اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال ابتدایی از مدارت SMPS

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : یه سوال ابتدایی از مدارت SMPS

نوشته اصلی توسط feredi
    گذاشتن ترانس EMI بعد از پل دیود و یکسوسازی هم ، مرسوم هست.
    یه نمونه از مدار های طراحی شده توسط نرم افزار PI Expert میذارم و این نکته ای که عرض کردم در همونجا بکار گرفته شده! :biggrin:

البته بنده هم عرض کردم " بستگی داره " که شما در نقل قول از من حذفش کردید . :biggrin:

دیدگاه

سلام دوستان
      ابعاد ترانس کوچیک هست من اینو داخل آداپتور تجهیزات وایرلس دیدم می شه بگین EMI دقیقا چی هست؟
      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

اگه اشتباه نکنم برای جلوگیری از ایجاد نویز توسط مدار بر روی شبکه برق هست

دیدگاه

ممنونم دوست من RAZORBACK
          آقا مدار ورودی وصل می شه به یه ترمیستور برای گرفتن های ولتاژها بعدش یکسو می شه و داده می شه به یک ترانس مانند(که گویا می گن Emi)هست حالا چون نمی دونم این ترانس وظیفه اش چیه و چی هست
          می خوام دقیقا بدونم EMI چی هست و فرقی با ترانس های معمولی داره یا خیر و وظیفه اش چی هست؟
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            ممنونم دوست من RAZORBACK
            آقا مدار ورودی وصل می شه به یه ترمیستور برای گرفتن های ولتاژها بعدش یکسو می شه و داده می شه به یک ترانس مانند(که گویا می گن Emi)هست حالا چون نمی دونم این ترانس وظیفه اش چیه و چی هست
            می خوام دقیقا بدونم EMI چی هست و فرقی با ترانس های معمولی داره یا خیر و وظیفه اش چی هست؟
            EMIیک فیلتره که دو تا سیمپپیچ داره و هر سیمپیچ روی یک لاین از برق شهر قرار می گیره . هم مانع از ورود نویز از برق شهر به داخل منبع تغذیه می شه و هم مانع ورود نویز از منبع تغذیه به خط برق شهر .
            مخفف Electro magnetic interference یا Electro magnetic interface است . خیلی ساده یعنی واسط الکترومغناطیس یا سد معبر برای دخالت نویز .
            اون VDR هم که گفتی واسه مدارهای قدیمی و تجاری ارزون قیمته که سر راه ورودی و بعد از فیوز قرار می گیره که اگر ولتاژ ورودی یه دفعه و ناگهانی زیاد شد ،اتصال کوتاه بشه و فیوز رو بسوزونه تا خود منبع تغذیه نسوزه .

دیدگاه

آقا از کجا می شه فهمید که ترانس EMI هست یا خیر؟ چند هانری هستن یا دگیر مشخصات برای تهیه شون چه جوریه؟و از کجا تهیه می شن؟

دیدگاه

آقا مدار ورودی وصل می شه به یه ترمیستور
                برای گرفتن های ولتاژها بعدش یکسو می شه و داده می شه به یک ترانس مانند(که
                گویا می گن Emi)هست حالا چون نمی دونم این ترانس وظیفه اش چیه و چی
                هست
                خسته نباشید..خوب از اول میپرسیدید وظیفه این چوک(نه ترانس) چیه دیگه.....
                بله همونطور که گفتن EMI مخفف Electro magnetic interference
                به معنای تداخل الکترومغناطیس میباشد و وظیفه این چوک(نه ترانس) حذف این
                هارمونیکها میباشد در واقع این چوک(نه ترانس) باعث نرم شدن شکل موج جریان و
                کمتر شدن هارمونیکها میشه و تا حدودی ضریب توان رو هم اصلاح
                میکنه.این چوک(نه ترانس) از دو سیم پیچ بر روی یه هسته درست میشه و طوری
                طرح میشه که هیچ وقت اشباع نمیشه
                یعنی جهت جریان تو هر کدوم عکس دیگریه پس زیاد به محاسبش گیر نده و مقدار
                اون برای تغذیه هایی که ما میسازیم (توان پایین) بین 1.8 میلی هانری تا 47
                میلی استفاده میشه برای توانهای بالا هم که از pfc استفاده میشه.البته
                دوستان فرمولی برای محاسبش داشته باشن ما هم استفاده میکنیم در غیر این
                صورت میتونید از مقاله زیر استفاده کنید
                http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-42007.pdf
                آقا از کجا می شه فهمید که ترانس EMI هست یا خیر؟ چند هانری هستن یا
                دگیر مشخصات برای تهیه شون چه جوریه؟و از کجا تهیه می شن؟
                بازم داری اشتباه میکنی چون این یه چوکه وترانس نیست.از طرز قرار گرفتن تو
                مدار و شکلش میشه اینو فهمید. روی عکسی که اقای فردی گذاشتن مشخصه که این
                قطعه از دو سیم پیچ سری با خط ورودی تشکیل شده و فقط روی یه هسته پیچیده
                شدن و اینکه جریان دیسی رو نمیشه با ترانس عبور داد
                ضمنا میتونید از فروشگاههایی مثل سلف الکترونیک تهیه کنید یا از روی مدارات
                دیگه مثل تغذیه کامپیوترو...باز کنید ویا به کمک یه سلف متر خودتون بسازید

دیدگاه

سلام
                  اقا پس این چه جوریه؟
                  1-برای صاف شدن جریان اکثرا خازن می زارن تا سیم پیچ ، چون طبق رابطه Vl=ldi/dt ولتاژ القایی پدید می یاد و همون طور که می دونیم انتگرال باعث صافی می شه مثلا مدار snubber

2-آقا من به دو پایانه خروجیش دست زدم همون چوکEMI اما داخل خروجیش برق نگرفتم چون طبق توضیحات چون مدار تا این قسمت ایزوله نشده پس حتما من باید برق می گرفتم این EMI چه جوریه که من برقم نگرفت؟

دیدگاه

-برای صاف شدن جریان اکثرا خازن می زارن تا سیم پیچ ، چون طبق رابطه Vl=ldi/dt ولتاژ القایی پدید می یاد و همون طور که می دونیم انتگرال باعث صافی می شه مثلا مدار snubber
                    نه من تا حالا ندیدم.خازن ولتاژ رو صاف میکنه چون vc=cdv/dt یعنی خازن در برابر تغییرات ولتاژ عکس العمل نشون میده(با ایجاد جریان در مدار)و سلف هم طبق همون رابطه ای که گفتی با تغییرات جریان مخالفت میکنه(با ایجاد ولتاژ بالاتر )و در واقع تو سلف از ولتاژ انتگرال میگیریم پس تو جریان جهشی نداریم
                    قا من به دو پایانه خروجیش دست زدم همون چوکEMI اما داخل خروجیش برق نگرفتم چون طبق توضیحات چون مدار تا این قسمت ایزوله نشده پس حتما من باید برق می گرفتم این EMI چه جوریه که من برقم نگرفت
                    :eek:شما اگه بخوای ببینی تو یه سیم 380 هست یا نه بهش دست میزنی؟ oo: اینم یه شاخه جدید تو علم اندازه گیری :mrgreen:
                    لطفا اصولی تر بررسی کن و یه نقشه از مدارت تهیه کن تا بشه دقیق تر بحث کرد

دیدگاه

سلام
                      من با دید ترانس به مدار نگاه کردم ولی حالا عدم برق گرفتگی من چیه؟اگر طبق توضیحات چنین عملی صورت گرفته باشد و مدار ایزوله نشده باشه برق گرفتگی حتمی هست
                      اقا مدار رو روی برد دارم و شماتیک وجود نداره ولتاژ ورودی یکسو شده و داده شده به این چوک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                        من با دید ترانس به مدار نگاه کردم ولی حالا عدم برق گرفتگی من چیه؟اگر طبق توضیحات چنین
                        عملی صورت گرفته باشد و مدار ایزوله نشده باشه برق گرفتگی حتمی هست
                        احتمالا پاور توی برق نبوده یا اینکه :
                        آیا همزمان به دوتا پایه دست زدی یا تک تک ؟ همزمان دست بزن خبرشو بهمون بده :twisted:
                        باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

آقا Dxing
                          ما همیشه ممنون راهنماییهاتون هستیم چشم :smile:

مدار داخل برق بود و مدار داشت کار می کرد من به هر یک از پایانه ها به صورت منفرد دست زدم .. عجیبیش به همین هست.شاید هم من بد تست کردم
                          اما بازم خوب شد حداقل فهمیدیم یه چوک داخل مدارات سویچینگ هم داریم به این نام

دیدگاه

آقا یه سوال دیگه
                            داخل مداری که Newsad.Electronics گذاشتن اون خازن C4 250vac نقشش چی هست؟اگر برای عدم شناور کردن مدار چرا روی خط نول قرار نگرفته و به قطب + خروجی بخش پل دیود متصل هست؟

دیدگاه

دار داخل برق بود و مدار داشت کار می کرد من به هر یک از پایانه ها به صورت منفرد دست زدم
                              من به سیمهای سه فاز هم تک تک دست میزنم این که دلیل نمیشه(البته قبلش زیر پام یه عایق میذارم).
                              ن خازن C4 250vac نقشش چی هست؟اگر برای عدم شناور کردن مدار چرا روی خط نول قرار نگرفته و به قطب + خروجی بخش پل دیود متصل هست؟
                              بله تاثیر زیادی هم رو نویز داره.احتمالا ولتاژ شناور اونقدری بالا هست که بتونه به همون نقطه هم جاری بشه(انتخاب زمین اختیاریه) ولی اینکه دقیقا چرا منم نمیدونم باید دید نظر دوستان چیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                                سلام
                                من با دید ترانس به مدار نگاه کردم ولی حالا عدم برق گرفتگی من چیه؟ اگر طبق توضیحات چنین عملی صورت گرفته باشد و مدار ایزوله نشده باشه برق گرفتگی حتمی هست
                                اقا مدار رو روی برد دارم و شماتیک وجود نداره ولتاژ ورودی یکسو شده و داده شده به این چوک

از قدیم گفتن مهم نیته ...
                                شما به نیت ترانس بودن و کاهنده بودن و از این حرفا دست زدی برق هم نگرفتت .
                                حتی اگه جفتشم دست می زدی بازم برق نمی گرفتت . :mrgreen:

اگر ثابت دی الکتریک عایق بین سیمپیچ اولیه و ثانویه و یا فاصله ی اونها از هم زیاد باشه نیازی به c4نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X