بگرد :biggrin:

دیدگاه

سلام
        اگه امکان داره شکل مدار رو لطفا بذارید
        اول توکل
        دوم پشتکار
        سوم مشورت
        چهارم عمل
        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

سلام.
          امیر جان همونطور که گفتم من دیتا شیتش رو پیدا نکردم که بگم چند آمپر میکشه و یا ماکزیمم ولتاژ ورودی و خروجیش چقدره.
          اما قیمتش حدود 100 - 150 تومنه.
          از همین آی سی های معمولیDIP
          8 پایه.
          بدون نیاز به هیت سینک.
          نقششو هم چشم میکشم میگذارم.
          خیلی آسونه فقط یه خازن بهش وصل کنی حله.

الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

آقا شرمنده.
            توی پست شماره 13 همین جا آقای علی ناصری جواب رو دادند همراه با دیتا شیت.
            لطفا به پست ایشون مراجعه کنید.
            الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

پیشنهاد بنده ایجاد یک زمین مجازی هست virtual GND
              با درود خدمت همه دوستان:
              یک سوال کمی بی ربط به موضوع دارم اما چون دیدم اینجا در مورد زمین بحث شد نخواستم تاپیک جدیدی باز کنم. آیا اگر زمین دارای نویز باشد راه حلی برای آن وجود دارد؟ آیا با گراند مجازی می شود مشکل را حل کرد؟ من یک مدار میکروکنترلری دارم که مدام ریست میشه و حدس میزنم که مشکل از زمینش باشه.
              با سپاس فراوان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MCS-51
                پیشنهاد بنده ایجاد یک زمین مجازی هست virtual GND
                با درود خدمت همه دوستان:
                یک سوال کمی بی ربط به موضوع دارم اما چون دیدم اینجا در مورد زمین بحث شد نخواستم تاپیک جدیدی باز کنم. آیا اگر زمین دارای نویز باشد راه حلی برای آن وجود دارد؟ آیا با گراند مجازی می شود مشکل را حل کرد؟ من یک مدار میکروکنترلری دارم که مدام ریست میشه و حدس میزنم که مشکل از زمینش باشه.
                با سپاس فراوان
                با سلام
                شما برای حل شدن مشکلتون که ممکنه دو عمال داشته باشه یکی تغذیه خود سیستم که رگوله نباشه و یا روی تغذیه سیستم نویز بیفته
                برای حل این مشکل می تونی به مشخصاتی که کارخانه سازنده میکرو ارائه کرده مراجعه بکنی
                من مثل برای حل این مشک توی سیستم با کنترلر8051 از یک خازن شیمیائی با ظرفیت بالا(3300میکروفاراد) به همراه یه خازن موازی با ظرفیت پائین (100 نانوفاردا) استفاده می کنم( با توجه به توصیه خود اینتل)

خازن اولی ریپل موجود روی تغذیه سیستمتون رو برطرف می کنه و خازن دومی برای زمین کردن نویز های ضربه ای در نظر گرفته میشه

ضمنا این مشکل زمین یه نوعش هم توس دستگاهائیکه ولتاز انالوگ و دیجیتال از یک زمین مشترک استفاده می کنند هم برروز می کنه

موفق باشی

دیدگاه

بله ! تو ادامه صحبت های آقا رضا باید بگم که در حالت کلی (نه فقط مدار شما) یک مورد هست که خیلی روش کار شده کلا مبحث Ground Bounce که مربوط میشه به مشکلات زمین در انواع مدارات ....
                  ولی راحت ترین کار که میتونید و باید بکنید اینه که زمین آنالوگ رو از زمین دیجیتال جدا کنید....اگه خیلی مایل هستین یک تاپیک جدید ایجاد کنید تا یک سری تحقیق و مقاله در این موارد بهتون بدم.
                  ولی اینکه ویژوال گراند به کارتون میاد باید بگم خیر ! این مورد کصرفش فرق میکنه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alinasseri
                    یک نگاهی به آی سی 7660 بنداز . احتمالا"آ‌مشکل ایجاد ولتاإ¾ژ منفیت حل خواهد شد .
                    من با این آیسی کار کردم خیلی خوب عمل میکنه .
                    ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/21466a.pdf
                    برای 24 به + - 9 ولت چی دارید که بتونه 3آمپر جریان بده
                    ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                      با یک ترانس 14 ولت سر وسط و دو آی سی 7905 یا 7805 می تونی این کار رو بکنی

دیدگاه

معمولا وقتی سه آمپر لازم هست به رگولاسیون بالا نیز نیست پس بهتره بجای رگولاتور های سری 78 و 79 که برای سه آمپر هم باید یک مشت قطعه دیگه دورو برش ریخت، میشه از Step-Down DC-DC Converter ها استفاده کرد ولی اگر رگولاسیون زیاد لازم داری باید اینکار رو بکنی
                        راستی اگر فقط یک 24 ولت داری تقریبا راه دیگه ای جز سویچینگ نداری.
                        متاسفانه من برای سه آمپر مداری ندارم و مداراتی که داشتم برای جریان های پایین هست.
                        ولی اگر بگردی میشه پیدا کرد. خودتم اگر فقط کمی اطلاعات راجع به نحوه عملکردشون داشته باشی می تونی یکی راحت طراحی کنی.
                        آی سی MC34063 می تونه مناسب باشه
                        شهریار
                        Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

به نظر من از ترانس سر وسط دار استفاده کن و در طبقه بعدش یکشو ساز و طبقه بعدش از دو ترانزیستور قدرت مناسب که یکی مثبت و دیگری منفی هست استفاده کن. اگه درست بایاسشون کنی میتونی مثبت و منفی 5 رو به صورت بافر شده تحویل بگیری.
                          دلا یاران سه قسمند ار بدانی
                          زبانی اند و نانی اند و جانی
                          به نانی نان بده از در برانش
                          محبت کن به یاران زبانی
                          و لیکن یار جانی را به دست آر
                          به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

دوستان عزیز
                            توجه کنید که منبع 12 ما از نوع DC است . پس اینقدر نگویید ترانس سر وسط. در ولتاز DC مقداری برای dv/dt وجود ندارد تا ترانس کار کند. بابا جون اشباع میشه.
                            در دگرگونی احوالات است که جوهره مردان بزرگ روزگار مشخص می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hd_uni_pro
                              سلام دوستان دست همه شما درد نکنه
                              راستش من یک ترانس دارم که رو 6 ولت نوشته و سه تا هم خروجی داره فکر کنم منظور شما از سر وسط این است که سیم وسطی رو با یکی از سیم های دیگه بدم به پل دیود بعد بدم به 79l05 (((دو تا لز سرهای ترانس یک رنگ ولی سر وسطی رنگی دیگه داره )))(((شرمنده واقعا)))
                              ببخشید که این قدر توضیحات دادم من زیاد وارد نیستم رشتم الکترونیک نیست. :surprised:
                              راستی مدار من فقط دو تا ولتاژ داره +5و -5

باتشکر

-------------------------------------
                              امام علی (ع) فرمود:
                              سه چیز است که هر کس رعایت کند خوشبخت میشود1)هرگاه نعمتی به او رسدخدا را سپاس گوید2)هرگاه روزی اش دیر شود از خدا امرزش بخواهد<<و استغفر الله...>> 3)و هرگاه سختی به او رسید<<لا حول و لا قوه الا با...>>به گوید.

خب یه راه حل عمومی و دم دستی
                              اگه مصرف جریانتون زیاد نباشه ترانس شش ولتی هم میتونه ورودی لازم برای 7805و 7905 رو تامین کنه
                              راه حل خیلی آسونه
                              سر وسط ترانس رو به زمین وصل کنین دو سر دیگه رو به یه پل دیود وصل کنین خروجی مثبت پل دیود رو با یه خازن حدود 1000 میکرو به زمین وصل(خازن صافی) و اونو به 7805 وصل کنین در خروجی 7805 ولتاژ 5 ولت خواهید داشت
                              خروجی منفی پل دیود رو هم با یه خازن دیگه به زمین وصل کنین (یادتون باشه مثبت این خازن به زمین وصل میشه )و اونو به 7905 بدین در خروجی 7905 ولتاژ 5- ولت خواهید داشت .
                              البته همه اینها موقعی درست در میاد که مصرف جریانتون زیاد نباشه اگه مدارتون زیاد جریان میکشه باید از ترانس دوبل 7.5 یا دوبل 9 استفاده کنین تا بتونه ولتاژ لازم ورودی رگولاتور ها رو تامین کنه
                              موفق باشین

دیدگاه

مثل اینکه کسی توجه نداره که منبع ما DC است . دوست عزیز چون رشته شما برق نیست من فقط یه راهنمایی میتونم بکنم. برو سراغ کتابهای 300 مدار . یه مدار انتخاب کن که از ولتاژ + ولتاژ - بسازد . مشکل حل می شود.
                                در دگرگونی احوالات است که جوهره مردان بزرگ روزگار مشخص می شود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X