اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفا کمک کنید 12 ولت DC به 40 ولت DC با 2 آمپر جریان دهی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : لطفا کمک کنید 12 ولت DC به 40 ولت DC با 2 آمپر جریان دهی

ای واااااااااااااااااااااااااای
    داشتم امید وار میشدم
    پس من چکار کنم؟
    فکر کردم دارم به آخر کار میرسم اما زهی خیال باطل کجاشو دیدم
    من چکار کنم از یه باتری 12 ولت با جریان دهی بالا (مثلا 10 آمپر دارم باتری ماشین بابامو مترکونم به خاطر این کار) یه 40 ولت با جریان 2 آمپر بگیرم؟؟؟؟؟؟؟
    کمککککککککککککککک

دیدگاه

پاسخ قبلی رو زود فرستادم تا جلوی سفارش و هزینتو بگیرم.
      حالا میریم سراغ ادامه بحث:
      دایی پژوهان گل راهنمایی های بسیار مثبتی کردند که اکثرا عالی بودند و من هم دوست دارم در کنار ایشون تجربیات خودمو بگم.
      اولین چیزی که منو ازار میده اینه که چرا ما از سلف و سیم پیچ می ترسیم؟!
      اگه به عکس هایی که از ترانس فریت توی این سایت گذاشتم، نگاهی بندازید می بینید که ساختن یه ترانس چقدر آسونه!
      کافیه اولیشو بسازید و از این به بعد فقط با سلف و ترانس فریت مدارات سوئیچینگ بسازید.
      پس اینها نباید مانع ساخت یه مدار خوب بشن.
      حالا میریم سراغ مدار.
      اولین نکته ای که در مدار مجهوله اینه آیا برای خروجی رگولاسیون لازمه؟ یعنی باید ولتاژ خروجی به ازای تغییر جریان از صفر تا 2 آمپر، روی 40 ولت فیکس بمونه یا افت ولتاژ موردی نداره؟
      دومین مجهول مدار مقدار ریپل خروجیه؟ تمامی تغذیه ها دارند و ما باید بدونیم به چه میزان ریپل نیاز داریم. مثلا برای مدارات صوتی ریپل باید حداقل باشه.
      سومین نکته اینه که تجربه به من نشون داده باید پله پله پیش بریم. اگه کسی یه منبع 8 واتی نساخته باشه نمی تونه بسادگی منبع 80 وات بسازه و ...
      خود من اولین منبعی که می خواستم بسازم 100 وات بود اما هیچوقت ساخته نشد!!! تا اینکه یه روز منبع 10 واتی ساختم و بعد از اون کم کم توانهای بالاتری بدست اوردم.
      الان بهترین توپولوژی ساخت منابع تغذیه با توان متوسط، روش رزونانسیه که هم بازده بالایی داره و هم حجم کمی اشغال می کنه. بدی این منابع نیاز به دانش و تجربه بالاست که مطمئن باشد همه شما بدست میارید.

و نکته آخر اینه که دایی سعید ما از کجا اغاز کنه تا سر یه ماه بتونه پروژشو تحویل بده:
      1- طبق تجربه این حقیر کسی که می خواد استارت بزنه باید از مبدلهای ساده آغاز کنه. برای این کار Boost شروع خوبیه.
      2- با یک آی سی MC34063Aآ‌ و فایلهایی که برات می زارم یه مبدل 12 به 40 ولت با جریان خروجی 0.2 آمپر بساز. این مدار اونقدر راحته که ظرف یک هفته می تونی بسازی و خوب ازش تجربه کسب کنی.
      3- مدار فوق رو با یک ترانزیستور اضافی و سلف جدید ارتقا میدیم تا بتونه خروجی 2 آمپر رو ازش بگیریم.
      4- پیروز باشی دایی
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نگران نباش دایی
        باطری ماشین می تونه براحتی بیشتر از 100 آمپر جریان بده!
        صبر کن تا مدارت و محاسباتو برات بگذارم تا شروع به کار کنی.

دیدگاه

شماتیک مبدل 12 به 40 ولت با خروجی جریان 0.2 آمپر

و اینم محاسبات 4 قطعه مجهول:

با توجه به محاسبات:
          مقاومت R2 باید 68 کیلواهم باشه
          خازن خروجی Co باید 470 میکروفاراد 50 ولت باشه
          مقاومت محدود کننده جریان Rsc باید 0.22 اهم باشه
          و سلف L باید 220 میکروهانری با جریان اشباع بیشتر از 1.38 آمپر (مثلا 2 آمپر) باشه. این سلف در فروشگاه سلف الکترونیک پیدا میشه.

دیدگاه

یکی از معدود جاهایی که هنوز ارق ایرانی هست و خدا کنه پایدار باشه همیشه توی همین انجمن هاست
            باور بفرمایید اگر شما دوستان عزیز و گل نبودید و این راهنمایی های مفید رو نمیکردید هیچ کس دیگه ای هم حتی اگر میدونست کمکم نمیکرد
            واقعا ممنونم
            استاااااد منو به شاگردی قبول کنید لطفا

دیدگاه

با سلام مجدد
              این آی سی در شهر من موجوده
              مقاومت ها و خازن هاش هم که چیز خاصی ندارند به جر 0.22 اهم که چند وات باید باشه؟؟

دیود شاتکی هم 1N5818 و 1N5817 هست اما 19 نیست که باز میگردم اگر باشه پیدا میکنم
              تو دیتاشیت هم این سه دیود با هم معرفی شدند اما در پارامتر ولتاژ با هم تفاومت دارند
              عیبی نداره از 1N5818 استفاده کنم؟؟؟ (در صورت پیدا نشدن 19)

برای سلف اگر این فروشگاهی که ازش خرید کردم داشت فبه المراد اگر نه که باید بسازم اگر هم توانایی ساختن رو نداشتم یه راه میمونه که رد خور نداره دوستم که تهرانه رو بفرستم همون جایی که آدرس دادین
              حالا اگر امکان داره روش ساخت رو بفرمایید که اینم بذارم رو درسهایی که از دیروز تا به حال از شما اساتید ارجمند آموختم که به اندازه یک ساله
              با تشکر

دیدگاه

کوچیکیم دایی جان
                منم دارم از شما یاد می گیرم
                مقاومت 0.22 اهم رو می تونی با موازی کردن 5 مقاومت 1 اهم معمولی(1/4 وات) بسازی. توانش خیلی کمه.
                دیود رو باید عوض کنیم چون 1N5819 هم کار نمی کنه. من حواسم نبود و عذرخواهی می کنم.
                باید دیود شاتکی با ولتاژ شکست بالای 50 ولت بگیری. من شاتکی 100 ولت هم دارم که شمارش SB1H100 است اما بعیده توی تهران هم پیدا بشه.
                معمول بازار دیود SB160 است اما به نظرم هر دیود فستی که جریان 1 آمپر یا بیشتر و ولتاژ بالای 50 ولت داشته باشه مناسبه.
                برای سلف هم اصلا نگران نباش. هر سلفی که داشت بگیر و با کم و زیاد کردن می تونی سلف دلخواهتو بسازی. فقط بهتره که سلف بشکه ای باشه و ارتفاع هستش بزرگتر از 1 سانت.

دیدگاه

ممنون
                  پس میفتم دنبالش تا درستش کنم
                  دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X