اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پرسش و پاسخ تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه متغییر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پرسش و پاسخ تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه متغییر

درود ، این تاپیک جهت پرسش و پاسخ در مورد تاپیک «
    تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه متغییر+توضیحات »
    ایجاد شده.
    لینک تاپیک مورد نظر:
    درود، بنا به درخواست دوستان تصمیم گرفته شد که آموزش تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه متغییر ، به زبان ساده و تشریحی در انجمن قرار بگیره. دلایلی مثل فراوان بودن ، در دسترس بودن ، توان خروجی بالا ، انعطاف پذیری بیشتر نسبت به دیگر منبع تغذیه های سویچینگ ، باعث شده که پاور کامپیوتر ( مخصوصا دست دو ) به گزینه مناسبی برای تبدیل به
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
    درود ، این تاپیک جهت پرسش و پاسخ در مورد تاپیک «
    تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه متغییر+توضیحات »
    ایجاد شده.
    لینک تاپیک مورد نظر:
    سلام و تحیت
    ان شاء الله موضوعی که ایجاد کرده‌اید به مرجعی جامع درباره‌ی تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه‌ی متغیّر تبدیل شود.

با خواندن این مطلب شما «یک پاور کامپیوتر معمولی میتونه تا 7 آمپر در 24 ولت و یک پاور کامپیوتر باکیفیت تر میتونه تا 14 آمپر در 24 ولت ارایه بده» در پست 1 آن موضوع، سؤالاتی مطرح می‌شود.

1. در برچسب مشخصات فنی برخی پاورها، وات درج می‌کنند (البته در برچسب پاور شما، وات درج نشده). آیا حداکثر آمپری که یک پاور می‌تواند خروجی بدهد با تقسیم وات بر ولت به دست می‌آید؟ یا پیچیدگیهای دیگری هم وجود دارد؟
    مثلاً در برچسب پاور شما اعلام کرده که در 12+ولت، 20 آمپر خروجی می‌دهد؛ می‌شود 240 وات. در 24+ولت، باید بتواند 10 آمپر خروجی بدهد. آیا در 24+ولت، 10 آمپر خروجی خواهد داد؟

2. آیا در تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه‌ی متغی‍ّر، باید به جای جفت‌سیمهای متعدد که پاور کامپیوتر دارد فقط یک جفت سیم (قوی) قرار داده شود؟
    و آیا ولتاژهای مختلف (3.3 ولت، 5 ولت، 12 ولت و غیره) حذف خواهند شد و فقط ولتاژ قابل تنظیم متغیّر (مثلاً از 0.2 تا 24 ولت) خواهیم داشت؟​
    جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۰۹:۳۹ ۱۴۰۲/۰۷/۲۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Tanha7 نمایش پست ها

سلام و تحیت
      ان شاء الله موضوعی که ایجاد کرده‌اید به مرجعی جامع درباره‌ی تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه‌ی متغیّر تبدیل شود.

با خواندن این مطلب شما «یک پاور کامپیوتر معمولی میتونه تا 7 آمپر در 24 ولت و یک پاور کامپیوتر باکیفیت تر میتونه تا 14 آمپر در 24 ولت ارایه بده» در پست 1 آن موضوع، سؤالاتی مطرح می‌شود.

1. در برچسب مشخصات فنی برخی پاورها، وات درج می‌کنند (البته در برچسب پاور شما، وات درج نشده). آیا حداکثر آمپری که یک پاور می‌تواند خروجی بدهد با تقسیم وات بر ولت به دست می‌آید؟ یا پیچیدگیهای دیگری هم وجود دارد؟
      مثلاً در برچسب پاور شما اعلام کرده که در 12+ولت، 20 آمپر خروجی می‌دهد؛ می‌شود 240 وات. در 24+ولت، باید بتواند 10 آمپر خروجی بدهد. آیا در 24+ولت، 10 آمپر خروجی خواهد داد؟

2. آیا در تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه‌ی متغی‍ّر، باید به جای جفت‌سیمهای متعدد که پاور کامپیوتر دارد فقط یک جفت سیم (قوی) قرار داده شود؟
      و آیا ولتاژهای مختلف (3.3 ولت، 5 ولت، 12 ولت و غیره) حذف خواهند شد و فقط ولتاژ قابل تنظیم متغیّر (مثلاً از 0.2 تا 24 ولت) خواهیم داشت؟​
      درود،

1- توجه کنید که حداکثر توان و جریانی که اغلب روی پاور های ارزان و حتی میان رده درج میشود، بسیار دور از واقعیت و تبلیغاتی می‌باشد.
      برای مثال درمورد یک پاور کامپیوتر 400 وات نسبتا قدیمی برند PASCAL SYSTEM که در برچسب مشخصات آن نوشته شده بود در خروجی 12 ولت ، جریان 16 آمپر ارایه میدهد، با جریان کشی بیش از 5.5 آمپر خاموش میشد و در بررسی بیشتری که بر روی برد پاور انجام دادم، متوجه شدم که دیود یکسو ساز مربوط به خروجی 12 ولت، دو عدد دیود شاتکی معمولی 3 آمپر بودند!
      بنابراین احتساب حداکثر توان ، تنها از طریق بررسی نوع و کیفیت قطعات برد پاور ممکن است.

2- خروجی اصلی ، همان خروجی +12 ( و در صورت نیاز به ولتاژ دوبل به علاوه -12 ) می‌باشد.
      در صورت متغییر کردن ، تمام خروجی ها به یک نسبت متغییر خواهند شد.
      برای مثال ، در صورتی که خروجی روی 24 ولت تنظیم شود،ولتاژ سیم ها خروجی +3.3 ، برابر 6.6 ولت خواهند شد.
      البته در چند مدل پاور مشاهده کردم که خروجی 3.3 ولت از طریق رگولاتور تامین میشود که در اینصورت ، بفرض زمانی که ولتاژ خروجی اصلی بین 9 تا 24 ولت باشد، خروجی 3.3 ولت دارای ولتاژ صحیح و ثابتی می‌باشد.
      البته به دلایل حفاظتی که در طراحی برخی برد پاور ها وجود دارد، در صورتی که قطعات دو خروجی +3.3 و +5 قطع و از مدار خارج نشوند، امکان فعال شدن بی دلیل مدار حفاظتی بالا میرود که باعث خاموش شدن پاور در جریان کشی کم میشود.

دیدگاه

مهندس عالی بودو متشکریم
        منتظر مابقی عملیات میمانیم

دیدگاه

درود،

1- توجه کنید که حداکثر توان و جریانی که اغلب روی پاور های ارزان و حتی میان رده درج میشود، بسیار دور از واقعیت و تبلیغاتی می‌باشد.
          برای مثال درمورد یک پاور کامپیوتر 400 وات نسبتا قدیمی برند PASCAL SYSTEM که در برچسب مشخصات آن نوشته شده بود در خروجی 12 ولت ، جریان 16 آمپر ارایه میدهد، با جریان کشی بیش از 5.5 آمپر خاموش میشد و در بررسی بیشتری که بر روی برد پاور انجام دادم، متوجه شدم که دیود یکسو ساز مربوط به خروجی 12 ولت، دو عدد دیود شاتکی معمولی 3 آمپر بودند!
          بنابراین احتساب حداکثر توان ، تنها از طریق بررسی نوع و کیفیت قطعات برد پاور ممکن است.

2- خروجی اصلی ، همان خروجی +12 ( و در صورت نیاز به ولتاژ دوبل به علاوه -12 ) می‌باشد.
          در صورت متغییر کردن ، تمام خروجی ها به یک نسبت متغییر خواهند شد.
          برای مثال ، در صورتی که خروجی روی 24 ولت تنظیم شود،ولتاژ سیم ها خروجی +3.3 ، برابر 6.6 ولت خواهند شد.
          البته در چند مدل پاور مشاهده کردم که خروجی 3.3 ولت از طریق رگولاتور تامین میشود که در اینصورت ، بفرض زمانی که ولتاژ خروجی اصلی بین 9 تا 24 ولت باشد، خروجی 3.3 ولت دارای ولتاژ صحیح و ثابتی می‌باشد.
          البته به دلایل حفاظتی که در طراحی برخی برد پاور ها وجود دارد، در صورتی که قطعات دو خروجی +3.3 و +5 قطع و از مدار خارج نشوند، امکان فعال شدن بی دلیل مدار حفاظتی بالا میرود که باعث خاموش شدن پاور در جریان کشی کم میشود.
          درود مهندس
          در نقل قول فوق اشاره کردید
          با توجه به برسی جنابعالی آیا اگر دیود های یکسوساز فوق را با آمپر بالاتر تعویض کنیم در این صورت دسترسی به جریان بالاتر مقدور میشود؟

سوال بعد اینکه بنده یه پاور دارم که آی سی اصلی آن hs8108 c8bho​ میباشد پاور سالم و روشن بود خواستم روی همین تغییراتی ایجاد کنم سیم های خروجی را که خارج کردم نفهمیدم چه مرگیش شد متاسفانه پاور دیگه روشن نمیشه
          علی ایحال در این تاپیک قصد تعمیر و ادامه ندارم صرفا بابت این پاور یک سوال داشتم محبت کنید راهنمایی بفرمایید

در این پاور بابت 5 ولت استندبای بجای ماسفت از یک آیسی به شماره cs65l83bp استفاده شده ظاهرا همین آیسی مشکلدار شده
          خواستم بدونم آیا ولتاژ تغذیه آیسی هم از طریق همین ماسفت تامین میشه یا خیر ؟
          در این صورت اگر نخوام این آیسی کوچک را تعویض کنم آیا میتونم بابت تغذیه آی سی از یو ولتاژ خارجی مستقل استفاده کنم ؟

عذرخواهی میکنم از اینکه مطلب و سول مقداری طولانی شد متشکرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hose in نمایش پست ها

درود مهندس
            در نقل قول فوق اشاره کردید با توجه به برسی جنابعالی آیا اگر دیود های یکسوساز فوق را با آمپر بالاتر تعویض کنیم در این صورت دسترسی به جریان بالاتر مقدور میشود؟

سوال بعد اینکه بنده یه پاور دارم که آی سی اصلی آن hs8108 c8bho​ میباشد پاور سالم و روشن بود خواستم روی همین تغییراتی ایجاد کنم سیم های خروجی را که خارج کردم نفهمیدم چه مرگیش شد متاسفانه پاور دیگه روشن نمیشه
            علی ایحال در این تاپیک قصد تعمیر و ادامه ندارم صرفا بابت این پاور یک سوال داشتم محبت کنید راهنمایی بفرمایید

در این پاور بابت 5 ولت استندبای بجای ماسفت از یک آیسی به شماره cs65l83bp استفاده شده ظاهرا همین آیسی مشکلدار شده
            خواستم بدونم آیا ولتاژ تغذیه آیسی هم از طریق همین ماسفت تامین میشه یا خیر ؟
            در این صورت اگر نخوام این آیسی کوچک را تعویض کنم آیا میتونم بابت تغذیه آی سی از یو ولتاژ خارجی مستقل استفاده کنم ؟

عذرخواهی میکنم از اینکه مطلب و سول مقداری طولانی شد متشکرم
            درود،
            با تعویض دیود تا حدودی جریان افزایش میابد اما به هر حال در این موارد ترانس اصلی پاور توان جریان دهی بالا ندارد.
            بلوک دیاگرام آیسی HS8108 رو بررسی کردم ظاهراً امکان متغییر سازی داره ( اما به شکل متفاوت )
            اگر خروجی 5 ولت استندبای قطع شده ، آیسی سویچینگ 5 ولت استندبای احتمالا سوخته.
            تغذیه آیسی PWM در اکثر پاور ها از طریق ولتاژ 16 ولت استندبای تامین میشه.
            احتمال زیاد قلع پخش شده حین لحیم کاری یا اتصال کوتاه خازن های شارژ شده باعث این مشکل شده.
            پیشنهاد میکنم قبل از هر کاری از نظر ظاهری ، برد رو از نظر اتصال کوتاه بررسی کنید.

دیدگاه

سلام و عرض خسته نباشید.
              ادامه نمیدید ؟؟

دیدگاه

سلام
                من دیود های ۱۲- رو عوض کردم ولی به محض اینکه بار میدم ولتاژ صفر میشه ولی خروجی های اصلی رو دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Celine نمایش پست ها
                  سلام
                  من دیود های ۱۲- رو عوض کردم ولی به محض اینکه بار میدم ولتاژ صفر میشه ولی خروجی های اصلی رو دارم
                  با دیود های پیشفرض خودش حداقل باید ۱ آمپر بده.
                  شما چقدر جریان میکشید؟

دیدگاه

با دیود های پیشفرض خودش حداقل باید ۱ آمپر بده.
                    شما چقدر جریان میکشید؟
                    سلام، بله نزدیک به ۲ امپر میده، دو تا دیود ۱۰ امپر بجای دیود fr107 گذاشتم ولی وقتی بار میدم مثلا یک امپر ولتاژ صفر میشه

دیدگاه

اون قیچی یعنی خروجی ترانس رو قطع کرده جدا پل زده؟

دیدگاه

سلام
                        آقا بی صبرانه منتظر ادامه آموزش هستم
                        جدیدترین ویرایش توسط mahddi2; ۱۸:۲۸ ۱۴۰۲/۰۹/۲۴.

دیدگاه

سلام، بله نزدیک به ۲ امپر میده، دو تا دیود ۱۰ امپر بجای دیود fr107 گذاشتم ولی وقتی بار میدم مثلا یک امپر ولتاژ صفر میشه
                          اگر نگاهی به سلف چند سر کنار خروجی ها بندازید، می‌بینید که یکی از سیم های سلف بسیار نازک تر از سیم های دیگر هست، در واقع این سیم مربوط به خروجی -12 ولت هست و به همین دلیل از یک حد معین نمیتونه جریان بیشتری بده.
                          شما باید سیم مد نظر رو برداشته و با سیم قطر بالاتر سیم پیچی کنید.

دیدگاه

اون قیچی یعنی خروجی ترانس رو قطع کرده جدا پل زده؟

https://s6.uupload.ir/files/tl494-mo...emasi_bl2q.jpg
                            بله سر وسط ترانس رو از گراند قطع کرده.
                            اون پل دیود برای افزایش جریان خروجی هست که باعث فشار بیشتر به اولیه میشه.

دیدگاه

...
                              سلام و تحیت
                              آیا در تاپیک «تبدیل پاور کامپیوتر به منبع تغذیه متغییر+توضیحات»، نحوه‌ی افزودن محدودکننده‌ی جریان به منبع تغذیه را توضیح نمی‌دهید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X