اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه عملی ترانس های فریت و سلف برای منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : محاسبه عملی ترانس های فریت و سلف برای منابع سوئیچینگ

من PDF نقشه ها را آماده کردم فقط نمی دونم چطوری بزارم تو سایت .

دیدگاه

نسبت دورها درست نمیباشد -نسبت اولیه به ثانویه درحداکثر 3.9 خوبه ولی با نسبت 55 به 11 شما نمیتوانید 30 ولت در خروجی بگیرید و باید نسبتتان کمتر از 4 باشد.
      در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نسبت تعداد دور 50 به 11 بود که الان ثانویه را 12 کردم و داره خوب کار میکنه و

دیدگاه

این نسبت هنوز بهینه نمیباشد و اگر ولتا ژ ورودئ برق شهرپایین بیافتد جواب نخواهد داد لذا توصیه می شود به 15 دور تغییر دهید تا با نوسانات برق شهر مشکلی نداشته باشید.

دیدگاه

سلام
            من بالاخره با مطالعه PDF های Fairchild تونستم یه منبع تغذیه طراحی کنم flyback و با آی سی TL494 . اما نمیدونم چرا زیر نیم آمپر بار MOSFET میسوزه. در حالی که وقتی از آی سی 5M0365R که تو دستگاههای DVD استفاده میشه، اسفاده میکنم، تا 3 آمپر راحت جواب میده. البته من حدسهایی میزنم، ولی فکر کنم این TL494 اصلا برای Flyback طراحی نشده. رفتم سراغ FAN7601 که مخصوص Flyback هستش. اما وقتی خریدم متوجه شدم که قیافه آی سی به شدت تقلبه و بهتره وقتم رو باهاش تلف نکنم.
            فقط میخوام یه کنترلر کار درست معرفی کنید. در مورد سوختن MOSFET هم اگه چیزی به ذهنتون میرسه راهنماییم کنید.
            ممنون
            بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
            اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

آقا مصطفی من avr کار می کنم اگه کاری داشتی می تونم کمک کنم .

etgpsp دوست عزیز ممنون که همراهی می کنی در ابتدا بحث گفتم که تعداد دور را 50 و 13 در نظر گرفتم ولی مشکلاتی وجود داشت مثلا آی سی شروع به خاموش و روشن کردن مدار می کرد ( یعنی در لحظه اول روشنی با کمترین پهنای پالس ولتاژ خروجی از 30 بیشتر میشد و آی سی خروجی پالس را خاموش می کرد تا حدی که صدای ترانس در می آمد ) حالا که 12 دور گذاشتم (اتفاقا زیر تست 5 آمپر روی 30 ولت گرفتم ) ظاهرا مشکلی که با چشم و اسکوپ باشه نمیبینم .
              اگه راه حلی براش داری راهنمایی کن .

با تشکر از دوستان .

دیدگاه

احتمالا مشکل در طراحی مدار میباشد لطفا شماتیک را اپلود نمایید.

دیدگاه

با عرض معذرت چطوری پلود کنم ؟

دیدگاه

با سلام به همگی

می تونم سوال کنم آیا می شه از میکرو بجای آی سی ها استفاده کرد؟

دیدگاه

با سلام

من میخوام ترانس با 10 کیلو ولت در ثانویه و جریان حدوداً 200 میلی آمپر طراحی کنم با فرکانس 50 هرتز ، به نظرم از سوئیچینگ باید استفاده کنم ! ممنون میشم راهنماییم کنین

دیدگاه

با سلام
                        من دارم روی طراحی یک کانورتر پوش پول با مشخصات(ورودی100v،خروجی500v،توان500w،فرکانس50khz) با نرم افزار اورکد9.2 به عنوان یک پروژه درسی کارمی کنم.مشکل اصلی من انتخاب نوع هسته برای سلف و ترانس بکار رفته در مدار و ارتباط آن در محاسبه تعداد دور ترانس و سلف است.تمام مطالب این بخش رو مطالعه کردم اما باز نمی تونم رابطه قابل قبولی برای طراحی پیدا کنم.البته با روابط مربوط به بهره ولتاژ پوش پول نسبت تبدیل ترانس را بصورت N1/N2=6 محاسبه کردم اما باز به رابطه قابل قبولی برای تعداد دور نمی رسم.
                        اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.

دیدگاه

به نظر من استفاده از فرمول به هیچ عنوان منطقی نیست :
                          1-هسته ها مشخصات مختلف دارند و متاسفانه در کشور ما دست رسی به انها مشگل است.
                          2-غالبا جهت رفع معذل به اشباع رفتن هسته لازم است بین هسته ها یک شکاف هوایی ایجاد شود واین باعث برهم خوردن تمام فرمول محاسبه میشود.
                          3-در تغذیه های سوچینگ بهترین راه تجربه وخطا است.
                          4-نوع هسته وشکاف انتخاب شود وبا پیچیدن سیمها مرتبا اندازه گیری شود.
                          5-برای محاسبه اندکتویته مورد نیاز از فرمولها استفاده کنید.
                          http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html#Spw
                          بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

با سلام
                            مقادیری که در این رابطه هست رو حساب کنیم n1 برابر 1.75 میشه نه 17.5 ..ممکنه حساب کنید؟ شاید من ماشتباه کردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_j
                              سلام
                              کتاب طراحی منابع تغذیه سویچینگ تالیف pressman
                              http://ifile.it/tjcyfo1/ebc_switching_power_supply_design_2ed..rar

کتاب نسبتا خوبیه
                              سلام دوست عزیز یه لطفی کنید جایه دیگه اپ کنید دانلود نمیشه!!!
                              تشکر..........

دیدگاه

درسته یوزر پس میخواد
                                لطف کنید تو یجا دیگه پ کنید
                                با همه چی ساختم
                                تا همه چی ساختم
                                http://electeronic.blogfa.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X