اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

HARD SWITCH و SOFT SWITCH یعنی چه و فرقشون چیه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

HARD SWITCH و SOFT SWITCH یعنی چه و فرقشون چیه ؟

سلام اساتید گرامی .
    چند وقتی هست که من دنبال اینم که این دو یعنی چی و فرقشون چیه . از دوستان خواهش می کنم هر کی هر چی می دانه بنویسه تا بلکه به یک جمع بندی برسیم .
    با تشکر .

پاسخ : HARD SWITCH و SOFT SWITCH یعنی چه و فرقشون چیه ؟

سلام دوست عزیز
    خواستم چند تا از تفاوتهاشون رو برات بنویسم دیدم نتونستم سر و ته مطالب رو جمع کنم واسه همین فایلش رو برات فرستادم. فکر کنم اینطوری بهتر بشه. :mrgreen:

موفق باشید

دیدگاه

دوست عزیز خیلی مفید بود .
      من تا اینجا فهمیدم که این مربوط به نحوه روشن و خاموش شدن می باشد و اینکه در حالت soft switching راندمان بالاتری وجود دارد .

منتظر باقی دوستان هستیم .

دیدگاه

سلام در نبود اساتید من چیزی که خودم تا الان متوجه شدم رو براتون میگم با یه مثال: شما اگه یه المنت 1000 واتی رو از طریق یه دو شاخ و یه کلید به برق وصل کنید لحظه ای که کلید رو میزنید یه جرقه تو کلید دیده میشه درسته؟ حالا اگه از اول کلید رو میزدید و بعد دو شاخه رو میزدید تو برق اون جرقه کجا بوجود میومد؟درسته تو پریز پس کلیدمون خراب نمیشد که بهش میگن سوییچ تو ولتاژ صفر حالا تو ترانزیستور ما جرقه نداریم عوضش تلفات روشن شدن(Eon) داریم که اگه بتونیم فرمان روشن شدن رو تو زمانی بدیم که ولتاژ دو سرش صفره تلفات نخواهیم داشت(ZVS) حالا اگه بخواهیم همون المنته که روشنه رو با زدن کلید خاموش کنیم دوباره جرقه خواهیم داشت(مخصوصا اگه سلفی باشه) پس بهتره اول از پریز بکشیم بعد کلید رو بزنیم که میشه به این گفت سوییچ در جریان صفر(ZCS) حالا باز تو ترانزیستور ما جرقه نداریم ولی تلفات خاموش شدن (Eoff) داریم. این رو هم در نظر داشته باشید که ایدال ترین زمان برای بسته شدن یه کلید زمانیه که ولتاژ دو سرش صفره و ایدهال ترین زمان برای باز شدن یه کلید زمانیه که جریانش صفر باشه.
        از اساتید هم میخوام بیشتر توضیح بدن که ما هم یاد بگیریم.
        ممنون

دیدگاه

جناب b2 خیلی عالی بود . حالا می شه روی اینکه چطوری می شه این کار رو در منابع سوییچینگ انجام داد توضیح بدید .

دیدگاه

سلام ببخشید ما امتحانامون شروع شده....
            ولی قرار نشد دیگه از من سوالای سخت بپرسید :biggrin: چون من تجربه ای رو منابع رزونانسی ندارم ولی بازم همین مقدار کمی که خودم فهمیدم رو میگم
            برای مثال تو حالت فول بریج طبق نقشه زیر

ترانزیستورهای AوD با هم و BوC هم با هم روشن میشن تو حالت معمولی اگه بیایم جای اینکه هر دو رو باهم روشن کنیم A رو اول وB رو بعدش روشن کنیم ترانزیستور اول تو حالت ولتاژ صفر روشن شده ولی دومی تلفات داشته حالا موقع خاموش کردن به جای اینکه با هم خاموششون کنیم ابتدا اولی رو یعنی A رو خاموش میکنیم و بعدش B رو اینطوری دومی تو جریان صفر خاموش شده وتلفات نداشته(بر عکس حالت اول)و...
            یا مثلا تو فلای بک با موازی کردن یه خازن با ترانزیستور (مثل شکل زیر) میشه سوییچینگ ولتاژ صفر رو پیاده سازی کرد

توجه کنید که اینجا یه سوئیچ بیشتر نداریم و از خاصیت رزونانس اون خازن با سلف اولیه ترانسفورماتور استفاده میشه چون وقتی این دو عنصر رزونانس کنن شکل موج ولتاژ درین سورس (کلکتور امیتر) سینوسی میشه و ممکنه چندین بار از صفر عبور کنه که موقعیت مناسبی برای فرمان دادن به سوئیچ هستش در این حالت بعد این که ترانزیستور خاموش شد و انرژی ذخیره شده در هسته به ثانویه منتقل شد سلف و خازن رزونانس میکنن و مدار ما باید لحظات عبور از صفر رو شناسایی کنه و فرمان روشن بعدی رو تو اون زمانها(یا دست کم نزدیک به اون زمانها) به سوئیچ بده
            البته این بحث گسترده ایه و روشهای زیادی وجود داره که واقعا منم دوست دارم یاد بگیرم و پیشنهادم اینه که اساتید انجمن رو صدا کنید تا اونایی که به صورت عملی کار کردن به ما هم یاد بدن مثلا دایی کوهستانی روی منابعLLC کار کردن و یا مهندس etgpsp که یه منبع رزونانسی فازشیفت ساختن و عکسش رو هم گذاشتن و دوست خوبم Ebi smps که میدونم حرفه ای تو این زمینه داره کار میکنه.

دیدگاه

باسلام.
              همانطور که آقای شمس توضیح دادند(B2) بهترین روش برای حذف تلفات حالتهای گذار روشنی و خاموشی
              (تلفات سوییچینگ) روشن نمودن سوییچ در جریان صفر (ZCS)و خاموش نمودن آن در ولتاژ صفر (ZVS) است.
              این تلفات فقط در زمان t rise time و t fall time به سوییچ اعمال میشود.
              اما مشکل اینجاست که بکارگیری توآم این دو در یک توپولوژی امکان پذیر نیست.(بجز Buck).یعنی ZCVS.
              ساده ترین مدار ZCS هم یک سیم پیچ اشباع پذیر است که در مسیر کلکتور سوییچ قرار میگیرد.بنحوی که
              LI=It .که در آن I بیشترین جریان عبوری از سوییچ و سیم پیچ بوده و t زمان Rise time سوییچ میباشد.
              حاصل این عمل LI=Vt خواهد بود که در ولتاژ v و گذر زمان t سیم پیچ به اشباع کامل رفته واثر سلفی
              وجود نخواهد داشت .در همین لحظه سوییچ به حالت روشنی کامل رسیده(اشباع) و تلفات Eon حذف میگردد.
              مدار ZVS هم یک خازن موازی با کلکتور-امیتر سوییچ میباشد(اسنابر). بنحوی که It=CV =q.که در آن I بیشترین جریان عبوری از سوییچ و t زمان Fall time سوییچ میباشد. در نتیجه در لحظه خاموشی سوییچ بدلیل دشارژ بودن
              خازن (در زمان اشباع سوییچ) جریان سوییچ در ابتدا از خازن عبور خواهد نمود که Eoff حذف شده وعمل ZVS انجام پذیرفته است.نتیجه ان هم بار بوجود آمده در خازن میباشد که بمحض روشن شدن سوییچ تخلیه میگردد.
              ملاحظه میشود که ترکیب دو عمل فوق در یک سوییچ امکان پذیر نیست.
              با بکارگیری تانک رزونانسی در توپولوژی امکان حذف هردو Eon+Eoff خواهد بود که ZCRS یا ZVRS نامیده میشود.
              تابعد...
              موفق باشید.
              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام به استاد عزیز و بقیه دوستان جسارت ما رو ببخشید در حضور اساتید زیادی حرف زدیم :redface: مهندس چرا تو توپولوژی باک میشه از هر دو روش استفاده کرد؟درباره شیفت فاز هم اگه ممکنه یه توضیحی بدید چون من مقالشو خوندم خیلی گیج شدم چون تو دیاگرام فرمانهای گیت تو لحظه هایی هر دو ترانزیستور بالا و پایین با هم روشن میشن که این یعنی اتصال مثبت به منفی oo:
                بقیه دوستان هم اگه سوالی دارید حالا وقتشه :icon_razz:
                ممنون.

دیدگاه

سلام.
                  این تاپیک زیرخاکی رو اوردیم بیرون تا ادامه بدیم.
                  دوستان و اساتید لطفا اگه چیزی میدونید دریق نکنید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام. این تاپیک زیرخاکی رو اوردیم بیرون تا ادامه بدیم. دوستان و اساتید لطفا اگه چیزی میدونید دریق نکنید.
                  به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                  الکترونیک قدرت
                  الکترونیک آنالوگ
                  طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                  ---------------------BMCELEC@-------------------
                  ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                  ---------------www.bmc-elec.com--------------
                  ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X