اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل کنترل جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نوشته اصلی توسط Samyarjam نمایش پست ها

ببخشید در صورت امکان بفرمایید جریان عبوری از سلف چطور محاسبه میشه
    میانگین جریان عبوری از سلف ها برابر جریان کشی مدار هست.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها

میانگین جریان عبوری از سلف ها برابر جریان کشی مدار هست.
      ممنون
      متوجه نشدم
      یعنی حدودا میشه جریان ورودی +جریان خروجی؟

ضخامت سیم استفاده شده در هسته رو چطور باید گرفت؟
      البته به صورت تقریب

آیا اگر بعد از سیم پیچی هسته،دیگر جایی نداشت ، میتوان یک دور دیگر هم روی سیم های قبلی پیچید و اینطوری به تعداد دورها اضافه کرد؟یا باید سیم ها دقیقا روی خود هسته قرار بگیرن؟
      جدیدترین ویرایش توسط Samyarjam; ۲۰:۳۰ ۱۴۰۲/۱۱/۰۹.

دیدگاه

درود
        من خیلی در مورد uc3843 سرچ زدم
        واقعیتش رو بخواین منم خیلی سر و کله زدم باهاش و دست گذاشتین روو دلم
        حالا چرا خاطرات رنج؟
        خیلی آیسی بد قلقی هست
        لطفا اگر خاطرتون هست چطوری حل شد بفرمایید و اگر نه و مقدوره آدرس صفحه رو قرار بدید
        و سوال دیگه اینکه داغ شدن شدید ترانس چند دلیل ممکنه داشته باشه؟
        و اینکه تا جایی که خوندم ظاهرا tl494 بی آزارتر هست ولی من یا باک ازش پیدا کردم یا بوست و ترکیبش رو ندیدم
        آیا امکانش هست که باک بوست با این آیسی داشته باشم؟
        سلام
        وقت بخیر
        گهگاهی محض خاطرات ، سری به انجمن میزنم.....
        چندتا از به قول خودتون قلق هایی که با کمک و راهنمایی استاتید بزرگوار بهش رسیدم ، میگم خدمتتون
        در کار با آیسی UC384X مهمترین قلق که تعیین کنندس،هماهنگی فرکانس با قطعات مداره
        همون دوتا مداری رو که ترکیب کردین بیاین و اونقدر فرکانس رو کم و زیاد کنید تا به بازدهی و کارایی مناسب برسید.
        به مشخصات ماسفت اشاره کردید که به نظر بنده جدا از ولتاژ و جریان ماسفت ،باید وات رو هم شدیدا در نظر بگیرید .
        اینها جدای از PCB مناسب برای عبور جریان مورد نظر و بقیه محاسبات هست که در دیتاشیت وجود داره.
        اینکه مسیر ورودی تا خروجی حتی الامکان به صورت یک خط مستقیم باشه و پیچ و خم نداشته باشه هم ، در نویز و گرمای ماسفت موثر بود برای بنده.
        مدار صفحه اولتون رو نمیدونم و مدار آخری که گذاشتید شماره هاش واضح نیست اما میتونید با تغییر مقاومت بین ولوم و خروجی مثبت ، بین کاهش فرکانس و افت ولتاژ هماهنگی به جود بیارین،فکر میکنم بنده ولوم رو ۵ کیلو و مقاومت رو ۱۵ کیلو گذاشتم.
        مقاومت بین پین ۸ و ۴ رو هم ۲۲ کیلو بهترین جواب رو به من داد و خازن هم ۳.۹ نانو
        حتما موقع تست مقادیر مختلف در ورودی مدار از فیوز استفاده کنید که به قطع میتونم بگم ۹۰ درصد آسیب ها و مخصوصا از سوختن ماسفت جلوگیری میکنه
        با کمی صبر این مدار ساده ، به راحتی تا وات ۴۰۰ رو که من تست کردم داد.

البته صبر که چه عرض کنم به قول جناب HS1386 خاطرات رنج
        خدا خیرشون بده
        موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrh586 نمایش پست ها

سلام
          وقت بخیر
          چندتا از به قول خودتون قلق هایی که با کمک و راهنمایی استاتید بزرگوار بهش رسیدم ، میگم خدمتتون
          همون دوتا مداری رو که ترکیب کردین بیاین و اونقدر فرکانس رو کم و زیاد کنید تا به بازدهی و کارایی مناسب برسید.
          به مشخصات ماسفت اشاره کردید که به نظر بنده جدا از ولتاژ و جریان ماسفت ،باید وات رو هم شدیدا در نظر بگیرید .
          اینها جدای از PCB مناسب برای عبور جریان مورد نظر و بقیه محاسبات هست که در دیتاشیت وجود داره.
          اینکه مسیر ورودی تا خروجی حتی الامکان به صورت یک خط مستقیم باشه و پیچ و خم نداشته باشه هم ، در نویز و گرمای ماسفت موثر بود برای بنده.
          مدار صفحه اولتون رو نمیدونم و مدار آخری که گذاشتید شماره هاش واضح نیست اما میتونید با تغییر مقاومت بین ولوم و خروجی مثبت ، بین کاهش فرکانس و افت ولتاژ هماهنگی به جود بیارین،فکر میکنم بنده ولوم رو ۵ کیلو و مقاومت رو ۱۵ کیلو گذاشتم.
          حتما موقع تست مقادیر مختلف در ورودی مدار از فیوز استفاده کنید که به قطع میتونم بگم ۹۰ درصد آسیب ها و مخصوصا از سوختن ماسفت جلوگیری میکنه

خدا خیرشون بده
          موفق باشید
          درود
          ممنون
          تست میکنم و نتیجه رو همینجا میگذارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mrh586 نمایش پست ها

سلام
            وقت بخیر

خدا خیرشون بده
            موفق باشید
            درود
            آقا دم شما گرم
            تا حدود ۳۰۰ وات راحت داد
            بدون سوت کشیدن هسته
            گرمای ملایم ماسفت
            ۲۶ آمپر از منبع تغذیه جریان کشی داشت
            فقط در جریان کشی ، هسته داغ میکنه که نمیدونم به خاطر اشباع هست یا ضخامت سیم
            ضخامت سیم مورد استفاده در هسته ۱.۷ هست

دیدگاه

درود
              آقا دم شما گرم
              تا حدود ۳۰۰ وات راحت داد
              بدون سوت کشیدن هسته
              گرمای ملایم ماسفت
              سلام علیکم
              خداروشکر،خوشحالم کردید
              واقعیتش من سررشته زیادی در الکترونیک ندارم و تا همینجا هم با کمک و راهنمایی اساتید جلو اومدم
              راهی برای دانستن اشباع شدن یا نشدن هسته نمیدونم ، در یک سایت ایرانی ، یک مدار برای فروش گذاشته بودن که جریان اشباع هسته رو نشون میداد البته با کمک اسکوپ
              اینکه هسته اشباع شده یا نه و ضخامت مناسب سیم رو بنده نمیتونم کمک کنم انشالله بزرگواران لطف میکنن و توضیح میدن
              از یوتیوب هم میتونید کمک بگیرید
              موفق باشید
              جدیدترین ویرایش توسط mrh586; ۲۱:۰۲ ۱۴۰۲/۱۱/۱۳. دلیل: یوتیوب

دیدگاه

درود
                آقا دم شما گرم
                تا حدود ۳۰۰ وات راحت داد
                بدون سوت کشیدن هسته
                گرمای ملایم ماسفت
                سلام مجدد،
                خوشحالم که به نتیجه مطلوبی رسیدید.
                باید دقت کنید که آیا هسته داغ می‌کنه یا سیم پیچ ؟
                اگر سیم پیچ داغ می‌کنه که از نازک بودن سیم هست.
                اما اگر هسته داغ می‌کنه یعنی بخاطر نزدیکی به اشباع هست و باید از هسته بهتری استفاده بشه.
                ضمنا به جای استفاده از یک رشته سیم ضخیم برای سیم پیچی ، از چند سیم با قطر کمتر استفاده کنید ، یعنی برای مثال از ۳ رشته سیم 0.8 به شکل موازی شده برای سیم پیچی استفاده کنید تا تلفات کاهش پیدا کنه و به علت اثر پوستی در فرکانس بالا هم بتونه کار کنه.

دیدگاه

سلام مجدد،
                  خوشحالم که به نتیجه مطلوبی رسیدید.
                  باید دقت کنید که آیا هسته داغ می‌کنه یا سیم پیچ ؟
                  اگر سیم پیچ داغ می‌کنه که از نازک بودن سیم هست.
                  اما اگر هسته داغ می‌کنه یعنی بخاطر نزدیکی به اشباع هست و باید از هسته بهتری استفاده بشه.
                  ضمنا به جای استفاده از یک رشته سیم ضخیم برای سیم پیچی ، از چند سیم با قطر کمتر استفاده کنید ، یعنی برای مثال از ۳ رشته سیم 0.8 به شکل موازی شده برای سیم پیچی استفاده کنید تا تلفات کاهش پیدا کنه و به علت اثر پوستی در فرکانس بالا هم بتونه کار کنه.
                  سپاس بیکران
                  جناب اگه به خروجی مدار بار وصل بشه و جریان کشی کنه و ورودی مدار ۲۶ آمپر و خروجی مدار ۷ آمپر باشه ، معنیش اینه که هسته داره جریان ۳۳ آمپر رو تحمل میکنه؟
                  آیا به نظرتون سیم ۱.۷ میلیمتر برای این جریان نازک هست؟

راستی من یه چندتا سوال کلی در مورد فلایبک دارم،نمیخواستم انجمن شلوغ بشه،صلاح میدونید اینجا بپرسم یا تاپیک جدید؟
                  من مشکلم اینه میخوام چندتا خروجی ایزوله از یه منبع تغذیه بگیرم
                  واقعا هم برام داستان شده
                  الان روشی هست از همین مدار بتونم چند خروجی جداگانه بگیرم؟
                  خواهشا کمک کنید
                  جدیدترین ویرایش توسط Samyarjam; ۲۱:۳۶ ۱۴۰۲/۱۱/۱۵.

دیدگاه

سپاس بیکران
                    جناب اگه به خروجی مدار بار وصل بشه و جریان کشی کنه و ورودی مدار ۲۶ آمپر و خروجی مدار ۷ آمپر باشه ، معنیش اینه که هسته داره جریان ۳۳ آمپر رو تحمل میکنه؟
                    آیا به نظرتون سیم ۱.۷ میلیمتر برای این جریان نازک هست؟

راستی من یه چندتا سوال کلی در مورد فلایبک دارم،نمیخواستم انجمن شلوغ بشه،صلاح میدونید اینجا بپرسم یا تاپیک جدید؟
                    من مشکلم اینه میخوام چندتا خروجی ایزوله از یه منبع تغذیه بگیرم
                    واقعا هم برام داستان شده
                    الان روشی هست از همین مدار بتونم چند خروجی جداگانه بگیرم؟
                    خواهشا کمک کنید
                    اگر بخوایم دقیق حساب کنیم که جریان حداقل و حداکثر عبوری از سیم پیچ چقدر هست ، فرمول های خاص خودش رو داره.
                    اما تقریبا میشه گفت میانگین جریان عبوری برابر جریان کشی مدار ، یعنی حدود 26 آمپر هست که برای سیم لاکی 1.7 میلی متر کمی زیاد هست.
                    در مورد فلایبک هم بد نیست تاپیک جدیدی بزنید.

دیدگاه

اگر بخوایم دقیق حساب کنیم که جریان حداقل و حداکثر عبوری از سیم پیچ چقدر هست ، فرمول های خاص خودش رو داره.
                      اما تقریبا میشه گفت میانگین جریان عبوری برابر جریان کشی مدار ، یعنی حدود 26 آمپر هست که برای سیم لاکی 1.7 میلی متر کمی زیاد هست.
                      در مورد فلایبک هم بد نیست تاپیک جدیدی بزنید.
                      ممنون
                      حتما یه تاپیک میزنم برای فلایبک
                      فعلا چیزی که برام مهم هست اینه بتونم چندتا خروجی ایزوله بگیرم
                      لطفا مداری بهم معرفی کنید یا تغییری توی این بدم که بتونم چند تا خروجی جدا بگیرم
                      کارم خیلی عقب افتاده و کند پیش میره

یه سوال دیگه
                      اگه مثلا خروجی مدار ۸۰ ولت باشه ، خازن های سلف باید چند ولت انتخاب بشن ؟
                      چون با مولتی متر تست کردم دیدم ۱۲ ولت بیشتر نمیشه ولتاژ دو سر خروجی سلف
                      جدیدترین ویرایش توسط Samyarjam; ۲۰:۳۳ ۱۴۰۲/۱۱/۲۳.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X