اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت شوفاژ الکتریکی - القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی و ساخت شوفاژ الکتریکی - القایی

نوشته اصلی توسط شاهرخ
    والله اونطور که سواد من قد میده! ساخت کوره القایی فرکانس پایین پیچیده تر از ساخت کوره القایی فرکانس بالا هست.ضمنا کوره القایی هرقدر هم کوچیک باشه؛ لااقل مدار راه انداز گیت (ماسفت یا IGBT )حداقل 4-5 تا قطعه داره! حالا بماند مدار کنترل فرکانس سوئیچهای قدرت و مثلا فیدبک گرفتن از دمای تولید شده و....
    مرسی دوست عزیز

خب اگه اینطور باشه که شما میگید پس فکر میکنم کلا قضیه منتفی هستش. تصور شخصی من در ابتدا این بود که چون به دمای بالا و فرکانس های در حد KHz و غیره که در کوره های القایی صنعتی تولید میشه نیازی نداریم، پس کار باید ساده تر باشه ولی مثل اینکه اینطور نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
      سلام
      دوست عزیز کلا از فکر کوره القایی برای این کار برید بیرون پر بازده ترین المان الکتریکی و حتی الکترونیکی المنته و بازدهی تقریبا 100درصد داره کوره القایی هم نیمه هادی هایی داره که احتمال خرابی و سوختنش به مراتب از المنت بیشتره از طرف دیگه ساخت کوره القایی کار اصلا اسانی نیست حداقل یک سال تحقیق و کار عملی نیاز داره با پشت بانه کار قبلی روی منابع سوچینگ .....................المنت اگر جنس خوب باشه و خوب طراحی شده باشه سالها بدون مشکل کار می کنه همین طور که سماور خونه ما حداقل10ساله داره کار میده
      دوست عزیز ... دستت درد نکنه ..کلی خندیدم آخه مگه مجبوری در مورد چیزی که نمیدونی نظر بدی ؟ کی چنین فتوایی داده که المنت پربازده ترین المان الکتریکی (!!!) و حتی الکترونیکیه (!!!!!!!) ؟ اصلا مزیت کوره القایی در این است که انرژی مستقیما به بار منتقل میشه . اما در روش المنتی ابتدا انرژی به المنت داده میشه و سپس گرما از طریق همرفتی و رسانایی به بار اصلی منتقل میشه و پرواضح است که بازدهی روش اول (القایی) بسیار بالاتر است. اصلا اگر اینطور نبود کسی سراغ گرمایش القایی نمیرفت که عزیز دل برادر. حالا درسته که تکنولوژی ساختش بالاتره و احتمال خرابی ادوات نیمه هادیش بیشتره ...
      کلا این فتواهای کلی که معمولا ما ها در تمامی زمینه ها میدیم نصفشون پشتوانه عقلی و علمی ندارند .

دلا خوبـــان دل خونيــــن پســـندند
      دلا خون شو که خوبان اين پسندند
      متاع کفر و دين بيآ‌مشتري نيست
      گروهــــي آن گروهي اين پســـندند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina_javan
        دوست عزیز ... دستت درد نکنه ..کلی خندیدم آخه مگه مجبوری در مورد چیزی که نمیدونی نظر بدی ؟ کی چنین فتوایی داده که المنت پربازده ترین المان الکتریکی (!!!) و حتی الکترونیکیه (!!!!!!!) ؟ اصلا مزیت کوره القایی در این است که انرژی مستقیما به بار منتقل میشه . اما در روش المنتی ابتدا انرژی به المنت داده میشه و سپس گرما از طریق همرفتی و رسانایی به بار اصلی منتقل میشه و پرواضح است که بازدهی روش اول (القایی) بسیار بالاتر است. اصلا اگر اینطور نبود کسی سراغ گرمایش القایی نمیرفت که عزیز دل برادر. حالا درسته که تکنولوژی ساختش بالاتره و احتمال خرابی ادوات نیمه هادیش بیشتره ...
        کلا این فتواهای کلی که معمولا ما ها در تمامی زمینه ها میدیم نصفشون پشتوانه عقلی و علمی ندارند .
        ظاهرآ شما خودتو عاقلترین میدونید اما عزیز من بهتره قبل از خندیدن تاپیک رو خوب مطالعه میکردی بعد میفهمیدی که کوره القایی هم اول لوله رو گرم میکنه
        و مستقیم آب رو گرم نمیکنه هر کاری کنی باز المنت بازده بیشتری داره.مهندس
        این مدعیان در طلبش بی خبرانند
        آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

من هم بسیار از شما ممنونم که موجبات خنده و شادی دوستان رو فراهم کردید
          با توجه به کدوم پشتوانه عقلی یا علمی میگید که بازده با ضریب انتقال حرارت متناسب هست؟
          http://www.physicsforums.com/showthread.php?t=156507
          http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_heating
          با سپاس

دیدگاه

آخه مگه مجبوری در مورد چیزی که نمیدونی نظر بدی ؟
            واقعا مجبوری عزیز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :redface:

با تشکر از دوستان که کارپاسخ دهی منو راحت تر کردند
            کوره القایی به خاطر بازدهش استفاده نمیشه .........مخصوصا داخل ایران که ما گاز داریم و ضریب تبدیلمون شاید به 30درصد هم نرسه ............کوره القایی مزایای دیگه ای داره که شما با مدرک کارشناس ارشد الکترونیک قدرت حتما خودتون اشراف دارید

هیچ فردی بدون اشتباه نیست اما بر فرض هم فردی اشتباه کرد روش اشکال گرفتن و انتقاد کردن با این لحن شما چیز دیگه ای را نشون میده عزیز

امضای خودتون هم چندبار بخونید بد نیست :
            احمق ترین خلق کسی است که خود را عاقلترین خلق بداند
            حضرت علی (ع)
            کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
            ولتر

دیدگاه

واقعا مجبوری عزیز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :redface:

با تشکر از دوستان که کارپاسخ دهی منو راحت تر کردند
              کوره القایی به خاطر بازدهش استفاده نمیشه .........مخصوصا داخل ایران که ما گاز داریم و ضریب تبدیلمون شاید به 30درصد هم نرسه ............کوره القایی مزایای دیگه ای داره که شما با مدرک کارشناس ارشد الکترونیک قدرت حتما خودتون اشراف دارید

هیچ فردی بدون اشتباه نیست اما بر فرض هم فردی اشتباه کرد روش اشکال گرفتن و انتقاد کردن با این لحن شما چیز دیگه ای را نشون میده عزیز

امضای خودتون هم چندبار بخونید بد نیست :
              البته حق با شماست . من زیاده روی کردم و عذر میخواهم اما چند نکته :
              1- به کلماتی که میگیم بیشتر دقت کنیم . شما فرق دو کلمه الکتریک و الکترونیک را میدانید ؟ الکترونیک به نیمه هادی ها مربوط میشه ( مثلا دیود، BJT ماسفت و ...) و اصلا المنت یک قطعه الکترونیکی محسوب نمیشه .
              2- این جمله کلی که شما فرمودید که المنت پربازده ترین قطعه الکتریکی و الکترونیکه کلا هر جور که حساب کنید غلط و بیمعنیه. ... هر چند که قبول دارم خندیدن جلوی دیگران به اون هم کار درستی نیست
              3- وقتی صحبت از بازدهی یک وسیله میکنیم ربطی به ایران و خارج ایران نداره. شاید منظور شما این هستش که چون در ایران گاز را به قیمت ارزان در اختیار داریم کمتر سراغ گرمایش القایی میرویم. که این یک بحث دیگری است. وقتی بحث بازدهی مطرح است این حرف محلی از اعراب ندارد. باید بدانید که گرمایش با سوختهای فسیلی بازدهی بسیار پایینی دارد.
              4- انتظار داشتم حداقل تاثیری که میتونم بذارم این باشه که شما دیگه بدون پشتوانه حرف نزنید . اما شما باز هم این کار را تکرار کرده اید. باز هم از اون حرفها زدید :
              کوره القایی به خاطر بازدهش استفاده نمیشه
              oo: من خودم حداقل 30 تا مقاله IEEE در این مورد خوندم که بسیاری از اونها یکی از دلایل روی آوردن به کوره القایی را بازدهی بالا عنوان کرده اند. البته این تنها دلیل نیست . و دلایل دیگه ای از جمله سرعت زیاد ، عدم آلایندگی، راحتی در کنترل توان خروجی و ... هم هستند. البته اگر مقاله هم نمیگفت، باز هم واضح بود ! پس دوست عزیز. بیا و از این به بعد در مورد اظهار نظرهات بیشتر دقت کن و جملات کلی و بدون پشتوانه نگو. مرسی.
              نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
              با توجه به کدوم پشتوانه عقلی یا علمی میگید که بازده با ضریب انتقال حرارت متناسب هست؟
              مثل اینکه منظورمو درست متوجه نشدید. من کی گفتم بازده با ضریب انتقال حرارت متناسب است؟ :surprised: یکبار دیگه اون چیزی را که گفتم با دقت بخوانید متوجه میشید که هم عقل و هم علم این موضوع را تایید میکنند. به عنوان مثال یه سری که به خیابون سهروردی شمالی بزنید و قیمت اجاق های القایی و المنتی را با هم مقایسه کنید میبینید که اجاق های القایی به مراتب گرانتر هستند.( حدود یک و نیم برابر) پس چرا ملت میروند و چیری را میخرند که گرانتر است؟ چون بازدهی بسیار بالاتری دارد . یعنی هم برق کمتری مصرف میکند و هم چون مستقیما گرما را به ظرف میدهد سرعت بیشتری در گرم کردن دارد.

دیدگاه

4- انتظار داشتم حداقل تاثیری که میتونم بذارم این باشه که شما دیگه بدون پشتوانه حرف نزنید . اما شما باز هم این کار را تکرار کرده اید. باز هم از اون حرفها زدید : oo: من خودم حداقل 30 تا مقاله IEEE در این مورد خوندم که بسیاری از اونها یکی از دلایل روی آوردن به کوره القایی را بازدهی بالا عنوان کرده اند. البته این تنها دلیل نیست . و دلایل دیگه ای از جمله سرعت زیاد ، عدم آلایندگی، راحتی در کنترل توان خروجی و ... هم هستند. البته اگر مقاله هم نمیگفت، باز هم واضح بود ! پس دوست عزیز. بیا و از این به بعد در مورد اظهار نظرهات بیشتر دقت کن و جملات کلی و بدون پشتوانه نگو. مرسی
                من از شما که 30 تا مقاله IEEE خوندید و فرق کلمه الکترونیک و الکتریک رو میدونید انتظار نداشتم
                عبارت " بازده بالا" یه عبارت نسبیه (فکر کنم نسبی که دیگه بدونید چیه و در جواب نگید: فکر کنم شما منظور منو متوجه نشدید!)
                شما که 30 تا مقاله IEEE خوندید یکم وقت میزاشتید اون دو تا لینکی که دادم رو میخوندید که بازده 100 درصد المنت رو تایید کرده بودند(اگه واستون کسر شان نیست از WIKIPEDIA مطلب بخونید ، هر چی باشه شما از مقالات IEEE استفاده میکنید!)

مثل اینکه منظورمو درست متوجه نشدید. من کی گفتم بازده با ضریب انتقال حرارت متناسب است؟
                اصلا مزیت کوره القایی در این است که انرژی مستقیما به بار منتقل میشه . اما در روش المنتی ابتدا انرژی به المنت داده میشه و سپس گرما از طریق همرفتی و رسانایی به بار اصلی منتقل میشه و پرواضح است که بازدهی روش اول (القایی) بسیار بالاتر است.
                شما در بالا گفتید کوره القائی سریع تر گرما رو به جسم منتقل میکنه پس بازده اش بیشتره ... و نرخ انتقال گرما با ضریب انتقال حرارت متناسبه پس بازده ای که شما از خودتون در اوردید با ضریب انتقال حرارت متناسبه .....
                به عنوان مثال یه سری که به خیابون سهروردی شمالی بزنید و قیمت اجاق های القایی و المنتی را با هم مقایسه کنید میبینید که اجاق های القایی به مراتب گرانتر هستند.( حدود یک و نیم برابر) پس چرا ملت میروند و چیری را میخرند که گرانتر است؟
                یعنی هر چیز گرانتری که مردم هم اونو میخرن بازدهی بالاتری داره؟ واقعا ادمی با خلاقیت شما ندیدم ، راه های جالبی واسه اندازه گیری بازده ارائه میدید
                به عنوان مثال هزینه شومینه بیشتر از بخاری هست و بازدهیش هم از بخاری کمتره

با سپاس

دیدگاه

البته حق با شماست . من زیاده روی کردم و عذر میخواهم اما چند نکته :
                  1- به کلماتی که میگیم بیشتر دقت کنیم . شما فرق دو کلمه الکتریک و الکترونیک را میدانید ؟ الکترونیک به نیمه هادی ها مربوط میشه ( مثلا دیود، BJT ماسفت و ...) و اصلا المنت یک قطعه الکترونیکی محسوب نمیشه .
                  2- این جمله کلی که شما فرمودید که المنت پربازده ترین قطعه الکتریکی و الکترونیکه کلا هر جور که حساب کنید غلط و بیمعنیه. ... هر چند که قبول دارم خندیدن جلوی دیگران به اون هم کار درستی نیست

4- انتظار داشتم حداقل تاثیری که میتونم بذارم این باشه که شما دیگه بدون پشتوانه حرف نزنید . اما شما باز هم این کار را تکرار کرده اید. باز هم از اون حرفها زدید : oo: من خودم حداقل 30 تا مقاله IEEE در این مورد خوندم که بسیاری از اونها یکی از دلایل روی آوردن به کوره القایی را بازدهی بالا عنوان کرده اند. البته این تنها دلیل نیست . و دلایل دیگه ای از جمله سرعت زیاد ، عدم آلایندگی، راحتی در کنترل توان خروجی و ... هم هستند. البته اگر مقاله هم نمیگفت، باز هم واضح بود ! پس دوست عزیز. بیا و از این به بعد در مورد اظهار نظرهات بیشتر دقت کن و جملات کلی و بدون پشتوانه نگو. مرسی.مثل اینکه منظورمو درست متوجه نشدید. من کی گفتم بازده با ضریب انتقال حرارت متناسب است؟ :surprised: یکبار دیگه اون چیزی را که گفتم با دقت بخوانید متوجه میشید که هم عقل و هم علم این موضوع را تایید میکنند. به عنوان مثال یه سری که به خیابون سهروردی شمالی بزنید و قیمت اجاق های القایی و المنتی را با هم مقایسه کنید میبینید که اجاق های القایی به مراتب گرانتر هستند.( حدود یک و نیم برابر) پس چرا ملت میروند و چیری را میخرند که گرانتر است؟ چون بازدهی بسیار بالاتری دارد . یعنی هم برق کمتری مصرف میکند و هم چون مستقیما گرما را به ظرف میدهد سرعت بیشتری در گرم کردن دارد.
                  سلام
                  از پست شما تشکر کردم به خاطر پی بردن به اشتباهتون در شیوه پاسخ دادن به افراد ...................اما باز هم شما سعی دارید جملات دیگران را با پیش زمینه ذهنی خودتون تعبیر کنید من هم علاقه ای به تغییر خلق و خوی شما ندارم :bye
                  3- وقتی صحبت از بازدهی یک وسیله میکنیم ربطی به ایران و خارج ایران نداره. شاید منظور شما این هستش که چون در ایران گاز را به قیمت ارزان در اختیار داریم کمتر سراغ گرمایش القایی میرویم. که این یک بحث دیگری است. وقتی بحث بازدهی مطرح است این حرف محلی از اعراب ندارد. باید بدانید که گرمایش با سوختهای فسیلی بازدهی بسیار پایینی دارد.
                  بحث من این نبود که کوره بازدهش تو ایران کمه تا میره اروپا زیاد میشه فکر کنم برای یک بچه هم این امر کاملا مشهود باشه
                  به نظرم برای فردی با سطح تحصیلات شماست جمله من کاملا روشن بود .........که ما تو ایران گاز را با چه بازدهی به برق دم در کارخانه تحویل میدهیم..........

علی آقا هم برای شما لینکهای مورد نظر در زمینه تایید بازده المنت گذاشتند و جای بحث دیگه ای نیست
                  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

من از شما که 30 تا مقاله IEEE خوندید و فرق کلمه الکترونیک و الکتریک رو میدونید انتظار نداشتم
                    عبارت " بازده بالا" یه عبارت نسبیه (فکر کنم نسبی که دیگه بدونید چیه و در جواب نگید: فکر کنم شما منظور منو متوجه نشدید!)
                    به عنوان مثال هزینه شومینه بیشتر از بخاری هست و بازدهیش هم از بخاری کمتره
                    با سپاس
                    شما در بالا گفتید کوره القائی سریع تر گرما رو به جسم منتقل میکنه پس بازده اش بیشتره ... و نرخ انتقال گرما با ضریب انتقال حرارت متناسبه پس بازده ای که شما از خودتون در اوردید با ضریب انتقال حرارت متناسبه .....
                    :eek: :eek:
                    سلام . ببینید چند نفر به یه نفر؟ ببینید . فکر میکنم بحث یک مقدار حالت لج و لج بازی به خودش گرفته .. بخاطر همین هم هستش که نمیتونیم روی بحث درست
                    متمرکز بشیم . بگذارید با یک مثال توضیح بدم. فرض کنید ما از شبکه 2kw توان میکشیم و میخواهیم این توان را به صورت گرما در بار تلف کنیم . حالا اگر بازدهی ما 90 درصد باشه، توان منتقل شده به بار میشه 1800 وات . و اگر 60 درصد باشه میشه 1200 وات . پس در حالت اول بار سریعتیر گرم میشه. پس هیچ ربطی به ضریب انتقال حرارت نداره. اصلا من نمیدونم کدوم جمله من این شبهه را برای شما به وجود آورده که من دارم روی ظریب انتقال حرارت بحث میکنم . :cry: :cry: شاید این جمله که گفتم گرما مستقیم به بار منتقل میشه ! اگر این جمله شما را به اشتباه انداخته باید بگم وقتی اول جسم A را بخواهیم گرم کنیم و بعد گرما را از طریق اون به جسم B منتق بشه ، مقداری از گرما از طریق تشعشع و همرفت به اطراف منتقل میشه و بازدهی پایین میاد. نسبت به حالتیکه همون اول انرژی را به جسم B بدهیم. امیدوارم قضیه براتون روشن شده باشد و دیگه دست از سر ضریب انتقال حرارت بردارید. :cry2:
                    مورد دیگه ای که احساس میکنم شما دارید لجبازی میکنید این است که بحث بسیار بی ربط شومینه و بخاری را مطرح میکنید. شما اگر تشریف ببرید و واقعا اون دو تا مورد را ببینید میفهمید که مثال شومینه و بخاری قیاس مع الفارق است. چونکه شومینه و بخاری از بیخ با هم فرق میکنند. اما روش المنتی و القایی در پکیج های کاملا مشابه ( منظورم اجاقه ) عرضه میشوند و وقتی که کسی از بیرون نگاه کند اصلا متوجه فرق آن نمیشود. تنها تفاوتی که هست این است که بازدهی بیشتری دارد. ( که نهایتا منجر به سرعت بالاتر میشود). تازه این بازدهی بالاتر زیاد در کشور ما به چشم نمیاد . چون قیمت برق نسبتا ارزان است. اما در خارج از کشور بیشتر نمود پیدا میکند. لطفا اگر باز هم خواستید در این مورد چیزی بگید اول تحقیق کنید. چون بحث الکی کردن فایده نداره
                    شما که 30 تا مقاله IEEE خوندید یکم وقت میزاشتید اون دو تا لینکی که دادم رو میخوندید که بازده 100 درصد المنت رو تایید کرده بودند(اگه واستون کسر شان نیست از WIKIPEDIA مطلب بخونید ، هر چی باشه شما از مقالات IEEE استفاده میکنید!)
                    خوب . احتمالا منظور شما این بخش از ویکی پدیا باشه :
                    The efficiency of any system depends on the definition of the boundaries of the system. For an electrical energy customer the efficiency of electric space heating is 100% because all purchased energy is converted to building heat. However, if the power plant supplying electricity is included, the overall efficiency drops.
                    واللا اینجا بیشتر به نظر من سیستم های الکتریکی را بیان کرده و اشاره ای به المنت نکرده و تازه شرایط مرزی را دخیل در موضوع کرده.. ولی حالا بگذریم ... اگر هم کرده باشه : ببینید. این سایت ویکی پدیا وحی منزل نیست. من خودم بارها دیده ام که خیلی از مطالبش اشتباه و خنده داره ( مثلا صفحه آیت الله خامنه ای را مطالعه کنید میفهمید که جانبدارانه نوشته.) البته بیشتر در زمینه سیاسی جفنگیات مینویسه. اما در زمینه علمی عمدا غلط نمی نویسند. ولی ممکن است اشتباه هم داشته باشد. اما سایت های معتبر علمی که دارای درجه ISI باشند و بالاتر از همه اونها که transaction های IEEE هستش خیلی دقیقتر و قابل استناد تر هست. بماند که اونجا هم بعضی موقع ها یه چیزهایی از دستشون در میره. میدونید که چندین نفر که خبره و طراز اول در اون زمینه علمی هستند یک مقاله را ممیزی میکنند و چندین بار revise میخورد تا بالاخره چاپ شود. تازه این مطلبی هم که من میگم اینطور نیست که مثلا فقط یک جا ذکر شده باشد. اصلا شالوده و زیر بنای گرمایش القایی همین است. یعنی همون اول که میخواهند در مورد کوره القایی صحبت کنند، اول به این مسئله اشاره میکنند که چون بازدهی بالاتری داره ما میریم سراغ این روش.البته الان سایت IEEE تو اکثر دانشگاه ها قطع است . ولی اگه وصل شد میتونید برید و خودتون سر بزنید. حالا هی شما میخواهی بگی ویکی پدیا معتبر تره . باشه . قبلا هم عرض کردم . در حالت کلی بازدهی بیشتر کوره القایی نسبت به المنت چیزی است که با داشتن درک درست فیزیکی و اگاهی از مکانیزم گرمایش بهش رسید. حالا این آقای Babak1367 یک بحث جالبی مطرح کردند که در شوفاژ اول آب گرم میشه بعد لوله. یعنی این حرفها اینجا صادق نیست ... نمیدونم .. باید فکر کنم روش. میدونم اینجا بحث روی شوفاژ است ولی اینکه فتوای کلی بدیم و بگیم المنت همیشه بازده صد در صد داره بسیار خنده داره. ولی نباید توی جمع خندید بهش که هم زشته و هم اینکه بعدا ملت میریزن سر و کولت و دیگه هر چی بگی حتی اگه راست هم بگی دیگه هیچ کس قبول نمیکنه. من تنها یک ادعا دارم. اونم اینه که نباید چشم بسته حرف زد .
                    در نهایت باید بگم که ممکن است یک دکتر توی یک زمینه خاص از یک دیپلم کمتر بفهمه و این بحث ها ربطی به مدرک نداره.در ضمن امروزه اینقدر دکترای قدرت ریخته که من فکر نمیکردم استفاده از کلمه کارشناس ارشد برای شما حساسیت برانگیز باشه. الان میرم عنوانشو عوض میکنم.

دیدگاه

وقتی اول جسم A را بخواهیم گرم کنیم و بعد گرما را از طریق اون به جسم B منتق بشه ، مقداری از گرما از طریق تشعشع و همرفت به اطراف منتقل میشه و بازدهی پایین میاد. نسبت به حالتیکه همون اول انرژی را به جسم B بدهیم. امیدوارم قضیه براتون روشن شده باشد و دیگه دست از سر ضریب انتقال حرارت بردارید.
                      دوست عزیز این حرف شما واقعا خنده داره خوب وقتی هم که به صورت مستقیم جسم B رو گرم کنیم باز امکان انتقال گرما به اطراف وجود داره
                      ولی چه در روش القائی و چه در روش المنتی میشه جلوش رو گرفت(تا حد بسیار بسیار زیاد) و این دلیلی بر افزایش بازده نمیشه

در مورد اینکه بازده ای که شما از خودتون در اوردید متناسب هست با ضریب انتقال حرارت هم در بالا توضیح دادم ولی مثل اینکه علاقه ای به خوندنش نداشتید
                      مورد دیگه ای که احساس میکنم شما دارید لجبازی میکنید این است که بحث بسیار بی ربط شومینه و بخاری را مطرح میکنید. شما اگر تشریف ببرید و واقعا اون دو تا مورد را ببینید میفهمید که مثال شومینه و بخاری قیاس مع الفارق است. چونکه شومینه و بخاری از بیخ با هم فرق میکنند. اما روش المنتی و القایی در پکیج های کاملا مشابه ( منظورم اجاقه ) عرضه میشوند و وقتی که کسی از بیرون نگاه کند اصلا متوجه فرق آن نمیشود. تنها تفاوتی که هست این است که بازدهی بیشتری دارد. ( که نهایتا منجر به سرعت بالاتر میشود). تازه این بازدهی بالاتر زیاد در کشور ما به چشم نمیاد . چون قیمت برق نسبتا ارزان است. اما در خارج از کشور بیشتر نمود پیدا میکند. لطفا اگر باز هم خواستید در این مورد چیزی بگید اول تحقیق کنید. چون بحث الکی کردن فایده نداره
                      من نگفتم شومینه و بخاری رو با کوره القائی و المنت مقایسه کنید
                      شما گفتید هر چیز گرونتره بازده اش بیشتره که براتون مثال نقض اوردم
                      خوب . احتمالا منظور شما این بخش از ویکی پدیا باشه :
                      The efficiency of any system depends on the definition of the boundaries of the system. For an electrical energy customer the efficiency of electric space heating is 100% because all purchased energy is converted to building heat. However, if the power plant supplying electricity is included, the overall efficiency drops.
                      واللا اینجا بیشتر به نظر من سیستم های الکتریکی را بیان کرده و اشاره ای به المنت نکرده و تازه شرایط مرزی را دخیل در موضوع کرده.. ولی حالا بگذریم ... اگر هم کرده باشه : ببینید. این سایت ویکی پدیا وحی منزل نیست. من خودم بارها دیده ام که خیلی از مطالبش اشتباه و خنده داره ( مثلا صفحه آیت الله خامنه ای را مطالعه کنید میفهمید که جانبدارانه نوشته.) البته بیشتر در زمینه سیاسی جفنگیات مینویسه. اما در زمینه علمی عمدا غلط نمی نویسند. ولی ممکن است اشتباه هم داشته باشد. اما سایت های معتبر علمی که دارای درجه ISI باشند و بالاتر از همه اونها که transaction های IEEE هستش خیلی دقیقتر و قابل استناد تر هست. بماند که اونجا هم بعضی موقع ها یه چیزهایی از دستشون در میره. میدونید که چندین نفر که خبره و طراز اول در اون زمینه علمی هستند یک مقاله را ممیزی میکنند و چندین بار revise میخورد تا بالاخره چاپ شود. تازه این مطلبی هم که من میگم اینطور نیست که مثلا فقط یک جا ذکر شده باشد. اصلا شالوده و زیر بنای گرمایش القایی همین است. یعنی همون اول که میخواهند در مورد کوره القایی صحبت کنند، اول به این مسئله اشاره میکنند که چون بازدهی بالاتری داره ما میریم سراغ این روش.البته الان سایت IEEE تو اکثر دانشگاه ها قطع است . ولی اگه وصل شد میتونید برید و خودتون سر بزنید. حالا هی شما میخواهی بگی ویکی پدیا معتبر تره . باشه
                      دوست عزیز اگه قسمت ی که بازده اشاره کرده رو کامل بخونید متوجه میشین که به بازده 100 درصد اشاره کرده
                      تلفات در اکثر موارد به صورت گرما هست(یا در نهایت به گرما تبدیل میشه) که در المنت چون خروجی ما به صورت گرما هست تلفات تقریبا صفره ...
                      من نمیگم سیستم گرمایشی بر پایه المنت بازده 100 درصد داره ولی بازده اش از سیستم های القائی خیلی بیشتره ... ( و تقریبا 100 هست)
                      الان میرم عنوانشو عوض میکنم.
                      کار خوبی میکنید چون از ادم تحصیل کرده ای مثل شما انتظار چنین رفتاری نمیره
                      خودتون لجبازی میکنید و دیگران رو لجباز میدونید
                      خودتون دیگران رو مسخره میکنید و بعد میگید نباید کسی رو مسخره کرد
                      بحث با شما فایده ای نداره چون به جای اینکه استلال علمی بکنید صحبت های (با عرض معذرت) خاله زنکی میکنید ...
                      با سپاس و پوزش

دیدگاه

ولی اینکه فتوای کلی بدیم و بگیم المنت همیشه بازده صد در صد داره بسیار خنده داره.
                        به نظر میرسه باز ده المنت 100 در صد باشه یا خیلی بهش نزدیک باشه . چون اگر تلفاتی هم باشه از بابت فوتون هایی خواهد بود که از المنت گسیل میشه . که اونهم به نوعی به محیط گلخانه بر میگردد .
                        ولی تلفات در المانهای سوئیچینگ خیلی زیاد است .در المانهای سوئیچ کننده ما حداقل با 4 نوع تلفات سرو کار داریم
                        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

دوست عزیز آقا sina_javan :
                          به نظر میاد علت این اظهار نظر شما به دلیل این باشه که صورت مساله رو درست متوجه نشدید وگرنه با توجه به نوشته هاتون کاملا مشخصه که دانشجوی بسیار پویا و با هوشی هستید .
                          بذارید من مساله رو کاملا روشن بیان کنم تا این سوتفاهم ها برطرف بشه.
                          مساله این بود که به کمک انرژی الکتریکی یک چیزی شبیه به پکیج درست بشه بدین صورت که آب داخل یک مخزن گرم بشه و به صورت مدار بسته پمپ بشه تا ایجاد گرمایش کنه . در اینجا اگه بخایم آب رو با انرژی القایی گرم کنیم علاوه بر تلفات ایجاد شده در خود نیمه ها دی ها یک سری تلفات انتقالی هم موجوده تا بتونه آب گرم بشه و در نهایت شاید 40 درصد از انرژی ورودی هدر بره . اما در این مورد خاص چون ما قراره یک سیال رو گرم کنیم میتونیم با قرار دادن یک المنت داخل آب (درست مثل سماور) نزدیک صد در صد انرِژی الکتریکی رو توسط المنت به انرژی گرمایی تبدیل و سپس به آب منتقل کنیم .
                          واضحه که در سایر مواردی که شما اشاره کردید چنین امکانی نیست . مثلا جایی که قراره ما یک جسم جامد رو گرم کنیم مثل مخزن های تزریق پلاستیک یا کوره های ذوب یا نورد مشخصه که استفاده از المنت اتلاف حرارتی بسیار بالایی داره .
                          یا اینکه مثلا شرکت معروف آریسون دارای آبگرم کن های برقی گرون قیمتی هست که همه المنتی هستند اما همین شرکت اجاق های برقی داره که هیچ کدوم از اجاق هاشون المنتی نیست بلکه همه القائی هستند

دیدگاه

دوست عزیز این حرف شما واقعا خنده داره خوب وقتی هم که به صورت مستقیم جسم B رو گرم کنیم باز امکان انتقال گرما به اطراف وجود داره
                            دوست عزیز. این حرف را من از خودم در نیاوردم. این حرف را مستقیما از مقاله ی علمی در زمینه کوره القایی به شما گفتم. ولی نمیدانم شما چرا بجای فکر کردن هی دوست داری بخندی! موضوع خیلی واضح است . بدیهی است که جسم B هم گرما را به اطراف منتقل میکند. بگذارید باز هم مثال عددی بزنم چون اینطور که پیداست هر چیز را باید با عدد مثال زد تا بحث روشن بشه و امکان بدفهمی از بین بره :
                            از منبع الکتریکی 2kwatt انرژی میگیریم. تمام 2 کیلو وات به صورت گرما در المنت تلف میشود ( همان بازده 100 درصد که اینقدر عاشقش هستید) سپس از این 2kwatt گرما 500 وات از طریق هدایت و همرفتی صرف گرم کردن محیط اطراف میشود، 100 وات به محیط اطراف تشعشع میکند و 1400 وات هم به بار منتقل میشود. بار هم 200watt را به اطراف منتقل میکند... ( مثلا) پس توان مفید که برای ما کار انجام داده است میشود 1200 وات. این از سیستم المنتی ( البته همانطور که قبلا گفتم غیر از شوفاژ)...
                            حالا برویم سراغ روش القایی. 2 کیلووات انرژی از شبکه الکتریکی میگیریم. بسته به روش مدولاسیون کلیدزنی و طراحی مثلا در حدود 200 وات در کلیدها تلف میشود( اگر طراحی بد باشد بیشتر تلف میشود و این هنر سازنده کوره است که بتواند با استفاده از تکنلیک های کلیدزنی نرم بازدهی را بالا ببرد)...1800 وات باقیمانده بدون اینکه بخواهد به اطراف گسیل کند مستقیما میرود و جذب بار میشود. ( از تلفات هدایتی داخل شینهای مدار که بسیار کم هستند صرفنظر شد). از این 1800 وات هم 200 وات از طریق همرفت و تشعشع از بار به محیط میرود. پس توان مفید ما میشود 1600 وات . در حالیکه در سیستم المنتی 1200 وات توان مفید داشتیم.
                            حالا ممکن است بپرسید از کجا معلوم این اعداد درست باشد . پاسخ این است که میزان تلفات کلیدزنی بسیار کمتر از گرمایی است که توسط المنت به محیط اطراف گسیل میشود ( بازهم تاکید کنم در مورد شوفاژ صدف نمیکند). لازمه تشخیص این مسئله هم این است که به صورت تخصصی در این مورد به مطالعه بپردازیم و از توپولوژی های رایج و مزایا و معایب آنها با خبر باشیم که من ادعا میکنم قبلا این کار را کرده ام و صرفا برای کل کل کردن و کم نیاوردن حرف نمیزنم. پس نباید سریع برویم و از سایت ویکی پدیا یک متنی را بیاوریم و بدون آنکه به همه ابعاد موضوع احاطه داشته باشیم ادعا کنیم هر کس خلاف آن حرف بزند اشتباه کرده.
                            من نمیگم سیستم گرمایشی بر پایه المنت بازده 100 درصد داره ولی بازده اش از سیستم های القائی خیلی بیشتره ... ( و تقریبا 100 هست)
                            یعنی میفرمایید تمام نشریات علمی اشتباه میکنند و شما درست میگویید؟ یعنی بلانسبت شرکت بوش و زیمنس مغز خر خوردند که رفتند اجاق القایی زدند؟ بیکار بودند دستگاهی درست کنند که هم گرانتر است و هم برق بیشتری مصرف میکند؟ خوب همان اجاق المنتی که بازدهی بیشتری دارد و هم ارزانتر است. پس مردم هم در اروپا و ژاپن دیوانه هستند که سراغ نوع القایی میروند!
                            حالا انشاء الله اگر عمری باقی بود چند تا پی دی اف در این رابطه میگذارم تا بحث بیشتر روشن بشه.
                            این نکته را هم باید اشاره کنم که بالاتر بودن بازدهی سیستم القایی نسبت به المنت نزد کسانی که در این زمینه کار میکنند اظهر من المشس است ولی کسانی که آشنایی ندارند ممکن است به آسانی این موضوع را قبول نکنند . اما به قول معروف :
                            آفتاب آمد دلیل آفتاب گر دلیلت باید از وی رخ متاب

اضافه شده در تاریخ :
                            نوشته اصلی توسط voroojak_52000
                            بذارید من مساله رو کاملا روشن بیان کنم تا این سوتفاهم ها برطرف بشه.
                            مساله این بود که به کمک انرژی الکتریکی یک چیزی شبیه به پکیج درست بشه بدین صورت که آب داخل یک مخزن گرم بشه و به صورت مدار بسته پمپ بشه تا ایجاد گرمایش کنه . در اینجا اگه بخایم آب رو با انرژی القایی گرم کنیم علاوه بر تلفات ایجاد شده در خود نیمه ها دی ها یک سری تلفات انتقالی هم موجوده تا بتونه آب گرم بشه و در نهایت شاید 40 درصد از انرژی ورودی هدر بره . اما در این مورد خاص چون ما قراره یک سیال رو گرم کنیم میتونیم با قرار دادن یک المنت داخل آب (درست مثل سماور) نزدیک صد در صد انرِژی الکتریکی رو توسط المنت به انرژی گرمایی تبدیل و سپس به آب منتقل کنیم .
                            واضحه که در سایر مواردی که شما اشاره کردید چنین امکانی نیست . مثلا جایی که قراره ما یک جسم جامد رو گرم کنیم مثل مخزن های تزریق پلاستیک یا کوره های ذوب یا نورد مشخصه که استفاده از المنت اتلاف حرارتی بسیار بالایی داره .
                            بله ... اتفاقا من فکر نمیکنم سوء تفاهم از طرف من رخ داده باشه : شاهد این ادعام هم این است که قبلا گفتم:
                            :eek: :eek:
                            حالا این آقای Babak1367 یک بحث جالبی مطرح کردند که در شوفاژ اول آب گرم میشه بعد لوله. یعنی این حرفها اینجا صادق نیست ... نمیدونم .. باید فکر کنم روش. میدونم اینجا بحث روی شوفاژ است ولی اینکه فتوای کلی بدیم و بگیم المنت همیشه بازده صد در صد داره بسیار خنده داره.
                            ولی بحث من با دوستمون که بنده را خاله زنک دانستند سر این بود که نمیشه گفت بازده المنت همیشه بالاتر از سیستم القایی است. کلی هم سعی کردم با زدن مثال موضوع را ثابت کنم که ظاهرا مقبول نیفتاد :surprised:... بگذریم. ادامه این بحث مصداق بارز مراح ( بضم میم) است. یعنی جدل بیهوده. همانطور که مزاح بیش از حد منکر است مراح هم منکر است. چونکه دوستان در جواب از بحث علمی خارج شدند و به توهین روی آوردند . و اگر کسی از لحاظ علمی بحث ها را بخواند متوجه میشود که چه کسی اشتباه میکند.
                            به قول معروف :
                            در خانه اگر کس است یک حرف بس است.

دیدگاه

با سلام به دوستان عزیز
                              خیلی خوشحال شدم که این تاپیک رو دیدم
                              زمینه کاری شرکت ما تولید کوره های القائی ذوب فلزات می باشد
                              بنده نزدیک به 10 سال است که روی زمینه کوره های القائی فعالیت نمده ام
                              به نظر من همه دوستان به نحوی صحیح می فرمایند و کلیت بحث دوچار سوء تفاهم شده است

چند نکته ظریف رو جهت واضح تر نمودن موضوع عرض می نمایم :

1 - جسم گرم شونده و نحوه انتقال انرژی، راندمان را تعیین می نماید و نمیتوان به صورت کلی راندمان المنت یا کوره القائی را بالاتر از یکدیگر دانست.

2- در خصوص شوفاژ و یا کلا حرارت دهی به سیالات که می توان المنت را در داخل آن سیال قرار داد به طور حتم المنت راندمان بالاتری دارد.

3- به دلیل پایین بودن قیمت انرژی در ایران به هیچ وجه راندمان دستگاه تعیین کننده نحوه انجام گرمایش نیست و معمولا قیمت اولیه تعیین کنده است بنابراین المنت معمولا برتری دارد. این مورد تنها در مواردی که دمای مورد نیاز غیر قابل تامین توسط المنت باشد نقض می گردد مانند ذوب فلزات و یا مواردی که هزینه اولیه قابل تحمل باشد و متقاضی حاضر به پرداخت آن مانند اجاق القائی.

4- در خصوص عل برتری اجاق گاز القائی به المنتی نیز بایست گفت که در خصوص اجاق به دلیل اینکه معمولا ظرف پخت غذا از جنس فلزات فرومغناطیس و در اسطلاح "بگیر" هستند ، می توان انرژی را در آنها زوم یا فوکوس یا تجمیع نمود و از هدر رفت جلوگیری نمود و بنابر این اجاق القائی به طور حتم راندمان بالاتری نسبت به دیگر انواع دارد.

نهایتا از همه دوستان به خاطر به اشتراک گذاری اطلاعات ارزشمندشان تشکر می نمایم

ارادتمند علیرضا حری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AR.HORRI
                                با سلام به دوستان عزیز
                                خیلی خوشحال شدم که این تاپیک رو دیدم
                                زمینه کاری شرکت ما تولید کوره های القائی ذوب فلزات می باشد
                                بنده نزدیک به 10 سال است که روی زمینه کوره های القائی فعالیت نمده ام
                                به نظر من همه دوستان به نحوی صحیح می فرمایند و کلیت بحث دوچار سوء تفاهم شده است

چند نکته ظریف رو جهت واضح تر نمودن موضوع عرض می نمایم :

1 - جسم گرم شونده و نحوه انتقال انرژی، راندمان را تعیین می نماید و نمیتوان به صورت کلی راندمان المنت یا کوره القائی را بالاتر از یکدیگر دانست.

2- در خصوص شوفاژ و یا کلا حرارت دهی به سیالات که می توان المنت را در داخل آن سیال قرار داد به طور حتم المنت راندمان بالاتری دارد.

3- به دلیل پایین بودن قیمت انرژی در ایران به هیچ وجه راندمان دستگاه تعیین کننده نحوه انجام گرمایش نیست و معمولا قیمت اولیه تعیین کنده است بنابراین المنت معمولا برتری دارد. این مورد تنها در مواردی که دمای مورد نیاز غیر قابل تامین توسط المنت باشد نقض می گردد مانند ذوب فلزات و یا مواردی که هزینه اولیه قابل تحمل باشد و متقاضی حاضر به پرداخت آن مانند اجاق القائی.

4- در خصوص عل برتری اجاق گاز القائی به المنتی نیز بایست گفت که در خصوص اجاق به دلیل اینکه معمولا ظرف پخت غذا از جنس فلزات فرومغناطیس و در اسطلاح "بگیر" هستند ، می توان انرژی را در آنها زوم یا فوکوس یا تجمیع نمود و از هدر رفت جلوگیری نمود و بنابر این اجاق القائی به طور حتم راندمان بالاتری نسبت به دیگر انواع دارد.

نهایتا از همه دوستان به خاطر به اشتراک گذاری اطلاعات ارزشمندشان تشکر می نمایم

ارادتمند علیرضا حری
                                ارادتمند آقای علیرضا به جمع ما خوش اومدی.
                                1 سوال داشتم. شنیدم که برای ذوب فلز مثلا آهن با کوره القایی نمیشه همینجوری نشست تا آهن آب بشه توی کوره . به یه دمایی که میرسه دیگه دما بالاتر نمیره. میدونید این موضوع رو چطوری باید برطرف کرد؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X