اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه 30 ولت 700 امپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : منبع تغذیه 30 ولت 700 امپر

با سلام--قبلا چند عکس گذاشته بودم ولی نیست؟!!
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام مهندس قرار بود برامون نقشه بزاری عکسارو هم پاک کردی؟! :rolleyes: :mrgreen:

دیدگاه

سلام مهندس.خسته نباشی.واقعآ سعادته که افرادی مثل شما تو این انجمن هستند.من خیلی دوست دارم رو منابع تغذیه سوئیچینگ کار کنم.ولی نمیدونم از کجا شروع کنم.ممنون میشم کمکم کنید.راستش من رو مدارات امپلی کار میکنم.میخوام از منابع سوئیچینگ تو تغذیه امپلی استفاده کنم.خلاصه اینکه به کمک شما و بقیه اساتید نیاز دارم.ممنون

دیدگاه

با سلام-همانطور که گفته بودم عکسها را اپلود میکنم علت تاخیر هم تغییرات کلی در ان بود و حالا ورژن 2 را اپلود میکنم.
          -

دیدگاه

ممنون این 2 تا عکس آخری چیه؟ oo:

دیدگاه

با سلام--عکس های اخری بوبین سیم پیچی شده ترانس است. تغییرات انجام شده شامل افزایش نسبت ترانس-توپولوژی -اندازه هیت سینکها و نحوه چیدمان قطعات در کنار هم می باشد.در ورژن اول مشکل داغ شدن هیت سینک و عدم تبادل حرارتی ان با محیط و جود داشت و بعلاوه با توپولوژی شیفت فاز در بارهای محتلف مشکل عدم zvs در سوییچهای پس فاز وجود داشت که در بارهای سبک اتفاق می افتاد وباعث داغ شدن بیش از حد تحمل سوییچها و سوختن انها میشد.برای اصلاح ان باید یک سلف با اولیه ترانس سری میشد و نتیجه ان کم شدن ولتاژ دو سر اولیه ترانس می باشد که برای جبران بایستی دور ثانویه افزایش میافت که فضای ترانس اجازه این کار را نمیداد.ولذا از این روش که سری کردن سلف با اولیه باشد صرفنظر شد.راه حل دیگر http://www.4shared.com/document/BZzi...tionwithL.html استفاده از یک سلف بین سوییچهای پس فاز و خازنهای ورودی است.روشهای دیگری نیز وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند مثل اضافه کردن یک جفت سوییچ دیگر برای ایجاد zvs در سوییچهای پس فاز که پی امد ان هزینه بیشتر در ساخت میباشد.در کل روش شیفت فاز برای جاهاییکه در ثانویه ترانس بعد از پل دیود خازن نباشد مثل کوره های القایی-دستگاه جوش روش بسیار مناسبی است .لذا در این پروژه بدلیل مسایل اقتصادی از همان روش قدیمی توپولوژی فول بریج معمولی استفاده شد ولی در اینده انشا الله اصلاح شده و از روش شیفت فاز با استفاده از سوییچ در ثانویه بجای دیود و همچنین دوبرابر کننده جریان در ثانویه استفاده خواهد شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
                با سلام--سرانجام منبع تغذیه 30 ولت 700 امپری که در ابتدا قرار بود 1000 امپر باشد را ساختم ولی بدلیل نبود دیودهای فست امپر بالا و بوجه کم 700 امپر شد روش به کار رفته شیفت فاز با استفاده از TL494 است که با یک فلیپ فلاپ و یک گیت اندودر نهایت خروجیها شیفت فاز است.لازم به ذکر است که این منبع تغذیه نمونه جهت تست بوده و از لحاظ فیدبک و توان مشکلی ندارد و تنها باید بعضی از مشخصات نظیر محدود کننده جریان پل دیود در لحظه شروع--فیلترهای ورودی و خروجی (EMI)-نشان دهنده ولتاژ و جریان خروجی-کیس مناسب-فیوزهای ورودی و کلید قطع و وصل ورودی-اماده شود همچنین مقدار ولتاژ و جریان متغیر بوده و توسط دو پتانسیومتر از صفر قابل تنظیم است ولتاژ ورودی سه فاز با حفاظتهای لازم است که انشائ الله هنگامی که کاملا تکمیل شود اپلود خواهم کرد.سوییچها ای جی بی تی بوده و فرکانس 40 کیلو هرتز.وهیچ نوع اسنابری نیز استفاده نشده.
                ای ول به تو! چقدر پیاده شدی حالا؟

دیدگاه

با سلام خدمت آقای مهندس!
                  و نیز عرض تبریک به مناسبت تولد این آقا غوله!
                  یه چیزی یه نفر پرسید ف منم دوست دارم بدونم ، چقدر زحمت کشیدی ؟ چه مراحلی رو طی کردی ؟ چه قدر چیز خوندی ، اصلا چه چیزایی خوندی که تونستی این رو بسازی ؟
                  راستی این طراحی صرفه ؟ یا مهندسی معکوس یا ایده گرفتی یا چی ؟
                  دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

مهندس با توجه به اینکه شما توانی معادل 21KVA رو از سه فاز ورودی دارید می کشید (البته اگر 21 کیلو وات به خروجی تحویل بدید این توان در وردی عملا تا 27 کیلو ولت آمپر هم می رسه ) و اونطوری هم که بنده متوجه شدم منبع شما فاقد PFC هست (یا اینکه اشتباه متوجه شدم ؟ )، در ورودی پیک عظیمی از جریان رو خواهید داشت می شه بفرمایید این پیک های سوزنی و عظیم رو چطور مهار کردید ؟
                    دومین سوال اینه که فرکانس سوییچ در سیستمی که شما زحمت کشیدید طراحی کردید چه قدره ؟ می خوام ببینم با توجه به اینکه متریال هسته ی ETD110 اگر اشتباه نکنم PC46 هست چه قدر در full load تلفات حرارتی و هیسترزیس دارید ؟
                    سوم اینکه آیا در ورودی منبع شما از خط نول هم استفاده شده یا نه ؟ یعنی 4 خط ورودی دارید یا سه خط RST بدون نول ؟

( البته می تونید جواب ندید ) :smile:

دیدگاه

باسلام--در جواب اقای محمد حسین باید بگویم زحمات و زمان خیلی زیادی (حدود15سال)در این کار صرف نموده ام.شاید تعجب کنید اگر بگویم که در اوایل کار نه اینترتی بود نه کتاب مرجعی و نه راهنمای درست و حسابی وحتی ای سی های این کار هم خیلی به سختی پیدا میشد و من مجبور بودم که حتی انرا نیز خودم طراحی نمایم(به صورت مجزا یعنی با استفاده از ترانزیستور ...)ولی بعدها که اینترنت امد و نرم افزارها و کامپیوترها پیش رفته شدند کار بسیار راحتتر شد.یادم می اید برای شبیه سازی ایجاد یک پی دبیلیو ام سینوسی یعنی قطع یک شکل موج مثلثی50 کیلوهرتز با سینوسی 50 هرتز وبا زمان 2 دقیقه و با فیدبک بیشتر از 12 ساعت زمان نیاز بود (ان زمانی که سیستم عامل ها داس و ویندوز 3.1 بود و تازه به بازار امده بود.به قول معروف کامپیوترها نفتی بودند).برای کسانی که مشتاق این کار هستندو با اصول اولیه اکترونیک و المانهای سوییچ مثل ترانزیستور-ماسفت-ای جی بی تی .. اشنا هم باشند پیشنهاد میکنم از مدارهای گیت درایور شروع نمایند و مدارهایی بسازند که بتواند خازنهای در رنج 1 نانو-10 نانو -20 نانو و100نانو را با فرکانس های 30 کیلو 50 کیلو و 100 کیلو هرتز وبه صورت پی دبلیو ام و با استفاده از ای سی tl494 که کار بان راحت است را درایو نمایند در این مرحله با تجارب زیادی اشنا حواهید شدکه کمک زیادی در مراحل بعدی خواهد نمود سپس ساخت یک منبع تغذیه در رنج توان 250 وات و توپولوژی هاف بریج زیرا جواب گرفتن از هاف بیج کم دردسرتر است ولی فلای بک مشکلات زیادی دارد.در این مرحله شما با محاسبات اسنابر و کاربرد انها-فیدبک-محاسبات ترانس-محاسبه هیت سینک...اشنا خواهید شد.و برای تست هم پیشنهاد میشود از بارهای کم و سری نمودن یک مقاومت در حد 39 اهم 5 وات با برق شهر حتما استفاده نمایید تا سوییچهایتان نسوزند.و بعدا اگر حواستید به توانهای بالاتر بروید باید توپولوژی ها و روشهای مختلفی را مطالعه نموده و کاربرد انها را بشناسید تا مشکلی نداشته باشید.

دیدگاه

با سلام-در جواب اقای Newsad.Electronics باید بگویم منبع فاقد pfc است زیرا ساخت یک pfc در این توان خود یک پروژه است-پیکهای سوزنی وجود ندارد بلکه پیکهای جریان در دیودها به صورت نیمه سینوسی و به مقدار خازن پل دیود ورودی بستگی دارد که انهم بستگی به مشخصات پل دیود دارد.پ در دیتا شیت پل دیودها دو نوع جریان دیده میشود یکی تحمل پیک جریان تکراری و دیگری جریان موثر ان.که با هم فرق دارند. در استفاده از پل دیود با خازن و محاسبه پیک جریان و جریان موثر با نرم افزار های الکترونیک باید به مشخصه تحمل پیک جریان تکراری دیود نیز نگاه داشته باشیم وملاک فقط جریان موثر نباشد.جون گاهی از اوقات میتوانیم مثلا برای توان 1000 وات خازن 1500 میکرو فاراد بگذاریم و هم میتوانیم خازن 10000 میکرو فاراد نیز بگذاریم در هر دو حالت جریان موثر ها تقریبا برابرند ولی پیک جریانها تفاوت زیادی دارند لذا باید دیود مناسب استفاده شود.فرکانس 40 کیلو و هستهEE110 بوده و جنس ان نامشخص ولی از انجایی که هسته ها تفاوت زیادی در مقدارچگالی شارمغناطیسی اشباع با هم ندارند و بیشتر تفاوتها به تلفات هیسترزیس انها برمیگردد که فرکانس کاری را محدود مینماید.لذا سعی شد که فرکانس پایینتری انتخاب شود و از طرفی نه انقدر پایین که تعداد دور بالا رود تا سیمها در بوبین هسته جا نشود.و بدست اوردن تلفات هیسترزیس به صورت عملی نیازمند تجهیزات خاصی است که در دسترس نمیباشد.و فقط از روی منحنی مشحصه هسته میتوان نظر داد که انهم بدلیل فوق پیشرفته بودن سیستم بازار ؟؟!!!!فروش دسترسی به ان هم امکان ندارد.از نول برای مدار تغذیه قسمت کنترل استفاده شده و قسمت قدرت بدون نول است.ولی اکر تغذیه قسمت کنترل را با ولتاژ بالای 500 ولت وبه صورت سوییچینگ تامین گردد دیگر نیازی به نول نخواهد بود.

دیدگاه

خسته نباشی دایی etgpsp و سپاس که تجربیاتتو در اختیار دوستان میزاری.
                          اگه ضروری بود برای تغذیه قسمت کنترل، می تونی بجای منبع سوئیچینگ از ترانس 380 به x ولت هم استفاده کنی.
                          لاله زار ترانس یگانه با کیفیت بالا می سازه.
                          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

etgpsp عزیز اولا خسته نباشی دوما مرحبا به پشت کارت که با وجود مشکلاتی که سر راه این چنین پروژه ای هستش و همه میدونن شما تونستی کار رو به اتمام برسونی
                            بنده هم به عنوان یه مشتاق این طرح و دنبال کننده مباحث سویچینگ قدرت بالا شدیدا منتظر ارائه نقشه شما هستم
                            البته در کنار مدار توضیحات هم بدین بسیار ممنون میشم و البته اجازه این رو که سوال هام رو بتونم بپرسم
                            موفق باشی
                            :applause:
                            براي بالاتر بودن خودتو ببر بالا،ديگرانو پايين نيار
                            چون ممکنه دستت به همه نرسه تا بياريشون پايين

دیدگاه

ببینم باچی نستش کردی؟ مقاومت فکر نکنم جواب بده :mrgreen:

دیدگاه

با سلام--برای تست 2 متر سیم المنت به قطر7 میلی متر را بصورت فنر دراورده تا فضای کمی اشغال کند سپس انرا داخل سطل بزرگی از اب گذاشتم تا نسوزد.ولی در انتها که اب داغ شده بود .المنت در اب مثل مفتول جوشکاری جرقه میزد و برای چند ثانیه سرخ شد و سوخت و دیگر قابل استفاده نبود و خیلی شکننده شده بود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X