اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول پایه ای و مقدماتی منابع سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ

دایی سلام
    من یک تغذیه با رنج ولتاژ ورودی 100 تا 280 ولت با TNY268PN طراحی کردم .در datasheet گفته است که دارای under voltage detector است لطفا بگویید که با رنج ولتاژ ورودی 100 ولت under voltage برای چیپ چقدر است.
    2- در datasheet چیزی در مورد upper voltage protection نگفته است . ولی در نهایت چیپ یک حداکثر ولتاژی را تحمل میکند .ماگزیمم این ولتاژ چقدر است؟
    بسیار متشکرم.

دیدگاه

سلام دایی جان
      ولتاژ پایین کارکرد ای سی با مقاومتی که بین پایه EN و VCC وصل میشه قابل تنظیمه. توی نرم افزار PIExpertآ‌ ببین
      ولتاژ ورودی ماکزیمم هم 375 ولت dc است که با توی PIExpertآ‌ می بینی
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

hadi <taghavi1384@yahoo.com>

با سلام واحترام:
        جای تقدیر و تشکر داره که وقت پر ارزش خود را در راه اموزش و راهنمای دیگر دوستان سپری میکنید.
        این جانب جهت ساخت و راهندازی خط تولید دسگاهی نیاز به یک منع تغذیه دارم که داعم به کار بوده و از راندمان بالایی برخوردار باشه دارم ولی متاسفانه به دلیل محدودیت قیمت تمام شده دارم لازم است که طراحی رو با حد اقل قیمت تمام کنم تا بتونم با نوع خارجیش رغابت کنم البته دوستان راهنمایی ها و کمک های فراوانی کردند ولی متاسفانه از بین مدارات ارسال شده یا قطعاتش در بازار ایران یافت نمیشد ویا اینکه در صورت یافت شدن قیمت نهایی ان از مشابه تولید شده در شرکت های داخلی و خارجی بیشتر میشد
        لذا از جناب عالی تقاضی با توجه به معلوماتی که دارید در صورت مقدور بودن نقشه یک منع تغذیه سویچینک داعم به کار که تست شده و جواب گرفتید رو برام ارسال کنید که با توجه به مواردذکر شده زحمات چند ساله اینجانب بی بهره نباشه
        با تشکر از معلوماتی که داخل نوشته بی نظیرتون گذاشته بودید.

89.5.7 هادی تقوی taghavi1384@yahoo.com

دیدگاه

لینک زیر :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=16297.30

و پاسخ 42# یک طرح عملی ضمیمه شده است .
          توانا بود هر كه دارا بود ز ثروت دل پير برنا بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط taghavi1384
            hadi <taghavi1384@yahoo.com>

با سلام واحترام:
            جای تقدیر و تشکر داره که وقت پر ارزش خود را در راه اموزش و راهنمای دیگر دوستان سپری میکنید.
            این جانب جهت ساخت و راهندازی خط تولید دسگاهی نیاز به یک منع تغذیه دارم که داعم به کار بوده و از راندمان بالایی برخوردار باشه دارم ولی متاسفانه به دلیل محدودیت قیمت تمام شده دارم لازم است که طراحی رو با حد اقل قیمت تمام کنم تا بتونم با نوع خارجیش رغابت کنم البته دوستان راهنمایی ها و کمک های فراوانی کردند ولی متاسفانه از بین مدارات ارسال شده یا قطعاتش در بازار ایران یافت نمیشد ویا اینکه در صورت یافت شدن قیمت نهایی ان از مشابه تولید شده در شرکت های داخلی و خارجی بیشتر میشد
            لذا از جناب عالی تقاضی با توجه به معلوماتی که دارید در صورت مقدور بودن نقشه یک منع تغذیه سویچینک داعم به کار که تست شده و جواب گرفتید رو برام ارسال کنید که با توجه به مواردذکر شده زحمات چند ساله اینجانب بی بهره نباشه
            با تشکر از معلوماتی که داخل نوشته بی نظیرتون گذاشته بودید.

89.5.7 هادی تقوی taghavi1384@yahoo.com
            دایی هادی عزیز
            اول اینکه شما هیچ مشخصاتی از منبع مورد نظرتون ندادی!
            چند ولت؟ چند آمپر؟ چی رو باهاش تغذیه می کنه؟ ولتاژ ورودیت برق شهره؟ و...
            دوم اینکه اینجا چیزی برای کسی ارسال نمیشه.
            اینجا باهم اطلاعاتمونو رد وبدل می کنیم تا بقیه دوستان هم بتونن استفاده کنند. وگرنه شما هم نمی تونستید بفهمید اینجا چه خبره.

دیدگاه

مرسی

دیدگاه

دایی جان گلم
                به جمع ما خوش اومدی
                پیش از پرداختن به موضوع اصلی می خوام بگم که اصلا نا امید نشو. الان تنها وقتیه که می تونی واقعا با الکترونیک درگیر بشی. شاید هیچ زمان دیگه نتونی فرصت یادگیری عملی داشته باشی حتی وقتی رفتی سرکار. بنابراین این فرصت رو غنیمت بشمر و تا می تونی طولش بده.
                بهترین مداراتی که به ما چیزی یاد میدن مداراتی هستن که کار نکنن! چون مداری که همون دفعه اول کار کنه سوالی رو در ذهن ما ایجاد نمی کنن و ما نیازی به تست و آزمایش و مطالعه پیدا نمی کنیم.
                ...
                اول اینکه چرا رفتی سراغ میکروهای عتیقه!!! بهتره از میکروهای به روزتر مثل mega48 و ... استفاده کنی.
                دوم اینکه چرا فلایبک؟
                توپولوژی فلایبک اصلا مناسب منابع متغیر نیست.
                باید از توپولوژی فوروارد استفاده کنی. این توپولوژی رو میشه بصورت پوش پول، هاف بریدج و فول بریدج پیاده سازی کرد.
                با فراوون شدن آی سی های فول بریدج در بازار می تونم بگم بهترین گزینه است.
                البته تو نگفته می خوای منبع چند ولت و چند آمپر بسازی؟ ورودیت چند ولت باید باشه؟ و با چه دقت یا پله هایی می خوای ولتاژ خروجیت تغییر کنه؟ آیا کنترل جریان داشته باشه؟ و... هزار نکته دیگه که اگه کاتالوگ یه منبع تغذیه بازاری رو ببینی متوجه می شی.
                اگه هم به انتخاب خودته من پیشنهاد می کنم از 30 وات شروع کنی و اگه موفق بودی بری سراغ توانهای بالاتر.

دیدگاه

سلام
                  اول از شما تشکر می کنم از اینکه جواب دادید.
                  ولتاژ خروجی باید بین 5 تا 15 ولت باشه و پله تغییرات اصلا مهم نیست حتی یکی دو ولت هم قابل قبوله.
                  توان هم بین 50 تا 80 وات.
                  ولی من هنوز جواب سوالمو نگرفتم؟ چرا ماسفت من اینقد داغ می کنه و جریان می کشه؟ به هر حال باید اول بتونم یه ماسفتو خوب درایو کنم و یه فلای بک ساده رو راه بندازم یا نه؟؟؟
                  انتخاب میکرو هم به خاطر سادگی و در دسترس بودنش و اینکه انتظارات منو برآورده می کنه به نظر شما نمی کنه؟
                  انتخاب فلای بک هم باز به خاطر سادگی و ارزان بودن و ... بود.
                  کنترل جریان هم داشته باشد.
                  در مورد خودم : خب من یه هنرستانی ام و کار الکترونیکو از دوره راهنمایی شروع کردم. عشقم هم ساخت آمپلی فایر پر قدرت بوده کتابهای آقای بخت آور هم زیرو رو کرده بودم. تا این حد بگم که سال اول هنرستان یه آمپلی تکمیل با همه امکانات ساخته بودم و سال دوم هنرستان هم تابلو روان با 8051
                  تا الان هم حداقل 20-30 مورد پروژه کاردانی و کارشناسی.
                  ولی خب با این اوصاف مثل چیز تو این یکی گیر کردم. راستی اینم بگم که من درس منابع تغذیه سوئیچینگ هم همین 2 ماه پیش گذروندم (کتاب آقای ابریشمی فر) ولی الان می فهمم که تئوریش تا عمل چیز دیگست!
                  سرتو درد نمی یارم عزیز فکر کنم کافی باشه اگه راهنماییم کنی یه عمر مدیونتم.

دیدگاه

دایی جان
                    فلایبک ساده ترین نوع منبع تغذیه است اما مشخصات عملکردی اون اصلا خوب نیست. باید همه چی عالی باشه تا فلایبک درست کار کنه. برای منابع متغیر بدتر هم هست.
                    تازه فلایبک این نیست که یه ماسفت رو خاموش و روشن کنی و بدیش به یه ترانس!!!
                    حتما باید از آی سی های مخصوصش استفاده کنی. مثلا اگه ورودی شما 220 ولت باشه از UC3843 و هم خانواده هاش.
                    چون توانت بالاست حتما باید از یک ماسفت درایور استفاده کنی چون این ای سی ها برای توان پایین می تونن ماسفت ها رو درایو کنند. مثلا TC4426CPA
                    اصلا هم تو فکر ترانزیستور و توتم پل نباش که نهایتا ازشون جواب نمی گیری.
                    توصیه می کنم این تاپیک رو کامل بخونی:
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.435
                    ترانس رو هم باید از لینک زیر محاسبه کنی:
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.msg153942#msg153942
                    حتما هم باید کل مدار رو ببندی و حتی بار خروجی هم باید وصل باشه وگرنه مدارت کار نمی کنه.
                    در نهایت باید بگم و هم در نوجوانی استاد هنرستانی داشتم و هرچی یاد گرفتم از اون بود.
                    ولی در مدارات پیچیده تر اندکی تئوری و ریاضیات ضرورت پیدا می کنه .
                    نباید به کارعملی های قبلیت غره بشی و یادشون بگیری.
                    اگه من یه نقشه آماده بگذارم جلوت و بسازی و کار کنه چیزی یاد نمی گیری و به هدف اصلیمون نمی رسیم.
                    فلایبک شروع خوبی برای تغذیه سوئیچینگه اما در عمل مشکلات زیادی داره که ترجیح خواهی داد بری سراغ توپولوژی های پیشرفته تر.
                    میکروهای قدیمی باگ های فراوون دارند و امکانات کمتر پس همیشه بهتره از میکروهای جدیدتر استفاده کنیم. من از mega48 خیلی بیشتر از mega8 راضی بودم.

دیدگاه

سلام دایی جان
                      ممنونم از اینکه حوصله می کنی و جواب می دی
                      جوابت متقاعدم کرد
                      ببین با توجه به وقت کمی که من دارم نمی تونم تک تک توپولوژی هارو تست کنم تا هم چیز یاد بگیرم و هم پروژه انجام بشه!
                      شما با توجه به شرایط پروژم که توضیح دادم خدمتت یه توپولوژی مناسب پیشنهاد کن که سریع جواب بده به خدا وقت ندارم. من آدمی نیستم که بخوام کپی برداری کنم و یا دنبال چیز آماده باشم. ولی وقت کافی هم ندارم که بخوام جیک و پیک کامل قضیه رو در بیارم باید تا 10 روز دیگه تحویل بدم.
                      شما چی پیشنهاد می کنی؟ هرچی پیشنهاد می کنی به روی چشم فقط شماره آی سی و ترانزیستور هم لطف کن بده.
                      سپاسگذارم.

دیدگاه

اتفاقا درستش اینه که از جیک و پیکش سر در بیاری تا سرمایه آیندت بشه.
                        اما حتی اگه نخوای، بازم 10 روز زمان چندانی نیست.
                        متاسفانه هنوز نگفتی ولتاژ ورودیت چند ولته!
                        چون اگه ولتاژ ورودی پایین باشه می تونی از آی سی های مجتمع سوئیچینگ استفاده کنی که همه مدار رو در خود جمع کردن.
                        مثلا LM2576-ADJ که می تونه از 2 تا 37 ولت با جریان 3 آمپر بده.
                        اما اگه باید 220 ولت مستقیما وارد مدار سوئیچینگ بشه باید به ساخت مدارات پیچیده تری تن بدی.
                        حتی می تونی با فلایبک تا 30 وات توان بگیری و ولتاژ متغیر هم داشته باشی اما برای توان بالاتر باید بدونی که اصلا کار 10 روز نیست.
                        خود من از آی سی PLC810 استفاده می کنم...

دیدگاه

دایی جان سلام
                          باز هم ممنون
                          ولتاژ ورودی 220V ببین من با توان 30 مشکلی ندارم اگه بتونم همینو راه بندازم کافیه چون وقت صرفش کردم الان هم تا حدودی طرح اولیه جواب می ده فقط من با ولتاژ 15 ولت تست می کنم ذهنیتم اینه که وقتی با این ولتاژ اینقد جریان می کشه پس با 220 که واویلا!
                          الان ورودی 15 ولته به جای 220V DC مقدار D.C هم با فرکانس 62 کیلوهرتز 256/1 که حدود 100 میلی آمپر جریان می کشه و ولتاژ DC خروجی حدود 7 ولته ولی وقتی همینو 2 یا سه برابر می کنم و خروجی زیاد می شه ولی جریا فوق العاده زیاد می شه ماسفت داغ می کنه و ولتاژ خروجی هم افت می کنه و کمتر از قبل می شه. من از ثانویه به جای اولیه استفاده می کنم چون ثانویمو برای 15 ولت پیچیدم اصلا این کار درستیه؟ البته می دونم جریان ثانویه به نسبت دور از اولیه خیلی بیشتره ولی فکر نمی کنم با این D.C کم( 256/3 از فرکانس 62 کیلوهرتز )بخواد جریان زیاد بکشه جالب تر اینه که اولیه هم به جای ثانویه می ذارم همینقدر جریان می کشه و فرقی نمی کنه تو خرجی هم یه بار 1.5K و خازن صافی 220NF گذاشتم.
                          شما بگو مشکل از کمبودن ولتاژه؟ از ماسفت درایور استفاده کنم بهتر نیست و ممکنه درست بشه؟ ولتاژو 220 کنم چی؟
                          حرف شمارو قبول دارم که روشن خاموش کردن یه ماسفت و دادن به یه ترانس نمیشه منبع تغذیه ولی خب کنترل جریان و حلقه فیدبک کنترلی و نمونه برداری هم تو این شرایط فکر نمی کنم به من کمکی بکنه هرچند که بعد از اینکه مشکل داغ کردن و جریان کشیدن حل بشه حتما تو طرح نهایی اینارو لحاظ می کنم ولی الان که اصلا نمی شه.
                          بازم دمت گرم ممنون
                          راستی این PLC810 چیه؟ من که دیتاشیتش رو پیدانکردم؟؟؟

دیدگاه

دایی جان
                            هیچکدوم از روابط ترانسها در فلایبک صادق نیست!!!
                            از اینجور تست ها به نتیجه ای نمی رسی. انگار که با چشم بسته از یک منظره عکس بگیری!
                            اگه اون مطلبی که راجع به فلایبک گذاشته بودم خونده بودی اصلا سراغ این تست ها نمی رفتی.
                            مشکلی نداره بازم می گم:
                            در فلایبک وقتی ما ماسفت را روشن می کنیم جریان اولیه ترانس بصورت خطی زیاد میشه تا به مقدار معینی برسه. بعد باید ماسفت را خاموش کنیم تا این جریان داخل ثانویه تخلیه بشه.
                            تمام انرژی مغناطیسی اولیه در فاصله هوایی هسته ذخیره میشه و این فاصله هوایی مهمترین پارامتر در فلایبکه. فیدبک و کنترل جریان فقط باعث میشن ولتاژ خروجی در یک عدد ثابت بشه و اگه نباشن ولتاژ خروجی یا صفر میشه یا بی نهایت(تئوری). و جریان اولیه هم یا بی نهایت میشه یا عددی نامعقول(تئوری)
                            و...
                            اما منبع تغذیه فوروارد خیلی شبیه به ترانس های معمولیه. کافیه سایزهسته و سیم پیچها مطابق فرکانس و توان باشه تا مثل ترانس معمولی عمل کنه. حتی بدون فیدبک هم میشه ولتاژ ثابتی بدست آورد و...
                            اینم plc810 است:
                            http://www.powerint.com/sites/default/files/product-docs/hiper_family_datasheet.pdf
                            اگه منبع 30 وات با ورودی 220 ولت برات خوبه بهتره از http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=2314 آی سی tny280 بخری.
                            باقی کار با نرم افزار PiExpert است

دیدگاه

سلام به همه دوستان خسته نباشین ووقت همتون بخیر
                              راستش من می خوام بوسیله میکرو atmega 16و ir 2113و mosfet برق 12 dc رو به 12ac بتبدیل کنم و بعد انو با ترانس افزایش دهنده به 220 acتبدیل کنم و حالا دنبال یه مداری میگردم و یا اینکه اساتید یه مقاله ای کتابی سایتی چیزی رو معرفی کنند و یا زحمت عنوان کردن اینکه من باید برنامه میکرو رو بر چه منطقی و چطور بنویسم
                              خلاصه اینکه برای تبدیل 12 dcبه 12ac به چه نکاتی باید توجه کنم و یه توضیحی از نحوه عمل کرد ir2113و چطور راه اندازی اون بوسیله میکرو خیلی زیاد اطلاعات می خوام نه ؟ به هر حال پیشاپیش از همه شما عزیزان ممنون هستم

دیدگاه

سلام دایی
                                باید یه PWM که دیوتی سایکلش بصورت سینوسی تغییر میکنه بسازی. یعنی دیوتی سایکل باید بصورت سینوسی از صفر درصد بره تا صددرصد و با همون شکل دوباره برگرده به صفر.
                                مثلا اگه دقت 1 درصد برامون کافی باشه باید تایمر رو روی 5 کیلوهرتز تنظیم کنیم و هربار که ست شد دیوتی سایکل PWM رو تغییر بدیم.
                                دقت کن که فرکانس PWM باید حداقل 50کیلوهرتز باشه.
                                می تونی از مدار زیر استفاده کنی:

البته سلف و خازن خروجی که برای فیلتر کردن PWM و تبدیل اون به سینوسی 50 هرتزه باید محاسبه بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X