اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

با سلام حضور استاد جبرائیلی و بقیه دوستان. ببخشید استاد نحوه محاسبه ترانس در فوروارد 2 سوییچ چه جوریه و باید از چه فرمولهایی استفاده کنیم. ممنون میشم اگر مثل همیشه که لطف داشتید این بار هم راهنماییم کنید.
    هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

دیدگاه

سلام-برای محاسبات ترانس میتوانید از رفرنسهای لینک زیر استفاده کنید.https://www.google.com/search?newwindow=1&safe=active&q=two+switc h+forward+converter&spell=1&sa=X&ei=r3 0lVOHDOKKfygONm4HIDw&ved=0CBsQBSgA&biw=128 0&bih=667 ولی پیشنهاد من این است که به دنبال فرمول نباشید و سعی کنید از روابط ایه ای انها را بدست اورید.رابطه اساسی برای محاسبات این فرمول است NxdBxA/dt=V;که معرف این جمله است تغییرات فلو ی هسته در واحد زمان ضربدر تعداد دورسیم پیچیده شده به دور ان برابر است با ولتاژ اعمال شده به دو سر سیم پیچ.ککه برای هر توپولوژی شکل موج ولتاژ متفاوت است.و از انتگرال گیری از طرفین میتوان جگالی شار را بدست اورد--بیشرین مقدار چگالی شار درشکل موج بدست امده نباید از چگالی شار اشباع هسته بیشتر باشد.
      در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام علیکم خدمت استاد جبراییلی وبقیه اساتید
        استاد تو این نقشه های روسی اندازه هسته رو به فرضEE16*20mmقیدمیکنند حالا این اندازه مربوط به چی هسته میشه :question:شماره هسته رو نمی دونم چی میشه :question:استاد یه راه و روشی لطف کنید که بتونم نوع و اندازه هسته رو پیدا کنم :sad:ممنون میشم اگه کمک کنید.
        بگذارید و بگذرید
        ببینید و دل مبندید
        چشم بیاندازید ودل مبازید که
        دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

سلام--هسته هامعمولا با دو حرف در اول و با جهر رقم بعد از ان دو حرف مشخص میشوند EE ها معمولا با جهار رقم نشان داده میشوند--اگر هسته E را در نظر بگیریم دارای 3 شاخه و یک خط است که این سه شاخه را بهم وصل میکند---طول ان خط دو رقم اول است--و اگر این دو هسته E را بهم بچسبانید فاصله از بیرون ان دو خط مساوی دو رقم دوم است.جنس انرا نمیتوان از این شماره ها فهمید .دو حرف اول نشان دهنده نوع هسته است EE ک مشخص است یعنی یک هسته به شکل E میباشد--UU یعنی یک هسته به شکل U میباشد-EI یعنی یک هسته به شکل E , هسته دیگر به شکل I میباشد-شکلهای دیگری نیز وجود دارد که بهتر است از روی کاتالوگ انها را ببینید زیرا حروف انها نشان دهنده شکل نیست.نمونه یک کاتالوگ http://www.aet.com.pl/LinkClick.aspx...t=NfIlHipb8xo=

دیدگاه

استاد این سوالم مربوط به این ترانس جوش 100آمپرهس که اندازه هسته درایور آی جی بی تی-هسته ی ترانس خروجی بعلاوه سلف خروجی میباشداینم لینکش
            http://danyk.cz/svar_en.html
            از کاتالوگی که در جواب برام گذاشتید بسیار ممنونم.دارم دانلودش میکنم.
            بگذارید و بگذرید
            ببینید و دل مبندید
            چشم بیاندازید ودل مبازید که
            دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

در همان کاتالوگ میتوانید انها را پیدا کنید هسته اصلی دارای سطح مقطع 16 در 20 میلی متر میباشد و شما ابعاد مقطع انرا میتوانید با یکی از هسته ها مطابقت دید و این اندازه بازوها نیست بلکه اندازه سطح مقطع هسته است--هسته درایو را هم میتوانید با حدس زدن ابعاد ان در همان کاتلوگ پیدا کنید. هسته اصلی و سلف احتمالا EE5555 است .

دیدگاه

سلام و خسته نباشید جناب استاد جبراییلی و بقیه دوستان.
                بخشید استاد در مورد مقادیر خازن و مقاومت اسنابر دو سر یه ماسفت و یا ترانس من عکس زیر رو براتون گذاشتم میشه لطف کنید و به من بگید که روش محاسبه خازن و مقاومت اسنابر که توی این عکس گفته درسته؟
                آخه به ترجمه فارسی این کتاب یه کمی شک دارم بعضی چیزارو واقعا گنگ ترجمه کرده.
                پیشاپیش تشکر میکنم.
                http://cld.persiangig.com/download/ZLSxvogiia/DSC00702.jpg/dl
                هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

دیدگاه

لینک اشکال دارد.

دیدگاه

سلام استاد.
                    من که میتونم با لینک زیر عکس رو دانلود کنم نمیدونم مشکلش چیه.
                    در عین حال ببخشید.
                    لطفا این آدرس رو امتحان کنید:http://cld.persiangig.com/preview/ZLSxvogiia/DSC00702.jpg
                    ممنون.

دیدگاه

سلام استاد جبرائیلی در تغذیه ها که از ای سی 3525 استفاده شده ایا با تغییر فرکانس بوسیله مقاومت و خازن متصل به پایه 5 و 6در ای سی sg3525 ولتاژ خروجی تغییر میکند؟
                      اگرپاسخ نه هست پس از چه راهی باید اقدام کرد؟

دیدگاه

سلام-در مورد سوال مربوط به محاسبه اسنابر --در شکلی که لینک انرا گذاشتهاید فکر میکنم فرمول محاسبه مقاومت دارای اشکال است زیرا دیمانسیون مقاومت با این روابط نادرست است--وضاهرا مابقی توضیحات درست میباشد مقدار مقاومت از رابطه RxCxW=2 بدست میاید--که در ان W=6.28xf میباشد.در رابطه با 3525 اگر از توپولوژی رزونانسی استفاده شود با تغییر فرکانس ولتاژ خروجی تغییر خواهد کرد.در غیر اینصورت اگر از مدار pwm معمولی استفاده شود با تغییر فرکانس ممکن است سوییچها بسوزند و یا فیدبک مدار بهم ریخته و خروجی ناپایدار شود و در حالت ایده ال ولتاژ خروجی تغییری نمیکند.

دیدگاه

تشکر میکنم از پاسختون استاد.
                          عذرخواهی میکنم استاد 3 تا سوال برام مطرح شد که ممنون میشم اگر بهم جواب بدید:
                          سوال اول اینکه: فرضا در موقع تست گرفتن از مدار من میخوام که به مقدار بهینه مقاومت و خازن اسنابر برسم و پراپ اوسیلوسکوپ رو هم روی پایه های درین و سورس ماسفت گذاشتم حالا به نظرتون باید مدار رو بدون بار تست کنم و همون اقدامات رو برای اسنابر انجام بدم یا اینکه باید مدار رو اول تا مقدار بار نامی زیر بار ببرم و بعد اون اقدامات مربوطه رو انجام بدم تا اول به مقدار خازن برسم و بعد هم از فرمول بالا به مقدار مقاومت؟ چون در حال آزمون و خطا هستم احتمال داره که در همین مدت به خاطر بالا بودن پیک اسپایکها ماسفتها بسوزن؟ چون هنوز به اسنابر مورد نیاز نرسیدم.
                          سوال دوم اینکه: ممنون میشم که نظرتون رو در مورد این عکس دوم هم بدونم چون این عکس رو از بخش محاسبه اسنابر یک کتاب فارسی دیگه براتون گذاشتم که در رابطه اسنابر RC ساده هست. مراحل بدست آوردن خازن که مثل روش قبلی هست اما روش محاسبه مقاومتش متفاوت هست و اینطور گفته شده که مقدار مقاومت برابر با مقدار امپدانس مشخصه خازن خروجی ماسفت و سلف پراکندگی هست. و یک نمونه مثال هم در این مورد زده.http://cld.persiangig.com/preview/cI84j8n8Uy/DSC00704.jpg
                          سوال سوم اینکه: به نظرتون برای دستگاه جوش از اسنابر RC استفاده کنم اشکالی نداره چون توی این نمونه های چینی دیدم از همین نوع اسنابر استفاده شده و یا اینکه اگر بخوام از اسنابرهای بی اتلاف استفاده کنم باز در همون کتاب فارسی بالا مطلب دیگه ای رو براتون میذارم ممنون میشم که نظرتون رو در مورد این اسنابرهای بی اتلاف هم بدونم و اینکه کدومشون رو در پروژم استفاده کنم بهتره و عمر ماسفتهام و راندمان کلی سیستم بالاتر میره؟
                          http://cld.persiangig.com/download/JVHf4Raaad/%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B1%20%D8%A8%D8%A F%D9%88%D9%86%20%D8%A7%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81.rar/dl

دیدگاه

در مورد روش انداره گیری--بهیچ عنوان از برق شهر برای ورودی مدار استفاده نکنیدزیرا به احتمالزیاد سوییچها خواهند سوخت- ابتدا یک ولتاژ کم در حد 20 تا 50 ولت به بعد از پل دیود ورودی وصل کنید و سپس هر کاری که میخواهید انجام دهید.ابتدا در جریان 10 درصد نامی ازمایشها را انجام دهید و سپس با مقادیر بدست امده در 50 درصد و در نهایت 100 درصد.در مورد توضیحات هر دو کتاب -مقدار فرکانس نوسان بدون خازن ااضافه شده در مدار بستگی به خازن سوییچ به تنهایی ندارد بلکه این فرکانس تابعی از خازنهای پراکنده در مدار میباشد که عبارتند از خازن اتصال دیود های ثانویه -خازن بین سیم پیچهای ترانس-خازن دو سر سوییچ-همچنین باید پروب اسکوپ شما دارای کیفیت خوبی باشد تا خازن پروب اسکوپ تاثیری بر مدار نگذارد--معمولا برای توانهای بالا اسنابر استفاده نمیشود زیرا روشهای معمولی سوییچینگ تلفات بسیار زیادی خواهد داشت که اسنابر هم نمیتواند جلوی انرا بگیرد بعنوان مثال اگر یک تغذیه 1000 وات دارای 10 وات تلفات در اسنابر باشد یک تغذیه 100 کیلو وات بیشتر از 1000 وات تلفات اسنابر خواهد داشت که در عمل دفع ان اگر غیر ممکن نباشد بسیار دردسر ساز خواهد بود--در توانهاس بالا از روشهای رزونانسی استفاده میشود ک نیاز به اسنابر ندارد.در طراحی و ساخت کوره القاییبه توان 300 کیلو وات بدون استفاده از اسنابر و فقط با استفاده از روش رزونانس براحتی عمل سوییچینگ را انجام دادم.

دیدگاه

سلام استاد جبراییلی امکانش هست یه مقدار در مورد منابع تغذیه سوییچینگ اسمارت توضیح دهید،یک جایی شنیدم حتی از fpga نیز درون این منابع استفاده میشود این موضوع صحت داره؟
                              Someone who can change the world
                              ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

سلام استاد.
                                ابتدا تشکر میکنم ازتون.
                                با عرض پوزش من منظورتون رو اینطور متوجه شدم:
                                در ابتدا به علت اینکه روی ماسفتها هیچ اسنابری وجود نداره به هیچ عنوان نباید با 300 ولت آزمایش رو شروع کنم و حتما باید با 50 ولت از مدار تست بگیرم و به یه مقادیر اولیه از اسنابر میرسم که این مقادیر اولیه فقط از سوختن ماسفت در مرحله بعدی که تست با 300 ولت هست جلوگیری میکنند و هنوز مقادیر اصلی نیستند. بعد با وجود همان اسنابرها به مدار ولتاژ 300 ولت وصل میکنم که به علت وجود اسنابرها ماسفتها به محض وصل تغذیه 300 ولت نمیسوزن اما هیچ توانی از مدار نباید بگیرم پس در همین حالت دوباره مقدار اسپایکها را در حالت بدون بار توسط اوسکوپ تست میکنم و مقادیر اسنابرهای جدید برای ولتاژ 300 ولت را به دست می آورم و برق راقطع میکنم و اسنابرها را با مقادیر جدید تعویض میکنم و بعد دوباره به مدار ولتاژ را وصل میکنم و اینبار مدار را تا 10 درصد بار نامی زیر بار میبرم و دوباره تست اسپایک میگیرم و مدار را خاموش میکنم و دوباره اسنابرهای جدید را با مقادیر قبلی عوض میکنم و بعد همین روند را برای 50 درصد بار نامی و دوباره و در نهایت برای 100 درصد بار نامی انجام میدهم. که دلیل اینکه چندین بار تست باید داشته باشم این است که مرحله به مرحله از اسنابر قوی تر و در توان بالاتر مدار استفاده میکنم که نه به ماسفتها آسیبی میرسد و هم اینکه در توان کشی 100 درصد به اسنابر مورد نیاز ماسفتها رسیدم.
                                به نظرتون گفته های شما رو درست متوجه شدم؟
                                و نکته دیگه اینکه این کار رو تا حدی باید انجام بدم که در مرحله نهایی که در 100 درصد بار نامی تست گرفتم فرکانس تموجات اسپایکها به نصف فرکانس تموجات در ولتاژ 50 ولت اول اول برسد؟
                                باور کنید استاد اینقدر که ماسفت ترکوندم واقعا میترسم تست بگیرم از مدار به خاطر همین زیاد سوال میکنم واقعا منو ببخشید.متشکرم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X