اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل جریان خروجی اتوترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل جریان خروجی اتوترانس

سلام بر دوستان
    من یه واریاک دارم که خروجی اون از 0 تا 320 ولت متغیر هستپمشکلی که دارم اینه که میخوام جریان خروجی اون کنترل کنم . روی ولتاژ کم هم که باشه اگه خروجی اتصالی کنه فیوز
    خانه قطع میشه یا اینکه هیچ کنترلی روی جریانی که مصرف کننده داره میکشه ندارم . تا حالا جربه ای در مورد کنترل جریان AC ندارم .
    اگه جریان خروجی با شنت بخونم و با تریاک بخوام خروجی قطع کنم تریاک تا زمانی که ئیک ولتاژ به 0 نرسه خاموش نمیکنه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
    سلام بر دوستان
    من یه واریاک دارم که خروجی اون از 0 تا 320 ولت متغیر هستپمشکلی که دارم اینه که میخوام جریان خروجی اون کنترل کنم . روی ولتاژ کم هم که باشه اگه خروجی اتصالی کنه فیوز
    خانه قطع میشه یا اینکه هیچ کنترلی روی جریانی که مصرف کننده داره میکشه ندارم . تا حالا جربه ای در مورد کنترل جریان AC ندارم .
    اگه جریان خروجی با شنت بخونم و با تریاک بخوام خروجی قطع کنم تریاک تا زمانی که ئیک ولتاژ به 0 نرسه خاموش نمیکنه
    با سلام
    اگه اتصال کوتاه زیاد ندارین، بهترین و ساده ترین محافظت همون فیوز شیشه ای هست. قیمتی نداره و براحتی تعویض میشه.
    خوندن جریان با شنت یا CT امکان پذیره، اما قطع موفق و مطمئنش که اتصالی با چه جریانی و تو چه زاویه ای اتفاق بیفته داستان داره، و درگیر سرعت پاسخ از سی تی و مقایسه کننده و تریاک و ... میشین.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها

با سلام
      اگه اتصال کوتاه زیاد ندارین، بهترین و ساده ترین محافظت همون فیوز شیشه ای هست. قیمتی نداره و براحتی تعویض میشه.
      خوندن جریان با شنت یا CT امکان پذیره، اما قطع موفق و مطمئنش که اتصالی با چه جریانی و تو چه زاویه ای اتفاق بیفته داستان داره، و درگیر سرعت پاسخ از سی تی و مقایسه کننده و تریاک و ... میشین.
      درسته . دقیقا مشکلم همینه
      حالا اگه من جریان با یک آپ امپ بخونم و فرمان به یک IGBT بدم مدار جوری طراحی کنم که بعد از تشخیص جریان کشی به محض اینکه پیک به 0 رسید دوباره IGBT فعال کنه فکر میکنید شدنیه ؟؟؟
      نمونه های آدابتور های آزمایشگاهی AC هست توی بازار که کنترل جریان داره ولی نفهمیدم به چه شکله
      البته قبل از اینکه این اتو ترانس بخرم با یک اینورتر 12 به 220 این کارو میکردم که دست کاریش کرده بودم و جریانش قابل تنظیم بود . مشکل این بود که خروجی سینوسی واقعی نداشت و مربعی بود

دیدگاه

درسته . دقیقا مشکلم همینه
        حالا اگه من جریان با یک آپ امپ بخونم و فرمان به یک IGBT بدم مدار جوری طراحی کنم که بعد از تشخیص جریان کشی به محض اینکه پیک به 0 رسید دوباره IGBT فعال کنه فکر میکنید شدنیه ؟؟؟
        نمونه های آدابتور های آزمایشگاهی AC هست توی بازار که کنترل جریان داره ولی نفهمیدم به چه شکله
        البته قبل از اینکه این اتو ترانس بخرم با یک اینورتر 12 به 220 این کارو میکردم که دست کاریش کرده بودم و جریانش قابل تنظیم بود . مشکل این بود که خروجی سینوسی واقعی نداشت و مربعی بود
        متوجه نشدم IGBT چجوری تو مدار قرار میگیره.
        اما برای کنترل جریان دوتا حالت پیش میاد: یکی اورلود هست و یکی دیگه اتصال کوتاه.
        و فرق داره که مدار در این موارد خطا بده و خروجی رو قطع کنه، یا مقدار ولتاژ خروجی رو بیاره پائین تا جریان هم کم بشه.
        اول باید در مورد واکنش مدار به تشخیص اضافه جریان تصمیم گیری بشه و بعد برای اون حالتها باید سخت افزار طراحی بشه و زمان پاسخ و حساسیتها و دقتها تنظیم بشه.
        در کل بنظرم فیوز مناسب با کمترین دردسر، پاسخ قابل قبولی برای این حالتها داره.

دیدگاه

میخواستم دو تا igbt جوری به هم وصل کنم که کلکتور اولی به امیتر دومی و امیتر اولی به کلکتور رومی متصل بشه و بیس جفت تحریک کنم وقتی اتصالی پیش اومد بیس قطه کنم . البته تست نکردم جواب میده یا نه . احتمال میدم بشه

دیدگاه

درود
            بجای استفاده از ترایاک یا ترانزیستور از رله استفاده کنید البته سرعت پاسخگویی آن کمتر است ولی قابلیت اطمینان بیشتر و عمر طولانی تری دارد .

دیدگاه

میخواستم دو تا igbt جوری به هم وصل کنم که کلکتور اولی به امیتر دومی و امیتر اولی به کلکتور رومی متصل بشه و بیس جفت تحریک کنم وقتی اتصالی پیش اومد بیس قطه کنم . البته تست نکردم جواب میده یا نه . احتمال میدم بشه
              احتمالا منظورتون آرایشی مثل تریستور دوبل هست که تریاک رو شکل میده.
              بنظرم اگه بخواد جواب بده فرمان گیتها باید شناور باشه که ولتاژ گیت امیتر تو تغییرات ولتاژ عبوری، بیش از مقدار مجاز 20 یا 30 ولت نشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها

احتمالا منظورتون آرایشی مثل تریستور دوبل هست که تریاک رو شکل میده.
                بنظرم اگه بخواد جواب بده فرمان گیتها باید شناور باشه که ولتاژ گیت امیتر تو تغییرات ولتاژ عبوری، بیش از مقدار مجاز 20 یا 30 ولت نشه.
                بله . فکرش کردم احتمالا باید ترانس پالس بزارم . توی نت سرچ زدم کسی این کارو نکرده بود . فکر میکنید جواب بده ؟؟؟ اصلا توی منبع تغیه های آزمایشگاهی که خروجی ac دارند و قابلیت کنترل جریان دارند از چه روشی استفاده کردند

دیدگاه

بله . فکرش کردم احتمالا باید ترانس پالس بزارم . توی نت سرچ زدم کسی این کارو نکرده بود . فکر میکنید جواب بده ؟؟؟ اصلا توی منبع تغیه های آزمایشگاهی که خروجی ac دارند و قابلیت کنترل جریان دارند از چه روشی استفاده کردند
                  به احتمال قوی ترانس جواب نمیده، چون تنها پالس رو منتقل میکنه.
                  اما تو سیستم شما باید تو حالت عادی سوئیچ روشن بمونه.
                  بنظرم تنها راهش استفاده از دوتا تغذیۀ ایزوله برای دوتا گیت هست، نکتۀ مهم دیگه اینکه igbt ها نباید دیود معکوس داشته باشن!!!
                  تو منابع AC خروجی از فیلتر رد میشه و تاخیر عبور از فیلتر، به مدار نظارت بر جریان فرصت میده تا در صورت اضافه بار، یا رلۀ خروجی رو قطع کنن و یا کلا تولید خروجی رو.
                  من همچنان نظرم روی فیوز هست، یا فوقش رله. تاخیر رله و تریاک تقریبا مشابه هست.
                  چون خروجی شما هم از یه سیم پیچ میاد و با تغییرات ناگهانی جریان مخالفت میکنه و مثل نیمه هادی نیست که میکروثانیه ای بسوزه، مدار کنترل شما هم فرصت کافی برای پاسخ دهی داره.
                  شما هم فوقش یه سی تی کوچک بذارین، بدینش به یکسوساز دقیق و بعدش یه مقایسه کننده لچ و ترانزیستور و رله، و خلاص.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X