اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاهش جریان ورودی منبع تغذیه بدون ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کاهش جریان ورودی منبع تغذیه بدون ترانس

h

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ELECGIRL
      وقتی آمپرمتر رو در ورودی با برق شهر سری میکنیم مقدار ac جریان رو نشون میده یا مقدارdc یا مجموع مولفه های ac و dc ؟
      چون در پروتئوس واسه جریان یه چیزی رو نشون میده و در عمل یه چی دیگه؟!!
      ====================
      هر موفیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی ست...که مورد توجه و ستایش افراد دیگر قرار نگرفته اند...
      =====================

دیدگاه

وقتی آمپرمتر رو در ورودی با برق شهر سری میکنیم مقدار ac جریان رو نشون میده یا مقدارdc یا مجموع مولفه های ac و dc ؟
        چون در پروتئوس واسه جریان یه چیزی رو نشون میده و در عمل یه چی دیگه؟!!
        جریان ac رو نشون میده مولفه dc که از خازن عبور نمی کنه توانی هم که از شبکه دریافت میشه توان ظاهریه
        وتوان اکتیو pa=U*I*cosQ و توان راکتیو Pr=u*I*sinQ

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

سلام دوستان
          به علت اینکه الان امکان ساخت تغذیه سوییچینگ واسم وجود نداره مجبورم به یک طریقی!! :angry: کاری کنم که اون مدار ی که در پست اول این تاپیک قرار دادم اصلاح بشه ...تا در یه فرصت دیگه به سراغ سوییچینگ برم...در اون مدار وقتی خازن C8 کوچکتر انتخاب بشه .در حالت بی باری کاملا طبیعیه که آمپر کمتری میکشه اما مشکل ولتاژ خروجی ست در حالتی که بار بهش وصل میشه و حدود 5 ولت ولتاژ خروجی افت میکنه.. که فک کنم علتش جریان زیادیه که توسط بار کشیده میشه... حالا سوالم اینه که آیا با تغییر خازن C13 میشه مشکلو حل کرد؟
          اگر بگید چطوری جریان کشیده شده توسط بار ولتاژ خروجی پاور رو کاهش میده ممنون میشم... :agree:
          ====================
          هر موفیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی ست...که مورد توجه و ستایش افراد دیگر قرار نگرفته اند...
          =====================

دیدگاه

اگر بگید چطوری جریان کشیده شده توسط بار ولتاژ خروجی پاور رو کاهش میده ممنون میشم... :agree:
            با تغیر ظرفیت خازن در یک مدار AC راکتانس خازن تغیر میکنه که از رابطه XC=1/2pfc بدست میاد که روی جریان عبوری
            اثر میزاره.
            این در مورد خازن سری با برقشهر
            واما خازن C13 روی ریپل اثر داره مقدار کم اون تا حدودی میتونه تاثیر داشته باشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

مشکل ولتاژ خروجی ست در حالتی که بار بهش وصل میشه و حدود 5 ولت ولتاژ خروجی افت میکنه.. که فک کنم علتش جریان زیادیه که توسط بار کشیده میشه... حالا سوالم اینه که آیا با تغییر خازن C13 میشه مشکلو حل کرد؟
              اگر بگید چطوری جریان کشیده شده توسط بار ولتاژ خروجی پاور رو کاهش میده ممنون میشم.
              دلیلش ، جریان کشی بالای بار نیست / بار با مقاومت خازنی به نوعی مدار تقسیم ولتاژ بوجود میاره که در هر حال بسته به مقاومت بار افت ولتاژ داریم . و این افت قابل برطرف شدن نیست .در این موارد ولتاژ رو بالا در نظر میگیرن تا با افت به ولتاژ مد نظر برسند
              کم کردن ظرفیت خازن c13 باعث سوختن مصرف کننده میشه / شاید بشه گفت پل دیود و خازن باعث محافظت و (جمعا کار زنر رو به عهده گرفته)
              این حداقل مداریه که شما با اطمینان میتونی بدون زنر استفاده کنی / همینطور که من اینکارو کردم

دیدگاه

سلام به همگی ، فکر کنم اشتباه ناخواسته شده مدار مد نظر جناب Hi Voltage ، اینه...

ولی خب Hi Voltage جان ؛ این مدار در حالت بی باری بیشتر از مدار دوستمون که ابتدای تاپیک مطرح کردن ، جریان میکشه ، تازه ولتاژش هم محدود نیست !!!

دیدگاه

إ إ إ راست میگیا غلط کشیده بودم / داش مهدی دمت گرم.

منظورم جریان کشی کم نبود /
                  فقط چون میدونستم واس چند نفر این مدار سوال شده ؛ گفتم بد نیست بدونن این تقریبا حداقل مدار واس کم کردن جریان و ولتاژ تا (مثلا 6-9-12-24) است .
                  ولی در بی باری میتونه کار نکنه .یعنی کلید قبل مدارباشه .

اونمدار به اختصار چرا جریان بی باریش کمه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hi Voltage
                    اونمدار به اختصار چرا جریان بی باریش کمه؟
                    همه چیز زیر سر خازن اولیه!!!همون اولش من گفتم جریان خروجی تابع خازن 680 نانوه!!!
                    شما 1 میکرو گذاشتی جریان کشی مدارت بیشتر شده ، البته تفاوتی که طرح مد نظر دوستمون ELECGIRL با طرح معمولی که شما ارائه دادید ، داره ؛ استفاده از زنر برای محدود کردن مطمئن ولتاژ بود ، چون کم و زیاد شدن ولتاژ برق شهر که گاهی بین 180 تا 240 ولت متغیره ، میتونه ولتاژ خروجی رو کم و زیاد کنه! بنابراین ثبات ولتاژ، مزیت مدار جناب ELECGIRL هستش. :nerd:

مدار ساده شده دوستمون ، به تیپ عکسی که شما ارائه دادید!!!

دیدگاه

سلام این منابع خازنی به نظر من فقط به درد بعضی از مدارهای ال ای دی میخوره (همونطور که دوست عزیز قاصد دل هم گفتن) گرچه برای همونها هم میشه از سوئیچینگ استفاده کرد. اون لامپها یا به برق هستن یا نیستن و در حالتی که به برق هستن جریان میدن و همزمان ال ای دی ها رو هم روشن میکنن. البته در این موارد پایه های ال ای دی ها باید در دسترس نباشه چون خروجی این منابع ایزوله نیست.
                      تا جایی که من میدونم این منابع خازنی در حالتی که به برق وصل میشن چه با بار و چه بدون بار همون توان رو که باید تلف کنن تلف میکنن و اینطور نیست که مثلا مثل سوئیچینگ ها و ... در حالت بی باری فلان مقدار مصرف کنن. شما اگه در دیتاشیت آی سی های سوئیچینگ رو بخونی گفته که در حالت بی باری فلان مقدار مصرف میکنه.
                      در مورد اون مطلبی که دوستمون نوشته بود که با این منابع میشه 12 ولت یک آمپر ساخت باید بگم حجم خازنش خیلی خیلی بزرگ میشه و اصلا من ندیدم کسی این کار رو بکنه.
                      در مورد منبعی که جناب قاصد دل توضیح داده بودن یعنی منابع تغذیه سوئیچینگ تک ترانزیستوری من سالهاست که باهش کار میکنم به نظر من که منابع بسیار بدی هستن بد قلق بودن و اذیت کردن از مشخصاتشونه. ساخت دقیق اونها واقعا مهارت خاصی میخواد و بازم فکر نکنم چیز خوبی بشه.
                      من خودم منبع سوئیچینگ آی سی دار رو پیشنهاد میکنم اگه وات پاییشنو بخوای کم حجم و ارزان و...
                      ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

در مورد منبعی که جناب قاصد دل توضیح داده بودن یعنی منابع تغذیه سوئیچینگ تک ترانزیستوری من سالهاست که باهش کار میکنم به نظر من که منابع بسیار بدی هستن بد قلق بودن و اذیت کردن از مشخصاتشونه. ساخت دقیق اونها واقعا مهارت خاصی میخواد و بازم فکر نکنم چیز خوبی بشه.
                        یکی از دلایل ناکامی در ساخت منابع بلوکینک محاسبه سخت مقادیر قطعاتشونه در صورتی که استفاده از IC های متداول با توضیحات شرکت سازنده کار رو برای
                        افراد راحت کرده .
                        این مدعیان در طلبش بی خبرانند
                        آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hi Voltage
                          دلیلش ، جریان کشی بالای بار نیست / بار با مقاومت خازنی به نوعی مدار تقسیم ولتاژ بوجود میاره که در هر حال بسته به مقاومت بار افت ولتاژ داریم . و این افت قابل برطرف شدن نیست .
                          پس یعنی خازن سری با برق شهر ، به اندازه ای باید بزرگ باشه که امپدانسش در برابر امپدانس بار قابل چشم پوشی باشه یا اینکه خیلی خیلی کم باشه...تا افت ولتاژ زیادی نداشته باشیم...درسته؟؟
                          ====================
                          =====================

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi
                            همه چیز زیر سر خازن اولیه!!!همون اولش من گفتم جریان خروجی تابع خازن 680 نانوه!!!
                            حالا که نمیشه مقدار خازن C8 رو کمش کرد(چون افت ولتاژی که توسط بار ایجاد میشه ولتاژ خروجی رو از اون مقداری که باید کمتر میکنه ) اگر به جای مقاومت R12 (مقاومت سری با C8) یه سلف بذاریم مشکل حل میشه؟؟
                            ====================
                            =====================

دیدگاه

خب عزیز من یه برد سو یچینگ بزن خلاص اصول دین میپرسیا :eek:
                              این مدعیان در طلبش بی خبرانند
                              آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                                من خودم منبع سوئیچینگ آی سی دار رو پیشنهاد میکنم اگه وات پاییشنو بخوای کم حجم و ارزان و...
                                جریان بی باری این منابع نسبت به "منابع تغذیه سوئیچینگ تک ترانزیستوری" که یکی از دوستان گفته بودن 5 میلی آمپر هست، بیشتره یا کمتر؟
                                ====================
                                =====================

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X