اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی نویز فیلتر (EMI Filter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی نویز فیلتر (EMI Filter)

با سلام به دوستان من مجبورم که فیلتر emiرا روی برد طراحی کنم میخواستم بدونم قطعات را کجا میتونم تهیه کنم مخصوصا سلف ..... البته یه سلف با شماره jlf-148-et24 از تو بازار خریدم اما خود فروشنده هم مقدار سلف هاش را نمیدونست یه سرچی کردم دیدم تو ورودی یه تلویزیون ازش استفاده کردن که اونجا هم مقدار سلف را نداه بود اما مقدار خازن و مقاومت فیلتر em,i را داده بود البته علاوه بر این سلف چن نمونه دیگه هم معرفی کرده که میشه بااین مقادیر خازن ازش استفاده کرد ..... میخواستم ببینم ایا مقادیری که تو pdf زیر اومده درست هست یا نه
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=364337
    دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
    بانك اطلاعاتي سنسورها
    ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
    تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
    [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

در تهران طبقه اول (یا دوم) پاساژ عباسیان کنار پله ها و همچنین در زیر زمین پاساژ امجد فروشگاه عرفان نمونه سلف هایی را برای این منظور دارند.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

ببخشید، یک مورد لاین فیلتر ک تو فروشگاه همین سایت هست،
        در واقع همون بخش سلفی مورد نیاز برا EMI filter هست؟

http://eshop.eca.ir/%DA%86%D9%88%DA%...%AF-2x1mh.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
          ببخشید، یک مورد لاین فیلتر ک تو فروشگاه همین سایت هست،
          در واقع همون بخش سلفی مورد نیاز برا EMI filter هست؟
          بله دقیقا
          یه خازن 100 نانو 400 ولت این ور و یکی دیگه هم اون طرف قرار بگیره میشه لاین فیلتر کامل
          البته باز هم تاکید می کنم اینقدر نیاز نیست که لاین فیلتر رو دقیق دقیق محاسبه کنیم و میشه با همین سلف ها و دو تا خازن 100 نانو 400 ولت یه لاین فیلتر خوب بسازیم که من تو همه مدارات سوئیچینگم استفاده کردم و خوب هم جواب داده
          طراحیشو هم جناب B2 در تاپیک فلای بک با UC3842 به طور کامل و دقیق گفته

sigpic

دیدگاه

آقا کسی اطلاعات بیشتری در این مورد نداره؟؟؟؟
            خیلی لازم میشه به خاطر همین از زیر آوار کشیدمش بیرون
            ای کاش مدیر این تالار این جور تایپک ها رو میخ کنه به اول :nerd:
            از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
            --------------------------------------------------------
            تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
            --------------------------------------------------------
            اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : طراحی نویز فیلتر (EMI Filter)

نوشته اصلی توسط طراح نمایش پست ها
              استفاده از فیلتر EMI به عنوان یک فیلتر پائین گذر دارای دو جنبه است. از یک منظر این فیلتر به عنوان مانعی برای نفوذ فرکانس های بالا از داخل مدار به شبکه عمل می کند که در این حالت فرکانس های رادیویی که قابلیت تشعشع دارند، برای فیلتر شدن مد نظر است. این فیلتر همچنین به عنوان مانعی برای ورود فرکانس های بالا از سمت شبکه به داخل مدار و فیلتر کردن نویزهای تفاضلی و مشترک عمل می کند که مقادیر سلف و خازن ها، پاسخ فرکانسی فیلتر را مشخص می کنند. در شرایطی که نویز و اعوجاج قابل توجهی روی خطوط شبکه قابل فرض باشند (مانند محیط های صنعتی که مصرف کننده هایی با جریان های بالا و جریان کشی ضربه ای می توانند وجود داشته باشند) معمولا مقادیری در حد میلی هانری برای سلف و در حد چند ده نانوفاراد برای خازن ورودی در نظر گرفته می شود تا اثر پائین گذر فیلتر و تضعیف تغییرات ناخواسته تا فرکانس های پائین تری گسترش یابد. بنابراین انتخاب نوع و مقدار المانها بستگی به مشخصه مورد نظر برای فیلتر دارد. از نظر عملی برای استفاده از مدارات میکروکنترلری در محیط صنعتی، از مقدار 1mH برای سلفها با هسته تروئید و دو خازن 100 نانو فاراد و ولتاژ 400 ولت در دو سمت سلف استفاده می کنم که قطعات آن هم در بازار موجود است. در شرایط وجود earth هم دو خازن برای فیلتر کردن پتانسیل های احتمالی نسبت به earth قرار داده می شود. در فایل pdf ضمیمه شده اطلاعات مفیدی در این رابطه وجود دارد.
              سلام ممنون که دانش خود را با دیگران تقسیم می کنید
              آقای کی نژاد داخل فیلم و داخل کانال برد EMI Filter که نشان دادید 4 عدد سلف و 7 عدد خازن داشت مگر 2 عددخازن و 2عدد سلف کافی نیست؟ می شود در مورد مدار EMI Filter بیشتر توضیح دهید ؟
              با تشکر
              معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
              اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
              آموزش Modelsim

دیدگاه

همانطور که در یکی از پست های کانال تلگرام هم توضیح داده شد، برای استفاده در محیط های پر نویز صنعتی عملا از دو فیلتر بصورت توام استفاده شده که یکی بین کنترلر و PC و برق شهر قرار می گیرد و دومی بین سرو موتور و اینورترهاو برق شهر که در شکل مورد نظر شما، هر دو فیلتر بصورت توام روی یک برد قرار گرفته اند و در فیلتر مربوط به سرو و اینورتر چند خازن موازی شده اند.
                اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید
                  در بعضی مدارها یک فیلتر ورودی به این شکل قرار داده شده
                  تو این فیلتر ها برای سلف میشه از سلف های بشکه ای یا مقاومتی استفاده کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omaxali نمایش پست ها
                    با سلام خدمت اساتید
                    در بعضی مدارها یک فیلتر ورودی به این شکل قرار داده شده
                    تو این فیلتر ها برای سلف میشه از سلف های بشکه ای یا مقاومتی استفاده کرد؟

دوست عزیز چون جریان ورودی AC است باید از دوتا سلف استفاده بشه نه یکی یا میتونید از یک سلف با دو سیم پیچ مجزا استفاده کنید . در مورد مدل بشکه ای و مقاومتی سلف هم امکان پذیره ولی جریان مدار بایستی در حد میلی آمپر باشه . اما از انجا که سوییچینگهای دست ساز معمولا برای آمپلی فایر های صوتی استفاده میشه باید از یک سلف کله گنده با سیم پیچ ضخیم استفاده کنید که طراحی خودشو داره

دیدگاه

سلام
                      تو طراحی فیلتر های emi نویز مد تفاضلی و مشترک چی هستند؟
                      خود نویز به دو صورت تفاضلی و مشترک ظاهر میشه؟
                      یا روی سیگنال های تفاضلی و مشترک قرار میگیره.
                      راستش یه مقاله هم در موردش خوندم اما دقیق متوجه نشدم
                      ممنون میشم در موردش توضیح بدید
                      [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
                      [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
                      [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
                      [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
                      صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza0506 نمایش پست ها
                        سلام
                        تو طراحی فیلتر های emi نویز مد تفاضلی و مشترک چی هستند؟
                        خود نویز به دو صورت تفاضلی و مشترک ظاهر میشه؟
                        یا روی سیگنال های تفاضلی و مشترک قرار میگیره.
                        راستش یه مقاله هم در موردش خوندم اما دقیق متوجه نشدم
                        ممنون میشم در موردش توضیح بدید
                        نویز ها در صورتی که دارای مد مشترک نباشند پس از عبور از فیلتر عملکرد بهتری را نسبت به نویزهای دارای مد مشترک ایجاد می کنند که با پارامتری به نام CMRR سنجیده می شود و این پارامتر ، فاکتور بسیار مهمی در کیفیت فیلتر EMI به حساب می آید.

دیدگاه

سلام.یه سوالی که تو ذهن بنده هست اینکه چرا از دیود ها برای حذف نویز ها و اسپارکها بعد از لاین فیلتر استفاده نمیشه؟
                          مثل دیودهای فست یا tvs ها

دیدگاه

با تشکر فراوان از استاد بنده .... جناب طراح (ستاد کی نژاد) و
                            استاد Ghasede del (جناب افشین خان) برای مطالب خوب و علمیشون
                            در این تاپیک که در زمان ساخت اینورتر سینوسی به من یکی که خیلی کمک کرد....
                            جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۰۹:۱۷ ۱۳۹۶/۱۰/۲۹.
                            آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
                            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام پس اونجور که من متوجه شدم میتونیم از همون مقادیری که مهندس کی نژاد گفتن برای کاربرد های میکروکنترلری استفاده کنیم؟؟ دراصل من یک مبدل فلای بک 12 ولت یا جریان یک امپر دارم که میخوام در ورودی از یک فیلتر استفاده کنم و این 12 ولت هم به رگولاتور و سپس به برد میکروکنترلری Stm وصل میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X