اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر اتوماتیک باطری 12ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : شارژر اتوماتیک باطری 12ولت

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
    دیتاشیت lm317 رو دانلود کن
    توش هم مدار رگلاتور ولتاژ متغییر هست هم جریان متغییر
    قبل از باتری هم یه دیود in4001 بزار
    با تشکر

اون مدار رگولاتور رو باید به مداری که توی صفحه ی قبل هست که به صورت اتوماتیک قطع میکنه وصل کنم ؟

یعنی خروجی رگولاتور به ورودی مدار قطع کننده ؟

دیدگاه

برای قطع کافیه یه دیود سر راهش بگذارید که تا 0.7 پایینتر از ولتاژ تغذیه شارژ بشه و بعد اون خودش قطع میشه
      البته میتونید با اوپ امپ و اشمیت تریگر یه چیز حرفه ای تر بسازید ولی ضروری نیست ...الکی کار خودتون رو سخت تر میکنید
      استاد وحید هم نگفتند lm317 چه مشکلی داره ...
      با تشکر

دیدگاه

چرا استاد؟
        ایشون نگفته نوع باتری هاش فرق میکنه ... فقط ولتاژ هاش فرق میکنه ...
        مگه مشکل lm317 چیه؟
        با تشکر
        نه دیگه، نشد! :biggrin:
        شما دیگه چرا علی جون؟
        موارد مصرف هم : شارژ باطری موبایل - شارژ دریل و پیچ گوشتی شارژی - و هر دستگاه شارژی دیگر
        مثلا در موبایل ما لیتیوم یون و یا لیتیوم پلیمر رو داریم.
        در دریل های دستی تنوع داریم و بعضا سیلد و بعضا(پیشرفته تر) لیتیوم یون استفاده میشه
        هر دستگاه شارژی دیگری هم که گفتن محدوده رو وسیع تر میکنه و نیکل کادمیوم و .. هم شامل میشه

هر باطری برای خودش یه نمودارها و مشخصات ویژه ای داره که نباید ازش گذشت
        مثلا برای سیلد و یا سرب اسید ما باید جریان رو با توجه به ولتاژ ثابت کنترل کنیم و یا در قطره ای ولتاژ هم به تناسبش کم بشه
        اما در لیتیوم ولتاژ کنترل میشه و تابعیت شدیدی با دما داره(در شارژرهای درست و حسابی دمای باطری در نظر گرفته میشه) و ....
        هر باطری پدر و مادر داری برای خودش یه سری استانداردهای شارژ و دشارژ خاص داره و نباید از اون محدوده ها تجاوز کرد. در بهترین حالات کارخونه تولید باطری(کشورهایی که ما فحششون میدیم نه چین!!!) شارژر پیشنهادی خودش رو هم در کاتالوگها ضمیمه میکنه.
        شاید کسی پیدا بشه بگه من این کار رو کردم و جواب داده و همه چی رو هم شارژ میکنه!!!
        اما جوابش یک کلمه هست . "داره پدر باطری رو درمیاره و عمرش رو کم میکنه" :biggrin:

برای اطلاعات تکمیلی بهتره به بردار arvinfx مراجعه کنید.

موفق باشید

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : شارژر اتوماتیک باطری 12ولت

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
          شما دیگه چرا علی جون؟
          مثلا در موبایل ما لیتیوم یون و یا لیتیوم پلیمر رو داریم.
          در دریل های دستی تنوع داریم و بعضا سیلد و بعضا(پیشرفته تر) لیتیوم یون استفاده میشه
          هر دستگاه شارژی دیگری هم که گفتن محدوده رو وسیع تر میکنه و نیکل کادمیوم و .. هم شامل میشه

هر باطری برای خودش یه نمودارها و مشخصات ویژه ای داره که نباید ازش گذشت
          مثلا برای سیلد و یا سرب اسید ما باید جریان رو با توجه به ولتاژ ثابت کنترل کنیم و یا در قطره ای ولتاژ هم به تناسبش کم بشه
          اما در لیتیوم ولتاژ کنترل میشه و تابعیت شدیدی با دما داره(در شارژرهای درست و حسابی دمای باطری در نظر گرفته میشه) و ....
          هر باطری پدر و مادر داری برای خودش یه سری استانداردهای شارژ و دشارژ خاص داره و نباید از اون محدوده ها تجاوز کرد. در بهترین حالات کارخونه تولید باطری(کشورهایی که ما فحششون میدیم نه چین!!!) شارژر پیشنهادی خودش رو هم در کاتالوگها ضمیمه میکنه.
          شاید کسی پیدا بشه بگه من این کار رو کردم و جواب داده و همه چی رو هم شارژ میکنه!!!
          اما جوابش یک کلمه هست . "داره پدر باطری رو درمیاره و عمرش رو کم میکنه" :biggrin:

برای اطلاعات تکمیلی بهتره به بردار arvinfx مراجعه کنید.

موفق باشید
          خوب آخه اون شارژر توی جعبه هم پدر باتریو در میاره.
          باتری وقتی شارژش کامل میشه باید از شارژ کشیده بشه . تا باتریش خراب نشه . ولی اکثر دسگاهای شارژی قابلیت اخطار دادن برای اتمام مرحله ی شارژ باتریو ندارن .
          الان خودم دریل دارم . همین مشکل براش پیش اومده . باتریهاش به خاطر اینکه بیش ار حد به شارژ موندن خراب شدن . باتریشم خدا تومان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
            شما دیگه چرا علی جون؟
            [color=navy][b]مثلا در موبایل ما لیتیوم یون و یا لیتیوم پلیمر رو داریم.
            درسته استاد
            به اون قسمت متنشون توجه نکرده بودم X_X
            ممنون

دیدگاه

پس این شارژهای باتری چجوری هستن که همه نوع باتریو شارژ میکنن ؟ :question:

دیدگاه

من مورد مصرفم بیشتر برای ابزارهای صنعتی هست که شارژر اتوماتیک ندارن.

کمک کنید لطفا .

دیدگاه

همونطور که استاد وحید گفتن نمیتونی از این شارژر برای همه نوع باتری استفاده کنی
                  اگه بخوای همه ی باتری ها رو با همین یه مدار و به صورت استاندارد شارژ کنی باید یه مدار پیچیده ببندی که شاید نیاز به استفاده از میکرو هم بشه که فکر نکنم برات به صرفه باشه....

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : شارژر اتوماتیک باطری 12ولت

همونطور که استاد وحید گفتن نمیتونی از این شارژر برای همه نوع باتری استفاده کنی
                    اگه بخوای همه ی باتری ها رو با همین یه مدار و به صورت استاندارد شارژ کنی باید یه مدار پیچیده ببندی که شاید نیاز به استفاده از میکرو هم بشه که فکر نکنم برات به صرفه باشه....
                    پس این شارژرهایی که همه نوع باتری شارژ میکنن چجوریه ؟
                    اندازش حتی به موبایل هم نمیرسه .
                    من یکی قدیما داشتم. باز کردم . اصلا میکرو یا مدار سنگینی نداشت

دیدگاه

یه سوال فنی هم داشتم.
                      البته تا حدودی به این موضوع هم مربوطه

فرق بین polyswitch و varistor چیه ؟

و اصلا برای چی هست ؟

من یه نمونه مدار شارژر اتوماتیک پیدا کردم که توش polyswitch داره

من الان نوع باتری های مورد استفاده خودمو دیدم. همه لیتیوم هستن
                      برای لیتیوم میشه همچین شارژری ساخت ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan_messi
                        پس این شارژرهایی که همه نوع باتری شارژ میکنن چجوریه ؟
                        اندازش حتی به موبایل هم نمیرسه .
                        من یکی قدیما داشتم. باز کردم . اصلا میکرو یا مدار سنگینی نداشت
                        اگه میگین چیز خاصی داخلش نداره احتمالا شارژر اتوماتیک نیست و یه منبع تغذیه ساده هست

نوشته اصلی توسط erfan_messi
                        یه سوال فنی هم داشتم.
                        البته تا حدودی به این موضوع هم مربوطه

فرق بین polyswitch و varistor چیه ؟

و اصلا برای چی هست ؟

من یه نمونه مدار شارژر اتوماتیک پیدا کردم که توش polyswitch داره

من الان نوع باتری های مورد استفاده خودمو دیدم. همه لیتیوم هستن
                        برای لیتیوم میشه همچین شارژری ساخت ؟
                        هر دو از المان های حفاظتی هستند
                        پلی سوییچ یه نوع فیوز هست که وقتی جریان بیش از حد بالا رفت در اثر گرم شدن جریان مدار رو قطع میکنه(تقریبا مثل ptc) ولی مثل فیوز نیست که بسوزه و دوباره بعد از سرد شدن به عمل کرد عادیش بر میگرده ...
                        ولی واریستور یه مقاومت وابسته به ولتاژه که در یک ولتاژ خاص اتصال کوتاه میشه و فیوز ورودی مدار رو فعال میکنه
                        پلی سویچ به صورت سری در ورودی مدار قرار میگیره ولی واریستور باید موازی با مدار و بعد از فیوز مدار قرار بگیره
                        با تشکر

دیدگاه

اگه میگین چیز خاصی داخلش نداره احتمالا شارژر اتوماتیک نیست و یه منبع تغذیه ساده هست

آره اتوماتیک نبود. ولی وقتی میگید هر باتری باید طبق منحنی های ولتاژ و جریان خودش شارز بشه. پس این شارژر کوچیک با این تعداد قطعه ی کم چجوری چند نوع باتریو شارژ میکنه ؟ :question:

دیدگاه

وقتی گفته میشه باتری باید طبق منحنی های ولتاژ و جریان خودش شارژ بشه نه این که وقتی اون ها رعایت نشند باتری شارژ نشه
                            باتری شارژ میشه ولی اسیب میبینه یا عمرش و ظرفیتش کم میشه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              بفرما دایی جان:

دایی این مدار به صورت اتوماتیکه؟
                              شارژ بشه قطع می کنه؟
                              من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

اتوماتیک نیست ولی با رسیدن ولتاژ باطری به 14.4 جریان شارژ بسیار کم میشه
                                زندگی پر ز وجود است ولی ..
                                ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X