اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی آی سی TL494

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی آی سی TL494

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
    این ایسی یه ولتاژ ثابت نمیده بلکه با توجه به ولتاژ خروجی و و لتاژ مطلوب یک موج مربغی با دیوتی سایکل متغیر میده و در اصل کاری فرکان دادن به ترانزیستور هاست
    کار اصلی این ایسی همینه که البته کم کاری نیست
    اگر امکانش هست بیشتر توضیح میدین.تا اینجا را فهمیدم که با توجه دیوتی ستیکل مختلف خروجی متفاوت میتونیم داشته باشیم.خوب این تغییرات دیونی سایکل و بطبع خروجی متغییر به چه چیزی وابسطه است

دیدگاه

اول از همه تاپیک زیر رو بخونید بعد که راه افتادید سوالاتتون رو بپرسید در خدمتم
      سلام دوستان زیادی از من درخواست آموزش سوئیچینگ داشتند ، بنده هم تصمیم گرفتم این تاپیک رو برای احترام به این عزیزان ایجاد کنم. البته اساتید بسیاری در این زمینه در این سایت فعالیت می کنند و بنده حقیر نیز همچنان درس پس میدهم پس با کسب اجازه از اساتید بزرگوار و همچنین در خواست راهنمایی و تصحیح اشتباهات اینجانب آموزش سوئیچنگ رو شروع

موفق باشید
      ................Fx7SAM................

دیدگاه

درود به دوستان
        چگونه در 494 میشه دید تایم رو کنترل کرد ؟
        آیا با 0و1 شدن کمپراتورهای داخلی آیسی و پایه ی 3 pwm کم و زیاد میشه؟
        کار پایه ی13 چیه؟

پیشاپیش متشکرم از دوستان
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
          درود به دوستان
          چگونه در 494 میشه دید تایم رو کنترل کرد ؟
          آیا با 0و1 شدن کمپراتورهای داخلی آیسی و پایه ی 3 pwm کم و زیاد میشه؟
          کار پایه ی13 چیه؟

پیشاپیش متشکرم از دوستان
          سلام
          پایه شماره 4 این ایسی برای کنترل دد تایم هست
          با اعمال 0 تا حدود 3.5 ولت به این ایسی میتونید ددتایم رو از صفر تا صد درصد تغییر بدین
          اینکه ساختار داخلی ایسی برای ددتایم چطوره یه مقدار طولانیه که با دقت در شماتیک داخل دیتاشیت میشه یه چیزایی متوجه شد.........ولی خب دونستن اینکه چطور کار میکنه مهم نیست
          کار پایه 13 هم انتخاب مود کاری ایسیه
          اگر به این پایه زمین رو وصل کنید هر دو ترانزیستور خروجی ایسی مثل هم کار میکنن و میتونید اونهارو موازی کنید.....معمولا این ساختار برای توپولوژی هایی مثل باک استفاده میشه.....توپولوژی هاییکه دیوتی باید بین صفر تا صد بتونه تغییر کنه
          حالا اگر به این پایه 5 ولت بدین خروجی بصورت پوش پول خواهد بود....ینی دیوتی ماکس 50 درصد میشه و وقتی ترانزیستور اولی روشنه دومی خاموشه و وقتی اولی خاموشه دومی روشنه......که برای غالب توپولوژی ها همین نوع خروجی نیازه...مثل هافبریج و فولبریج و پوش پول و......
          در این حالت فرکانس هر کدوم از خروجی ها نصف فرکانس اسیلاتور خواهد بود و دلیلش هم اون فیپ فلاپ داخل ایسیه.........کلا خیلی چیزها در شماتیک دیتاشیت نهفته که با دقت بهش هم نحوه کار ایسی دستتون میاد و هم میتونه بهتون ایده بده تا شاید بعدا جایی ارش استفاده کنید
          موفق باشید

دیدگاه

ممنون از سید علی گرامی بابت پاسخ کامل
            یکبار دیگه؟
            آیا با 0و1 شدن کمپراتورهای داخلی آیسی و پایه ی 3 دیوتی کم و زیاد میشه؟
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

میشه درمورد روش کارکردن با آپ امپ های داخلی هم به همین مدل مثل بالا ساده توضیح بدین که طبق چه فرمولی یا روشی میشه بهش فیدبک داد

Sent from my SM-J700F using Tapatalk
              مدت هاست نیستم

دیدگاه

ممنون از سید علی گرامی بابت پاسخ کامل

یکبار دیگه؟
                آیا با 0و1 شدن کمپراتورهای داخلی آیسی و پایه ی 3 دیوتی کم و زیاد میشه؟
                .
                ببینید....مثل اینکه باید مفصل توضیح بدم
                این ایسی دوتا ارور امپ داره .......ارور امپ یه آپ امپه......دیگه طرز کار اپ امپ رو توضیح نمیدم.
                برای کار با اپ امپ به یکی از پایه های ورودی یک ولتاژ رفرنس که معمولا از 5ولت رفرنس خود ایسی بوسیله تقسیم مقاومتی بدست میاد،وصل میکنیم و به پایه ورودی دیگه ارورامپ فیدبک میدیم.....مثلا اگر میخواهیم ولتاژ خروجی منبعمون بشه 10 ولت و ولتاژ رفرنسی که به ارور امپ دادیم 2.5 ولت هست باید با تقسیم مقاومتی طوی به ایسی فیدبک بدیم که وقتی ولتاژ خروجی شد 10 ولت،به ارور امپ 2.5 ولت برسه....یعنی ولتاژ هردو ورودی یکی بشه.
                حالا اینکه به ولتاژ رفرنس رو به ورودی منفی بدیم یه مثبت بستگی داره به مدارمون که خروجی ایسی مستقیم رفته باشه به ماسفت یا اینکه گیت درایور ماسفت ،خروجی ایسی رو نات کنه و بعد بده به ماسفت !....یه مقدار تحلیل میخاد......مثلا توی باک اگر خروجی ایسی مستقیما(یعنی نات نشده اش)ماسفت رو درایو کنه ولتاژ رفرنس باید به ورودی منفی داده بشه.

خب این ایسی دوتا ارور امپ داره و خروجی ارور امپ ها به هم وصل شدن...یعنی ولتاژ خروجی از این قسمت (که به پایه 3 وصل هست)میشه ولتاژ ارور امپی که خروجیش بیشتر شده......پس این از اینکه ارور امپ چیه و چطور کار میکنه....اما فایدش چیه؟برای اینکه بدونیم فایدش چیع باید فرایند کاری تولید pwm رو کامل توضیح بدم.........

ببینید.....ما یک موج دندانه اره ای با دامنه حدود 3 ولت(دقیقش یادم نیست) داریم که توسط خازن و مقاومت مربوط به فرکانس ایسی تولید شده
                حالا توسط یک مقایسه گر(که بازم یه اپ امپ میتونه باشه....البته در کل مقایسه گر یه تفاوت هایی با اپ امپ داره) میایم و ولتاژ خروجی ارور امپ ها که همون ولتاژ پایه شماره 3 هم هست رو با این موج دندانه اره ای مقایسه میکنیم.....هر جا ولتاژ دندانه اره ای بیشتر بود خروجی صفر میشه و هر جا ولتاژ دندانه اره ای کمتر بود خروجی یک میشه....به همین سادگی pwm ساخته شد
                پس در واقع ما با ادن ولتاژ فیدبک به ارور امپ یک ولتاژ در خروجی ارور امپ ایجاد میکنیم و این ولتاژ وقتی با موج دندانه اره ای مقایسه میشه پهنای پالس ما تعیین میشه....ینی همون دیوتی
                میبینی پسر عموجان ....هر چی من از زیرش داشتم در میرفتم آخرش مجبورم کردی همشو بنویسم

نوشته اصلی توسط abbasalifix نمایش پست ها
                میشه درمورد روش کارکردن با آپ امپ های داخلی هم به همین مدل مثل بالا ساده توضیح بدین که طبق چه فرمولی یا روشی میشه بهش فیدبک داد

.
                جواب شما هم در توضیحات بالا هست....امیدوارم مفید واقع بشه

در ضمن میتونید با عمال ولتاژ صفر تا حدود 3.5 ولت ،دیوتی رو از صفر تا صد تغییر بدین
                همچنین مهمترین کاربرد پایه شماره 3 وصل کردن شبکه جبرانساز (compensation) هست که برای پایدار کردن منبعه که این قصه سر دراز دارد و دل من و خیلی های دیگه از این پایه دلمون خونه
                جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۱۷:۱۹ ۱۳۹۵/۱۲/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                  میبینی پسر عموجان ....هر چی من از زیرش داشتم در میرفتم آخرش مجبورم کردی همشو بنویسم
                  بله
                  دوباره هم تشکر.
                  در ضمن منظور شما همون کمپراتور داخلی بود که چون خواستی ساده برای ما توضیح بدی گفتی اپ امپ.(اینجاشو میدونستم)
                  الکترونیک قدرت
                  الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام
                    من یه مدار با این ای سی بستم که نیاز دارم به این که فیدبک داشته باشم با کم شدن ولتاژ مقدار pwm زیاد بشه تا ولتاژ خروجی جبران بشه برای همین اومدم این مدار رو طراحی کردم و جواب گرفتم آیا راه دیگه ای هم هست که از این بهتر باشه؟ این مدار الان روط برد بورد کار میکنه به نظرتون در طراحی مشکلی نداره؟ البته اینم بگم که ولتاژ خروجی منبع رو شبیه سازی کردم با یه پتانسیومتر
                    اینم لینک مدار

مدت هاست نیستم

دیدگاه

یه سوال دیگه از tl494 اینکه پایه انتخاب خروجی 13 رو وقتی زمین میکنم مدار کار میکنه وقتی vcc میدم خاموش میشه

مدت هاست نیستم

دیدگاه

سلام دوستان
                        2تا سوال
                        اول اینکه
                        بالاترین فرکانسی ک میشه از این ای سی گرفت چقدره؟؟؟ داخل دیتا شیت زده 200کیلو ابا میشه بیشتر هم گرفت ؟؟؟در حد 400کیلو
                        دوم این ک
                        واسه خازن و مقاومت اسیلتور ی مینیموم و ماکسیمومی زده مثلا گفته مقاومت کمتر 1.8کیلو نباشه و خازنش کمتر 47 پیکو نباشه
                        حالا اگه اینا رو کمتر بزاریم چی میشه؟؟؟مثلا مقاومت رو 1 کیلو بزاریم ایا ای سی هنگ میکنه یا...؟؟؟؟

دیدگاه

سلام
                          من یه مدار با این ای سی بستم که نیاز دارم به این که فیدبک داشته باشم با کم شدن ولتاژ مقدار pwm زیاد بشه تا ولتاژ خروجی جبران بشه برای همین اومدم این مدار رو طراحی کردم و جواب گرفتم آیا راه دیگه ای هم هست که از این بهتر باشه؟ این مدار الان روط برد بورد کار میکنه به نظرتون در طراحی مشکلی نداره؟ البته اینم بگم که ولتاژ خروجی منبع رو شبیه سازی کردم با یه پتانسیومتر
                          اینم لینک مدار

سلام
                          با توجه به چیزی که من از شکل فهمیدم کلیتش درسته....بر هر صورت باید تجربه و مطالعتونو اضافه کنید.....انصافا یه مقدار سخته ترجمه شکل
                          همیشه اینو هم بدونین هرچقدر مطالعه کنین بازم قرار نیست اولین کارتون بهترین باشه
                          هر چی فکر میکنم نقشتون کمی گنگه!.....اگر میخاین مطمین شین لطفا نقشه کامل تر بکشین

یه سوال دیگه از tl494 اینکه پایه انتخاب خروجی 13 رو وقتی زمین میکنم مدار کار میکنه وقتی vcc میدم خاموش میشه

.
                          نباید بهش vcc بدین که!!!!!
                          باید یا زمنی بدین یا 5 ولت خود ایسی!
                          بازم توصیه میکنم دیتاشیتو خوب بخونین

نوشته اصلی توسط AMIR_N نمایش پست ها
                          سلام دوستان
                          2تا سوال
                          اول اینکه
                          بالاترین فرکانسی ک میشه از این ای سی گرفت چقدره؟؟؟ داخل دیتا شیت زده 200کیلو ابا میشه بیشتر هم گرفت ؟؟؟در حد 400کیلو
                          دوم این ک
                          واسه خازن و مقاومت اسیلتور ی مینیموم و ماکسیمومی زده مثلا گفته مقاومت کمتر 1.8کیلو نباشه و خازنش کمتر 47 پیکو نباشه
                          حالا اگه اینا رو کمتر بزاریم چی میشه؟؟؟مثلا مقاومت رو 1 کیلو بزاریم ایا ای سی هنگ میکنه یا...؟؟؟؟
                          سلام
                          هر چی تو ایسی هست مبنای اصلیه...تازه اگر ایسی مرغوب باشه
                          اگر مثلا مقاومت کمتر بزنین ایسی جریان بیشتری باید بده و گرم میشه و عمرش کم میشه یا مقاومت بزرگتر باعث میشه نویزپذیر بشه منبع.....در مورد خازن بزرگ یا کوچیک هم با توجه به ساختار اسیلاتور مشکلاتی پیش میاد

دیدگاه

یعنی میگین به هیج جا وصلش نکنم داخلی ای سی 5 ولت داره؟
                            قبلا با همین ای سی یه مدار فول برایج و هاف برایج درست کرده بودم اما همه چیز اتفاقی و از روی آزمون و خطا بود الان دارم کم کم متوجه کار کردش میشم

روش کار اون مداره هم اینطوری هست که وقتی ولتاژ خروجی منبع کم میشه مقدار pwm رو زیاد میکنه تا به ایداآل برسه این زیاد کردن ولتاژ تا یه حدی هست که توسط اون مقاومت ها تنظیم میشه
                            یا این روش کار درست هست؟

مدت هاست نیستم

دیدگاه

یعنی میگین به هیج جا وصلش نکنم داخلی ای سی 5 ولت داره؟
                              قبلا با همین ای سی یه مدار فول برایج و هاف برایج درست کرده بودم اما همه چیز اتفاقی و از روی آزمون و خطا بود الان دارم کم کم متوجه کار کردش میشم

روش کار اون مداره هم اینطوری هست که وقتی ولتاژ خروجی منبع کم میشه مقدار pwm رو زیاد میکنه تا به ایداآل برسه این زیاد کردن ولتاژ تا یه حدی هست که توسط اون مقاومت ها تنظیم میشه
                              یا این روش کار درست هست؟

.
                              نه...........نباید ولش کنی که!
                              یا باید وصلش کنی به پایه زمین و یا وصلش کنی به پایه 5 ولت رفرنس.......هر کدوم یه مد عملیاتی رو میده که تو دیتاشیت نوشته

روش کارکرد همه منابع اینطوره...منتها باید دید که چطور این کار رو میکنه...........الان شما اومدی اپتو و زنر و هر چی بوده استفاده کردی.....ظاهرش هم درسته...من توی اتصالات همین قطعات شک داشتم

در ضمن "بریج"درست تره

دیدگاه

تفاوت pwm و deadtime چیه؟ یه چیزایی میدونم اما هیچی توضیحات بچه های سایت نمیشه
                                مدت هاست نیستم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X