اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

0 تا 120 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : 0 تا 120 ولت

فعلا می تونی از مدار زیر استفاده کنی:
    دایی سلام
    کدوم مدار زیر؟

دیدگاه

سلام دایی جان
      بالاخره یه عکس درست پ شد. امیدوارم دیده بشه:
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
        ممنون که توجه کردید
        اگر میشه در مورد عملکرد مدار یکم توضیح بدید
        به نظر می رسه که اندازه چنین ترانسی خیلی بزرگ میشه .در اینصورت مشکل فضا دارم. چون در اندازه جعبه محدودیت دارم

دیدگاه

سلام دایی جان
          در حین نوشتن متن یه ایراد توی مدار پیدا کردم که تصحیح شد.
          مدار بسیار ساده است.
          ترانسش هم کوچیکه چون فقط 100 وات توان داره. اگه جریان کمتر لازم داری می تونی ترانس آمپر پایین بگیری که کوچیکتر بشه.
          منم یه بار مشکل جعبه داشتم و ارتفاع ترانسم از ارتفاع جعبه بیشتر میشد. برای حل مشکل از چهارتا ترانس با ولتاژ 1/4 استفاده کردم و توی جبعه عالی جا شدن. تو هم می تونی چهارتا ترانس 24 ولت 1 آمپر رو باهم سری کنی. تازه ترانس 24 توی بازار آماده هست و نیاز نیست سفارش بدی برات بپیچن.
          یه ترانس 12 ولت هم برای تغذیه پ امپ در نظر گرفتم. اگه بخوای ترانس رو سفارش بدی برات بپیچن می تونی بگی یه 12 ولت 100 میلی آمپر روی همون ترانس برات بپیچه. ولی اگه بخوای جداگانه بزاری کوچیکترین ترانس 12 ولت رو بگیر چون پ امپ بیشتر از 50 میلی آمپر نیاز نداره. من واسه این 300 میلی نوشتم چون توی بازار کمترشو ندیدم.
          یه آیسی رگولاتور 7812 هم گذاشتم تا 12 ولت رگوله پ امپ رو تغذیه کنه. تو می تونی از 78L12 هم استفاده کنی که خیلی کوچیکتره.
          داخل LM358 دوتا پ امپ هست که از هردوتاش استفاده شده. اگه بخوای هزینه کنی می تونی از آی سی های بهتر و گرونتری مثل AD712 و LM833 هم استفاده کنی.
          پ امپ اول ولتاژ خروجی رو که بین 0 تا 120 ولت تغییر می کنه بصورت تفاضلی تضعیف می کنه تا به 0 تا 6 ولت تبدیل بشه. یه ولوم 10 کیلو با یه مقاومت ثابت 10 کیلو باهم سری شدن و خروجی ولوم بین 0 تا 6 ولت تغییر می کنه.
          ولتاژ تضعیف شده خروجی و ولتاژ خروجی ولوم وارد پ امپ دوم میشن و این پ امپ که توی فیدبک منفی قرار گرفته طوری به ماسفت فرمان میده که ایندو ولتاژ باهم برابر بشه.
          پس وقتی ولتاژ خروجی تابع ولتاژ ولوم خواهد بود و چون ولتاژ خروجی ولوم کاملا ثابته، ولتاژ خروجی ماهم تثبیت شده است.
          یه مقاومت حسگر جریان در پایه سورس ماسفت گذاشتم که در جریان خروجی 1 آمپر ولتاژ این مقاومت حدود 0.7 ولت میشه و باعث تحریک ترانزیستور BC546 میشه. این ترانزستور هم ولتاژ تحریک ماسفت رو کم می کنه و این حلقه فیدبک جریان باعث میشه حتی اگه خروجی اتصال کوتاه بشه جریانش بیشتر از 1 آمپر نره.
          اگه جریان کمتری می خوای می تونی این مقاومت رو بزرگتر کنی. مثلا اگه می خوای جریان خروجی بیشتر از 0.5 آمپر نره می تونی مقاومت 0.68 رو دوبرابر کنی. یعنی دوتا مقاومت 0.68 اهم 1/4 وات رو باهم سری کنی.
          تنها قطعه بزرگ این مدار هیتسینک و فن روی ماسفت هست. فن می تونه از 12 ولت خروجی 7812 تغذیه بشه. هیتسینک هم بقدر کافی باید بزرگ باشه. اگه می خوای برات ارزون در بیاد می تونی از هیتسینک و فن CPU استفاده کنی که حتی 5 تومنیش هم هست.
          بین ماسفت و هیتسینک حتما باید خمیر سلسیکون بمالی و ماسفت رو با پیچ به هیتسینک وصل کنی.

دیدگاه

با سلام دایی جان ممنون از توضیحاتت فقط میشه بگی چرا برای تضعیف از پ امپ استفاده کردی و مثلا فقط از تقسیم مقاومتی استفاده نکردی؟چرا از مد تفاضلی استفاده کردید؟ممنونم

دیدگاه

سلام دایی
              واسه تفاضل از پ امپ استفاده کردم چون راه دیگه ای نداریم.
              البته می تونیم از 3 پ امپ بصورت تقویت کننده ابزار دقیق استفاده کنیم یا از IA های آماده مثل AD620 استفاده کنیم که برای این مدار بصرفه نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X