اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن خروجی چند پاور سوئیچینگ کار درستی هست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن خروجی چند پاور سوئیچینگ کار درستی هست؟

با سلام
    من 2 تا منبع تغذیه سوئیچینگ 220 به 12v با خروجی 5A دارم. میشه خروجی ها رو موازی وصل کنم تا خروجی 12V و 10A داشته باشم ؟ نیازی به گذاشتن دیود برای جلوگیری از برگشت جریان هست یا نه ، مستقیم میشه مثبت به مثبت و منفی به منفی وصل کرد؟ چون اگر دیود بذارم افت ولتاژ هم دارم و دیگه خروجی 12 نیست
    با تشکر

پاسخ : موازی کردن خروجی چند پاور سوئیچینگ کار درستی هست؟

سلام دایی جان
    متاسفانه
    از نظر تئوری دو منبع ولتاژ رو نمیشه باهم موازی کرد.
    این قضیه دیود رو هم نمی دونم کی باب کرده! چون چند جای دیگه هم دیدم.
    اگه 12 ولت 210 آمپر نیاز دارید باید:
    ایندو منبع رو باهم سری کنید تا 24 ولت 5 آمپر بگیرید و بعد از مدار زیر استفاده کنید تا 24 ولت رو به 12 ولت تبدیل کنید. البته بخاطر اینکه بازده مدار 100 درصد نیست خروجی 8 یا 9 آمپر خواهید داشت:

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام متاسفانه شکل مداری که استاد گذاشتن دیده نمیشه من دو تا منبع 12 ولت 3 آمپر شبیه به هم دارم میخواستم اونها رو سری کنم که بشه 24 ولت و بعد تبدیل به 12 ولت کنم با آمپر خروجی حدود 5 آمپر.
      میشه لطفا مدار بالا یا مداری که بدردم بخوره رو برام بذارین با تشکر از استاد احمد و سایر دوستان در ضمن لطفا راندمان مدار تبدیل 24 به 12 بالا باشه ممنون
      ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

دمت دایی
        بفرما:

دیدگاه

مهندس برای من سواله که ولتاژ خازن Bootstrap با مقدار 1 میکرو فاراد که برای تیریگ گیت ماسفته و حداقل باید 10 ولت باشه ، از کجا و کدوم مسیر تامین می شه ؟
          در IR2113 و امثال مشابه اون ،ترکیب خروجی باید Half Bridge باشه چون خازن بوت که قراره ولتاژ درایو گیت ماسفت بالایی رو جور کنه ، درست زمانی شارژ می شه که ماسفت پایینی روشن شده و بالاییه خاموشه .

موازی کردن خروجی دو تا پاور نه تنها از جهت تئوری ناسازگاره بلکه گذشته از اون در اغلب موارد وقتی دوتا پاور باهم موازی می شن یکیش روشنه و اون یکی خاموش . چون ولتاژ فوروارد دیود هاشون همیشه یکی نیست و حتی 0.1 ولت اختلاف سبب می شه که دیود خروجی یکی از منابع ، خاموش و واسه اون یکی روشن بمونه . یعنی عملا تمام فشار روی یک منبع میفته .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn

این قضیه دیود رو هم نمی دونم کی باب کرده! چون چند جای دیگه هم دیدم.

:redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Newsad.Electronics
              مهندس برای من سواله که ولتاژ خازن Bootstrap با مقدار 1 میکرو فاراد که برای تیریگ گیت ماسفته و حداقل باید 10 ولت باشه ، از کجا و کدوم مسیر تامین می شه ؟
              در IR2113 و امثال مشابه اون ،ترکیب خروجی باید Half Bridge باشه چون خازن بوت که قراره ولتاژ درایو گیت ماسفت بالایی رو جور کنه ، درست زمانی شارژ می شه که ماسفت پایینی روشن شده و بالاییه خاموشه .

ممنون از توجهت دایی جان
              وقتی دیود هرزگرد روشن میشه همون کاری رو می کنه که ماسفت پایینی توی هاف بریدج باید بکنه.
              وقتی هم که خازن شارژ شد تخلیه نمیشه تا درایور روشن بشه و ماسفت رو روشن کنه.

دیدگاه

سلام میخواستم ببینم برای دو منبع کاملا یکسان میشه از یک هسته فریت استفاده کرد؟ و بعد خروجیهاشون رو سری کرد؟ مثلا روی یک برد دو مدار منبع تغذیه 6 ولت 3 آمپر ببندیم بعد خروجی دوتا رو سری کنیم که بشه 12 ولت 3 آمپر ولی از یک هسته فریت برای هر دو منبع استفاده کنیم. اگه اینکار شدنی هست هسته فریت باید توانش به انداه مجموع دو منبع باشه؟؟؟(توضیح اینکه اینکار مخصوصا جاهایی که فضای منبع کمه خیلی بدرد میخوره البته اگه بشه) با تشکر
                ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

صد در صد دایی جان
                  ما می تونیم منابع ولتاژ رو باهم سری کنیم. و هر منبع باید بتونه جریان 3 آمپر بده. اما هر کدوم باید هسته جدا داشته باشن.

دیدگاه

با سلام یه سوال از دایی جان
                    استاد اگه موازی کردن منابع ولتاژ کلا مشکل داره پس چطور باتری هارو در تعداد های زیاد با هم سری موازی میکنن؟ مثلا تو لیفتراک برقی ...
                    یه سوال دیگه شرکت ما یه سری پاور های سوئیچنک داره تو رنجهای مختلف حالا مدتیه پاور 2 امپرمون تموم شده(24ولت)و فقط یه امپرشو داریم حالا با توجه به اینکه این پاورها یه پتانسیومتر داره برای تنظیم ولتاژ خروجی نمیشه ولتاژ 2 تا پاورو دقیقا با هم میزون کرد وازشون به صورت موازی استفاده کرد؟

دیدگاه

سلام دایی جان
                      بحث موازی کردن دو منبع ولتاژ ایده آل یا نزدیک به ایده آل منتفیه اما منابع ماژولاری توی بازار هست که ابدا با موازی کردن مشکلی ندارند. در واقع نوع فیدبکشون طوریه که می تونن در یک بازه خاص تغییر ولتاژ داشته باشن و همین منحنی خطی ولتاژ-جریان خروجی باعث میشه بار روی یه منبع تنها نیفته. موازی کردن باطری ها از نظر من کار اشتباهیه. شاید چند باطری رو سری می کنند و با چند باطری سری دیگه موازی می کنند. سری کردن چند باطری باعث میشه مقاومت داخلی باطری ها باهم سری بشه و باطری دیگه منبع ولتاژ ایده آل نباشه. اگه منابع ولتاژ ایده آل نباشن، مشکلی با موازی شدن هم ندارن.
                      با تنظیم ولتاژ هم نمیشه دو منبع ایده آل رو باهم موازی کرد. چون ممکنه یکی گرمتر بشه و مطمئنا با تغییر دما اندکی تغییر ولتاژ خواهیم داشت. در واقع رفرنس داخلی منابع از نوع ارزون قیمته و ثبات حرارتی 100 درصد نداره. همین باعث میشه یکی به یکی دیگه جریان بده بجای اینکه به بار جریان بده.

دیدگاه

سلام بر همه دوستان بزرگوارت
                        اینکه چه کسی موازی کردن (و قرار دادن دیود در خروجی رو) باب کرده من نمی دونم ولی من از این کارا زیاد کردم :rolleyes:
                        البته قبلش کمی مدار رو تغییر دادم یعنی محدود کننده جریان به همه تغذیه ها اضافه کردم حالا دیگه بقیه کار رو خودتون میدونید اونیکه ولتاژش
                        بیشتره زوتر وارد مدار میشه . هیچ مشکلی هم به وجود نمیاد مصرف کننده کم باشه تعداد اونایی که وارد مدار میشن کمتر و اگر مصرف
                        زیاد باشه بیشتر میشه. هیچ فشار اضافه ای هم به هیچ کدوم وارد نمیشه فقط اختلاف ولتاژ منابع نباید زیاد باشه و بهتره پاور فاکتور
                        باشن با این روش میشه اینورتر جوشکاری درست کرد .برای کسی که توان بالا کار کردن براش مشکله بد نیست ولی استاندار نیست. :smile:
                        این مدعیان در طلبش بی خبرانند
                        آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

اینکه چه کسی موازی کردن (و قرار دادن دیود در خروجی رو) باب کرده من نمی دونم ولی من از این کارا زیاد کردم :rolleyes:

کار من بوده یه زمانی فکر میکردم دارم کار درستی میکنم ولی کار خیلی غیر علمی بود خوب منم بیسوادم دیگه شرمنده

هرجا دیدین من یه همچین چیزی رو گفتم بگین توروخودا میرم درستش میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            دمت دایی
                            بفرما:
                            سلام دایی جان
                            یه سوال » اندازه هیت سینکی رو که برای مسفت باید بزاریم رو میشه بفرمایین چه جوری باید حساب کنیم؟ چه مدل هیت سینکی رو باید انتخاب کنیم؟ مقاومت حرارتی مسفت چه جوری تو محاسبات استفاده میشوند؟

ممنون

دیدگاه

سلام دایی جان
                              راستش ماسفت برد من اصلا داغ نشد! خروجیم هم 19.5 ولت 5 آمپر بود. من چندین بار بهش دست زدم و فقط یه خورده گرما احساس کردم.
                              محاسبه هیتسینک چندان ساده نیست چون هیت سینک های وطن چندان شناخته شده نیستند.
                              بهرحال اگه قرار شد محاسبه کنیم خیلی ساده میشه:
                              توی این مدار فرکانس سوئیچینگ پایینه و تلفات اصلی مال مقاومت اهمی ماسفته.
                              توان تلفاتی میشه مقاومت ماسفت در زمان روشن بودن ضربدر جریان عبوریش به توان 2 ضربدر دیوتی سایکل
                              P= Ron*Ion^2*Duty
                              Ronآ‌ ماسفت توی دیتاشیت هست. Duty هم میشه ولتاژ خروجی به ورودی مدار. وقتی توان تلفاتی ماسفت رو بدست آوردیم میزاریم توی رابطه زیر:
                              ( Tj-Tc= P*(Rjc+Rr
                              در این رابطه Tj دمای جانکشن ماسفته که نباید بیشتر از 150 درجه سانتیگراد بشه. می تونیم برای اطمینان بیشتر اونو 120 در نظر بگیریم.
                              Tc بیشترین دمای محیطه .
                              P توان تلفاتی ماسفته.
                              Rjc هم مقاومت حرارتی بین جانکشن و کیس ماسفته که توی دیتاشیت هست.
                              نتیجه اینکه Rr بدست میاد. یعنی مقاومت حرارتی رادیاتور ما و میریم توی دیتاشیت رادیاتور ها و یکی رو که مقاومتش کمتر از محاسبه ما باشه انتخاب می کنیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X