اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه عملی ترانس های فریت و سلف برای منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : محاسبه عملی ترانس های فریت و سلف برای منابع سوئیچینگ

سلام
    رابطه ای که گفتم برای تبدیل سیم ها بود یعنی اگه سیم یک میلیمتری نداشتین بجاش میتونید از 4 رشته سیم نیم میلیمتری استفاده کنید. در فرکانس های بالا جریان از کل سطح مقطع سیم عبور نمی کنه و فقط از سطح بیرونی سیم عبور میکند (اگه دیده باشید توی مخابرات فرکانس بالا از موجبر که چیزی مثل لوله مربعی تو خالی هست استفاده می کنن) حالا اگه شما فرکانس بالا کار می کنید مثلا می خواید منبع تغذیه سوئیچینگ طراحی کنید بهتره برای ساخت ترانسش از سیم های نازکتر که به صورت موازی پیچیده می شن استفاده کنید. توی کشورهای غربی به این سیم ها (T.I.W) میگن و به صورت آماده وجود داره اما ما مجبوریم از سیم های لاکی با تخمین اندازه به ازای دور خودمان سیم ها را موازی کرده و بپیچیم. نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه :nerd:

دیدگاه

سلام
      برای ی سلف ورودی ی مدار سویچینگ ک ورودی او برق ماشین و خروجی اون دوبل 55 ولت 1200 وات هست
      چطوری باید سلفشو بپیچم؟؟؟
      سیم نمره چند میخواد؟؟؟
      چند دور؟؟؟
      چند رشته؟؟؟
      ی هسته گرد فریت دارم ک قطر خارجی 5 سانت قطر داخلی 3 و ارتفاع اون 1.5 سانت هست روی این هسته میتونم بپیچم؟؟؟
      فرکانس سویچینگ هم 40 تا 50 کیلو هرتز هست

دیدگاه

اساتید ی سوال دیگه
        سطح مقطع ایین هسته چند میشه؟؟؟ (( 73mm*13mm))

برا پیچیدن هسته سویچینگ از کجا باید قطر سیم رو حساب کرد؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR_N
          سلام
          برای ی سلف ورودی ی مدار سویچینگ ک ورودی او برق ماشین و خروجی اون دوبل 55 ولت 1200 وات هست
          چطوری باید سلفشو بپیچم؟؟؟
          سیم نمره چند میخواد؟؟؟
          چند دور؟؟؟
          چند رشته؟؟؟
          ی هسته گرد فریت دارم ک قطر خارجی 5 سانت قطر داخلی 3 و ارتفاع اون 1.5 سانت هست روی این هسته میتونم بپیچم؟؟؟
          فرکانس سویچینگ هم 40 تا 50 کیلو هرتز هست
          سلام
          بافرض اینکه مدارپوش پول و فرکانس 40کیلوباشد،تعداددور اولیه برهرترانزیستور2دورو ثانویه 10دورخواهدبود.اگرازفرکانس 50 کیلواستفاده کنید تعداد دور اولیه 1دور وثانویه 5دور خواهدشد.
          برای جریان اولیه (100امپر)تعداد100لایه سیم 0.5 یا 66لایه سیم0.65 لازمه وبرای ثانویه تعداد14لایه سیم 0.65 لازمه.

من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
            سلام
            بافرض اینکه مدارپوش پول و فرکانس 40کیلوباشد،تعداددور اولیه برهرترانزیستور2دورو ثانویه 10دورخواهدبود.اگرازفرکانس 50 کیلواستفاده کنید تعداد دور اولیه 1دور وثانویه 5دور خواهدشد.
            برای جریان اولیه (100امپر)تعداد100لایه سیم 0.5 یا 66لایه سیم0.65 لازمه وبرای ثانویه تعداد14لایه سیم 0.65 لازمه.
            منتها من منظورم سلف ورودی بود نه هسته سویچینگ ((سلفی ک برا فیلتر کردن تو ورودی مدار قبل از خازن های صافی قرار میگیره ))
            ممنون از توجهتون

دیدگاه

تو تاپیک فلایبک اقای B2 فک کنم فرمولاش کامل باشن
              ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_j نمایش پست ها
                سلام
                برای محاسبه تعداد دور ترانس سویچینگ با هسته فریت
                N1=Vcc*D/(4*F*Bm*Ac)
                N2/N1=V2/V1
                Vcc: ولتاژتغذیه اولیه
                D: ماکزیمم دیوتی سایکل (بجز باک و بوست که 0.95 بقیه 0.45 )
                F :فرکانس کار مدار (معمولا 40 کیلو هرتز)
                Bm :ضریب مغناطیسی هسته ( برای فریت های کوچک معمولا 0.2 )
                AC : سطح مقطع هسته

برای مثال یک ترانس برای یک مبدل پوش پول :
                ولتاژ اولیه : 12 ولت
                نوع ترانس EI 3530
                فرکانس مدار : 40 کیلو
                ولتاژ ثانویه : 24 ولت
                N1=12*.45/(4*40000*0.2*8*12*10^-6)=17.58
                N2=35.15
                سلام داداش میتونی همین فرمول رو توی ماشین حساب بنویسی بعد ازش عکس بگیری؟ همچنین اون هشت در دوازده یا همون سطح مقطع بر حسب میلیمتره؟ چرا بجای هشت در دوازده نمینویسم. (0.96) ?جمع هشت در دوازده نودو شیش شد
                جدیدترین ویرایش توسط shahin.lotiii; ۲۲:۰۴ ۱۳۹۶/۰۲/۱۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeydkazemi نمایش پست ها
                  با سلام به هرکی این جاست و میتونه کمک کنه .
                  مشکل سر محاسبه ترانسهای فریت یا سلف . البته عملی نه فقط بحث فرمولی که در آخر همه گیج بشند .
                  در این باره کتابهای زیادی نیست ( من که پیدا نکردم) فقط دو تا بود که اولی بدرد نمی خورد و دومی را دکتر ابریشمی نوشته بود بسیار سربسته و گنگ بود (احتمالا برای سر کلاسهای خودش تالیف کرده ) ، به هر حال در مورد جدول های راهنما انتخاب هسته و سطح مقطع و جنس و تعداد دور مطالب کمی دستگیرم شد .
                  بگذریم ، اگه کسی یا کسانی هستند که اطلاعات مفید داشته باشند ممنون میشم راهنایی کنند .
                  :nerd:
                  درود بر شما،
                  دو مطلب زیر می توانند کمک بزرگی برای طراحی ترانس با هسته ی فریت و همچنین خود مدار منبع تغذیه ی کلیدگری باشند:
                  در این‌جا با روش طراحی یک منبع تغذیه‌ی کلیدگری (سوییچینگ) با توان 120 وات آشنا می‌شویم. در بخش نخست با ساختن یک سنجش‌گر خودالقایی سیم‌پیچ‌ها مشکل اندازه‌گیری ترانسفورماتور این مدار راحل کرده بودیم

خودالقایی یا اندوکتانس سیم‌پیچ‌ها را می توان با دستگاه های کوچک و بزرگ اندازه‌گیری متعددی با دقت زیاد سنجید. اما این دستگاه را با یک «ال- متر» ساده اشتباه نگیرید!

پیروز باشید

دیدگاه

سلام
                    هسته فریت ee روش اندازه گیری سطح مقطعش با کولیس می فرمایید؟
                    وکدام قسمتهاشوباید اندازه بزنیم

دیدگاه

سلام الان که اینو مینویسم از زمان این تاپیک شاید خیلی گذشته باشه ولی به هر حال برای کسایی مثل من که دنبال اطلاعات بیشتر تو این تاپیک ها هستن خوبه. ازنظر من شما تو محاسبه ی دیوتی و دد تایم آی سی تون به مشکل بر خوردین که ماسفت میسوزه . مقدار ولتاژی که رو پایه ی ددتایم افتاده چقدره (تقسیم مقاومتی).

دیدگاه

سلام
                        من ترانس pq 32/20 دارم سطح مقطع این ترانس الان چقدره ؟
                        152.2mm یا 127.5mm کدومشونه ؟
                        برای وردی 12 ولت فرکانس 100 کیلو پوش پول مقدار اولیه چقدر میشه ؟

دیدگاه

سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان ، من یک مبدل باک 30 ولت به 12 میخوام بسازم مقدار سلف هسته 130 میلی هانری بدست اومده حالا میخوام بدون طبق چه فرمولی به چه تعداد دوری و همچنین نوع سیم لاکی نیاز دارم ؟ ممنونم راهنمایی بفرمایید .
                          خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
                            سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان ، من یک مبدل باک 30 ولت به 12 میخوام بسازم مقدار سلف هسته 130 میلی هانری بدست اومده حالا میخوام بدون طبق چه فرمولی به چه تعداد دوری و همچنین نوع سیم لاکی نیاز دارم ؟ ممنونم راهنمایی بفرمایید .
                            سلام ،
                            130 میلی هانری! یا خدا ! خیلی خیلی زیاده داداش ،
                            بگو فرکانس و و لتاژ ورودی وخروجی و جریانت رو چطور انتخای کردی که سلفت اینقدر زیاد شد.
                            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                            الکترونیک قدرت
                            الکترونیک آنالوگ
                            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                            ---------------------BMCELEC@-------------------
                            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                            ---------------www.bmc-elec.com--------------
                            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

...............
                              جدیدترین ویرایش توسط مته به خشخاش; ۰۴:۴۳ ۱۳۹۷/۰۳/۲۱.

دیدگاه

عذر میخوام 130 میکرو هانری من اشتباه نوشته بودم. من واقعا میخوام پیچاندن سلف و روابط او نرو یاد بگیرم و همچنین اینکه از چه نوع هسته ای استفاده کنم و....میشه یکی از دوستان خصوصا جناب آقای مهندس حسینی و یا حالا بقیه عزیزان بسم الله بگن و لطف کنن استارت بزنن ....چون من شهرستانم و دسترسی به تهران ندارم که فعلا بخوام آموزش حضوری برم ...ممنوم
                                جدیدترین ویرایش توسط fmicro; ۱۱:۱۳ ۱۳۹۷/۰۳/۲۱.
                                خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X